Управління функціями тазових органів

Кошманюк М.В. — копия.pptx

Про природу нейрогенної дисфункції тазових органів

Залежно від форми та тяжкості розщілина хребта призводить до різного ступеня ушкодження спинного мозку, нервових корінців. Це погіршує передачу до центральної нервової системи сигналів про роботу усіх органів і систем організму. Неправильна взаємодія між головним мозком, спинним мозком і сечовим міхуром та кишечником спричиняють нейрогенну дисфункцію. Як наслідок, у всіх дітей із спіна біфіда є порушення функції й контролю тазових органів, це може бути небезпечним для нирок та навіть небезпечним для життя.

Нейрогенний сечовий міхур

Регулярне повне спорожнення сечового міхура має велике значення для здоров’я людини. При нейрогенному сечовому міхурі відбувається неповне сечовипускання. Сеча, що залишається в міхурі створює сприятливі умови для розвитку бактерій, які ростуть у вологих та теплих умовах, що зумовлює часті інфекції сечовивідних шляхів. Відтік сечі назад у нирки під час сечовипускання на фоні високого внутрішньоміхурового тиску (рефлюкс) може призвести до незворотних порушень функцій нирок.

Протягом останніх десятиліть у світі застосовується комплексна стратегія лікування, спрямована на збереження нирок та забезпечення пацієнтам умов для соціальної активності (можливості бути сухими і чистими). Для вирішення цієї проблеми рекомендується техніка чистої переривчастої катетеризації, яку варто розпочинати від народження.

Нейрогенний кишечник. Закрепи у дитячому віці

Більшість дітей з діагнозом розщілина хребта мають проблеми, пов’язані із здатністю керувати процесом дефекації. В результаті пошкодження нервових закінчень сфінктер ануса, що виконує функцію замикання клапана прямої кишки і утримує калові маси між актами дефекації, може бути паралізований або ослаблений. Неповне та нерегулярне спорожнення нейрогенної кишки призводить до хронічних закрепів. Накопичення токсинів і бактерій, в організмі, неконтрольовані випорожнення та перенесення бактерій з кишок в сечовий міхур – негативно впливають на роботу нирок.

Багато батьків помилково вважають, якщо дитина ходить в туалет кожен день, то в змозі повністю очистити кишечник. Spina bifida по-різному впливає на травну систему. Деякі пацієнти мають хронічний закреп, інші мають постійне неконтрольоване звільнення кишечника.

Для збереження нирок та підтримки соціальної активності дітей із складними станами рекомендується техніка очистки кишечника, яка у поєднанні із чистою переривчастою катетеризацію стимулює регулярне спорожнення прямої кишки. Тактику регуляції діяльності кишечника з урахуванням індивідуальних потреб визначають медичні фахівці (педіатр, уролог).

Профілактичні заходи розвитку інфекцій сечовивідної системи:

    • Періодичні контрольні аналізи сечі та консультація лікаря попереджають виникнення ускладнень.

    • Дотримання правил інтимної гігієни із використанням спеціальних м’яких гелів, ретельна обробка ділянки статевих органів, промежини після вчасної заміни підгузка.

    • Своєчасне реагування батьків на прояви погіршення самопочуття дитини (погіршення настрою, зниження активності, відсутність апетиту) допомогає вчасно діагностувати захворювання та розпочати ефективне лікування.

    • Запобігання різких температурних перепадів та переохолодження.

    • Щоденний раціон харчування, що включає вітаміни і мінерали для нормального розвитку органів і систем організму.

    • Вживання овочів, фруктів і продуктів з цільного зерна запобігає появі закрепів.

    • Достатнє вживання рідини (соку, води) протягом доби, попереджує розвиток застійних явищ у нирках.

    • Вживання соку клюкви (ягоди мають антибактеріальні властивості) підвищує опірність організму до різних захворювань.

Управляння нейрогенним сечовим міхуром

Чиста переривчаста (періодична) катетеризація (ЧПК) – це метод відведення сечі з сечового міхура, який передбачає введення через сечівник спеціальної трубки – катетера, спорожнення сечового міхура і виведення катетера. Процедура повторюється від 3 до 5 разів на добу.

