з математики

ЗНО з математики: особливості тесту 2020 року

Тест зовнішнього незалежного оцінювання з математики у 2020 році складається із завдань чотирьох форм: завдань з вибором однієї правильної відповіді, завдань на встановлення відповідності, завдань відкритої форми з короткою відповіддю (структуроване та неструктуроване), а також завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю.

Загальна кількість завдань тесту з математики – 35, на виконання яких учасникам буде відведено 180 хвилин.


Результат виконання завдань №1-30, 33 та 34 за вибором випускника може бути зараховуваний як державна підсумкова атестація з математики. Результат виконання завдань всього тесту буде використовуватися під час прийому до вищих навчальних закладів України.

Максимальна кількість тестових балів, яку може отримати учасник ЗНО, правильно виконавши всі завдання №1-30, №33 та №34, що будуть зараховуватися як державна підсумкова атестація, дорівнює 52 балам.

Максимальна кількість тестових балів, яку можна набрати, правильно виконавши всі завдання тесту - 62 бали.


ФОРМИ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ

Завдання з вибором однієї правильної відповіді (№1–20) — завдання складається з основи та п’яти варіантів відповіді, з яких лише один правильний. Завдання вважається виконаним, якщо учасник зовнішнього незалежного оцінювання вибрав і позначив відповідь у бланку відповідей А.

Завдання з вибором однієї правильної відповіді оцінюється в 0 або 1 бал: 1 бал, якщо вказано правильну відповідь; 0 балів, якщо вказано неправильну відповідь, або вказано більше однієї відповіді, або відповіді на завдання не надано.

Завдання на встановлення відповідності («логічні пари») (№21–24) — завдання складається з основи та двох стовпчиків інформації, позначених цифрами (ліворуч) і буквами (праворуч). Виконання завдання передбачає встановлення відповідності (утворення «логічних пар») між інформацією, позначеною цифрами та буквами. Завдання вважається виконаним, якщо учасник зовнішнього незалежного оцінювання зробив позначки на перетинах рядків (цифри від 1 до 3) і колонок (букви від А до Д) у таблиці бланка відповідей А.

Завдання на встановлення відповідності («логічні пари») оцінюється в 0, 1, 2 або 3 бали: 1 бал – за кожну правильно встановлену відповідність («логічну пару»); 0 балів за будь-яку «логічну пару», якщо зроблено більше однієї позначки в рядку та/або колонці; 0 балів за завдання, якщо не вказано жодної правильної відповідності («логічної пари»), або відповіді на завдання не надано.

Структуроване завдання відкритої форми з короткою відповіддю (№25–27) — завдання складається з основи та двох частин і передбачає розв’язування задачі. Завдання вважається виконаним, якщо учасник зовнішнього незалежного оцінювання, здійснивши відповідні числові розрахунки, записав, дотримуючись вимог і правил, відповіді до кожної з частин завдання в бланку відповідей А.

Структуроване завдання оцінюється в 0, 1 або 2 бали: 1 бал за кожну правильно вказану відповідь; 0 балів, якщо вказано обидві неправильні відповіді, або відповіді на завдання не надано;

Неструктуроване завдання відкритої форми з короткою відповіддю (№28–32) — завдання складається з основи та передбачає розв’язування задачі. Завдання вважається виконаним, якщо учасник зовнішнього незалежного оцінювання, здійснивши відповідні числові розрахунки, записав, дотримуючись вимог і правил, кінцеву відповідь у бланку відповідей А.

Неструктуроване завдання оцінюється в 0 або 2 бали: 2 бали, якщо вказано правильну відповідь; 0 балів, якщо вказано неправильну відповідь, або відповіді на завдання не надано.

Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю (№33–35) — завдання складається з основи та передбачає розв’язування задачі. Завдання вважається виконаним, якщо учасник зовнішнього незалежного оцінювання в бланку відповідей Б навів усі етапи розв'язання й обгрунтував їх, зробив посилання на математичні факти, з яких випливає те чи інше твердження, проілюстрував розв’язання задачі рисунками, графіками тощо.

Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю № 33, 34 оцінюються в 0, 1, 2, 3 або 4 бали; завдання № 35 оцінюється в 0, 1, 2, 3, 4, 5 або 6 балів.

Завдання з розгорнутою відповіддю оцінюються відповідно до затверджених критеріїв оцінювання.

Розв’язання завдань у чернетці не перевіряються і до уваги не беруться.


