Naše aktivnosti u Godini čitanja
Aktivnosti u našoj knjižnici i u sklopu eTwinning projekta školskih knjižničara Godina čitanja
Maskenbalske šale
Veljača, mjesec ljubavi i maškara, u našoj je školi bila poticajna učenicima Male dramske skupine i učenicima skupine Mali rukotvorci, njihovim voditeljicama - učiteljicama Tihani Smrekar i Karli Hršak te školskoj knjižničarki Gordani Gregurović Petrović kao i učenicima 1. razreda dramske skupine OŠ Vukomerec i njihovoj školskoj knjižničarki Ljiljani Radovečki. Kako bi obilježili vrijeme plesa, vrijeme šala i podijelili razigranost karnevala pripremili su, izveli i snimili veseli prigodni program. Razmjenom maskenbalskih šala proslavili su najveseliji i najšareniji dan u godini čime je ostvarena još jedna aktivnost u sklopu eTwinning projekta školskih knjižničara.
Video uradak možete pogledati klikom na poveznicu.
Ljubavne čitateljske naočale
U školskoj je knjižnici suradnjom s knjižnicom OŠ Zlatar Bistrica ostvarena još jedna aktivnost u sklopu eTwinning projekta školskih knjižničara Godina čitanja 2021. Krasnoslovom i čitanjem ljubavne dječje poezije, pisanjem i kazivanjem poruka te pjevanjem, snimanjem videa i dijeljenjem sadržaja između dviju škola obilježeno je Valentinovo. U aktivnosti su sudjelovali učenici 2. a razreda naše škole i njihova učiteljica Tamara Šćuric te učenici 2. b razreda OŠ Zlatar Bistrice i njihova učiteljica Nikolina Mikulec te školske knjižničarke Gordana Gregurović Petrović i Snježana Kovačević. Učenici su za potrebe ove aktivnosti izradili ljubavne čitateljske naočale i likovne radove posvećene Valentinovu. Suradnjom i razmjenom znanja ujedno su na drugačiji način obilježili Dan zaljubljenih.
Plavo nebo u školskoj knjižnici
Kultura čitanja promicana je obradom lektirnog naslova Plavo nebo Andree Peterlik-Huseinović u 2. a razredu čime je ostvarena još jedna aktivnost u sklopu eTwinning projekta Godina čitanja 2021. Koristeći stranice Međunarodne dječje digitalne knjižnice (ICDL), učenici su slikovnicu osim u tiskanom obliku upoznali i u digitalnom formatu. Priču su pratili s velikim zanimanjem te aktivno sudjelovali i u drugim aktivnostima: rješavanju radnih listića, interaktivnoj igri izrađenoj u digitalnom alatu LearningApps i korištenju Emoso lutki. Potaknuti pričom i Emoso lutkama prepoznavali su, imenovali i izražavali različite emocije te ih povezali s osobnim iskustvima. Umjetničke ilustracije slikovnice pobudile su kod učenika osjećaj za lijepo i potaknule ih na kreativno izražavanje u izradi straničnika. Nastavu su osmislile i ostvarile stručna suradnica knjižničarka i učiteljica Tamara Šćuric.
Za mnoge svjetske mijene – zaslužne su i žene!
Završetak Godine čitanja obilježen je radionicom Za mnoge svjetske mijene – zaslužne su i žene! U radionici koju su osmislile i pripremile stručne suradnice - knjižničarka i edukacijska-rehabilitatorica sudjelovala je skupina učenika 7. a razreda. Učenici su istraživali o značajnim hrvatskim ženama i izumiteljima koji su svojim radom i djelovanjem doprinijeli razvoju ljudskog društva. Time ih se poticalo na uvažavanje i prihvaćanje različitosti, promišljanje o razvoju ljudskih prava i ravnopravnosti spolova.
Tijekom radionice izmjenjivane su brojne aktivnosti: istraživački rad korištenjem različitih izvora znanja u tiskanom i digitalnom obliku, izlaganje, kreiranje sadržaja koristeći online alate Padlet, Avatar maker i QR kod te sudjelovanje u online kvizu. Učenici su radionicu ocijenili zanimljivom i korisnom te izrazili želju za sličnim načinima rada i ubuduće.
Priče su nam šaputale!
Iako se obilježavanje Godine čitanja bliži završetku, u školskoj knjižnici još je uvijek sve u znaku čitanja. Uz čitanje radi stjecanja znanja promiče se i čitanje iz užitka koje pruža zadovoljstvo i radost.
