Тема уроку:
Знаходження відсотків від числа
Мета уроку:
Навчити учнів розв’язувати задачі на знаходження відсотків від числа. Виховувати культуру математичних записів, виховувати активність, дисциплінованість,працьовитість. Розвивати логічне мислення , наполегливість учнів, цікавість; формувати вміння самостійно працювати.
Тип уроку:
Урок вивчення нового матеріалу
Хід уроку:
І. Організаційна частина.
Розпочинаємо наш урок. Я сьогодні чекаю від вас сміливих ідей , чітких відповідей , активності на уроці. Сьогодні урок вивчення нового матеріалу, урок де ви отримаєте найкращий скарб-нові знання. Як каже народна мудрість:»Знання збираються по краплині, як вода в долині».Тож давайте будемо збирати знання на кожному уроці по краплинці ,щоб по закінченні школи ви мали ціле море знань і змогли застосувати їх в житті.
Підготуємо зошити до роботи, запишемо число , класна робота .Не забуваємо що під час вивчення кожного письмового предмета ми вчимося охайно, правильно працювати з діловими паперами, що знадобиться нам у житті. Тому пишіть акуратно, правильно , розбірливо.
Положили ручки увага на мене.
Що за диво-дивина:
Два нулі , риска- одна?
Хай підкаже нам знаток,
Зветься запис цей -….(відсоток)
ІІ. Наголошення теми і мети.
-Яку тему ми почали вивчати?
- Для чого ми почали вивчати відсотки? Щоб вміти їх застосовувати до розв’язування задач і вправ.
- А для цього ми з вами повинні навчитися знаходити відсотки від числа.
Отже тема нашого уроку :
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Чи потрібно нам вивчати цю тему?
- Чи пригодяться нам знання , отриманні на сьогоднішньому уроці в житті?
Відсотки- одна з найважливіших тем шкільного курсу математики. У повсякденному житті ви часто бачите , або чуєте, що наприклад в магазині ціна на комп’ютер знизилась на 20%., або у виборах народних депутатів взяли участь 75% виборців. Очевидно, що без розуміння такої інформації в сучасному суспільстві просто важко було б існувати. Для того,щоб ви були компетентними в цих питаннях ми вчимося сьогодні знаходити відсотки від числа. Отже де ж зустрічаються відсотки в житті.
Відсотки мають дуже давню історію. Відсотки з’явилися у зв’язку з фінансовими операціями. Якщо хто- небуть позичає гроші, то він платить за це. Ця плата і показує, кількість відсотків.
Існує така легенда. У 1685 році в Парижі була надрукована книга – керівництво з комерційної арифметики, де помилково набірник замість 100 переставив цифри 010. Перший нуль трошки підняли, другий трошки опустили, одиницю трохи упростили – от і вийшов цей знак %.Після цієї помилки багато математиків також почали застосовувати знак % і поступово він одержав всесвітнє визнання .
. Перевірка домашнього завдання.
Давайте пригадаємо, що ми знаємо про відсотки. Розв’яжемо усні вправи, які допоможуть нам при вивченні нового матеріалу., згадаємо десяткові дроби,які ми вивчали в попередньому розділі. На дошці є деякі підказки, які вам допоможуть.Отже
а) Фронтальне опитування.
-Що наивається відсотком? (одна сота частина)
-Щось ціле скільком відсоткам дорівнює? (100%)
Половина скільком відсоткам дорівнює? (50%)
-Чверть? (25%)
-Як знайти 1% від числа? (треба це число поділити на 100)
-Як записати відсотки у вигляді десяткового дробу? (треба відсотки поділити на 100)
Як записати десятковий дріб у вигляді відсотка ( треба цей дріб помножити на 100)
б)Усні вправи.
Завдання на слайдах
В) Завдання на відповідність «Знайдіть стежку»
А зараз ви розв’яжете вправу , де ви пригадаєте як множити десяткові дроби. Працюємо в парах. Час 2 хвилини. В вас на партах лежать завдання , можете на них виконувати
Положили ручки. Увага на дошку .Зробимо перевірку.
Г) Вправа Знайди пмилку»
-Чи правильно відсотки записані у вигляді десяткового дробу?
У вас на партах лежать карточки з словами «так» «ні». Якщо ви вважаєте що правильно записані , то піднімаєте так, якщо неправильно записані, то піднімаєте ні. Увага на дошку. Готові? Розпочали.
Д)Тестові завдання .
А зараз виконаємо тестові завдання . Час 3 хвилини. .Виконуємо в зошитах.
Записуємо номер завдання і і який варіант на вашу думку правильний. Будьте дуже уважні.
Один учень за комп’ютером. Прошу зробити невеличку вправу для очей.
Тестові завдання.
Варіант 1.
