Медична сторінка

Організація медичного обслуговування в ЗДОПорядок медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі

Кушнір Олена Казимирівна - сестра медична старша, вища категорія.

Медичне обслуговування дітей у закладі дошкільної освіти здійснюється відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту" (ст.34), Положення про дошкільний навчальний заклад, Постанови Кабінету Міністрів України від 14.06.2002 № 826 «Про затвердження Порядку медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі», наказу МОЗ та МОН України від 30.08.2005 №432/496 «Про вдосконалення організації медичного обслуговування дітей у ЗДО».

Організація медичного обслуговування

Медичне обслуговування дітей у закладі дошкільної освіти здійснюється відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту" (ст.34), Положення про дошкільний навчальний заклад, Постанови Кабінету Міністрів України від 14.06.2002 № 826 «Про затвердження Порядку медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі», наказу МОЗ та МОН України від 30.08.2005 №432/496 «Про вдосконалення організації медичного обслуговування дітей у ЗДО».

З перших днів перебування дитини у закладі ведеться постійний контроль за станом здоров’я дошкільників. Насамперед це аналіз та діагностика, які дозволяють виявити проблеми у фізичному вихованні, створити інформаційний банк, який відображає як кількісні, так і якісні параметри здоров'я. Сестра медична старша у присутності вихователів оглядають дітей, слідкують за станом дітей на протязі дня. На основі медичних показників заповнюють «Карти здоров'я». Аналіз інформаційної бази здоров'я виводить на визначення певного рівня здоров’я кожної дитини, відсутність або наявність у неї захворювання, які потребують лікування та реабілітації. Згідно діагнозів укомплектовуються групи здоров'я.

У ЗДО створенні відповідні умови для проведення медико-профілактичних, оздоровчих заходів, для забезпечення розвитку, виховання і навчання дитини. Надається базовий етап фізичного, психологічного та соціального становлення особистості дитини. Медико-профілактичні заходи здійснює безпосередньо старша медична сестра.

Сестрою медичною старшою контролюється ефективність виконання оздоровчих, протиепідемічних, лікувально-профілактичних заходів. Надаються направлення на  щеплення згідно календарю профілактичних щеплень в Україні,  що квартально проводиться антропометрія дітей і фіксується в листку здоров'я дитини. Огляд дітей на педикульоз та коросту проводиться один раз на 10 днів із записом у відповідний журнал «Огляд дітей на коросту та педикульоз». 

Здійснюється організаційна робота з батьками. Зроблені та обладнані куточки для проведення санітарно-просвітницької роботи, які доступні для батьків. Проводяться бесіди з батьками на теми гігієнічного виховання дітей, протиепідеміологічної тематики, формування здорового способу життя. Проводяться групові бесіди для батьків (групи viber) діти яких знаходяться на диспансерному обліку з приводу хронічних захворювань. Сестрою медичною старшою складається план санітарно-просвітницької роботи кожного місяця.

При інфекційному захворюванні, гострому харчовому отруєнні сестра медична старша надає повідомлення, встановлює карантин, проводить профілактичні заходи. У закладі створені всі необхідні умови для фізичного, розумового виховання дитини. Результати обов'язково доводяться у встановленому МОЗ порядку до педагогічного персоналу та батьків. Діти, які знаходяться на диспансерному обліку, додатково обстежуються лікарями згідно захворювання. Висновки заносяться у диспансерний журнал.

Сестра медична старша збирає інформацію про передбачуване медичне обслуговування дітей у дитячому закладі, усуває недоліки, контролює та перевіряє своєчасність їх виконання.

Організація харчування в ЗДО

Постанови Кабінету  Міністрів України  «Про  затвердження  норм  харчування  унавчальних та оздоровчих закладах» від 22.11.2004 № 1591;

2. «Інструкцїі з організації харчування у дошкільних навчальних закладах» (затвердженої спільним наказом МОЗ України, МОН України від 17.04.06 р. № 298/227 зі змінами від 26.02.2013 № 202/165);

3. «Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів» (затвердженого наказом МОЗ України 14.04 2016р. за № 563/28693);

4. Спільних наказів МОН України та МОЗ України від 01.06.2005р.№329/242 «Порядок організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах», від 15.08.2006р. №620/563 «Щодо невідкладних заходів з організації харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах»;

5. Системи управління безпечністю харчових продуктів HACCP (ХАССП)

Уряд затвердив нові норми та порядок організації харчування у закладах освіти   (постанова КМУ від 24.03.2021 № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку»).

Впровадження системи НАССР в дитячих садках  - є гарантом якості в громадському харчуванні. ХАССП в ЗДО  -це не просто міра для проходження перевірок контролюючих органів, а важливий інструмент для контролю безпеки харчування дітей поза домом. На відміну від дорослих, у них немає вибору, де харчуватися і як харчуватися, тому, адміністрація ЗДО зобов'язана на законодавчому рівні розробити, впровадити і постійно підтримувати принципи системи HACCP.