Tijekom mjeseca listopada, studenog i prosinca učili smo, osjećali i maštali putovanjem u svijet bajki i priča projektom Priče nam šapuću! Razredni projekt pripremila je i vodila stručna suradnica knjižničarka uz podršku učiteljica Marije Klasiček i Nevenke Puh Malogorski. Projektom u kojem su sudjelovali učenici 1. a i 1. b razreda otkrili smo brojne mogućnosti koje pruža svijet knjiga. Povratkom govoru i izravnoj komunikaciji, u doba sveprisutne tehnologije, učenici su osjetili neiscrpnu snagu priča i mudrosti kojom one progovaraju. S velikom pažnjom slušali su šapat priča i zaplovili u nove svjetove začudnih ljepota te otkrivali mogućnosti rješavanja različitih teškoća na pozitivan i maštovit način. Aktivno su sudjelovali i u drugim aktivnostima: razgovoru, rješavanju radnih listića, izražavanju doživljaja crtežom i stvaranju zajedničke priče čime se uz poticanje kreativnosti i razvoja empatije obogaćivao i rječnik učenika. Željom za novim susretima ujedno su iskazali dalju potrebu i zanimanje za svijet knjiga i priča. Zajednički ostvarimo njihovu želju!
Na važnost i vrijednost mašte i bajki ukazao je i poznati znanstvenik Albert Einstein riječima:
„Mašta je važnija od znanja.“ i „Ako želite da vaša djeca budu inteligentna, čitajte im bajke.
Ako želite da budu inteligentniji, pročitajte im više bajki.“
I ove smo godine čitali naglas da ne ostanemo bez riječi
Kultura čitanja promicana je razrednim projektom „Čitajmo naglas, čitajmo zajedno djela Ivane Brlić-Mažuranić!“ u kojem su sudjelovali učenici 4. a, 4. b, 4. c i 4. d razreda. Nakon vrlo pozitivnih dosadašnjih iskustava u provođenju projekata čitanjem naglas, i ove je godine tijekom listopada, studenog, prosinca i siječnja nastavljeno s navedenom aktivnošću. Za njegovo provođenje odabran je lektirni naslov Šuma Striborova. Voditeljica projekta bila je školska knjižničarka uz podršku učiteljica Andreje Herceg, Karle Hršak, Sandre Horvat-Papeš i Mateje Hruš. Čitanje naglas izmjenjivano je različitim aktivnostima s ciljem razumijevanja pročitanog, razvijanja kritičkog mišljenja, poticanja mašte i kreativnosti učenika te bogaćenja njihova rječnika. Završne aktivnosti obuhvaćale su gledanje i analizu istoimenog crtanog filma nakon čega je organiziran kviz i nagrađivanje učenika. Koliko su učenici uživali u čitanju te kako su se osjećali tijekom provođenja projekta najbolje pokazuju njihovi dojmovi:
· Bilo je jako lijepo, zabavno i poučno.
· Ovako bi trebali češće čitati, bilo je jako zanimljivo!
· Sviđalo mi se sve što smo radili! Puno smo naučili!
· Htjela bih to ponoviti jer mi se jako svidio projekt, sve sam razumjela i zapamtila!
Lektira u školskoj knjižnici
U školskoj knjižnici i dalje je sve u znaku čitanja jer želimo znati i osjećati. Čitanjem širimo vidike, upoznajemo sebe, razvijamo se i oplemenjujemo.
Kultura čitanja promicana je u 2. b razredu obradom lektirnog naslova Plavo nebo Andree Peterlik-Huseinović. Nastavu je održala stručna suradnica knjižničarka uz podršku učiteljice Tihane Smrekar. Riječ je o biografskoj priči za koju je autorica 2002. godine dobila nagradu Grigor Vitez, a od iste se godine slikovnica nalazi među 42 najčitanije knjige u Međunarodnoj dječjoj digitalnoj knjižnici (ICDL). Koristeći stranice navedene digitalne knjižnice, učenici su istoimenu slikovnicu, osim u tiskanom obliku, upoznali i u digitalnom formatu. Osjećaj za lijepo pobudile su umjetničke ilustracije, dok je priča pružila savjet i jedan od načina kako prebroditi životnu nedaću. Učenici su priču pratili s velikim zanimanjem te potom rješavali radne listiće i crtežom izrazili doživljaj. Željom za novim susretima ujedno su iskazali dalje zanimanje za knjige i čitanje.
