Конспект уроку 5 клас.
Тема уроку:
«Ділення з остачею»
Мета уроку:
Навчальна - формувати вміння виконувати ділення натуральних чисел з остачею, формувати вміння застосовувати набуті знання до розв'язування вправ.
Виховна - виховувати активність, працьовитість, культуру математичних записів.
Розвиваюча - розвивати логічне мислення, формувати вміння працювати самостійно.
1 .Організаційна частина
Розпочинаємо наш урок. За вікном похмурий осінній день, а я так хочу, щоб у вашій душі було сонячно. Сподіваюся, що з ваших сердець випромінюється ласка, доброта, тепло, ніжність. Я чекаю від вас активності на уроці, чітких відповідей, сміливих ідей.
Підготуємо зошити до роботи. Не забувайте, що під час вивчення кожного письмового предмета, ми вчимося охайно, правильно працювати з діловими паперами, що знадобиться вам у житті. Тому пишіть правильно, розбірливо і акуратно.
2.Наголошення теми і мети.
Сьогодні ми вивчаємо тему «Ділення з остачею»
- Яка мета уроку? Діти разом з учителем визначають мету уроку.
- Чи потрібно нам вивчати цю тему?
- Чи пригодяться нам знання , отриманні на сьогоднішньому уроці в житті?
3. Мотивація навчальної діяльності.
Діти, дуже добре, що ви розумієте важливість цієї теми. Сьогоднішній урок допоможе вам пригадати матеріал, який ви вивчали в початковій школі, засвоїти матеріал, який ви вивчали на минулому уроці, покладе основу для вивчення багатьох тем у старших класах. Допоможе підготуватися до контрольної роботи, яка буде через кілька уроків. Будьте уважні, тому що наприкінці уроку—самостійна робота, яку ви будете виконувати.
4. Перевірка домашнього завдання.
A) Як відомо, щоб вміти правильно виконувати вправи і задачі, потрібно знати теоретичний матеріал. Отже дайте відповіді на запитання.
- Що означає поділити одне число на друге?
- Назвати компоненти дії ділення
- Чи можна ділити будь яке число на нуль?
- Як називається результат дії ділення?
- Як називається частка при діленні з остачею?
- Чи може остача дорівнювати нулю?
- Якими можуть бути остачі при діленні на 5?
Б)Усна перевірка домашнього завдання .
B) А зараз тест « Інтелектуальна розминка». На виконання -4 хвилини
Тест «Інтелектуальна розминка»
1. Якою буде частка 123:3 ?
а) 10 б)72 в)21 г) 41
2. У скільки разів добуток чисел 3 5 менший за добуток чисел 5 6?
а) у 3 рази б) у 2 рази в) у 4 рази г) у 10 разів
3. Знайти число х, таке що Х:84=17
а) 921 б)817 в) 1428 г) 170
4.Чи можна при діленні деякого натурального числа на 8 отримати остачу 11?
а) ні б) так в) іноді г) не знаю
5. Якою є остача від ділення числа 234 на 100?а) 200 б) 24 в) 34 г)4
6. Якою є наближена частка чисел 158: 12
а)13 б) 14 в)12 г) 158
Додаткове завдання
Знайти число, якщо частка від ділення його на 20 дорівнює 5, а остача 6
а) 100 б)30 в) 106 г) 26
Після виконання тесту учні обмінюються зошитами 3 сусідами і роблять перевірку. Вчитель зачитує правильні відповіді.
Г) На дошці записані вправи :
1.35*102-35*2
2. 97*75+3*75
- Який закон використали?
- Які закони ще знаєте?
3.74821:100
4.20506:100
- Яким правилом користувалися в обчисленнях?
5. Формування вміння розв 'язувати задачі і вправи.
A) Розгорніть підручники на сторінці 110. Вправи 569,570 виконаємо усно. Кожен учень відповідає.
Б) Вправа 579(а)—перший ряд, 579(б)—другий ряд, 579(в)—третій ряд. Учні після виконання зачитують відповіді до завдань. Якщо є труднощі під час виконання, розв'язують біля дошки
B) Вправа 592(а)—варіант перший, один учень біля дошки Вправа 592(6)—варіант другий, один учень біля дошки.
Г) Щоб трошки відпочити - фізкультхвилинка.
