Тема уроку. Додавання раціональних чисел.
Мета:
- освітня: узагальнити та систематизувати знання з теми “ Додавання раціональних чисел ”; формувати вміння застосовувати набуті знання і навички до розв’язування задач та вправ.
- розвиваюча: розвивати вміння думати, аналізувати, порівнювати, логічно викладати думку; формувати математичні компетентності;
- виховна: прищеплювати повагу учнів до історії рідного краю; виховувати культуру математичного мовлення, математичних записів, активність учнів, увагу, цікавість до нових знань і прагнення їх набути.
Тип уроку: застосування знань і вмінь.
Хід уроку
I. Організаційний етап.
Діти сіли всі рівненько,
посміхнулися гарненько,
настрій на урок взяли,
працювати почали.
Отже, давайте діяти, щоб багато дізнатися на сьогоднішньому уроці.
Сьогодні в нас цікавий урок,
В світ математики зробимо крок.
А спочатку перевіримо, як ви підготувалися до уроку. Як справилися із домашнім завданням.
Перевірка готовності учнів до уроку, налаштування їх на роботу.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Отже, тема нашого уроку: «Додавання раціональних чисел». В зошитах записуємо число, класна робота. Сьогодні ми узагальнимо, повторимо всі ті знання, що ви отримали протягом попереднього уроку .Девізом нашого уроку будуть слова Арістотеля: «Розум полягає не тільки в знаннях, а й у вмінні використовувати ці знання». Звичайно, і ви не будете спостерігачами. Як і завжди, працюємо з натхненням
ІV. Актуалізація опорних знань.
1. Вправа «так чи ні»? Для розминки –Правильне твердження – ви піднімаєте руку, помилкове твердження –ні.
Ø До раціональних чисел відносять цілі, дробові від'ємні і дробові додатні числа (так)
Ø Модуль будь-якого числа – додатне число (ні)
Ø Модулі протилежних чисел рівні між собою (так)
Ø Сума від'ємних чисел – завжди від'ємне число (так)
Ø У додатного числа модуль більше, ніж у від’ємного (ні)
Ø Від'ємне число завжди менше додатного (так)
Ø На координатній прямій додатні числа розташовані ліворуч від нуля (ні)
Ø Якщо до числа додати від'ємне число, то воно зменшиться (так)
Ø Сума протилежних чисел дорівнює нулю (так)
Ø Сума від'ємного та додатного числа завжди від'ємне число (ні)
Ø Правила додавання раціональних чисел вивчити неможливо ☺(ні)
2. Усний рахунок (групова робота) «Математичний пазл».
А ще я хочу з’ясувати, як ви вмієте рахувати усно. Пропоную вам продемонструвати свої вміння .Запитати кожного учня.
-10+8, 5+(-16), 30+ (-60), …..
ІV. Застосування знань і вмінь.
- Давайте діти ми з вами пригадаємо правила додавання раціональних чисел.
«Життєва математика». Наскрізні лінії на уроці.
ü Вправа 1. На яку суму треба поповнити рахунок клієнту, щоб користуватися інтернетом протягом тижня, якщо щоденна вартість послуги 5 грн.? (Відповідь 37 грн)
ü Вправа 2. Найвищий хмарочос України знаходиться у Києві – це житловий комплекс в 46 поверхів. Його висота 168 м, що на 273 м вище за станцію метро «Арсенальна», яка є найглибшою станцією метро у світі. На якій глибині побудовано станцію метро «Арсенальна»? (Відповідь 105 м)
ü Історія України на уроках математики.
Вправа 3. Перша згадка про українських козаків у писемних джерелах датується 1489 роком. Остаточно ліквідовано Запорізьку Січ у 1775 році. Скільки років існувало таке неповторне явище, як Запорізьке Козацтво? (Відповідь: 286 років)
ü Всесвітня історія.
Вправа 4. Видатний давньоримський державний і політичний діяч, полководець Гай Юлій Цезарь загинув у 44-му році до нашої ери у віці 56 років. У якому році він народився? (Відповідь: у 100 р. до н.е.)
V. Фізкультхвилинка.
На будь-якому виробництві завжди є перерва для відновлення сил. Наш урок не є виключенням.
Встаньмо діти, посміхнімся,
Землі нашій поклонімся
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягнімся
В різні боки похилімся,
Веретеном покрутімся.
Раз присядем, два присядем
І за парти тихо сядем.
VI. Розв’язування вправ.
1. Колективна робота. Письмово (біля дошки): 1) Х – 1,5 = - 5,5;
Х=-5,5+1,5
Х=-4
2. Робота з підручником.
Учні виконують завдання з підручника
3. Додаткове завдання.
Учні, які виконали завдання пропонується виконати додаткове завдання
VII. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. Що ми вивчали сьогодні на уроці?
2. Чи необхідно було вивчати дану тему?
3. Чи вдалося досягти мети уроку?
4. Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
5. Що вам сподобалося на уроці?
6. Урок математики для мене…
VIII. Оцінювання.
Всі ви були молодці, хоча деяким учням ще потрібно попрацювати над розв’язуванням завдань на додавання раціональних чисел.
IX. Домашнє завдання