Godina čitanja

Godina čitanja posvećena je širenju poruke „Čitajmo da ne ostanemo bez riječi” u namjeri da tijekom 2021. godine čitamo zajedno.

Čitanje je put do znanja i novih spoznaja!

Želiš znati? Želiš osjećati?
Č i t a j!

Posjeti stranicu posvećenu Godini čitanja, informiraj se i uživaj!

Pogledaj i promotivne materijale među kojima je i animirani spot S knjigom u 2021 Godini čitanja klikom na sliku!

O našim aktivnostima u Godini čitanja saznajte više klikom na poveznicu.

Vlada Republike Hrvatske na sjednici održanoj 30. prosinca 2020. podržala je prijedlog Ministarstva kulture i medija i proglasila 2021. godinu - Godinom čitanja. Slogan „Čitajmo da ne ostanemo bez riječi", ukazuje na važnost čitanja i njegovu ulogu u poboljšanju kvalitete života pojedinca, a time i društva u cjelini.

U Godini čitanja naša školska knjižnica nastavlja provoditi razne aktivnosti s ciljem promicanja knjige i kulture čitanja te aktivno sudjeluje u njenom obilježavanju.

Tijekom veljače i ožujka ostvarili smo razredni projekt Bajke čitamo i o čarobnom svijetu maštamo! u kojem su sudjelovali učenici 2. b razreda. Voditeljica projekta bila je stručna suradnica knjižničarka uz podršku učiteljice. Čitanjem, recepcijom i razumijevanjem bajki poticalo se razvijanje mašte i kreativnosti učenika, kritičkog mišljenja, empatije i obogaćivanja vokabulara. Također, ukazivalo se i na brojne mogućnosti uspješnijeg međusobnog razumijevanja i rješavanja teškoća s kojima se učenici susreću u školskom životu.

Uz obilježavanje Noći knjige povodom Dana hrvatske knjige i Svjetskog dana knjige ostvaren je projekt Noć knjige za učenike od 1. do 8. razreda. Učenike se projektom motiviralo za dalje čitanje, poticalo se razvijanje mašte i stvaralačkog izražavanja.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana dječje knjige za učenike 2. razreda ostvarena je radionica kojom se kod učenika poticalo usvajanje rječničkog blaga i vrjednota govorenoga jezika te razvijanje pozitivnog odnosa prema knjigama, čitanju i knjižnici.

U drugoj polovici 2021. godine povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige kulturu pisane riječi i čitanja nastavili smo i ove godine promicati razrednim projektom čitanja naglas u kojem su sudjelovali učenici četvrtih razreda. Čitanje naglas izmjenjivano je različitim aktivnostima s ciljem razumijevanja pročitanog, bogaćenja rječnika te poticanja mašte i kreativnosti učenika.

I ove kao i prijašnjih godina sudjelovali smo u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja koji se tradicionalno provodi u Mjesecu hrvatske knjige putem mreže narodnih i školskih knjižnica.

U školskoj knjižnici provodili su se i nastavni satovi knjižnično-informacijskog odgoja i obrazovanja. Učenici 1. razreda upoznali su školsku knjižnicu. Ponovili su pravila lijepog ponašanja te razgovarali o tome što vole, a što ne vole knjige te upoznali slikovnice za njihov uzrast, način posuđivanja knjiga, važnost njihova čuvanja kao i razliku između knjižnice i knjižare. Prije prve samostalne posudbe uživali su i u slušanju bajke. Učenici 3. razreda upoznali su knjige referentne ili priručne zbirke kao i informacije koje one pružaju. Učili su o vrstama enciklopedija, kako se njima služiti te kako brzo i uspješno pronaći potrebne i pouzdane informacije. Učenici 4. razreda učili su o pravopisu, rječnicima i vrstama rječnika, kako se navedenim priručnicima služiti te kako uspješno pronaći potrebne informacije. U 7. razredu održani su nastavni satovi s temom Referentna zbirka – jezični priručnici. Učenici su upoznali temeljne jezične priručnike hrvatskoga jezika te saznali koje informacije sadrži svaki od njih. Učili su o pravopisu, gramatikama, rječnicima i zbirkama jezičnih savjeta. Uz upućivanje kako se služiti normativnim priručnicima u tiskanom i digitalnom obliku, poučavani su i o važnosti odabira odgovarajućeg priručnika u rješavanju jezičnih nedoumica.

Ostvarena je i radionica u kojoj su uz promicanje kulture čitanja odabirom ulomka lektirnog naslova Djevojčica iz Afganistana promicane i vrijednosti ljudskih prava - dostojanstvo, sloboda, ravnopravnost i solidarnost. U radionici je sudjelovala skupina učenika 7. razreda.

Kultura čitanja promicana je predstavljanjem knjige Bojane Meandžija čime je obilježena završnica Mjeseca hrvatske knjige i odana počast Vukovaru - simbolu žrtve Domovinskog rata kao i mnogim stradalim civilima i hrvatskim braniteljima na drugim ratom zahvaćenim područjima naše domovine.

Koristeći stranice digitalne knjižnice, učenici 2. razreda upoznali su slikovnicu, osim u tiskanom obliku, i u digitalnom formatu. Osjećaj za lijepo pobudile su umjetničke ilustracije dok je priča pružila savjet i jedan od načina kako prebroditi životnu nedaću.