1.Виразити у вигляді десяткового дробу 17%
А) 17,0 б) 1,7 в) 0,17
2. Виразіть у відсотках 0,05
А) 50% б) 500% в) 5%
3. Виразіть у відсотках 0,6
А) 0,6 б) 60% в) 600%
4. Виразіть у вигляді десяткового дробу 60%
А) 0,06 б) 0,6 в) 6
5. Виразіть у вигляді десяткового дробу 25%
А)а) 0,025 б) 0,25 в) 25
6. Виразіть у відсотках 0,543
А) 54,3% б) 0,543% в) 543%
7. Виразіть у відсотках 7
А) 0,7% б)7% в) 700%
8. Знайти 1% від числа 800
А) 8 б) 80 в) 0,8
9. Виразіть у відсотках 0,29
А) 0,29% б) 29% в) 2900%
10. Виразіть у вигляді десяткового дробу 200%
А) 200 б) 0,2 в) 2
Тестові завдання.
Варіант 2
1.Виразити у вигляді десяткового дробу 27%
А) 27,0 б) 2,7 в) 0,27
2. Виразіть у відсотках 0,09
А) 90% б) 900% в) 9%
3. Виразіть у відсотках 0,4
А) 0,4% б) 40% в) 400%
4. Виразіть у вигляді десяткового дробу 10%
А) 0,01 б) 0,1 в) 10
5. Виразіть у вигляді десяткового дробу 45%
А)а) 0,045 б) 0,45 в) 45
6. Виразіть у відсотках 0,545
А) 54,5% б) 0,545% в) 545%
7. Виразіть у відсотках 3
А) 0,3% б)3% в) 300%
8. Знайти 1% від числа 400
А) 4 б) 40 в) 0,4
9. Виразіть у відсотках 0,29
А) 0,29% б) 29% в) 2900%
10. Виразіть у вигляді десяткового дробу 700%
А) 700 б) 0,27 в) 7
Час вийшов. В кінці уроку здасте мені зошити і я перевірю , як ви справилися з завданнями.
1. Вивчення нового матеріалу.
Ми пригадали все, що потрібно для вивчення нового матеріалу.
Давайте розв’яжемо задачу.
-Скільки учнів в класі?
-З скільки відсотків приймемо 140 учнів?
-Скільки учнів навчається на високому рівні?
-Що ще відомо з задачі?
-Отже нам потрібно знайти скільки учнів припадає на 5%, тобто знайти 5% від числа 140.
Розглянемо І спосіб.
-Як знайти 1% від числа 140?
-Потрібно 140 :100
1. 140:100=1,4 –становить 1%
-Якщо 1% становить 1,4 ,то скільки буде становити 5%?
2. 1,4*5=7 (у)
-Дали ми відповідь на запитання задачі?
-Хто скаже , як знайти відсотки від числа?
Щоб знайти відсотки від числа, треба це число поділити на 100 і результат помножити на число відсотків.
( Запитати кількох учнів)
Розглянемо другий спосіб.
-Вміємо ми відсотки записувати у вигляді десяткового дробу?
1.5%=0,05
-Як знайти десятковий дріб від числа?
-Щоб знайти десятковий дріб від числа,треба дане число помножити на цей десятковий дріб.
2.0,05*140=7 (у)
-Отже як знайти відсотки від числа, використовуючи ІІ спосіб?
Щоб знайти відсотки від числа, треба відсотки записати десятковим дробом і цей дріб помножити на число.
( Запитати кількох учнів)
-Запишемо відповідь: 7 учнів.
Є ще третій спосіб, який ми будемо вивчати в 6 класі.
Щоб трошки відпочити - фізкультхвилинка.
Добре те, що сонце світить
Добре те, що віє вітер
Добре те, що ліс
Разом з нами ріс і ріс
Добре те, що в нашій річці
Чиста небрудна вода
І мене матуся рідна
Після школи зустріча.
6.Закріплення вивченого матеріалу.
Давайте ви самостійно спробуєте розв’язати вправи. Щоб вам було легше розв’язати , я підготувала карточки – підказки , що за чим виконувати., які лежать у вас на партах. Отже потрібно знайти 15% від числа 200.Варіант І виконує це завдання першим способом, а варіант ІІ другим способом. Можете виконувати на листочках.
( як виконають пояснити біля дошки)
Положили ручки.
Підведемо підсумок уроку за допомогою карточок «так» «ні».
Я кажу твердження , якщо на вашу думку воно правильне, то ви піднімаєте «так».
Якщо вважаєте неправильним , то «ні».
- Один відсоток-сота частина. Так
-50% від числа 20 дорівнює 40 ні.
-Щоб знайти відсотки від числа потрібно число поділити на 100 і результат помножити на відсотки. Так
-Чи отримали ви задоволення від власної праці на уроку ?
-Чи вичерпали свої можливості на уроці?
- Чи досягли мети , яку ставили перед собою на уроці?
Положили карточки.
-Назбирали ви сьогодні по краплинці знань?
Дуже добре , тому що мовою відсотків можна говорити про все на світі