Наша діяльність

Програма мультидисциплінарної підтримки дітей з spina bifida і гідроцефалією в Україні

Відбулися перші індивідуальні онлайн-консультації для батьків і дітей за участю лікарів-науковців Тернопільського національного медичного університету.


Програма мультидисциплінарної підтримки дітей з spina bifida і гідроцефалією в Україні

Засоби догляду для дітей з спіна біфіда

Згідно індивідуальних потреб дітей і запитів батьків сформувано та надіслано 76 адресних відправлень родинам у різні міста України. Доставка відправлень безкоштовна завдяки програмі підтримки гуманітарної допомоги від компанії Нова Пошта. До пакунку допомоги увійшли: катетери, підгузники, вологі серветки, ліки, антисептики, солодощі, засоби особистої гігієни. Більша частина – це подаровані засоби «Chidl-Help», а також допомога місцевої благодійної організації та закупівля ліків і окремих видів засобів догляду, за кошти, передбачені проектом.


Програма мультидисциплінарної підтримки дітей з spina bifida і гідроцефалією в Україні

Засоби догляду для дітей з спіна біфіда

Громадська організація «Об’єднання батьків дітей з розщілиною хребта і гідроцефалією «Сяйво духу» (м. Тернопіль) спільно з науковцями та провідними лікарями і спеціалістами України за підтримки міжнародної благодійної організації «Chidl-Help International» впроваджує програму мультидисциплінарної онлайн-підтримки дітей з spina bifida і гідроцефалією в Україні.

В рамках проекту ГО «Сяйво духу» було розроблено методику комплексної медико-соціальної опіки пацієнтів з spina bifida, частиною якої є анкета для батьків, або осіб які їх замінюють. На основі даних анкети буде сформований план комплексної допомоги Вашій дитині, що передбачає індивідуальне консультування лікарів, скерування на обстеження чи лікування, за потреби часткову оплату обстеження, яке не входить до державних медичних послуг, надання пакету медичних матеріалів та засобів догляду (катетери, лубриканти, антисептики, підгузники, гідроколоїдні пластирі, системи очистки кишечника, засоби догляду) логістичні послуги за рахунок організації.


Допомога для дітей від благодійників Тернопільщини

Засоби догляду для дітей з спіна біфіда

Війна в Україні яку розпочала Росія 24 лютого однозначно позначається на стані здоров’я дітей, які живуть із складними станами. Ми отримали засоби догляду та ліки для дітей із спіна біфіда Укрїни. Пакунки із необхідними медичними матеріалами та засобами догляду у березні-квітні ми надіслати дітям із спіна біфіда у різні регіони України.

ГО "Сяйво духу " висловлює щиру подяку міжнародній організації Child-Help International за надані матеріали. Окрема подяка волотерам Бельгії, Польщі та України які доставили гуманітарний вантаж. Це був нелегкий процес, але відданість кожного своїй справі допомогли досягнути бажаного. Ми дуже цінуємо вашу підтримку!

Засоби догляду та солодкі гостинці від Святого Миколая

Правління громадської організації висловлює щиру подяку благодійнику, який черговий раз пожертвував кошти для дітей! Щиро цінуємо ваше бажання допомагати!

Громадська організація "Об'єднання батьків дітей із розщілиною хребта і гідроцефалією "Сяйво духу" підготувала «миколайчики» для родин Тернопільщини, що виховують дітей із spina bifida і гідроцефалією.

У зв’язку з пандемією COVID-19 щорічну зустріч з батьками довелося відмінити. У грудні 2020 року засоби догляду та солодкі гостинці від Святого Миколая діткам доставила кур’єрська служба Meest Express.

Слова вдячності Олі Водяній за постійну підтримку організації та небайдуже ставлення до дітей, що живуть із складними станами.

Ірригаційні системи для дітей із spina bifida

У рамках співпраці з Міжнародною організацією "Допомога Дітям" ми отримали 50 ірригаційних систем та наконечники до них.

Ці засоби вкрай необхідні дітям та дорослим із spina bihida задля підтримки здоров'я на належному рівні. Прості техніки безперервного догляду дають можливість покращити якість та тривалість життя дітей та осіб, що живуть із складними станами.

У травні 2020 року ці засоби догляду надіслано п'ятдесятьом дітям з різних областей України.

Висловлюємо щиру подяку Child-Help International.

Катетери з лубрикантами для чистої переривчастої катетеризації

Цінуємо дружню підтримку Асоціації spina bifida і гідроцефалії Словаччини.

У квітні 2020 отримали 300 катетерів із лубрикантами, які так потрібні діткам із розщілиною хребта, і яких ще досі немає на ринку України. Катетери передали дітям з різних областей України, що проводять чисту переривчасту катетеризацію.

Дякуємо Terezia Drdulova! Slovenská spoločnosť pre spina bifida a/alebo hydrocefalus

29 лютого Міжнародний день орфанних (рідкісних) захворювань

Міжнародний день орфанних (рідкісних) захворювань, що відзначається 29 лютого покликаний привернути увагу до складних станів, які впливають на якість та тривалість життя.

Та навіть найскладніші захворювання не можуть відбирати у дітей дитинство, у дорослих право на повноцінне життя. Необхідно діяти і знаходити шляхи вирішення цих проблем...

1 березня 2020 року майстер-клас для діток сьогодні провела Христина Козюк член «Союзу Українок Америки імені Лесі Українки», відділ № 140.

Цікавий день, позитивні емоції, креативні ідеї художниці та дітей. Подаровані полотна, матеріали для творчості без сумніву будуть надихати дітей на саморозвиток!

ГО "Сяйво духу" висловлює щиру подяку Христині Козюк за благодійний захід. Благодійній організації "Союз Українок Америки" відділ #140 за пригощання піцою. Піцерії "Папероні" за люб'язно надане приміщення. Лікарю Боярчук Оксані Романівні за постійну підтримку дітей із spina bifida членів організації. Тоні Д' яковій за волонтерську допомогу. Усім діткам та батькам за активну участь.

Всесвітній тиждень Фолієвої кислоти 6-12 січня 2020 року

6-12 січня 2020 року Всесвітній тиждень поінформованості жінок про фолієву кислоту.