Razrednim projektom Priče nam šapuću promicana je kultura čitanja i vrijednost knjiga. Povratkom govoru i izravnoj komunikaciji, u doba sveprisutne tehnologije, učenici su osjetili neiscrpnu snagu priča i mudrosti kojom one progovaraju. S velikom pažnjom slušali su šapat priča i zaplovili u nove svjetove začudnih ljepota te otkrivali mogućnosti rješavanja različitih teškoća na pozitivan i maštovit način.
Ostvarena je i r
adionica Za mnoge svjetske mijene – zaslužne su i žene! Učenici su u radionici istraživali o značajnim hrvatskim ženama i izumiteljima koji su svojim radom i djelovanjem doprinijeli razvoju ljudskog društva. Time ih se poticalo na uvažavanje i prihvaćanje različitosti, promišljanje o razvoju ljudskih prava i ravnopravnosti spolova.

Ovo su ostvarene aktivnosti kojima se naša školska knjižnica uključila u obilježavanje Godine čitanja. Više o njima možete pročitati na podstranici Naše aktivnosti u Godini čitanja. Nažalost, moramo napomenuti kako zbog uvjeta izazvanih koronavirusom nismo bili u mogućnosti uživo ostvariti još neke od planiranih aktivnosti.

Uključili smo se u eTwinning projekt Godina čitanja 2021.

Otvaranjem projekta na eTwinning platformi, knjižnica naše škole uključila se u projekt školskih knjižničara Godina čitanja 2021. i time postala dio zajednice. O ostvarenim aktivnosti i događajima više možete pročitati na podstranici Naše aktivnosti.

Poznati pisac Jorge Louis Borges jednom je prilikom rekao da raj zamišlja poput knjižnice. Knjigoljupci će se složiti s izjavom da su knjižnice prave riznice znanja i nepresušan izvor informacija.

Zašto je važno čitati knjige?

Osim pravih prijatelja, kaže se da nas ništa ne može usrećiti kao dobra knjiga s kojom možemo proputovati svijet, upoznati nepoznate i daleke zemlje, smijati se, maštati… Svatko tko želi naučiti nešto novo, duhovno se okrijepiti, zabaviti i opustiti naći će neizmjerno bogatstvo u knjigama koje su od davnina nositeljice ljudske kulture i civilizacije.

Čari čitanja:


• duhovno se obogaćuješ, otkrivaš mnogo o sebi i onome što bi želio jednom biti

• razvijaš oštrinu uma, sposobnost analize i vlastitu kreativnost

• snažno potičeš maštu i poboljšavaš koncentraciju

• obogaćuješ rječnik i razvijaš komunikacijske vještine

• brže i kvalitetnije čitaš, lakše pamtiš i brže učiš

• knjige su izvor mudrosti i novih znanja

Zabavni psihotest

Jesi li „knjigoljubac“?

1. Riječ „knjiga“ asocira te na:

a) učenje uz dobru zabavu

b) dobar način da spoznaš nešto novo

c) uh, opet ta dosadna lektira!

2. U školskoj knjižnici posuđuješ:

a) lektire i druge knjige po izboru

b) samo lektire

c) ne posuđujem ništa

3. Preko ljetnih praznika pročitaš:

a) šest knjiga

b) četiri knjige

c) nijednu knjigu

4. Dosadu rješavaš:

a) čitajući knjigu po vlastitom izboru

b) gledajući televiziju

c) izlazeći van s prijateljima

5. Kada čitaš, vodiš bilješke o pročitanom:

a) Naravno! Tako će ti najljepše misli ostati u trajnom sjećanju.

b) Samo kad je lektira dugačka

c) Ne! Dovoljno je što moram čitati!

6. Moj odnos prema čitanju podudara se s tvrdnjom:

a) Knjiga je čovjekov najbolji prijatelj.

b) Čitanjem se razvija mašta.

c) Zašto čitati knjige kad postoje filmovi?

7. Pisanje lektire za tebe je:

a) mogućnost da spoznaš odgovore na važna životna pitanja koja će ti pomoći u izgradnji vlastite osobnosti

b) način da se pismeno izraziš i promišljaš o problematici teksta

c) veliki problem

Rezultati testa

(klikni i pročitaj)

Najviše odgovora A: Pravi knjigoljubac: Svaka čast! Ti si kralj/-ica knjižnice! Vrlo često čitaš i odlično se snalaziš u svim književnim područjima. Pravi si majstor i u pisanju lektire, a učiteljičine pohvale o tvojoj ljubavi prema čitanju nemaju granica. Samo tako nastavi, ali pripazi da te to ne udalji od stvarnosti.

Najviše odgovora B: Knjigoljubac: Čitati ili ne čitati dilema je koju si često postavljaš. Redovit/a si uglavnom u čitanju lektire, no radije biraš filmove jer iziskuju manje truda i vremena. Iako si svjestan/na da čitanjem razvijaš maštu, trebao/la bi pokazati više poštovanja prema hrvatskim klasicima.

Najviše odgovora C: Totalni neknjigoljubac: Riječ „knjigoljubac“ za tebe je strani pojam! Nepoznanice su ti svi književni rodovi, a vodič za lektiru tvoja je omiljena lektira! Vrijeme je da se trgneš i svladaš svoju slabost. Upamti: dobar život nadahnut je ljubavlju i vođen znanjem!