Необхідні матеріали для чистої переривчастої катетеризації:

1. Катетер відповідного розміру (силіконовий, з полівінілхлориду чи гідрофільний). Заборонено використовувати латексні катетери, оскільки діти з спинномозковою грижею часто мають алергію на латекс.

2. Любриканти для катетера, можна також використовувати кип'ячену холодну воду.

3. Прозора безбарвна посудина для збирання сечі.

4. Гігієнічні серветки (без спирту) для очищення ділянки статевих органів.

5. Вода і мило для миття рук.

6. Безлатексні рукавички.

7. Гігієнічні пеленки.

Очищення і зберігання катетера:

Для кожного сеансу катетеризації повинен використовуватися новий стерильний катетер.

Міжнародна федерація Spina Bifida і Гідроцефалії допускає повторне використання катетерів в країнах з низьким рівнем доходів (Африка) до 1 тижня, за умови дотримання таких вимог:

    • Промити катетер водою ззовні і всередині.

    • Струсити залишки води. Залишити катетер обсохнути.

    • Загорнути сухий катетер у чисту тканину.

Катетеризація дівчаток.pdf
Катетеризація1.pdf

Управління нейрогенним кишечником

Батькам важливо уважно стежити за випорожненнями дитини, щоб не допускати закрепів і м’язового тонусу. Для цього доцільно застосовувати практику регуляції діяльності кишечника, або техніку очистки кишечника. Програма управління кишечником не є інноваційним методом, але досвід показує величезне підвищення якості життя людей з нетриманням калу. Це надзвичайно важливо для соціальної інтеграції дітей із розщілиною хребта і гідроцефалією.

Техніка очистки кишечника:

Для проведення цієї процедури використовують чисту, теплу водопровідну воду з розрахунку 20-30 мл на кожен кг ваги тіла дитини та виріб медичного призначення Чашку Есмарха, що являє собою гумовий балон з трубкою, наконечником і затискачем. Відкрита горловина для набору рідини забезпечує її зручність при використанні та в обслуговуванні.

Важливо, щоб дитина залишалася чистою у проміжку між двома процедурами очищення.

Яку кількість рідини використовувати?

Для очищення кишечника варто використовувати просту водопровідну воду, близьку до температури людського тіла 36-38º С. Кількість рідини необхідно узгодити з лікарем.

Приблизні обсяги, які використовуютья за віком:

  • Дорослі: 750-1000мл

  • Підлітки: 500-750 мл

  • Діти (від 2 років) : 300-500 мл

  • Діти ( до 1 року): 150-250 мл

Техніка проведення очискти кишечника передбачає наступні кроки:

1. Посадіть дитину на стілець-горщик або унітаз з дитячим сидінням.

2. Поставте попереду підставку (кріселко), щоб дитина мала опору під ногами.

3. Наповніть Чашку Есмарха теплою водою (36-38 ºС).

4. Закріпіть водоналивний мішок на зручній висоті за допомогою вішалки.

5. Одягніть одноразові рукавички.

6. Зволожте наконечник, вставте в анальний отвір і міцно затисніть його сідницями, щоб вода не витікала та залишалася в животі.

7. Затримайте воду на 5 хвилин, міцно затиснувши наконечник. Вода стимулюватиме очищення кишечника.

8. Для досягнення кращого результату рекомендується, щоб після видалення наконечника дитина посиділа на унітазі або санітарному стільці протягом 15-20 хв.

9. Коли закінчиться час, помийте дитину.

10. Очистіть зрошувальну систему.

Очистка кишечника.pdf
спіна біфіда для батьків.pptx

Розробник: Катерина Глушко, к.м.н., асистент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського


Усі матеріали є інформативними. Не використовуйте їх в якості єдиного джерела медичної інформації або, щоб самостійно змінити процес лікування. Завжди звертайтесь за консультацією до Вашого лікаря.