Književni susret s Bojanom Meandžija
Kako bismo odali počast Vukovaru - simbolu žrtve Domovinskog rata kao i mnogim stradalim civilima i hrvatskim braniteljima na drugim ratom zahvaćenim područjima naše domovine, ugostili smo književnicu Bojanu Meandžiju. Književnim susretima na kojima su sudjelovali učenici 7. i 8. razreda ujedno smo obilježili i završnicu Mjeseca hrvatske knjige.
Na početku prvog susreta dobrodošlicu autorici poželjeli su učenici 8. a razreda – Mihaela i Vedran kao voditelji te Ema, Laura i Miran iz 8. b svojim promišljanjima o ratu koja su napisali nakon čitanja djela Siniše Glavaševića. Na drugom susretu voditeljice su bile učenice 7. a razreda – Jana, Gabrijela i Lorena koje su u uvodnom dijelu pročitale i pjesme posvećene miru. Potom je književnica predstavila autobiografski roman Trči! Ne čekaj me… koji je počela pisati u skloništu za vrijeme Domovinskog rata u rodnom gradu Karlovcu. Uz izmjenjivanje fotografija iz osobnog albuma ratom razorenog Karlovca, književnica je učenike upoznala sa svojim naglo prekinutim djetinjstvom čitajući im najznačajnije ulomke knjige. Na emotivan način približila je tužne godine svojega odrastanja ukazujući na istinske životne vrijednosti čime je na sve prisutne ostavila snažan dojam. Susret s osmim razredima završio je osvrtom učenice Mije na pročitani roman književnice. Osim Mije nakon čitanja romana za književnicu pitanja su pripremili i postavili i Miran i Mateo. I učenici sedmog razreda vrlo su se zainteresirali za temu romana i na kraju susreta autorici postavljali brojna pitanja. Istaknuli su koliko ih je njena priča ganula i pokazala važnost svakodnevnih sitnica u teškim životnim situacijama te ujedno time na najljepši način našoj gošći zahvalili na jako emotivnom i poučnom druženju.
Čitanje nas osnažuje!
Povodom obilježavanja Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica ostvarena je radionica Čitam, znam, osjećam - osnažen sam! U radionici koju su osmislile i pripremile stručne suradnice - knjižničarka i edukacijska-rehabilitatorica sudjelovala je skupina učenika 7. a razreda. Uz poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja odabirom ulomka lektirnog naslova Djevojčica iz Afganistana promicane su i vrijednosti ljudskih prava - dostojanstvo, sloboda, ravnopravnost i solidarnost. Tijekom radionice izmjenjivane su brojne aktivnosti od izlaganja, upoznavanja učenika s ljudskim pravima, čitanja naglas, razgovora i analize teksta uz uočavanje primjera kršenja ljudskih prava, rješavanja radnih listića, izrade plakata do sudjelovanja u online kvizu. Navedenim aktivnostima učenici su stjecali nova znanja i iskustva te razvijali kritičko mišljenje. Radionicu su ocijenili poučnom, zanimljivom i zabavnom te izrazili želju za sličnim načinom rada i ubuduće.
U svijetu znanja
U 7. a i 7. b razredu održani su nastavni satovi s temom Referentna zbirka – jezični priručnici. Nastavu je u dva različita termina održala stručna suradnica knjižničarka uz podršku učiteljice Hrvatskog jezika Kornelije Hanžek. Učenici su tom prilikom upoznali temeljne jezične priručnike hrvatskoga jezika te saznali koje informacije sadrži svaki od njih. Učili su o pravopisu, gramatikama, rječnicima i zbirkama jezičnih savjeta. Uz upućivanje kako se služiti normativnim priručnicima u tiskanom i digitalnom obliku, poučavani su i o važnosti odabira odgovarajućeg priručnika u rješavanju jezičnih nedoumica. Novostečeno znanje primijenili su na sljedećem satu. Korištenjem različitih jezičnih priručnika i razumijevanjem njihovih uputa, kratica i znakova, zadatke su uspješno rješavali te ujedno poboljšali svoje jezično znanje kao i služenje standardnim jezikom. Učenici su nastavu vrednovali kao korisnu i zanimljivu te su istaknuli da će im provedene aktivnosti i dobivene informacije koristiti u svakodnevnom životu i u daljnjem obrazovanju.