Підтримуючи ініціативу Міжнародної федерації Спіна Біфіда і Гідроцефалія, впродовж тижня на сторінці "ГО "Сяйво духу" публікувала актуальну інформація про шляхи профілактики дефектів нервової трубки. А також розробили та розмістили інформаційний банер щодо профілактики вроджених вад у мікрорайоні м. Тернополя де найбільше студентської молоді.

Понад 50% вагітностей у всьому світі є незапланованими. Тому усім жінкам дітородного віку (18-45 років) важливо вживати фолієву кислоту 400 мкг як добавку до щоденного раціону. Це зменшує ризик виникнення дефектів невральної трубки під час вагітності.

Високі дози фолієвої кислоти. Матері, які раніше народили дітей з Spina bifida; люди, які мають сімейну історію дефектів нервової трубки; жінки, які страждають на цукровий діабет або приймають протизапальні препарати з метою зниження ризику виникнення патології у майбутніх дітей, повинні приймати високі дози фолієвої кислоти, перш ніж вони планують завагітніти і обов’язково протягом перших 12 тижнів вагітності.

У грудні 2019 року інформаційні посібники надіслано в обласні наукові бібліотеки України

Актуальність впровадження програми безперервного догляду дітей із розщілиною хребта, а також інформування жінок дітородного віку про планування вагітності та шляхи попередження вроджених дефектів є важливою соціальною проблемою. ГО "Сяйво духу" надіслала у наукові бібліотеки обласних центрів України методичні посібники, що популяризують сучасні методики догляду дітей із складними станами. Методичні рекомендації "Консервативне ведення розладів сечового міхура та кишечника у дітей із spina bifida" містить актуальну інформацію для практикуючих лікарів та студентів медичних вузів. "Основи безперервного догляду дітей із розщілиною хребта і гідроцефалією" та "Паспорт пацієнта" адресовано батькам, що виховують дітей із названими захворюваннями.

Семінар-тренінг «Збереження нирок дітей із spina bifida» у м. Хмельницький

10 грудня 2019 року у Хмельницькій міській дитячій лікарні відбувся семінар-тренінг «Збереження нирок дітей із spina bifida» за участі ГО "Об'єднання батьків дітей з Spina bifida і Гідроцефалією "Сяйво Духу" "Сяйво Духу" за сприяння «Міжнародної федерації Спіна біфіда і Гідроцефалії» (International Federation for Spina Bifida and Hydrocephalus) / Міжнародної організації «Допомоги-дітям» (Child-Help International).

21 грудня 2019 року у приміщенні "Молодіжного центру" відбулися збори членів громадської організації "Об'єднання батьків дітей із розщілиною хребта і гідроцефалією "Сяйво духу".


21 грудня 2020 року у приміщенні "Молодіжного центру" відбулися збори членів громадської організації "Об'єднання батьків дітей із розщілиною хребта і гідроцефалією "Сяйво духу".

Правління громадської організації висловлює щиру подяку благодійнику, який пожертвував кошти на придбання засобів гігієни для дітей із spina bifida. Цінуємо ваше бажання допомогти! Підгузники, гігієнічні пеленки, волоргі серветки, катетери та солодкі гостинці до дня Святого Миколая передали батькам діток з інвалідністю під час зустрічі.

Слова вдячності виконавчому директору ГС "Молодіжний центр" Юрію Королишину на надане приміщення, Олі Водяній та волонтерам "Клубу соціальних ініціатив та волонтерства ТНПУ ім. В. Гнатюка" за підтримку ГО "Сяйво духу" та небайдуже ставлення до дітей, що живуть із складними станами.

Інформаційно-просвітницька продукція та методичні посібники для лікарів і бітьків які виховують дітей із розщілиною хребта

Над розробками працювали ГО "Сяйво духу" спільно із науковцями кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського національного медичного університету проф. Оксаною Боярчук та к.м.н. Катериною Глушко. Виготовлено інформаційно-просвітницьку продукцію та методичні посібники за сприяння Міжнародної організації «Допомоги-дітям» (Child-Help International).

Засоби догляду

За сприяння Міжнародної організації «Допомоги-дітям» (Child-Help International) для дітей із спіна біфіда у вересні 2019 року придбано медичні препарати та технічні засоби необхідні для постійного догляду. Вони передані сім'ям, які цього потребують.

На Театральному майдані міста Тернополя пройшла інформаційна акція до Всесвітнього дня Spina bifida і Гідроцефалії

25 жовтня відзначається всесвітній день розщілини хребта і гідроцефалії, аби привернути увагу громадськості до найбільш поширеної вродженої вади сумісної з життям, яку можна попередити. Розщілина хребта або Spina Bifida –патологія яка виникає на досить ранньому терміні (перші 4 тижні) вагітності, коли більшість жінок не знають, що вони при надії. З якоїсь, незрозумілої, причини нервова трубка ембріона (з неї в подальшому формується головний мозок, спинний мозок і хребет) не закривається належним чином, це призводить до різного ступеня непоправного пошкодження хребта та нервової системи.

Згідно даних Українського Альянсу запобігання вродженим вадам розвитку, в тій чи іншій формі розщілина хребта трапляється у 1 з 1000 новонароджених, до того ж, більш ніж в 80% випадків поєднується з діагнозом гідроцефалія.

Точна причина Spina bifida досі не встановлена. Однак науковці визначають багатофакторний вплив генетичного, екологічного та харчового чинників. Сімейна історія, а також недостатнє споживання фолієвої кислоти, вітамінів групи В майбутньою мамою до та під час перших 3 місяців вагітності – ключовий чинник у виникненні розщілини хребта.

Звісно, будь яке захворювання легше попередити ніж лікувати. Тож переслідуючи цю мету, громадська організація «Об’єднання батьків дітей з розщілиною хребта і гідроцефалією «Сяйво Духу» спільно із науковцями кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського національного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського заручившись підтримкою активної студентської молоді медичного факультету 25 жовтня 2019 року розповсюджували буклети про фолієву кислоту, календарики, стрічки, інформували тернополян про захворювання, шляхи їх профілактики, потреби вживання фолієвої кислоти жінками дітородного віку, а також необхідності планування вагітності.

Сподіваємось, що інформаційна акція приверне увагу жінок дітородного віку до проблеми відповідального планування вагітності та профілактики вроджених вад.

