Med modul 1, så vi nærmere på, hvordan fødevarer påvirker klimaet og vi har tidligere set på, hvordan klimaet og klimaforandringer påvirker fødevareproduktionen. Derudover talte vi om kostens sammensætning ift. ernæring. Under modul 3, vil vi se på konsekvenserne af underernæring og fejlernæring. Begge dele, klimaforandringer og ernæring, er eksempler, som har konsekvenser for en befolknings udvikling. I dag ser vi bredere og historisk på befolkningsudvikling, hvor fokus er den demografiske transitionsmodel, som er en model, der beskriver befolkningers udvikling i 5 faser.
Figur: den demografiske transitionsmodel
Du skal nu stifte bekendtskab med den demografiske transitionsmodel. Demo betyder folk og transition betyder udvikling. Derfor giver modellen en forståelse af, hvordan befolkninger udvikler sig. Ved at se på forholdet mellem fødselsrate = hvor mange der fødes og dødsraten = hvor stor en dødelighed, der er i befolkningen, kan befolkningstallet være enten stabilt, stigende, eller faldende. Men for at kunne sige noget om, hvorfor en befolkning har en høj fødselsrate eller f.eks. lav dødsrate og hvad der dermed er kendetegnende for modellens 5 faser, er vi nød til at kende årsagerne. Kosten og fødevareforsyningen/produktionen er selvfølgelig et centralt element ift. om et land befinder sig i fase 1, 2, 3, 4 eller 5, men det er ikke det eneste der er afgørende.
Med denne opgave, skal du kunne karakterisere en befolkning i de 5 forskellige faser og de forhold, som de har at udvikle sig under. Derfor skal du lave en kommenteret udgave af den demografiske transitionsmodel i en pp eller prezi, som afleveres når modulet er slut.
Læs s. 306-312 i Naturgeografi - vores verden og diskuter de væsentligste pointer ift. faserne og hvordan det afspejles ift. fødselsrate, dødsrate og befolkningstal.
Bliv derefter enige om, hvad I vil skrive under hver fase i forkortet form.
På side 308-309 ser I forskellige former for befolkningspyramider. En befolkningspyramide giver en oversigt over en befolknings sammensætning. Placer befolkningspyramiderne under den demografiske transitionsmodels faser og beskriv, hvorfor og hvordan man kan se på pyramiden, at den tilhører netop den fase I har placeret den under. F.eks. er en pyramide, som er bred i bunden, et udtryk for en høj fødselsrate.
Forud for de næste geografitimer, skal du læse teksten Hvordan brødføder vi verden? (side 4-11). Teksten giver et overblik over befolkningsudviklinger forskellige steder i verden og årsagerne.
Arbejdsspørgsmål:
Befolkningstallet i verden er generelt stigende, men der er forskelle, når vi ser på udviklingen globalt frem mod 2050 og 2100. Beskriv udviklingen ved hjælp af figur 1.
Befolkningstallets udvikling forskellige steder i verden, hænger sammen med forskellige forhold. Hvad er årsagerne til befolkningstallets udvikling, i de forskellige dele af verden?
Fattigdom er den største trussel mod befolkningsudvikling. Hvordan går det med fattigdomsbekæmpelse globalt?
Hvorfor er der et behov for at øge produktionen af fødevarer?
Hvordan hænger fordelingen af fødevareressourcer sammen med en indsats for mindre madspil?
Hvordan kommer sult og fejlernæring til udtryk i U-lande?
Hvad menes der med det såkaldte 'dobbelt problem', som mange udviklingslande oplever?