HACCP - система аналізу ризиків, небезпечних чинників і контролю критичних точок

Головним завданням системи HACCP є аналіз небезпек і проведення поетапного контролю за усіма етапами приготування страв і продуктів харчування, починаючи від прийому продуктів на склад і до моменту подачі готової страви.

HACCP - це визнаний спосіб, який дає можливість впевнитись, що небезпечні фактори, які можуть вплинути на харчову безпечність, постійно та належно контролюються.

Система НАССР:

1. Стосується лише безпечності харчових продуктів і не стосується їх якості.

2. Запобіжний інструмент контролю за небезпечними факторами.

3. Не гарантує безпечності харчових продуктів, а лише зменшує ризик виникнення випадків щодо загрози їх безпечності.

4. Не автономна програма. Її основа - це система заходів контролю, що складається з програм-передумов, які потрібно запровадити й належно підтримувати. Контроль за реалізацією вимог чинного законодавства щодо впровадження постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, покладено на Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

5. Вимоги щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, затвердило Мінагрополітики наказом від 01.10.2012 № 590.

Відповідно до Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 № 305 відбулися зміни в організації харчування в закладах дошкільної освіти.

Зміни у харчуванні здобувачів дошкільної освіти

• збільшено кількість споживання: фруктів, овочів, м’яса, риби, молока та кисломолочних продуктів, м’яса риби, круп та бобових;

• обмежено кількість споживання: солі та цукру, жирів рослинного та тваринного походження;

• зменшено кількість споживання: хлібобулочних виробів та картоплі;

• виключено: ковбасні вироби, рибні, м’ясні та плодоовочеві консерви, кондитерські вироби.

Основними принципами організації харчування в дошкільному закладі є: - енергетична цінність раціону харчування, що відповідає енерговитратам дітей; - збалансованість та максимальна різноманітність раціону; 

- технологічна та кулінарна обробка продуктів і страв, що забезпечує їх смакові якості та зберігає вихідну харчову цінність; 

- забезпечення санітарно-гігієнічних норм (дотримання всіх санітарних вимог до стану харчоблоку, продуктів харчування, їх транспортування, зберігання, приготування та роздачі страв).

Рекомендації батькам

Гострі кишкові інфекції в дошкільнят. Як запобігти?

Гострі кишкові інфекції — одні з найпоширеніших інфекційних захворювань, які  можуть призвести до серйозних ускладнень, особливо у дітей. Зазвичай такі хвороби спричиняють бактерії або віруси, що потрапляють в організм людини із зараженою їжею чи забрудненою водою, а також у разі недотримання гігієни рук. 


Як уберегтися від травмування взимку

З приходом зими у нашому регіоні можливі такі зимові метеорологічні явища, як ожеледь та ожеледиця.

Ожеледь – це шар щільного льоду, що з’являється на поверхні землі, на гілках дерев чи дротах та на інших предметах при намерзанні крапель переохолодженого дощу або мряки. 

Ожеледиця – лід на поверхні землі, що утворився після відлиги або дощу в результаті похолодання до мінусової температури, а також внаслідок замерзання мокрого снігу, дощу або мряки від зіткнення з сильно охолодженої поверхнею. Ожеледиця змушує бути уважними не лише водіїв, а й пішоходів – адже ризик травмування, коли під ногами слизько, є надто високим. Водіям варто пам’ятати, що під час ожеледиці на дорожньому покритті збільшується гальмівний шлях, тому необхідно вибирати безпечний швидкісний режим. Про це не повинні забувати й пішоходи.  Державна служба України з надзвичайних ситуацій підготувала прості рекомендації, як уберегтися від травм у період ожеледиці.


Туберкульоз сьогодні – факти та перспективи

Чи знаєте ви, що:

На туберкульоз може захворіти кожен!

Туберкульоз можна вилікувати!

Неприпустимо самостійно ставити діагноз туберкульозу та займатися самолікуванням!

При виникненні хоча б одного з симптомів туберкульозу негайно зверніться до лікаря!

Як носити маски

Незалежно від того, пройшла людина повний курс щеплення проти COVID-19 чи перехворіла, захисні маски зобов’язані носити всі без виключення. 

Оскільки використання медичних масок залишається основним способом уникнути інфікування коронавірусною хворобою та унеможливити передачу вірусу.


Профілактика грипу та ГРВІ

Останні новини щодо захворюваності на грип у Європі: https://flunewseurope.org.

Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.

Грип має симптоми, подібні до ознак інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), але набагато небезпечніший. За перших симптомів звертайтеся до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.


Як уберегтися від переохолодження

Що надягти взимку, аби було тепло і зручно? Як не змерзнути на зупинці громадського транспорту?

Центр громадського здоров’я дає прості поради, які допоможуть зберегти тепло та здоров’я взимку.

Найкраще, якщо ви вдягнетесь, як капуста, — багатошарово. Обирайте одяг із натуральних чи спеціальних матеріалів.