Лекція для учнів "Обережно грип!"

31 січня для учнів класу у зв'язку з високою захворюваністю в Україні на грип та ГРВІ з учнями нашого класу була проведена бесіда с переглядом відеофільму "Обережно ГРИП!". У ході лекції учні дізналися про ознаки захворювання, можливі його ускладнення, профілактичні заходи.

Дізнавайся про ситуацію захворюваності на грип та ГРВІ в Україні станом на сьогоднішню дату перейшовши за посиланням "Цент громадського здоров'я МОЗ України"

Більш детально про ознаки захворювання, ускладнення читай тут....

Ознаки захворювання


Швидке підвищення температури тіла, ломота, слабкість, пітливість, сильний головний біль у ділянці чола та скронь, біль у суглобах та кістках, нудота, зникнення апетиту, запаморочення, порушення свідомості й судоми – це ознаки інтоксикації організму вірусом грипу. Дещо пізніше з'являються сухий кашель, біль за грудиною, охриплість голосу. Без ускладнень грип триває близько 7 днів – з інкубаційним періодом та лікуванням.


На грип найчастіше хворіють діти та люди похилого віку, люди зі слабким імунітетом, у крові яких відсутні протигрипозні антитіла. Імунітет, набутий унаслідок перенесеної хвороби, тримається 1-2 роки, але лише до того вірусу, який викликав захворювання.

Можливі ускладнення грипу


Це, насамперед, бронхіт, пневмонія, плеврит, синусит, арахноїдит, загострення хронічних захворювань. Найтяжчими є токсичний набряк легенів та мозку, гостра серцево-судинна недостатність, енцефаліт та менінгоенцефаліт, неврит тощо. Найбільш вразливі до ускладнень – це особи, що страждають на хронічні захворювання або у минулому перенесли черепно-мозкові травми, а також ті, хто зловживає спиртними напоями.


Попередження захворювання на грип


Найефективнішим методом запобігання грипу в усьому світі вважається вакцинація. Щеплення здійснюються у спеціально обладнаних кабінетах поліклінік і лікарень. Захисні антитіла в організмі дорослої людини утворюються через два тижні, у дітей – через три. Напружений імунітет, набутий завдяки вакцині, зберігається впродовж півроку.


Вакцинуватись бажано щороку, особливо людям із групи ризику: тим, кому за 65; особам із хронічними захворюваннями серцево-судинної системи, легенів, печінки, нирок, з анемією, бронхіальною астмою, цукровим діабетом та зниженою імунною захищеністю – ВІЛ-інфіковані.


Пам'ятайте: вакцинація протипоказана людям у період загострення хронічних захворювань та тим, хто має алергію на курячий білок!


Профілактичні заходи в передепідемічний період


Хорошим бар'єром для вірусів грипу є змазування слизової оболонки носа оксоліновою маззю, закапування в ніс соку алое.


Серед заходів неспецифічної профілактики грипу та ГРВІ, спрямованих на підвищення захисних сил організму, важливе місце мають різні загартовуючі процедури, вживання природних фітонцидів – цибулі, часнику, хрону, повноцінне харчування, особливо споживання продуктів, багатих на вітамін С.


При грипі не можна:


- збивати температуру тіла нижче 38°С, бо при температурі вище 37°С в організмі утворюється власний противірусний білок – інтерферон. Жарознижувальні засоби давати тільки при температурі 38°С і вище (особливо малим дітям, щоб запобігти розвитку судом);


- при температурі нижче 38°С застосовувати засоби швидкої допомоги, на зразок флюколду, колдфлю: вони лише ліквідовують симптоми і знижують температуру, а тому вірус продовжує розмножуватися в організмі, внаслідок чого розвиваються ускладнення;


- самовільно приймати антибіотики, вони на вірус не діють.


Для запобігання зараженню вірусом грипу намагайтеся дотримуватися таких правил:


- регулярно проводьте вологе прибирання та провітрюйте приміщення, в якому Ви знаходитеся впродовж значного часу – це зменшує концентрацію вірусів у кімнаті;


- дотримуйтесь правил особистої гігієни: часто і ретельно мийте руки з милом проточною водою;


- повноцінно харчуйтеся, висипайтеся, уникайте перевтоми, робіть регулярно прогулянки на свіжому повітрі;


- уникайте масового скупчення людей, менше користуйтеся громадським транспортом, старайтеся не перевозити на ньому дітей;


- завчасно (до початку епідемії) зробіть вакцинацію собі і дітям;


- при ознаках подразнення верхніх дихальних шляхів під час кашлю і чхання прикривайте рот і ніс одноразовою серветкою. Не соромтеся робитизауваження іншим при порушенні цього правила;


- у разі появи небезпечних симптомів потрібно обов’язково звернутися до лікувального закладу. Не відвідуйте поліклініку самостійно, залишайтеся дома і викликайте лікаря. Дуже важливо пройти обстеження та за необхідності отримати лікування протягом перших двох діб з часу появи симптомів грипу.