Знай свої права, дитино!

З метою розширення знань учнів про права дітей, їх важливої ролі в житті суспільства, сприянню усвідомлення найбільш важливих понять і термінів юридичної науки («конвенція», «декларація», «права дитини»); формуванню у дітей фундаментальних цінностей, таких як права та свободи людини й громадянина; вироблення уміння використовувати правові знання для реалізації та захисту своїх прав, свобод й законних інтересів; оцінювання і регулювання свої взаємин з іншими; вмінню здійснювати вибір моделі поведінки у повсякденних життєвих ситуаціях, орієнтуючись на норми права, що стосуються неповнолітніх, у нашому класі 17 грудня 2018 року, в рамках тижня правових знань який проходив у нашій школі, був проведений круглий стіл "Знай свої права, дитино!"


Разом з класним керівником діти опрацювали окремі положення нормативно-правових актів, що надалі допоможе учням розширювати їх уявлення про основні права дитини в сім’ї та суспільстві; сприяти прагненню знати свої права й обов’язки; розвивати самостійність, сформувати навички правомірної поведінки; підвищити інтерес до права, заохотити їх до свідомого використання, застосування й дотримання правових норм.

Твої права як дитини.

Люди різних національностей, різних можливостей, різних віросповідань і різного кольору шкіри мають рівні права. Це один з основних принципів Загальної Декларації прав людини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН в 1948 році.

Права людини починаються з прав дитини. Ти маєш всі загальнолюдські права:

      • Право на життя;
      • Право на рівність;
      • Право на особисту безпеку та свободу;
      • Право на рівний захист законом;
      • Право на захист від усіх форм дискримінації;
      • Право на здоров’я;
      • Право на рівність на робочому місті;
      • Право на свободу від тортур та інших нелюдських, жорстоких або принизливих дій та покарань.

Це підтверджено в Конвенції про права дитини, що прийнята Генеральною Асамблеєю ООН в 1989 році й набула чинності в Україні з 27 вересня 1991 року. Цей документ створений для того, щоб захистити тебе і надати якнайкращі умови для розвитку та реалізації твоїх прав. В Конвенції підкреслюється, що ти маєш право на свою думку й на те, щоб при розв'язанню будь-яких питань, які тебе стосуються, твої інтереси враховувались якнайкраще.

Це не означає, що ти тільки й повинен робити, що набридати дорослим своїми зауваженнями. Але, коли мова іде про те, з ким тобі товаришувати, кого любити, чи з ким із батьків зустрічатися чи жити у випадку їх розлучення – ти маєш право не тільки мати свою думку, але й відстоювати її.

Ніхто не може насильницьки примусити тебе робити те, що тобі неприємно чи може завдати шкоди. Але, знов таки – не сподівайся, що це звільняє тебе від навчання у школі чи виконання якоїсь роботи вдома. Батьки та держава несуть відповідальність за те, щоб ти виросла освіченою, працелюбною та відповідальною людиною – це теж записано в Конвенції про права дитини.

А от втручатися у твоє особисте життя, читати твої листи чи записи або робити спроби виселити тебе з квартири – це вже порушення твоїх прав. Держава має обов’язок захищати тебе від усіх форм насильства і жорстокого поводження! Це – коли тебе б’ють, ображають, принижують, насміхаються над речами, які важливі й дороги для тебе, не дозволяють ходити до школи й зустрічатися з друзями, не надають необхідної медичної допомоги, не розмовляють з тобою або зачиняють в кімнаті та інших місцях. З таким поводженням ти можеш зустрітися в школі, вдома, на вулиці… Так само як і з насильно втягуванням в сексуальні стосунки або вживання наркотиків.

Все, що принижує тебе, шкодить та робить боляче з метою залякати тебе – це порушення твоїх прав.

Не терпи цього! Є люди, які тобі допоможуть! Ти можеш звернутись до соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді, до шкільного психолога, до Конвенції прав дитини.

Але якщо ти знатимеш свої права, тобі легше буде захистити себе. Або до дорослого, якому ти довіряєш і який тебе не зрадить!

Головне, знай – безвихідних ситуацій немає! Певно, в Україні, так само і в інших державах, ще далеко не завжди забезпечуються права, які дек

Тільки не забувай – такі самі права як і ти має кожна людина! Реалізуючи свої права, намагайся поважати права інших, поставити себе на їх місце. Спробуй зробити це – і ти побачиш, як зміниться світ і люди, що тебе оточують.


Наші права - щасливе дитинство

(сайти про права дитини)
  1. Урядовий сайт для юних громадян
  2. Декларація прав дитини -http://www.chl.kiev.ua/default.aspx?id=331 - ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ ДИТИНИ. Проголошена Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй 20 листопада 1959 року
  3. Дітям про Конвенцію ООН -http://www.youtube.com/watch?v=zY8FA5sCR7c - про права дитини та Конвенцію ООН про права інвалідів.

4. Права дитини в школі - http://krasuni.ru/prava-ditini-v-shkoli.html - На що має право дитина в школі? Як захистити її права? Для того, щоб у неприємній ситуації діяти правильно й швидко, жіночий сайт розповідає Вам…

5. Захист прав неповнолітніх у школі - http://osvita.ua/school/out_edu/1799/

6. Проблеми прав дітей в Україні -http://postup.lg.ua/news/problemi-prav-ditey-v-ukrayini - «Виховуючи дітей, треба пам'ятати, що ми виховуємо їх не для життя в теперішньому, а в майбутньому…»

7.Казкові герої в країні прав і обов'язків -http://www.youtube.com/watch?v=qQSKN8Qbxck - Дітям про Конвенцію ООН про права дитини та Конвенцію ООН про права інвалідів ...

8. Твої права. По сторінках Конвенції ООН про права дитини - http://khpg.org/index.php?id=1007568388 - Урок 13. Закони всіх держав повинні захищати дітей від жорстокості та насильства