Projekti poticanja čitanja

Školska knjižnica sudjelovala je i/ili provodi sljedeće projekte poticanja čitanja
(na međunarodnoj, nacionalnoj i školskoj razini): 

O aktivnostima provedenim u sklopu navedenih projekata možete saznati više klikom na poveznicu:

Projekt Mala čitaonica


U 1. a razredu u sklopu A2 nastave obogaćenog učenja nastavljeno je provođenje projekta Mala čitaonica. Čitanje bajki „Hektor i Leopoldina“ i „Bajke o snjegovićima“ izmjenjivano je različitim aktivnostima s ciljem razumijevanja pročitanog, poticanja mašte i bogaćenja rječnika. Učenici su uživali u slušanju bajki, razgovoru, rješavanju radnih listića i likovnom izražavanju. Neke od njihovih uradaka možete pogledati klikom na poveznicu.

Povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige u 1. a razredu ostvarena je nastava u sklopu projekta Mala čitaonica koju je održala stručna suradnica knjižničarka. Čitanje bajki „Crvenkapica“ i „Uljuđeni vuk“ izmjenjivano je različitim aktivnostima u cilju razumijevanja pročitanog, poticanja mašte i bogaćenja rječnika. Koliko su učenici uživali u slušanju bajki, razgovoru, rješavanju radnih listića i ilustriranju bajke te kako su se osjećali tijekom nastave najbolje pokazuju njihovi dojmovi: „Osjećao sam se jako lijepo, sretno i ugodno. Sve mi se sviđalo.“; „Bilo mi je jako zabavno i zanimljivo! Posebno mi se svidjelo slušanje bajki i crtanje!“ Neke od njihovih uradaka možete pogledati klikom na poveznicu.

U 1. c razredu u sklopu A2 nastave obogaćenog učenja nastavljeno je provođenje projekta Mala čitaonica. Čitanje bajki „Mala, mala vila“ i „Kako je Saša naučila pisati“ izmjenjivano je različitim aktivnostima s ciljem razumijevanja pročitanog, poticanja mašte i bogaćenja rječnika. Učenici su uživali u slušanju bajki, razgovoru, rješavanju radnih listića i likovnom izražavanju.

U 1. a, 1. b i 1. c  razredu u sklopu A2 nastave obogaćenog učenja nastavljeno je provođenje projekta Mala čitaonica. Čitanje bajki „Bajka o Modrookoj“ i „Dječak jež“ izmjenjivano je različitim aktivnostima s ciljem razumijevanja pročitanog, poticanja mašte i bogaćenja rječnika. Učenici su uživali u slušanju bajki, razgovoru, rješavanju radnih listića i likovnom izražavanju. Neke od njihovih uradaka možete pogledati klikom na poveznicu.

Naša mala knjižnica

Ostvarene aktivnosti tijekom ove školske godine u knjižnici naše škole u sklopu projekta objavljene su i na mrežnim stranicama Naše male knjižnice.

Aktivnosti ostvarene ove školske godine u knjižnici naše škole u sklopu projekta objavljene su i na stranicama Naše male knjižnice kojima možete pristupiti klikom na poveznicu.

I nove aktivnosti ostvarene tijekom ove školske godine u knjižnici naše škole u sklopu projekta objavljene su i na stranicama Naše male knjižnice kojima možete pristupiti klikom na poveznicu.

I nove aktivnosti ostvarene tijekom ove školske godine u knjižnici naše škole u sklopu projekta objavljene su i na stranicama Naše male knjižnice kojima možete pristupiti klikom na poveznicu.

Ostvarivanje projekta Naša mala knjižnica nastavili smo u 3. a i 3. c razredu čitanjem knjige finskih autorica Tiine i Sinnike Nopola  „Slamka, Šlapica i Ćelavi Pero“. Zajedničkim čitanjem priče naglas s nestrpljenjem smo iščekivali nove nepodopštine poznatih nam junakinja. Slamka i Šlapica ove nam godine pričom ukazuju kako je prijateljstvo dragocjeno blago koje trebamo njegovati i čuvati jer i bezazlena ideja može dovesti do međusobnih problema, loših osjećaja, optuživanja i zamjerki. Pri razvijanju prijateljskih odnosa važno je međusobno prihvaćanje, razumijevanje i podržavanje što su učenici i primijenili u aktivnostima koje su uslijedile  poput rješavanja zadataka u kreativnim knjižicama, pletenja pletenica, likovnog izražavanja izradom likova s različitim frizurama i lutkica Slamke na štapiću, memory kartica te igranja igre. S velikim su interesom sudjelovali u svim aktivnostima i pritom se dobro zabavili.   