Організатори висловлюють подяку усім учасникам акції.

Сімейний табір соціальної активності "Жити, Мріяти, Діяти!!!" 2019

21 вересня 2019 року завдяки підтримці міжнародної організації «International Federation for Spina Bifida and Hydrocephalus» / «Child-Help International» та благодійників Тернопільщини, стартував Сімейний табір соціальної активності для дітей із spina Bifida/ гідроцефалією та їхніх батьків.

InShot_20190922_211154946.mp4
InShot_20190925_081746276.mp4
InShot_20190925_225714675.mp4
InShot_20190922_215116686.mp4
InShot_20190929_112542515.mp4
InShot_20190926_231605489.mp4

Участь у тренінгу «Ведення дітей із Spinabifida»

За сприяння міжнародної організації «International Federation for Spina Bifida and Hydrocephalus» та "Child-Help International" 8-11 квітня 2019 року у м. Братислава, Словаччина пройшов практичний тренінг «Ведення дітей зі Spina bifida». Тренінг об'єднав лікарів, медсестер та представників пацієнтських організацій із Болгарії, Литви, Естонії, Румунії, Словаччини, Сербії та Швейцарії. Від України участь у заході взяли завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТДМУ, професор Оксана Боярчук, лікар-уролог Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні Віктор Ковальов та голова ГО «Сяйво духу» Мар‘яна Кошманюк.

Під час теоретичної та практичної частини навчання висвітлено ключові аспекти мультидисциплінарного підходу у веденні дітей із Spina bifida: пренатальної хірургії, діагностики та лікування дітей, що живуть із складними станами, основ безперервного догляду (чистої переривчастої катетеризаціі та очистки кишечника), соціальної адаптації та реабілітації дітей з інвалідністю.

15 - річний досвід співпраці лікарів та спільноти Spina bifida і гідроцефалія Словаччини у рамках мультидисциплінарної команди з метою покращення якості життя дітей із сладною вродженою вадою є прикладом для наслідування.

Висловлюємо щиру подяку «International Federation for Spina Bifida and Hydrocephalus», керівнику "Child-Help International" Pierre Mertens, лікарям Дитячої лікарні у Братиславі на чолі з Frantisek Horn та Спільноті Spina bifida і гідроцефалія Словаччини за надану можливість бути учасниками тренінгу.

Чудові дні у Братиславі!

Різдвяні дні 2019 року члени ГО "Сяйво духу" провели у столиці Словаччини за сприяння Словацької спільноти спіна біфіда і гідроцефалії та лікарів дитячої клінічної лікарні Братислави. Діти із України пройшли уродинамічне обстеження яке нажаль досі відсутнє у нашій країні. Висловлюємо щирі слова вдячності лікарям дитячої лікарні за професіоналізм та співпереживання.

Окрема подяка голові Slovenská spoločnosť pre spina bifida a/alebo hydrocefalus - Терезії Дрдуловій за надану благодійну допомогу (інвалідних візки для дітей, катетери, системи очистки).

Цінуємо нашу дружбу!

Увага та небайдуже ставлення – найкращі дарунки від Святого Миколая

23 грудня 2018 року відбулися загальні збори членів громадської організації «Об’єднання батьків дітей із розщілиною хребта і гідроцефалією «Сяйво духу» за участю координатора мультидисциплінарної програми ведення дітей із spina bifida і гідроцефалією у Тернопільській області – д.м.н., проф., завідувача кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського державного медичного університету Боярчук Оксани Романівни. Лікар розповіла батькам про програму «Збереження нирок», яка діє на базі Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні, про важливість періодичних обстежень, чистої переривчастої катетеризації та очистки кишечника задля підтримки стану здоров’я дітей із складними станами, покращення якості життя дітей і членів їх сімей.

Збори заслухали звіт правління ГО «Сяйво духу» про досягнення 2018 року, затвердили план заходів на 2019 рік. Насамперед це: юридичний супровід соціального та медичного забезпечення дітей із spina bifida, проведення просвітницьких заходів для батьків за участю фахівців різних галузей; організація дозвілля та відпочинку для дітей; публікації у друкованих виданнях; інформаційні акції щодо профілактики дефектів нервової трубки плоду та їх ранньої діагностики серед жіночого населення міста Тернополя та області.

Правління ГО «Сяйво духу» завдячує директору Тернопільського обласного навчально-реабілітаційного центру Король Ірині Ярославівні за безкоштовну оренду приміщення. Принагідно висловлюємо щиру подяку громадській організації «Союз Українок Америки імені Лесі Українки», відділ № 140 за чудові подарунки до Дня Святого Миколая для родин, що виховують дітей із розщілиною хребта. 30 дітей із Тернопільської області отримали настільні розвиваючі ігри, а також засоби особистої гігієни, необхідні для щоденного догляду. Така увага та небайдуже ставлення дарує масу позитивних емоцій, додає наснаги долати повсякденні труднощі.

Вітаємо працівників названих медичних закладів, тернопільських волонтерів та родини української діаспори з Америки із Різдвяно-новорічними святами. Щиро зичимо щастя, достатку, благополуччя, чудових миттєвостей життя і добрих посмішок близьких людей.

ГО "Сяйво духу" Тернопіль, Україна - член Міжнародної Федерації Spina Bifida і Гідроцефалії

17 листопада 2018 року у Мадриді (Іспанія) відбулося Засідання Генеральної Асамблеї Міжнародної Федерації Spina Bifida і Гідроцефалії. Одне із питань порядку денного - оцінка заявок членів-кандидатів, серед яких ГО "Сяйво духу" Тернопіль, Україна. https://www.ifglobal.org/members/ukraine/

Як результат - наша заявка була схвалена, Україна стала членом міжнародної спільноти Spina Bifida і Гідроцефалії.

Це почесно і відповідально!

Завдяки спільній активній роботі громадської організації, лікарів, науковців та громадськості ми розпочали впроваждення прогресивного європейського досвіду в Україні з Тернополя, та на цьому не зупиняємося...

Запрошуємо спілки батьків, а також членів сімей та осіб, що живуть з діагнозом Спіна Біфіда об'єднати зусилля заради відстоювання законних прав та інтересів в Україні.

Міжнародна благодійна організація Child-Help International подарувала 15 лікворо-шунтуючих систем для лікування гідроцефалії у дітей.