При підготовці до тестування зверніть увагу на програму зовнішнього незалежного оцінювання з математики, відповідно до якої розроблено зміст тесту. Завдання ЗНО з математики полягає у тому, щоб оцінити знання та вміння учасників тестування:

  • будувати математичні моделі реальних об'єктів, процесів i явищ та досліджувати ці моделі засобами математики;

  • виконувати математичні розрахунки (виконувати дії з числами, поданими в різних формах, дії з відсотками, складати та розв'язувати задачі на пропорції, наближені обчислення тощо);

  • виконувати перетворення виразів (розуміти змicтове значення кожного елемента виразу, знаходити допустимі значення змінних, знаходити числові значення виразів при заданих значеннях змінних тощо);

  • будувати й аналізувати графіки найпростіших функціональних залежностей, досліджувати їxні властивості;

  • розв'язувати рівняння, нepiвності та їх системи, розв'язувати текстові задачі за допомогою рівнянь, нерівностей та їxнix систем;

  • знаходити на рисунках геометричні фігури та встановлювати їxнi властивості;

  • знаходити кiлькicнi характеристики геометричних фiгур (довжини, величини кyтiв, площі, об'єми);

  • розв'язувати найпростiшi комбiнаторнi задачі та обчислювати ймовiрностi випадкових подій;

  • аналізувати iнформацiю, що подана в графiчнiй, табличній, текстовій та інших формах.

Радимо учасникам тестування з математики ознайомитися з наступними матеріалами:


ОСОБЛИВОСТІ ІСПИТУ

Математику можна назвати "напівобов'язковим" предметом на ЗНО: випускники повинні скласти або його, або історію України.

На математиці зупиняються ті, хто має намір вступати на технічну або економічну спеціальність. Цього року іспит відбудеться 22 травня.

ЗНО з математики 2018 року триватиме рівно 3 години та включає 33 завдання. Їх можна розділити на чотири категорії:

  • тести, в яких потрібно вибрати правильну відповідь;

  • завдання на встановлення відповідності;

  • відкриті завдання з короткою відповіддю;

  • відкриті завдання з розгорнутою відповіддю.

Приклади завдань, програму ЗНО, критерії оцінювання, детальну характеристику сертифікаційної роботи й інші подробиці можна подивитися на сайті УЦОЯО.

ГОЛОВНІ ТРУДНОЩІ

За словами досвідчених репетиторів, у багатьох завданнях є "пастки". Щоб не втрапити до них, потрібно під час підготовки звернути особливу увагу на області допустимих значень для логарифмів, дробів і коренів.

Багато школярів знижують власні бали через те, що неправильно читають формулювання або "гублять" мінус при обчисленнях. Перш ніж позначити остаточну відповідь, перечитуйте запитання ще раз.

На останній сторінці зошита є таблиця зі значеннями тригонометричних функцій для кутів 0°, 30°, 45°, 60°, 90°. (Приклад зошита є на сайті УЦОЯО.) Зазвичай ці значення радять не вчити, але якщо у вас і так хороший рівень підготовки, запам'ятати їх не буде зайвим: зможете заощадити час, не відволікаючись на пошук.

ЯК ГОТУВАТИСЯ ДО ТЕСТУВАННЯ

Перший крок, як і у випадку з іншими ЗНО, – пробний тест. При такому тестуванні дуже важливо максимально відтворити умови ЗНО, використовувати таймер.

Можна включити таймер на 3 години на одному телефоні, а на іншому секундоміром рахувати час, витрачений на кожне завдання. Так можна визначити слабкі сторони, побачити, де ви неправильно читаєте запитання, на які завдання йде невиправдано багато часу.

Обов'язково виділіть найскладніші теми – і розв’язуйте-розв’язуйте-розв’язуйте завдання.

Щоб запам'ятати формули, які вам ніяк не піддаються, можна написати їх на картках (на лицьовій стороні – формула, на звороті – її призначення) і тренуватися у вільний час.

Ще корисно розбирати всі формули на складові, і робити це потрібно письмово. Так і механічна пам'ять включиться, і асоціативна.

Також можна написати формули на стікерах і розклеїти по квартирі. Берете чашку, щоб зробити чай, – заразом повторюєте формулу площі паралелограма.

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Завдання для пробного тестування є, наприклад, на сайті проекту Освіта.ua. Там же можна знайти завдання минулих років. Їх корисно розв’язувати в якості тренування.

Єдиний спосіб "прокачати" навичку розв’язування задач з математики — розв’язувати ці ж таки задачі. Чим більше схожих тестів ви пройдете, тим простіше буде на самому іспиті.

Корисно подивитися розбори завдань ЗНО на Youtube. Такі є, наприклад, на каналах "Вне школы", "МАТЕМАТИЧКА".

А ось автори каналів "Видеоуроки математики", "Математика для простых смертных" і "Простая математика" пропонують відеолекції по конкретних темах, питаннях, типах завдань.

Такі уроки – хороший спосіб розібратися з темою, якщо ви її забули або погано засвоїли. Тільки не забудьте потім потренувати матеріал на практиці, інакше інформація швидко забудеться.