Ostvarivanje projekta nastavili smo čitanjem knjige talijanske autorice Susanne MattiangelliHB olovka: nove bilješke, čarolije, priče stvarne i snivane“. Zajedničkim čitanjem priče naglas upoznali smo djevojčicu Oli koja želi postati spisateljica. Zato bilježnica u kojoj Oli uz događaje i likove iz svoje svakodnevice opisuje i vlastiti doživljaj svijeta obiluje pričama, pismima, pustolovinama i snovima. Svojom kreativnošću i humorom Oli je potaknula i našu maštu i kreativnost te su se učenici pisano i likovno izražavali. Ilustrirali su najzanimljivije događaje, izrađivali stripove, pisali stihokaze o emocijama i pisma sebi koje će čitati u budućnosti.  Zabavilo ih je i sudjelovanje u likovno-kreativnom zadatku te su u kreativnim knjižicama izradili i svoje priče pomoću trakica izrezanih iz dječjih časopisa i novina.

U školskoj knjižnici i ove školske godine sudjelujemo u međunarodnom projektu poticanja čitanja Naša mala knjižnica (NMK). Projektom se promiču knjige europskih autora i ilustratora, dobitnika raznih nagrada i priznanja u svojim državama. Uz promicanje kulture čitanja pripadajućim kreativnim knjižicama nastoji se nakon čitanja različitim zadatcima i aktivnostima motivirati učenike na promišljanje i kreativno izražavanje. Projekt je u školi namijenjen učenicima 3. razreda, a njegovo ostvarivanje započeli smo čitanjem djela Tomasza Malkowskog Kamil koji gleda rukama. Priča je to koja ukazuje na važnost poštivanja i uvažavanja različitosti čime se stvaraju preduvjeti za ostvarivanje ljudskih (dječjih) prava i jednakih mogućnosti za sve. Poticanjem zajedništva i međusobnog razumijevanja ujedno smo obilježili i Međunarodni dan tolerancije.

Nastavili smo i s provođenjem projekta Naša mala knjižnica čitanjem djela Ono s Leom Stefana i Melvina Boonena. Priča je to o potrazi za srećom i dječaku Leu koji već dugo nije sretan jer mu nedostaje njegov tata. Iako se knjiga bavi s teškim temama smrti i tugovanja, autori kroz vrlo profinjen i oslobađajući humor uspješno prikazuju borbu dječaka s njegovim vlastitim osjećajima. Također, druženjem dječaka s odraslim Maxom ukazuju na položaj beskućnika kao nevidljivih, nezaštićenih i ugroženih članova društva. U blagdansko doba i vrijeme darivanja, razgovorom o potrebama beskućnika, poticali smo razvijanje empatije i prema onima u društvu koji su siromašni i manje sretni. Pisanjem i osmišljavanjem motivacijskih poruka učenici su osim sudjelovanja u nagradnom zadatku,  ujedno razvijali prijateljske odnose u razredu te se osobno i međusobno osnaživali. 

Šk. god. 2022./2023.

Ove školske godine uključili smo se u međunarodni projekt  poticanja čitanja Naša mala knjižnica koji okuplja nekoliko europskih izdavačkih  kuća. U Hrvatskoj ga provodi nakladnička kuća Ibis grafika u suradnji s vrtićima, školama, knjižnicama i drugim ustanovama. Projektom se promiču odabrane knjige europskih autora i ilustratora, dobitnika raznih nagrada i priznanja u svojim državama. Ove godine to su predstavnici zemalja  sudionika - Slovenije, Litve, Poljske, Estonije, Latvije i Hrvatske. Uz promicanje kulture čitanja i čitanja sa zadovoljstvom i razumijevanjem, ispunjavanjem pripadajućih kreativnih knjižica nastoji se putem zanimljivih zadataka motivirati učenike u aktivnosti i nakon čitanja odabranih knjiga. U projektu u školi sudjeluju učenici 2. a, b i c razreda. Njegovo ostvarivanje započelo je u 2. a razredu čitanjem djela Stefana i Melvin Boonen Kamp Bravo te ispunjavanjem zadataka u knjižici, kreativnim izražavanjem doživljaja i sudjelovanjem u nagradnom zadatku. Aktivnim sudjelovanjem u raznolikim aktivnostima učenici su iskazali interes, zadovoljstvo i želju za ovakvim načinom rada.