Міжнародна благодійна організація Child-Help International безкоштовно подарувала для дітей Тернопільської області лікворо-шунтуючі системи виробництва Індії.

У вівторок 20 листопада 2018 року громадська організація "Сяйво духу" передала відділенню хірургії Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні 15 лікворо-шунтуючих систем. Проблема лікування гідроцефалії у дітей надзвичайно актуальна, важливим є раннє виявлення і лікування даної патології.

Шунти будуть використані для дітей, батьки яких не мають змоги придбати шунт за власні кошти. На сьогодні вартість шунта вітчизняного виробництва близкьо 6000-7000 тис. грн.

Висловлюємо щиру подяку керівнику Child-Help International П'єру Мертенсу та усій команді міжнародної організації.

Тренінг "Збереження нирок" дітей із розщілиною хребта і гідроцефалією 7-9 листопада 2018 р

7-9 листопада 2018 року на базі Тернопільської обласної дитячої лікарні відбувся триденний навчальний тренінг «Збереження нирок» дітей із spina bifida і гідроцефалією за участю тренерів – лікарів Дитячої клінічної лікарні з поліклінікою у Братиславі (Словаччина), зокрема д.м.н., доктора філософії, дитячого нейрохірурга Францішека Горна, д.м.н., дитячого уролога Петера Бартона, медсестри безперервного догляду Зузана Медведової.

Головна мета заходу – впровадження програми збереження нирок для покращення якості життя дітей і дорослих із spina bifida та гідроцефалією, підвищення поінформованості лікарів щодо способів запобігання ускладнень і підтримки здоров’я дітей із складними станами на належному рівні, формування у батьків навичок безперервного догляду за дітьми із порушеннями функцій тазових органів.

Учасниками тренінгу стали лікарі Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні, дитячі лікарі міста і області, студенти медичного університету, діти із порушенням функції тазових органів та їхні батьки.

За підсумками тренінгу «Збереження нирок» теоретичні основи проведення техніки чистої переривчастої катетеризації та очистки кишечника прослухали 20 лікарів спеціалістів Тернопільської обласної дитячої лкарні, 16 лікарів-педіатрів, сімейних лікарів із Бережанського, Борщівського, Бучацького, Збаразького, Зборівського, Козівського, Чортківського, Теребовлянського, Шумського, Тернопільського районів області.

Участь у практичному тренінгу взяли 10 дітей із порушеннями функції тазових органів внаслідок розщілини хребта та їхні батьки, 12 дитячих лікарів міста Тернополя і області.

CIC training 2018.mp4
Катетеризація1.pdf

Усі учасники тренінгу отримали методичні матеріали: «Основи безперервного догляду дітей із розщілиною хребта і гідроцефалією», «Паспорт пацієнта», кольорові буклети з покроковими інструкціями виконання технік ЧПК, очистки кишечника.

Триденна тренінгова програма «Збереження нирок» включала наступні заходи:

7 листопада 2018 року

Відкрита конференція «Мультидисциплінарна опіка дітей із Spina Bifida і гідроцефалією»

Вітальними словами форум відкрила доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського, координатор мультидисциплінарної програми ведення дітей із spina bifida і гідроцефалією ТОДКЛ Оксана Боярчук, з привітанням від Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні виступила заступник головного лікаря з лікувальної роботи Алла Філюк.

Пленарне засідання відкрив доктор медичних наук, доктор філософії, дитячий нейрохірург, член правління Міжнародної Федерації spina bifida і гідроцефалії Францішек Горн з інформацією про мультидисциплінарний підхід до ведення дітей з розщілиною хребта і гідроцефалією, інновації пренатальної нейрохірургії spina bifida у світі, особистісно-центрований підхід до лікування та реабілітації дітей із складними станами, перспективи соціальної адаптації.

Темі нейрогенної дисфункції сечового міхура, лікуванню і профілактиці ускладнень, хірургічній корекції сечовивідних шляхів, необхідності та особливостям проведення техніки чистої переривчастої катетеризації у дітей із розщілиною хребта присвятив свій виступ доктор медичних наук, дитячий уролог Петер Бартон.

Про нейрогенну дисфункцію кишечника, управління безперервним доглядом за дітьми із spina bifida доповіла медсестра Зузана Медведова.


Цікавою та корисною для практичної діяльності сімейних лікарів, педіатрів та дитячих профільних лікарів була доповідь професора, завідувача кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського Оксана Боярчук, щодо ключових питань ведення дітей із порушенням функції тазових органів внаслідок розщілини хребта, проблеми збереження нирок та соціальної активності дітей із цими станами.

Доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Наталія Ярема доповіла про причини виникнення дефектів нервової трубки, шляхи первинної профілактики, актуальні питання планування вагітності.

Завершила засідання голова громадської організації «Сяйво духу» Мар’яна Кошманюк інформацією про передовий європейський досвід застосування простих технік безперервного догляду який ґрунтується на простій формулі – «Дитина з інвалідністю це у першу чергу особистість, яка заслуговує на активне соціальне життя, а уже потім пацієнт лікарні!».

Практична частина тренінгу.

УЗД обстеження та обговорення спільно з лікарями Тернопільської обласної дитячої лікарні поточного стану захворювання дітей-учасників тренінгу.

8 листопада 2018 року

Теоретичний семінар для фахівців та батьків «Нейрогенний сечовий міхур: діагностика, обстеження, тактика лікування. Чиста переривчаста катетеризація (ЧПК)», «Очистка кишечника».

Регулярне повне спорожнення сечового міхура має велике значення для здоров’я людини.

Сучасні дослідження, досягнення медичної практики дозволяють дітям, що страждають від порушення функцій тазових органів, викликаних розщілиною хребта, бути сухими і чистими, завдяки комплексному використанню недорогих ліків, матеріалів та простих технік (чистої переривчастої катетеризації та очистки кишечника). За умови щоденних процедур процес оздоровлення пришвидшується, а діти із складними станами отримують можливість бути соціально активними членами суспільства.

Протягом останніх десятиліть у світі застосовується комплексна стратегія лікування, спрямована на збереження нирок та забезпечення пацієнтам умов для соціальної активності (можливості бути сухими і чистими). Для вирішення цієї проблеми рекомендується техніка чистої переривчастої катетеризації, яку варто розпочинати від народження.

