Управление на веригата на доставките

ECTS кредити: 3 Седмичен хорариум: 1л+0су+0лу+2пу

Форма за проверка на знанията: колоквиум Вид на изпита: писмен

Методично ръководство: Кат. “Мениджмънт и бизнес развитие”, Факултет "Бизнес и мениджмънт"

Лектори:

доц. д-р Павел Витлиемов

Кабинет: 2Б.209, тел. 082/888 521, E-mail: pvv@manuf.uni-ruse.bg

Анотация:

Изучаването на дисциплината Управление на веригата на доставките цели студентите от специалност Управление на качеството да придобият основни знания и оперативни умения за планиране, организиране и управление на материалните и на свързаните с тях информационни потоци в стопанските единици. Обхванати са основните процеси в доставните вериги, а именно управление на доставки и запаси, избор на подходящи схеми и технологии за дистрибуция на стоки, транспортиране и складиране на типични материални единици. Получените знания са необходими при обучението по: Маркетинг и качество, Стратегически мениджмънт и лидерство, Одит на системите за управление на качеството, при изпълнението на дипломната работа и в практиката на бъдещите специалисти.

Съдържание на учебната дисциплина:

Въведение, основни понятия и тенденции в развитието на управлението на веригите на доставките. Приложни методи и концепции за анализиране, планиране и организиране с преобладаващо значение в мениджмънта на доставните вериги. Основи на планирането и проектирането на логистични вериги и системи. Мениджмънт на материалните запаси. Мениджмънт на материалните доставки. Мениджмънт на доставните вериги в рамките на стопанската единица. Доставни вериги в сферата на дистрибуцията. Трипартидна логистика. Териториална логистична инфраструктура. Мениджмънт на доставните вериги в условията на глобализираща се икономика.. Дискусия по проблемите на изграждането и управлението на доставните вериги.

Технология на обучението:

Основната част от учебния материал се излага по време на лекциите. По най-съществените теми се провеждат практически упражнения с цел задълбочаване и по-лесно усвояване на материала, както и придобиване на определени практически умения. Активното участие на студентите се стимулира чрез провеждане на дискусия по избрани от тях теми от учебната програма. Текущият контрол на занятията на студентите се извършва чрез задаване на въпроси по време на практическите упражнения. Заверка по дисциплината получават студентите, които са провели всички упражнения, присъствали са на минимум 50% от лекционните занятия, имат най-малко оценка Среден (3) от текущия контрол. 70% от окончателната оценка по дисциплината се формира от резултата на писмения колоквиум през сесията, проведен върху въпроси, включени в изпитен конспект, предварително раздаден и обсъден през семестъра и 30% от оценката на текущия контрол.