Uoči Božića nastavili smo s čitanjem knjiga iz projekta te su učenici 2. razreda upoznali zbirku priča Božić je! Božić! poznatog litavskog autora i ilustratora  Kestutisa Kasparavičiusa. Osim što su saznali kako različite životinje slave Božić, tom su prilikom rješavali zadatke u Kreativnim knjižicama te se stvaralački likovno i pisano izražavali. S koliko su interesa i veselja sudjelovali na satovima najbolje pokazuju fotografije.

Ostvarivanje projekta nastavljeno je čitanjem knjige finskih autora Aina Havukainena i Sami Toivonen „Tiko i Piko: ludnica na pruzi“.  Osim čitanja i uživanja u smiješnim i maštovitim situacijama prvog putovanja Tika i Pika vlakom, učenici 2. razreda saznali su zanimljive informacije o Finskoj, rješavali zadatke u kreativnim knjižnicama i izražavali osobna iskustva vezana uz putovanja različitim prijevoznim sredstvima. Uz pjesmicu Juri, juri vlak plesali su vlakića te se izradom stripa i crtanjem omiljene igračke likovno i jezični izražavali.

Potom smo ostvarivanje projekta nastavili čitanjem knjige finskih autorica Sinikke i Tiine Nopole „Slamka, Šlapica i vragolasta školarka“. Zajedničkim čitanjem priče naglas u kojem su sudjelovali svi učenici upoznali smo Slamku i Šlapicu te uživali u njihovim avanturama. S obzirom na to da je Slamka krenula u školu i zbog školskih obveza nije imala vremena za igru, njezina sestra Šlapica osjećala se napušteno. Razne nepodopštine koje je smišljala i činila kako bi privukla sestrinu pažnju učenici su povezivali s osobnim iskustvima. Osim sudjelovanja u razgovoru, s velikim su interesom rješavali i zadatke u kreativnim knjižicama i likovno se izražavali. Također, jako ih je zainteresirao i zabavio nagradni zadatak putem kojeg smo saznali o nestašlucima njihovih baka, djedova, ujaka, teta, roditelja… 

Nastavili smo čitanjem strip-priče slovenske autorice Majde Koren „Inspektor Joso“.  Osim čitanja i uživanja u stripu punom humora o detektivskim avanturama inspektora Jože i hvatanju opasnih razbojnika Kapa i Bunda, učenici 2. razreda saznali su i zanimljive informacije o Sloveniji, najpopularnijim sportovima i tradicionalnoj slovenskoj slastici.  Također, s velikim interesom rješavali su zadatke u kreativnim knjižicama, a potaknuti pričom i razgovorom o stripu, dobro su se zabavili igrom uloga malih inspektora i novinara.

Za završnicu projekta odabrali smo zbirku priča poznatog hrvatskog književnika Grigora Viteza „O zecu koji se volio smijati“ te zajedno pročitali „Priču o Suncu, koju je Bodo po svoj prilici izmislio“. Slušanjem priče o dječaku Bodi, njegovoj avanturi i prijateljstvu sa Suncem te razgovorom o ulozi i važnosti Sunca poticali smo maštu i kreativnost učenika. Pišući poruke Suncu učenici su se pisano izražavali, a sudjelujući u nagradnom zadatku i likovno. S radošću su prionuli izradi kartonskog kofera za Sunce ukrasivši ga poznatim motivima bogate kulturne i povijesne baštine svog grada Krapine i Hrvatskog zagorja. Vjerujemo da Sunce putuje našim koferima s motivima Starog grada Krapine, svetišta Majke Božje Jeruzalemske na Trškom Vrhu, gradskog trga, krapinskog neandertalca, licitarskog srca i drvenih tradicijskih dječjih igračaka te upućuje pozdrave svima prikazujući ljepotu „Zagorja - bajke na dlanu“.