Навчання техніці очистки кишечника проводила медсестра безперервного догляду Зузана Медведова

Лікарі-тренери із Словаччини передали дітям-учасникам тренінгу катетери з любрикантами та очистні системи закордонного виробництва. Розподіл матеріалу та необхідних ліків на наступні 3 місяці.

9 листопада 2018 року

Планування контрольних зустрічей для батьків. Аналіз тактики подальшого лікування кожної дитини, формування графіку наступних оглядів. Оксибутинін: застосування, дозування. Обговорення особливостей очистки, зберігання катетерів і засобів для промивання кишечника. Обговорення з тренерами подальшого планування та впровадження програми збереження нирок, оцінка тренінгу.

Тренінг «Збереження нирок» проводився за сприяння міжнародної благодійної організації IF/«Child-Help International», Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського, Тернопільскої обласної дитячої клінічної лікарні. Фінансову підтримку заходу здійснили – генеральний спонсор Благодійний фонд «Подоляни» та Почесне консульство Угорщини м. Тернопіль, а також фірма «OLFA», АТ «Київський вітамінний завод», Ортопедичний центр «Терно-ТОП». Матеріали для проведення тренінгу забезпечили ТзОВ НВО«КАММЕД», ТОВ «Київгума». Дітей, кисломолочною продукцією пригощав ПрАТ «Тернопільський молокозавод», тренерів харчували «Самогонна ресторація», паб «Хмільне щастя».



Інформаційна акція до Всесвітнього дня Spina bifida і Гідроцефалії - 25 жовтня

25 жовтня відзначається Всесвітній День розщілини хребта і Гідроцефалії, аби привернути увагу громадськості до найбільш поширеної вродженої вади сумісної з життям, яку можна попередити.

На Театральному майдані міста Тернополя 25 жовтня 2018 року о 13.30 пройшла інформаційна акція до Всесвітнього дня Spina bifida і Гідроцефалії.

Будь яке захворювання легше попередити ніж лікувати. Точна причина Spina bifida досі не встановлена. Однак лікарі визначають багатофакторний вплив генетичного, харчового та екологічного чинників. Сімейна історія, а також недостатнє споживання фолієвої кислоти, вітамінів групи В майбутньою мамою до та під час перших 3 місяців вагітності – ключовий чинник у виникненні Spina bifida.

Громадська організація «Сяйво духу» спільно із науковцями кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського державного медичного університету заручившись підтримкою активної студентської молоді медичного факультету провели інформування тернополян про захворювання, шляхи їх профілактики, потреби вживання фолієвої кислоти жінками дітородного віку, а також необхідності планування вагітності.

Студенти вручали перехожим друковану продукцію (тематичні магнітики, блокнотики, календарики, буклети) та надавали актуальну інформацію. Окрім цього, завдяки ініціативі майбутніх лікарів, їхнього бажання допомогти у реалізації наступного запланованого заходу - тренінгової програми "Збереження нирок" (7-9 листопада Тернопільська обласна дитяча лікарня) студентами зібрано 2124 грн. та передано у фонд ГО "Сяйво духу".

Правління ГО "Сяйво духу" висловлює щиру подяку проф. Боярчук Оксані Романівні завідувачу кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського медичного університету, науковцям цієї ж кафедри, студентам медичного факультету за допомогу у реалізації заходу.

Окрема подяка:

студії дизайну та друку "Кольорово" за безкоштовне виготовлення магнітиків, блокнотів, прапорців;

підприємству "Студія друку" за надану знижку на виготовлення графічної продукції (баннер, календарики).

Сподіваємося, що проведена спільна робота сприятиме первинній профілактиці важкої вродженої вади. Адже обізанність та усвідомлення може врятувати нове життя!!!

Інформаційний день для батьків дітей із spina bifida and hydrocephalus щодо збереження нирок та неперервного догляду

6 вересня на базі Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні пройшов інформаційний день для батьків, що виховують дітей із розщілиною хребта і гідроцефалією Тернопільської області стосовно управління неперервністю (чиста періодична катетеризація, очистка кишечника).

Науково-практичне обгрунтування необхідності безперевного догляду дітей із розщілиною хребта і гідроцефалією батькам представила координатор мультидисциплінарної програми Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні Оксана Романівна Боярчук - доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського. Про особливості неперервного догляду (катетеризації, очистки кишечника), необхідні засоби та техніки виконання, батькам розповілаКатерина Теодозіївна Глушко – практикуючий дитячий гастроентеролог, кандидат медичних наук, асистент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського. Голова ГО "Сяйво духу" Мар'яна Кошманюк поділилася батьківським досвідом догляду, розповіла про можливості дітей із важкою патологією бути соціально активними долаючи стереотипи безнадійності та приреченості.

Переглянути навчально-інформаційні матеріали можна перейшовши за посиланням.

На зустрічі були присутні 12 батьків які виховують дітей із розщілиною хребта Тернопільської області.

Наступним етапом впровадження мультидисциплінарної програми ведення дітей із Spina Bifida планується реалізація тренінгової програми «Збереження нирок» за участю лікарів із Словаччини при сприянні International Federation For Spina Bifida and Hydrocephalus та Child-help International. Метою заходу є розвиток мультидисципілнарної програми лікування та неперервного догляду дітей із розщілиною хребта і/або гідроцефалією, навчання тренерів із числа практикуючих дитячих лікарів Тернопільської області, допомога батькам оволодіти навиками повсякденного догляду за хворими дітьми.

Літній табір незалежності діте із Spina bifida і гідроцефалія Словаччини 2018 рік

З метою перейняття досвіду Спільноти Spina bifida Словаччини голова ГО «Сяйво духу» разом із донечкою, стали учасниками тижневого літнього табору незалежності дітей із розщілиною хребта, який щороку проводиться у сусідній країні. Життя у таборі – неповторні моменти, які змінюють свідомість. Дружня атмосфера, позитивні емоції, мудрість волонтерів та організаторів і головне – сила духу та самостійність дітей, що переміщаються на інвалідному візку змушує не зупинятися у досягненні поставлених цілей. Аналогічні табори варто організовувати і у нас, адже незалежність та віра у власні сили допомагає дітям зростати самодостатніми особистостями.

