Въведение метрологията и допусково проектиране

ECTS кредити: 5                                                                                            Седмичен хорариум: 2л+0су+2лу+0пу    

Форма за проверка на знанията: изпит                                   Вид на изпита: писмен 

Методично ръководство: Кат. “Технология на машиностроенето и металорежещи машини”, Машинно-технологичен факултет

Лектори: 

доц. д-р инж. Данко Тонев

Кабинет: 1.316, тел. 888-493, Е-mail: dtonev@uni-ruse.bg 

Анотация:

Дисциплината е важна част от общотехническите дисциплини в системата на висшето инженерно-техническо образование. Чрез формите на учебния процес тя дава целенасочени знания и практически умения в областта на метрологията. На тяхната база са поставени и основните цели на дисциплината, като: запознаване на студентите с теоретичните основи на метрологията, основните теоретични и практически аспекти на система СИ; запознаване на студентите с основните принципи за нормиране, допусково проектиране и предписване на необходимата точност на детайли и съединенията, в зависимост от експлоатационните им изисквания; създаване на реални практически умения за работа с основни универсални измервателни уреди за измерване на дължини, ъгли и резбови съединения. 

Съдържание на учебната дисциплина:

Въведение в метрологията. Измерване на дължина. Принципи, използвани при техническите измервания. Методи на измерване. Измервателни уреди за линейни размери. Еднокоординатни и многокоординатни уреди и машини. Точност на геометричните показатели на качеството. Основни термини и означения. Единна система от допуски и сглобки на ISO за гладки изделия. Избиране на сглобки за гладки цилиндрични съединения. Методика за избор на сглобки със стегнатост. Нормиране и измерване на отклоненията на формата и разположението на повърхнини и оси. Грапавост на повърхнините Нормиране и измерване на шпонкови, шлицеви, резбови и конусни съединения. Методи и средства за контрол. Контрол на качеството на съединения с търкалящи лагери. Класификация на търкалящите лагери. Видове натоварвания на работните повърхнини на търкалящите лагери. Точност на търкалящите лагери. Избор на сглобки за търкалящи лагери. Означаване на сглобките за търкалящи лагери върху конструкторската документация.

Технология на обучението:

Лекциите са актуални и включват в себе си принципи, методи и средства за измерване на две от най-често използваните физични величини (дължина и ъгъл), както и принципите на нормиране и измерване на типови машинни елементи. Лабораторните упражнения имат за цел да създават условия на всеки студент самостоятелно да извършва: избор на схема, метод и средство за измерване на показателите на качеството на машинните елементи; придобиване на практически умения за работа с универсални и специализирани уреди за технически измервания; създаване на навик за работа със стандарти и справочна литература. За всяко лабораторно упражнение се оформя отчет по специално подготвена бланка, който в края на часа се заверява от преподавателя. Окончателната оценка на студента се оформя като претеглена стойност от: 

- задачи (избор на пресова сглобки, сглобка за лагерни съединения и избор на сглобки за типови съединения или оценяване качеството на цилиндрични метрични резби). Всяка задача се оценява с две точки, като максималния брой точки е шест и се равнява на оценка по шестобалната система.

- технически измервания с три универсални средства – шублер; микрометър (двата са задължителни), както или ръчен вътромер или пасаметър или лостово-зъбен микрометър. Всеки уред се оценява с две точки, като максималния брой точки е шест и се равнява на оценка по шестобалната система.

Окончателната оценка се формира по зависимостта:

Окончателната оценка=0,6*(оценка от задачи)+0,4(оценка от технически измервания).

Механизмът за формиране на оценка се обявява в писмена и вербална форма при започване на семестъра. Заверка по дисциплината се дава на студент, посещавал редовно необходимия брой лекции и всички лабораторни упражнения.

Литература

А. Основна

1. Иван Попов, Бранко Сотиров. Метрология и качество (записки). Русе ,1998.