Tijekom ostvarivanja projekta redovito smo sudjelovali u raznovrsnim nagradnim zadacima i natječajima NMK te se tom prilikom likovno, pisano i kreativno izražavali. Završetkom projekta na stranicama NMK objavljeni su i nagrađeni sudionici. U kategoriji Likovni/literarni/kreativni natječaji  i naša je škola dobitnica nagrade kojom je ujedno obogaćen fond školske knjižnice. 

Čitajmo naglas, čitajmo zajedno djela Ivane Brlić-Mažuranić

Povodom obilježavanja Europske godine mladih i Europske godine vještina od početka smo školske godine projektom „Čitajmo naglas, čitajmo zajedno djela Ivane Brlić-Mažuranić!“ promicali kulturu čitanja kao osobitu društvenu vrijednost.  Nakon vrlo pozitivnih višegodišnjih iskustava u provođenju projekata čitanjem naglas, i ove je godine nastavljeno s navedenom aktivnošću. U projektu su sudjelovali učenici četvrtog razreda matične i područnih škola. Voditeljica projekta bila je stručna suradnica knjižničarka uz podršku učiteljica Martine Štrok, Gordane Pavić, Dubravke Pernjek i Romine Topolovec. S obzirom na to da čitanje pruža mogućnost stjecanja novih spoznaja, povećanja tolerancije i širenja vidika, čitanjem i promišljanjem o pročitanom poticali smo međusobno uvažavanje i prihvaćanje. Također, promicali smo vrijednosti koje nisu uvijek mjerljive, vidljive ali su dugoročno važne za kvalitetu života pojedinca, a time i zajednice. Čitanje naglas izmjenjivano je raznovrsnim aktivnostima čime su učenici unaprjeđivali  vještine čitanja, vještine postavljanja pitanja i razumijevanja pročitanog, razvijali kritičko mišljenje, maštu i kreativnost te bogatili rječnik. Također, upoznali su izvore znanja u tiskanom i digitalnom obliku. Izvršavanjem zadataka iskazali su interes, zadovoljstvo i želju za ovakvim načinom rada i ubuduće.

eTwinning projekt školskih knjižničara Godina čitanja 2021. 

Projekt "Priče nam šapuću"

U školskoj knjižnici uz čitanje radi stjecanja znanja promiče se i čitanje iz užitka koje pruža zadovoljstvo i radost. 

Tijekom mjeseca listopada, studenog i prosinca učili smo, osjećali i maštali putovanjem u svijet bajki i priča projektom Priče nam šapuću! Razredni projekt pripremila je i vodila stručna suradnica knjižničarka uz podršku učiteljica Marije Klasiček i Nevenke Puh Malogorski. Projektom u kojem su sudjelovali učenici 1. a i 1. b razreda otkrili smo brojne mogućnosti koje pruža svijet knjiga. Povratkom govoru i izravnoj komunikaciji, u doba sveprisutne tehnologije, učenici su osjetili neiscrpnu snagu priča i mudrosti kojom one progovaraju. S velikom pažnjom slušali su šapat priča i zaplovili u nove svjetove začudnih ljepota te otkrivali mogućnosti rješavanja različitih teškoća na pozitivan i maštovit način. Aktivno su sudjelovali i u drugim aktivnostima: razgovoru, rješavanju radnih listića, izražavanju doživljaja crtežom i stvaranju zajedničke priče čime se uz poticanje kreativnosti i razvoja empatije obogaćivao i rječnik učenika. Željom za novim susretima ujedno su iskazali dalju potrebu i zanimanje za svijet knjiga i priča. Zajednički ostvarimo  njihovu želju!