Проект «Мрія на всіх». Сходження на г. Говерлу

7 липня 2018 року Сергійко Ткачук побував на найвищій вершині України – Говерлі (2061м), у рамках проекту "Мрія на всіх" за ініціативи Лілії Проць, Романа Задорожнього, Михайла Онишківа та гурту «Фіра».

Хлопець самостійно не ходить, пересувається за допомогою інвалідного візка, але попри те, спільними зусиллями небайдужих людей мрія здійснилася. Та мабуть Сергійко, отримав від цієї події, набагато більшеніж очікував - нові знайомства, щире спілкування, позитивні емоції та враження. Сама атмосфера сходження - спілкування, взаємопідтримка, співпереживання, музика - ось це емоційна Говерла, яка необхідна кожній дитині чи дорослому, адже це додає віри у власні сили.

Це важлива соціальна подія, оскільки дає можливість іншим дітям з інвалідністю вірити і мріяти, а громадськості уміти бачити у цих дітях особистість і незламне прагнення до нових подій та повноцінного життя.

Пишаємося Сергійком за його активність, відважність та мрію.

ГО "Сяйво духу" висловлює щиру подяку організаторам заходу.

«Мультидисциплінарний підхід у веденні дітей із Spina Bifida. Управління неперервністю»

7 травня 2018 року на базі Тернопільської дитячої клінічної лікарні відбулася конференція на тему «Мультидисциплінарний підхід у веденні дітей із спіна біфіда. Управління неперервністю». Одним із ключових питань конференції було ведення дітей із порушенням функції тазових органів, проблема збереження нирок та соціальної активності дітей із цими станами. Профільні лікарі медичного закладу доповіли про ключові аспекти лікування дітей із розщілиною хребта.

За підсумками конференції було прийнято рішення розробити технологію ведення дітей із спіна біфіда у Тернопільській області з урахуванням європейського досвіду.

У планах провести інформаційний день для батьків за участю профільних лікарів Тернопільської дитячої лікарні, адже важливим аспектом ефективної роботи є тісна взаємодія з батьками дітей із цими станами.

Науковці ТДМУ взяли участь в інформаційному дні по програмі збереження нирок у дітей із spina bifida

Завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією проф. Оксана Боярчук та асистент цієї ж кафедри Катерина Глушко на запрошення директора міжнародної організації «Child-Help International» Pierre Mertens та за сприяння голови громадської організації «Сяйво духу» Мар'яни Кошманюк взяли участь у інформаційному дні по збереженню нирок та веденню дітей з spina bifida та гідроцефалією, який відбувся 21 квітня 2018 р. у м. Антверпен, Бельгія.

Інформаційний день проводився під патронатом міжнародних медичних та благодійних організацій «Child-Help International», «International Federation for Spina Bifida and Hydrocephalus».

У даному семінарі взяли участь представники з Бельгії, Німеччини, Нідерландів, Франції, Італії, Словаччини та України.

Під час доповідей були розглянуті актуальні проблеми збереження функції нирок, сучасні напрямки терапії нейрогенного сечового міхура та затримки випорожнень у дітей із spina bifida.

Слід зазначити, що програма на сьогодні впроваджена і працює більше 10 років у більшості країн Європи та Америки. Україна робить перші перші кроки у впровадження цієї програми. Два роки тому Pierre Mertens вже відвідував Тернопіль, зокрема Тернопільську обласну дитячу клінічну лікарню, де проводив навчальний семінар.

У доповіді директора організації Pierre Mertens відмічалося важливе значення впровадження програми збереження нирок для покращення якості життя дітей і дорослих із spina bifida та гідроцефалією.

Pierre Mertens, директор «Child-Help International»

З доповіддю «Нейрогенна дисфункція сечового міхура: лікування і профілактика ускладнень» виступила Carla Verpoorten експерт «Child-Help International».

Carla Verpoorten експерт «Child-Help International»

Було обговорено механізми розвитку та критерії діагностики нейрогенного сечового міхура, сучасні способи терапії, профілактики ускладнень та покращення якості життя, в тому числі, використання тривалої переривчастої катетеризації батьками чи дітьми самостійно.

Методика навчання батьків та їх дітей самостійно проводити катетеризацію сечового міхура та очищення кишечника була представлена медичною сестрою «Child-Help International» Myleen Christiaens.

Під час доповіді Theresa Harbauer було розглянуто особливості ультразвукового дослідження сечового міхура та нирок у дітей із Spina Bifida.

Theresa Harbauer під час доповіді

Зліва направо: ас. Катерина Глушко, проф. Оксана Боярчук, учасники з Словаччини, Theresa Harbauer (Німеччина).

На завершення семінару учасниками було обговорено шляхи покращення надання медичної допомоги дітям з spina bifida та напрямки подальшої співпраці для впровадження сучасних методик догляду та покращення якості життя у даних пацієнтів, у тому числі і в Україні. Отримані запрошення від представників Словаччини та Німеччини для участі у навчальних програмах, тренінгах, літніх таборах, які проводяться для пацієнтів та їх батьків.

Катерина Глушко, Liliane Bollaer, Оксана Боярчук, Myleen Christiaens, Pierre Mertens

Висловлюємо вдячність за сприяння участі в інформаційному дні директору «Child-Help International» Pierre Mertens, президенту міжнародного бельгійсько-українського благодійного фонду «Oekraїne-Project-Edegem VZW» Liliane Bollaerts, волонтеру Eveline Matthieu та голові ГО «Сяйво духу» Мар'яні Кошманюк.

Завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією проф. Оксана Боярчук

3 березня - Всесвітній день профілактики вроджених вад

Spina bifida (розщілина хребта) найбільш поширена у світі патологія, сумісна з життям, яку можна попередити. В Україні, щороку 1-2 із 1000 вагітностей ускладнена дефектом нервової трубки. У Тернопільській області за останні 6 років зафіксовано 1282 випадки вродженої патології серед новонароджених, 15 дітей народилося із spina bifida, здійснено 175 переривань вагітності внаслідок виявлення ВВР у плода. Наслідки spina bifida і/або гідроцефалія негативно впливають на якість життя дітей та членів їх сімей. Саме тому, інформування жінок дітородного віку про планування вагітності та шляхи попередження вроджених дефектів є важливою медико-соціальною проблемою.