Učenici 4. a i 4. b razreda su na nastavi koju je održala stručna suradnica knjižničarka uz podršku učiteljica Marije Klasiček i Nevenke Puh Malogorski upoznali knjige referentne ili priručne zbirke. Učili su o pravopisu, rječnicima i vrstama rječnika, kako se navedenim priručnicima služiti te kako uspješno pronaći potrebne informacije. Novostečeno znanje o korištenju navedenih priručnika primijenili su na sljedećem satu. Iako snalaženje u rječniku nije uvijek bilo lako, s velikim su interesom tražili značenja zadanih pojmova. Zadatke su rješavali individualno te je svaki učenik upoznao razred s novim riječima i njihovim značenjima. Na kraju sata izrazili su zadovoljstvo usvojenim znanjem i uspješno odrađenim zadacima. Nastavu su vrednovali korisnom, zanimljivom i zabavnom te izrazili želju za sličnim načinom rada i ubuduće.
Učenike 3. a i 3. b razreda posjetila je stručna suradnica knjižničarka te uz podršku učiteljica Andreje Herceg i Tare Horvat održala nastavu. Učenike je tom prilikom upoznala s knjigama referentne ili priručne zbirke kao i informacijama koje one pružaju. Učili su o vrstama enciklopedija, kako se njima služiti te kako brzo i uspješno pronaći potrebne i pouzdane informacije. Novostečeno znanje o korištenju dječjih enciklopedija primijenili su na sljedećem satu. Pri rješavanju radnih listića s velikim su interesom tražili informacije o zadanim pojmovima. Zadatke su rješavali individualno te je na kraju sata svaki učenik upoznao razred s pronađenim zanimljivostima. Brojne zanimljive informacije motivirale su učenike na dalje pretraživanje i čitanje enciklopedija.
Uz Međunarodni dan dječje knjige, Dan hrvatske knjige i Svjetski dan knjige i autorskih prava
U mjesecu travnju više je datuma posvećenih knjizi. Povodom njihova obilježavanja i ove su se godine, u Godini čitanja kao i prijašnjih godina, u školskoj knjižnici odvijale razne aktivnosti. Osim aktivnosti uz projekt Noć knjige ostvareni su i neki od sadržaja iz područja knjižnično- informacijskog odgoja i obrazovanja.
Prvašići u školskoj knjižnici
Nakon učenika 1. b i učenici 1. a razreda postali su samostalni korisnici školske knjižnice. Kako bi što više i češće uživali u čarobnom svijetu bajki i priča, učenike 1. a razreda i njihovu učiteljicu Tamaru Šćuric posjetila je stručna suradnica knjižničarka. Tijekom susreta učenike je upoznala sa školskom knjižnicom. Ponovili su pravila lijepog ponašanja te razgovarali o tome što vole, a što ne vole knjige. Potom su upoznali slikovnice za njihov uzrast, način posuđivanja knjiga, važnost njihova čuvanja kao i razliku između knjižnice i knjižare. Prije posudbe uživali su i u slušanju bajke. Na kraju susreta svi su učenici u školskoj knjižnici samostalno posudili slikovnicu i uz člansku iskaznicu dobili i označivač stranica.
Bajkaonica
U 2. a razredu ostvarena je bajkaonica koju je pripremila i vodila stručna suradnica knjižničarka uz podršku učiteljice Martine Koprivnjak. Čitanje je izmjenjivano različitim aktivnostima u cilju razumijevanja pročitanog, poticanja mašte i bogaćenja rječnika. Koliko su učenici uživali u čitanju, razgovoru i stvaranju zajedničke bajke te kako su se osjećali tijekom bajkaonice najbolje pokazuju njihovi dojmovi:
· Osjećao sam se jako lijepo, sretno i ugodno. Sve mi se sviđalo.
· Bilo mi je jako poučno, zabavno i zanimljivo! Posebno mi se svidjelo slušanje bajki!
Bajke čitamo i o čarobnom svijetu maštamo!
Tijekom veljače i ožujka ostvaren je razredni projekt Bajke čitamo i o čarobnom svijetu maštamo! u kojem su sudjelovali učenici 2. b razreda. Projekt je pripremila i vodila stručna suradnica knjižničarka uz podršku učiteljice Gordane Pavić. Raznovrsnim bajkama poticalo se razvijanje mašte i kreativnosti učenika, kritičkog mišljenja, empatije i obogaćivanje vokabulara. Pozitivnim odnosom prema knjigama i čitanju ukazivalo se na vrijednost čitanja iz užitka i čitanja s razumijevanjem koja dugoročno doprinose poboljšanju kvalitete života. Razrednim projektom učenici su stekli uvid u različite mogućnosti za uspješnije rješavanje teškoća s kojima se susreću u školskom životu kao i za bolje međusobno razumijevanje. Time je potvrđen slogan Godine čitanja „Čitajmo da ne ostanemo bez riječi".