Na važnost i vrijednost mašte i bajki ukazao je i poznati znanstvenik Albert Einstein riječima:

Mašta je važnija od znanja.“ i „Ako želite da vaša djeca budu inteligentna, čitajte im bajke. Ako želite da budu inteligentniji, pročitajte im više bajki.“

 I ove smo godine čitali naglas da ne ostanemo bez riječi

Kultura čitanja promicana je razrednim projektom „Čitajmo naglas, čitajmo zajedno“ u kojem su sudjelovali učenici 4. a, 4. b, 4. c i 4. d razreda. Nakon vrlo pozitivnih dosadašnjih iskustava u provođenju projekata čitanjem naglas, i ove je godine tijekom listopada, studenog, prosinca i siječnja nastavljeno s navedenom aktivnošću. Za njegovo provođenje odabran je lektirni naslov Šuma Striborova. Voditeljica projekta bila je školska knjižničarka  uz podršku učiteljica Andreje Herceg, Karle Hršak, Sandre Horvat-Papeš i Mateje Hruš. Čitanje naglas stavljano je u uporabni kontekst i izmjenjivano raznovrsnim aktivnostima s ciljem razumijevanja pročitanog, razvijanja kritičkog mišljenja, poticanja mašte i kreativnosti učenika te bogaćenja njihova rječnika. Upoznati su i portalom eLektire, Hrvatskim jezičnim portalom i značenjima imena likova za koje je Ivana Brlić-Mažuranić nadahnuće pronašla u  Slavenskoj mitologiji.  Završne aktivnosti obuhvaćale su gledanje i analizu istoimenog crtanog filma nakon čega je organiziran kviz i nagrađivanje učenika. Koliko su učenici uživali u čitanju te kako su se osjećali tijekom provođenja projekta najbolje pokazuju njihovi dojmovi:

Plavo nebo u školskoj knjižnici 

Kultura čitanja promicana je obradom lektirnog naslova Plavo nebo Andree Peterlik-Huseinović u 2. a razredu čime je ostvarena još jedna aktivnost u sklopu eTwinning projekta Godina čitanja 2021. Koristeći stranice Međunarodne dječje digitalne knjižnice (ICDL), učenici su slikovnicu osim u tiskanom obliku upoznali i u digitalnom formatu. Priču su pratili s velikim zanimanjem te aktivno sudjelovali i u drugim aktivnostima: rješavanju radnih listića, interaktivnoj igri izrađenoj u digitalnom alatu LearningApps i korištenju Emoso lutki. Potaknuti pričom i Emoso lutkama prepoznavali su, imenovali i izražavali različite emocije te ih povezali s osobnim iskustvima. Umjetničke ilustracije slikovnice  pobudile su kod učenika osjećaj za lijepo i potaknule ih na kreativno izražavanje u izradi straničnika. Nastavu su održale stručna suradnica knjižničarka i učiteljica Tamara Šćuric. 

Ljubavne čitateljske naočale 

U školskoj je knjižnici suradnjom s knjižnicom OŠ Zlatar Bistrica ostvarena još jedna aktivnost u sklopu eTwinning projekta školskih knjižničara Godina čitanja 2021. Krasnoslovom i čitanjem ljubavne dječje poezije, pisanjem i kazivanjem poruka te pjevanjem, snimanjem videa i dijeljenjem sadržaja između dviju škola obilježeno je Valentinovo. U aktivnosti su sudjelovali učenici 2. a razreda naše škole i njihova učiteljica Tamara Šćuric te učenici 2. b razreda OŠ Zlatar Bistrice i njihova učiteljica Nikolina Mikulec te školske knjižničarke Gordana Gregurović Petrović i Snježana Kovačević. Učenici su za potrebe ove aktivnosti izradili ljubavne čitateljske naočale i likovne radove posvećene Valentinovu. Suradnjom i razmjenom znanja ujedno su na drugačiji način obilježili Dan zaljubljenih. 

Maskenbalske šale 

U školskoj je knjižnici  suradnjom s knjižnicom OŠ Vukomerec u Zagrebu ostvarena još jedna aktivnost u sklopu eTwinning projekta školskih knjižničara. Veljača, mjesec ljubavi i maškara, u našoj je školi bila poticajna učenicima Male dramske skupine i učenicima skupine Mali rukotvorci, njihovim voditeljicama - učiteljicama Tihani Smrekar i Karli Hršak te školskoj knjižničarki Gordani Gregurović Petrović kao i učenicima 1. razreda dramske skupine OŠ Vukomerec i njihovoj školskoj knjižničarki Ljiljani Radovečki. Kako bi obilježili vrijeme plesa, vrijeme šala i podijelili razigranost karnevala pripremili su, izveli i snimili veseli prigodni program. Razmjenom maskenbalskih šala proslavili su najveseliji i najšareniji dan u godini! 