Добре те, що сонце світить
Добре те, що віє вітер
Добре те, що ліс
Разом з нами ріс і ріс
Добре те, що в нашій річці
Чиста небрудна вода
І мене матуся рідна
Після школи зустріча.
Д) Історична довідка.
Колись давно дія ділення вважалася надзвичайно важкою. В середні віки людям, які вміли добре виконувати ділення присвоювали вчені ступені. В 7 столітті англійського ченця Беда, прозваного Високоповажним, Вважали найосвідченішою людиною тільки тому, що він умів виконувати ділення. Він говорив «Хто вміє ділити, тому жодна справа не здаватиметься важкою».(Показати портрет) В різні часи дію ділення записували по різному.Дві крапки , які ми використовуємо , як знак ділення запропонував в 1684 році німецький математик Лейбніц. (Показати портрет)
Е) Задача 601. На дошці виконано малюнок до задачі. Один учень біля дошки розв'язує задачу, колективно допомагають.
Ж) Вправа «Уважний учень». На дошці записані приклади з помилками. Учні виправляють їх.
3) Я думаю , що ми готові писати самостійну роботу . Завдання по рівнях. Час на виконання 7 хвилин.
Самостійна робота Варіант 1 Рівень 1
1. Виконати ділення 45060:15
2. Знайти значення виразу 5 Х-129, якщо Х=100
3. Знайти неповну частку і остачу від ділення 692 на 17
Рівень 2.
1. Розв'язати рівняння 8424:Х= 12
2. Знайти значення виразу 2044:Х+3526, якщо Х=28
3. Ігор прочитав 240 сторінок за 5 годин, а Микола 42 сторінки за 7 годин. У скільки разів швидше читає Ігор від Миколи?
Рівень 3.
1. Один токар за 7 днів виготовляє 168 деталей, а інший за 5 днів -150 деталей. Який токар виточить за 12 днів більше деталей і на скільки?
2. Знайти число, якщо частка від ділення його на 18 дорівнює 209, а остача
7.
Самостійна робота Варіант 2 Рівень 1
1. Виконати ділення 93174:106
2. Знайти значення виразу 17 Х+196, якщо Х=100
3. Знайти неповну частку і остачу від ділення 186:15
Рівень 2
1. Розв'язати рівняння 6699:Х=11
2. 3найти значення виразу 6642:Х+3457, якщо Х=54
3. Поїзд проїхав 756 км за 9 годин, а мотоцикл 168 км за 8 годин. У скільки разів швидкість поїзда більша від швидкості мотоцикла?
Рівень 3.
1.Один столяр за 6 днів виготовляє 120 виробів, а інший за 4 дні -100 виробів. Який столяр виготовить за 15 днів більше виробів і на скільки?
2. Знайти число, якщо частка від ділення його на 24 дорівнює 105, а остача 5.
6. Підсумок уроку.
І так наш урок підходить до завершення. Давайте побачимо, чи сформували ми знання і вміння ділити числа з остачею.
A) Вправа «Чи правильне твердження».У вас на партах лежать карточки «так» і «ні».Я зачитую речення а ви , якщо погоджуєтесь, то піднімаєте «так», якщо ні—то піднімаєте «ні».
- Остача при діленні на 2 дорівнює 4.
- Дія ділення обернена до дії множення.
- На нуль ділити можна
- При множенні 15 на 100 отримаємо 1500.
- Остача при діленні називається неповна
- Остача від ділення будь якого п'ятицифрового числа на 100 дорівнює
числу, записаному двома останніми цифрами даного числа.
- Чи досягнули ви мети, яку ставили перед собою на початку уроку?
Що ж я побачила над чим вам потрібно ще попрацювати.
- А які труднощі у вас виникали під час уроку?
- Над чим нам потрібно ще попрацювати?
Б) Надіюся, що урок виправдав ваші надії і сподівання. Всі гарно і наполегливо працювали і тому я ставлю оцінки...
B) Запишіть домашнє завдання . Вправа 586,590, 603 -на вибір.
І закінчити урок хочу словами українського педагога Сковороди «З усіх скарбів знання -найкращий. Його не можна ні вкрасти, ні згубити, ні знищити.» Тож бережіть і примножуйте цей скарб.
Урок закінчено.