З метою підвищення обізнаності громадськості про вплив вроджених вад та шляхів їх профілактики ГО «Сяйво духу» розробила інформаційний буклет приурочений Всесвітньому дню профілактики вроджених вад (відзначається 3 березня). Інформаційний буклет надіслано у березні 2018 року у ФАПи та АЗПСМ м. Тернополя та області з метою інформування громадськості про шляхи профілактики дефектів нервової трубки та важливість проведення первинної медико-санітарної допомоги.

Висловлюємо щиру подяку Прінт-копі-центру «Вектор» за безкоштовний друк 1000 примірників друкованої продукції.

Створення безбар’єрного доступу для дітей з інвалідністю

На базі Комунального закладу Тернопільської міської ради КДЮСШ №2 протягом декількох років діє секція плавання в системі фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт», у якій займаються діти з різними нозологіями (з порушеннями опорно-рухового апарату, з вадами слуху, зору, тощо). Вони є учасниками Всеукраїнської Спартакіади серед дітей-інвалідів «Повір у себе». Окрім того, у басейні займаються дорослі спортсмени-інваліди багаторазові призери Чемпіонату України. Керівництво ДЮСШ№2 сприяє заняттям осіб з інвалідністю. Проте у зв’язку з тим, що будівля побудована в радянський період, вона є не пристосована для вільного пересування інвалідів-візочників.

З ініціативою щодо звернення виступила член правління ГО «Сяйво духу» Ткачук Тетяни, яка виховує сина із розщілиною хребта. Сергійко Ткачук не може самостійно ходити і пересувається за допомогоюна інвалідного візка, однак він соціально активний юнак, займається спортом, є призером Всеукраїнської спартакіади з плавання. Але кожного разу похід у басейн на тренування для Сергійка та мами - важка смуга перешкод.

У січні 2018 року громадські організації «Сяйво духу» та «Крила ангела» звернулися до міського голови Тернополя із ініціативою створення безбар’єрного доступу для дітей з інвалідністю (візочників) у КДЮСШ №2, адже архітектурна недоступність приміщень перешкоджає всесторонньому розвитку дітей з порушеннями опорно-рухового апарату.

На даний час ведеться робота із облаштування зовнішнього пандуса, перепланування всередині приміщення. Сподіваємося найближчим часом Тернополяни «відчують» безбар'єрність закладу.

Про забезпечення дітей з інвалідністю міста і області технічними засобами

Після проведеного семінару з підвищення правової обізнаності батьків, що виховують дітей та молодь з інвалідністю на тему: «Думайте про дитину, а не про її інвалідність. Права, пільги та механізми їх відстоювання», запозичивши прогресивний досвід столичних колег, завдяки активній громадській позиції Олени Коваль, мами хлопчика з рідкісним захворюванням, ініціативи батьків, громадських організацій Тернопільщини, правління ГО "Сяйво духу" направило колективне звернення до Тернопільської обласної адміністрації та Тернопільської міської ради щодо виконання індивідуальної програми реабілітації дітей з інвалідністю, а саме забезпечення технічними засобами (підгузками, катетерами типу Нелатон). За сприяння депутатів Тернопільської міської ради, окрема подяка Турському Ігорю Володимировичу, мешканці обласного центру, що виховують дітей з інвалідністю вже отримали річний запас підгузків із розрахунку 1 на день, двоє дітей забезпечені річною потребою катетерів Нелатон. Сподіваємось, що апробація програми та набутий досвід допоможуть у майбутньому охопити такою допомогою усіх проблемних дітей Тернопільської області.

Семінар з підвищення правової обізнаності батьків дітей з інвалідністю

11 листопад 2017 р. у приміщенні Тернопільського обласного навчально-реабілітаційного центру пройшов семінар з підвищення правової обізнаності батьків, що виховують дітей та молодь з інвалідністю на тему: «Думайте про дитину, а не про її інвалідність. Права, пільги та механізми їх відстоювання».

Семінар проводила Татарінова Лариса Анатоліївна, член громадської організації «Ліга соціальних працівників міста Києва», спеціаліст Солом’янського РЦСССДМ м. Київ і надзвичайно харизматична жінка.

Місія пані Лариси дуже цінна. Адже актуальна, така необхідна і головне доступна інформація, яку вона безкоштовно популяризує, дає можливість батькам отримати потрібні знання, що допоможуть відстоювати права й головне покращити якість життя своїх дітей з інвалідністю.

На семінарі фахівець висвітлила назрілі проблеми, що стосувалися «Конвенції про права людей з інвалідністю»; подолання стереотипів у суспільстві; законодавство України, яке регламентує права дітей та молоді з інвалідністю; пільги, які мають батьки, що виховують дитину з інвалідністю або молоду людину; механізми відстоювання прав; залучення батьків до процесу реалізації прав дітей та молоді з інвалідністю.

Одним із ключових питань семінару було роз’яснення спеціалістом соціальної роботи, права дітей і молоді з інвалідністю на особливий догляд та механізми його відстоювання. Зокрема, безкоштовне забезпечення підгузками, необхідними спеціальними засобами щоденної гігієни які дають перспективу повноцінного життя і розвитку на рівні з іншими дітьми.

Це насправді актуальна проблема, адже сім’ї особливих дітей щомісяця витрачають значну суму коштів на закупку спеціальних засобів для догляду. Нажаль розмір державної соціальної допомоги у зв’язку з інвалідністю не покриває усіх витрат пов’язаних з належним доглядом за хворою дитиною, недешевим лікуванням і реабілітацією. До того ж, у переважній більшості сімей, фінансове навантаження припадає на одного із батьків, оскільки діти та молодь з інвалідністю потребують постійного стороннього догляду.

Можливі способи вирішення цього важливого питання запропонували депутати Тернопільської міської ради які були присутні на семінар: Гевко Галина Орестівна, Редьква Назарій Михайлович, Ткаченко Андрій Миколайович, помічники депутатів Турського Ігоря Володимировича і Ляховича Романа Мар’яновича. Представники місцевої влади запевнили батьків, що готові сприяти вирішенню цієї проблеми. Сподіваємося на позитивні результати.