Projekt Čitajmo naglas, čitajmo zajedno! 

Povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige u školskoj je knjižnici pripremljeno provođenje različitih aktivnosti u  svrhu promicanja hrvatske knjige i kulture čitanja.

Obzirom na vrlo pozitivna višegodišnja iskustva i reakcije učenika nakon provedenih projekata čitanja naglas i ove je godine tijekom listopada, studenog i prosinca nastavljeno s navedenom aktivnošću. Tako je osmu godinu zaredom organiziran i ostvaren razredni projekt Čitajmo naglas, čitajmo zajedno! u kojem su sudjelovali učenici 4. a, 4. b i 4. c razreda. Za njegovo provođenje odabran je lektirni naslov Ivane Brlić-Mažuranić. Voditeljica projekta bila je školska knjižničarka uz podršku učiteljica Marije Klasiček,  Nevenke Puh-Malogorski i Đurđe Belošević. Čitanje naglas izmjenjivano je s različitim aktivnostima radi razvijanja kritičkog mišljenja, razumijevanja pročitanog, poticanja mašte i kreativnosti te bogaćenja rječnika. Koliko su učenici uživali u čitanju, promišljali odnosno čitali s razumijevanjem te kako su se osjećali tijekom provođenja projekta najbolje pokazuju njihovi dojmovi:

Projekt Noć knjige

Projekt Noć knjige pripremile su i provele učiteljice Hrvatskog, Njemačkog i Engleskog jezika sa stručnom suradnicom knjižničarkom. Sudjelovali su učenici od 1. do 8. razreda, a izvedba završnice projekta  ostvarena je tijekom redovne nastave od 19. do 23. travnja.

Na satu Engleskog jezika u PŠ Škarićevo iskoristili smo činjenicu da su četvrtaši i prvašići u kombiniranom odjeljenju. „Veliki“ četvrtaši na trenutak su preuzeli ulogu učiteljice i podučili malene o svijetu gusjenica i leptira. Nakon uvodnog razgovora pročitali su im priču o gladnoj gusjenici („A hungry caterpillar”) iz prekrasno ilustrirane slikovnice. Priču su prvašići pratili s velikim zanimanjem, a potom je uslijedila izrada razredne gusjenice koja krasi zid učionice. Bio je to poseban dan kako za četvrtaše koji su vrlo zanimljivo održali sat stranog jezika, tako i za prvašiće koji su uživali u danu provedenom uz posebnu priču ispričanu na poseban način!

U 5. a i 5. b razredu na satu Engleskog jezika razgovaralo se o tome zašto volimo knjige:

Little critics

„I like the book because you can have fun, be excited and learn something." 

„....touching and beautiful story..."

„the book shows the right values and human qualities..." 

„It shows how strong, brave and smart kids can be and that we can do anything if we work together." 

„I would recommend the book because of all the beautiful and sad and funny moment.

„On a scale of 1/10, I would give it an 11." 

„It has many illustrations." 


Na satu Njemačkog jezika učenici 6. a su s učiteljicom razgovarali o tome zašto je važno čitati na stranom jeziku. Istaknuli su da čitanjem proširuju vokabular na stranom jeziku, razvijaju i uvježbavaju tehniku izražajnog čitanja te da čitanjem proširuju svoja dosadašnja znanja. Prisjetili su se knjige Ben liebt Anna (Peter Härtling). Zajedno su pročitali ulomak, odredili glavne likove i temu. Tema je njima bliska, a to je prva ljubav (Die erste Liebe). U wordwallu su učenici okarakterizirali likove te su uz pomoć osobina likova napravili Vennov dijagram. Odredili su Benove i Annine osobine i pronašli zajedničke (10 Jahre alt, vierte Klasse, Freundschaft…).  

