"Mökki" ja "Myrsky" uusimmat taululahjoitukset säätiölle

Jaakko Saariaho toimitti Ilmari Huitin Säätiölle Kaarina ja Urho Saariahon perillisten lahjoittaman taulun. Kuva Mirja Lumia. 

Ilmari Huitti: Vaskijärvi, ukkospilvi ja sade tulossa, 1958. Kuva Margit Lumia. 

Taidemaalari Ilmari Huitin Säätiön kokoelma karttui kesän aikana vielä kahdella Ilmari Huitin teoksella parin aiemmin saadun lisäksi. 

Mökki 1952

Kaarina ja Urho Saariahon perilliset päätyivät lahjoittamaan vuodelta 1952 olevan aurinkoisen taulun, joka kuvaa pientä mökkiä tai saunaa.

–  Taulun myi Myllykoskella asuneille vanhemmilleni 1950–1960-luvulla hollantilaissyntyinen kiertävä taidekauppias Hellmuth van Assendelft (1898–1977), muistelee taulun omistushistoriaa Saariahojen perikunnan jäsen Jaakko Saariaho.

Kesäistä tunnelmaa henkivän taulun omistanut Urho Saariaho (1911–1981) toimi aikoinaan kansanedustajana 1945–1966. Työuransa hän teki Yhtyneet Paperitehtaat Oy Myllykosken ja Myllykosken Paperitehdas Oy:n palveluksessa 1936–1976. Talvi- ja jatkosotaan osallistunut Saariaho oli sotilasarvoltaan reservin majuri. Hänet tunnettiin myös urheilupiireissä seiväshypyn Suomen mestarina vuodelta 1934 sekä vuosikymmenten toiminnastaan useiden urheiluseurojen sekä SVUL:n luottamustehtävissä. Sosiaalineuvos Urho Saariaho oli aviossa Kaarina o.s. Pekurin (1917–2008) kanssa ja seitsemän lapsen isä.

Myrsky 1958

Myös hämeenlinnalainen Pirkko Heimo kartutti vielä kerran säätiön kokoelmia lahjoittamalla Ilmari Huitin vuoden 1958 tuotannosta tunnelmaltaan dramaattisen öljyväriteoksen nimeltä Vaskijärvi, ukkospilvi ja sade tulossa. Taiteilija on kuvannut siinä yhtä suosikkiaihettaan eli Vaskijärveä, kotikylänsä keskeistä vesielementtiä. Tällä kertaa hän on seissyt lähirannallaan maalaamassa ukkosmyrskyn noustessa järven ja sen saarien ylle.

Taidemaalari Ilmari Huitin Säätiön puheenjohtaja Hannu Huitti on ilahtunut säätiön kokoelmien karttumisesta.

–  On ollut hieno havaita, että Ilmari Huitin tauluja pidetään arvossa ja niitä halutaan lahjoittaa säätiöllemme. Tällöin taulut pääsevät aikanaan esille eri näyttelyihinkin.

ML 28.8.2023