2. Корийков, Цв. С., Б. Д. Сотиров, М. И. Петров Ръководство по метрология и измервателна техника. Допусково проектиране. Второ издание – Русенски университет "Ангел Кънчев" - Русе, 2004.-110 с.

3. Сотиров, Б. Д, Цв. С. Корийков, М. И. Петров, Б. Б. Сакакушев Метрология и измервателна техника: Ръководство.- Русе: РУ "Ангел Кънчев" - Русе, 2005.-120 

4.    Наков, Н., Взаимозаменяемост, стандартизация и технически измервания. Земиздат, с. 240, София, 1989 (1985).   

Б. Допълнителна

1. Метрология и измервателна техника: книга-справочник в три тома, Под общ. ред. на проф. д.т.н. Хр. Радев, София: Софтрейд, 2010. - том 2, ISBN 978-954-334-077-4

ЗАКОН ЗА ПРАВОТО НА РЯЗАНЕ НА МОНЕТИ В КНЯЖЕСТВО БЪЛГАРИЯ,  4 юни 1880 г.;  ДВ, бр. 49 

УТВЪРДЕН С УКАЗ НА КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР I 

УКАЗ № 229 

Ний Александр I. 

С Божия милост и народната воля Княз на България

Народното Събрание прие, Ний утвърдихме и утвърждаваме следующият ЗАКОН: 

Чл. 1. Правото за рязание монети принадлежи исключително на държавата. Народното Събрание, по предложение на Финансовият Министр, определя колко и какви монети могат да се нарежат. 

Чл. 2. Монетната единица в България е Левът, който се подразделя на сто стотинки. Левът има една тяжест от пят грама (5 гр.) и обема в себе си четири грама и сто седемдесят и пят хилядни (4 гр. и 175/1000) чисто сребро. 

Чл. 3. Български монети има златни, сребърни и медни. Златни монети ще има по двадесят лева (20) и ще ся наричат „Александр“ и по десят лева (10) и ще ся наричат „Полалександр“. Сребърни монети ще има по пят лева (5 лв.), по 2 лева (2 лв.), по един лев (1 лв.) и по половин лев (50 стотинки). Медни монети ще има по дедесят стотинки (10 ст.), по пят стотинки (5 ст.) и по две стотинки (2 ст.).

Чл. 4. Златните монети ще съдържат на хилядата части (1000) девятстотин (900) части чисто злато. Александрите ще имат една тяжест от шест (6) грама и 45161/100000 от грама; техният диаметр ще има една дължина от двадесят и един (21) милиметр. Полалександрите ще имат една тяжест от три (3) грама и 22580/100000 от грама; техният диаметр ще има девятнадесят (19) милиметра. Допуща се за златните монети едно отбивание от гореказанните числа, нагоре или надолу, само две на хилядата части относително до тяжестта (0.002) и една на хилядата части относително до съдържанието на чисто злато (0.001). Сиреч, като един килограм. Александри ще ся сматрят хиляда и два грама (1002 гр.) или само деветстотин девятдесят и восем грам (998 гр.). А смесът ще ся гледа като законен, когато в хиляда грама Александри има девятстотин и един грам (901 гр.) или восемстотин и девятдесят и девят (899) чисто злато. 


Обнародваме настоящий закон. 

Заповядваме, щото он да бъде облечен с държавний печат и напечатан в „Държавен вестник“. 

Испълнението на тоя закон възлагаме на Нашът Министр на Финансите. 

Издаден в Нашата Столица София на 27-ий май 1880 година. 

На първообразното подписано: По Височайша заповед наместник на Негово Височество, Министр на Външните работи и Исповеданията и Председател на Министерский Съвет. Д. Цанков. 

Приподписано: Министр на Финансите:   П. Каравелов 

https://www.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_pressrelease/pr_20200604_a1_bg.pdf 

Съответствие на дицсиплината с целите на ООН за устойчиво развитие (UN SDGs)

Цели за устойчиво развитие 2030 (НСИ)

ISO/AWI 10012 Measurement management systems — Requirements for measurement processes and measuring equipment