Na satu Hrvatskog jezika Ivor i Miran iz 7. b svoje su razredne kolege i kolegice podsjetili zašto je važno čitati:

-          tko redovito čita knjige, svakoga dana nauči nešto novo

-          čitanjem proširujemo rječnik

-          čitanje nas čini boljom osobom

-          čitanjem oštrimo um, jačamo koncentraciju i pamćenje

-          čitanjem ublažavamo simptome depresije

-          čitanje nas opušta.

U školskoj su knjižnici pripremljene različite aktivnosti u kojima su sudjelovali učenici 5. a, 7. a, 7. b te 8. a i 8. c razreda. Učenici petog razreda sudjelovanjem u kvizu na zabavan su način provjerili znanje o navedenoj manifestaciji kao i o poznavanju osnovnih pojmova iz knjižničarstva. Odabirom nedostajućih riječi učenici sedmih razreda upoznali su lijepe citate o knjigama i čitanju poznatih hrvatskih i svjetskih pisaca i znanstvenika dok su frazeme hrvatskog jezika otkrivali učenici osmih razreda te potom sudjelovali u Bijegu iz knjižnice. Najuspješniji su učenici i nagrađeni! U navedene aktivnosti mogli su se uključili svi zainteresirani učenici putem poveznica na stranicama Virtualne školske knjižnice.

Projekt "U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić"

Učenici 4.b razreda sa svojom su učiteljicom Tihanom Smrekar i školskom knjižničarkom kroz brojne  aktivnosti ostvarili projekt U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić.

U školskoj knjižnici zajedničkim čitanjem naglas obrađen je i lektirni naslov Šuma Striborova. Čitanje naglas izmjenjivano je različitim aktivnostima s ciljem razumijevanja pročitanog i poticanja mašte.

Što o provedenim aktivnostima misle učenici najbolje pokazuju njihovi dojmovi:

Projekt "Baštinimo bajke Ivane Brlić-Mažuranić"

Uz promicanje kulturne baštine promicali smo i kulturu pisane riječi i čitanja. Čitanjem naglas ostvaren je razredni projekt Baštinimo bajke Ivane Brlić-Mažuranić u sva četiri odjela 4. razreda. Za njegovo provođenje odabran je lektirni naslov Šuma Striborova.  Uz popularizaciju knjige te razvijanje navika korištenja prostora i raznovrsnih resursa školske knjižnice projektom se nastojalo razvijati ljubav i pozitivna mišljenja i stavove prema knjižnicama, knjizi i čitanju. Izmjenjivanjem brojnih aktivnosti poticalo se razvijanje komunikacijskih sposobnosti učenika, njihovog usmenog i pismenog izražavanja, bogaćenje rječnika te motiviranje za izvanškolsko čitanje.

Bajkaonica

U 2. a razredu ostvarena je bajkaonica koju je pripremila i vodila stručna suradnica knjižničarka uz podršku učiteljice Martine Koprivnjak. Čitanje je izmjenjivano različitim aktivnostima u cilju razumijevanja pročitanog, poticanja mašte i bogaćenja rječnika. Koliko su učenici uživali u čitanju, razgovoru i stvaranju zajedničke bajke te kako su se osjećali tijekom bajkaonice najbolje pokazuju njihovi dojmovi:

Razredni projekt "Bajke čitamo i o čarobnom svijetu maštamo!"

Povodom obilježavanja Godine čitanja ostvaren je razredni projekt Bajke čitamo i o čarobnom svijetu maštamo! u kojem su sudjelovali učenici 2. b razreda. Projekt je pripremila i vodila stručna suradnica knjižničarka uz podršku učiteljice Gordane Pavić.  Raznovrsnim bajkama poticalo se razvijanje mašte i kreativnosti učenika, kritičkog mišljenja, empatije i obogaćivanje vokabulara.  Pozitivnim odnosom prema knjigama i čitanju ukazivalo se na vrijednost čitanja iz užitka i čitanja s razumijevanjem koja dugoročno doprinose poboljšanju kvalitete života. Razrednim projektom učenici su stekli uvid u različite mogućnosti  za uspješnije rješavanje teškoća s kojima se susreću u školskom životu kao i za bolje međusobno razumijevanje.  Time je potvrđen slogan Godine čitanja „Čitajmo da ne ostanemo bez riječi".