Зустріч тривала 7 годин, та й цього часу було замало щоб з’ясувати усі проблемні питання. Це підтверджує той факт, що ми батьки дітей з особливими потребами, просто громадяни не обізнані у своїх правах, свободах і законних інтересах, а держава не «спішить» виправляти цю ситуацію.

Лариса Анатоліївна істинний фахівець соціальної роботи, яка практично сприяє соціальним змінам – підвищує здатність людей до незалежності, розвитку, самостійного вирішення власних проблем, та покращення спроможності справлятися із труднощами. Правління ГО «Сяйво духу» висловлює вдячність пані Ларисі та бажає професійних успіхів, здоров’я і жіночого щастя.

Окрема подяка Ірині Король директору Тернопільського обласного навчально-реабілітаційного центру та Олені Коваль за організацію і проведення цього заходу.

Матеріали семінару підготовлені пані Ларисою ми розмістимо на сторінках нашого сайту.

Перші Загальні збори ГО "Сяйво духу"

25 жовтня 2017 року у Всесвітній день Spina bifida та Гідроцефалії у приміщенні Тернопільського обласного центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів відбулися Загальні збори Громадської організації «Об’єднання батьків дітей з розщілиною хребта і гідроцефалією «Сяйво духу». Під час зустрічі панувала дружня атмосфера наповненна співпереживанням і бажанням спільно вирішувати проблеми які супроводжують сім'ї, що виховують дітей із Spina bifida та Гідроцефалією. На загальних зборах, правління ГО "Сяйво духу" відзвітувало про проведену роботу, а також спільно з членами оргазаіції обговорили основні напрямки діяльності: інформування громадськості щодо способів запобігання дефектів нервової трубки плоду і вроджених вад розвитку; поширення інформації про «Spina bifida» і «Гідроцефалія», а також можливих шляхів сприяння покращенню якості життя сімей, які виховують дітей із розщілиною хребта і/або гідроцефалією. Визначили план майбутніх заходів який передбачає: проведення просвітницької роботи стосовно профілактики дефектів нервової трубки плоду та їх ранньої діагностики серед студентської молоді Тернополя та області; сприяти реалізації Програми збереження нирок на базі ТОДКЛ за участю лікарів установи та делегації тренерів бельгійської асоціації IF/Cild-help; налагодити мультидисциплінарну взаємодію фахівців з метою сприяння покращенню якості життя дітей із розщілиною хребта і гідроцефалією та членів їх сімей; проведення просвітницьких заходів для батьків за участю фахівців різних галузей; виступи на радіо, публікації у друкованих виданнях.

Поїздка у республіку Польща

26 вересня 2017 року з республіки Польща повернулися група кременецької і тернопільської молоді з особливими потребами, а також батьки, які їх супроводжували. На запрошення директора польської Асоціації дітей-інвалідів «Крок за кроком» Марії Крул, вони відвідали місто Замость. Організувала цю поїздку громадська активістка з міста Кременець Алла Миколаївна Андрущук, яка вже давно цікавиться методами реабілітації в місті Замость. До складу групи також входили представники громадської організації «Сяйво духу» Івахова Наталія із сином Василем, для яких ця поїздка видалась надзвичайно цікавою, пізнавальною та захоплюючою.

Республіка Польща має значний досвід інтеграції в суспільство людей з інвалідністю і ділиться ним із нашими спеціалістами. Тому Польщу відвідала ще одна група, у складі якої були українські лікарів та педагоги.

Польські друзі ознайомили молодь та їхніх батьків з діяльністю реабілітаційного центру, де лікуються і навчаються діти з особливими потребами, а також центру, де особи з інвалідністю не лише проходять реабілітацію, а й здобувають різні соціальні навички, займаються у творчих майстернях. Окрім цього група відвідала будинок, де під наглядом асистентів проживають особи з інвалідністю, котрі не мають родичів чи опікунів. Це справжня вілла, оточена чудовим парком та обладнана сучасною технікою, де є окремі кімнати для проживаючих і працівників.

За час гостювання в Польщі, щодня організовувались екскурсійні тури по місту, де для людей на візку створені умови для безперешкодного доступу до соціальних та туристичних об’єктів, у тому числі спеціально обладнаним для цього громадським транспортом.

Батьки разом з дітьми щиро вдячні керівництву польської Асоціації дітей-інвалідів «Крок за кроком» за надану чудову можливість ознайомитися з європейським досвідом методів реабілітації осіб з інвалідністю та форм соціальної роботи з ними.

Дружній візит керівника благодійної організації

«Ockraine-Project Edegem»

18 травня 2017 року відбулася зустріч представників ГО «Сяйво духу» з керівником благодійної організації «Ockraine-Project Edegem» п. Ліліан де Кооман-Боллаертс, яка перебували в Україні з волонтерським візитом. На зустрічі йшла мова про сприяння співпраці з Міжнародною федерацією розщілини хребта і гідроцефалії. А також про необхідність проведення тренінгу "Збереження нирок" дітей з хворобою Spina bifida і гідроцефалія у Тернополі за участі міжнародних тренерів.

Пані Ліліан щиро зацікавлена допомогти батькам діток із Spina bifida. Дуже дякуємо їй за підтримку та допомогу.

Семінар «Філософія оптимального здоров’я»

Діти із Spina bifida дуже часто мають проблеми із зайвою вагою, роботою кишечника, опорно-руховим апаратом. Та й взагалі, виснажений різними способами і засобами лікування, дитячий організм, що росте, потребує повноцінного, збалансованого, корисного харчування, фізичних навантажень.

7 травня 2017 року представники ГО «Сяйво духу» відвідали семінар «Філософія оптимального здоров’я» Оксани Скиталінської, доктора медичних наук, дипломованого хірурга, дієтолога вищої кваліфікації, віце-президента дієтологічної асоціації, автора популярних статей і наукових досліджень, всесвітньо визнаного експерт в галузі дієтології та нутриціології, керівника проектів Організації Об’єднаних Націй.

Це була надзвичайно корисна та цікава зустріч. Науково-підверджена інформація про життєво важливі фактори: харчування, приготування їжі, режим, порції, низькокалорійні дні, певні продукти, їх компоненти, фізичну активність, сон. Поради лікаря-дієтолога відстежуйте на її сторінці Facebook (https://www.facebook.com/O.Skytalinska).