Organizacijom Noći knjige

 Dan hrvatske knjige i Svjetski dan knjige i autorskog prava 

objedinjeni su u jedinstvenu manifestaciju


U Hrvatskoj je Noć knjige pokrenuta 2012. godine, kako bi se barem na jedan dan govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga. Cilj projekta je kroz jedinstvenu manifestaciju potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu.

Sabor Republike Hrvatske proglasio je 1996. g. 22. travnja Danom hrvatske knjige u spomen  na Marka Marulića, koji je toga dana 1501. godine dovršio svoju Juditu.

Odluka o obilježavanju Svjetskoga dana knjige i autorskih prava donesena je na Općoj konferenciji UNESCO-a 1995. g. Riječ je o simboličnom datumu  u svjetskoj književnosti - 23. travnja - jer su toga dana 1616. godine umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega.

Noć knjige, nacionalna manifestacija koja u središte svojeg interesa stavlja knjige i čitanje, održava se 23. travnja u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava i Dana hrvatske knjige. Ove godine u Hrvatskoj se održavala 13. godinu zaredom.
Tema ovogodišnje Noći knjige glasila je Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena“. U skladu s temom tražili smo odgovore kako se kao čitatelji nosimo s izazovnim vremenima poput prijetnje globalnim ratom, društvenim i financijskim krizama te klimatskim promjenama koje negativno utječu na ljudsko društvo.
U 2024. godini brojimo istaknute obljetnice koje mogu poslužiti kao poticaj za osmišljavanje i pripremu događanja. To su 500. obljetnica smrti Marka Marulića, 150. obljetnica rođenja Ivane Brlić-Mažuranić te 100. obljetnica smrti Franza Kafke. I kultni roman Gospodar prstenova J. R. R. Tolkiena u 2024. godini obilježava 70 godina od prvog objavljivanja. 

Noć knjige obilježili smo i u našoj školi projektom Večer knjige. Pripremile su ga i provele učiteljice Hrvatskog, Njemačkog i Engleskog jezika te stručne suradnice knjižničarka i edukacijska rehabilitatorica. Sudjelovali su učenici od 5. do 8. razreda, a tema je ove godine bila Kriminalističke bajke i priče.

Večer knjige započela je Sudnicom, odnosno dramskom improvizacijom učenika 7. b razreda. Raspravljačkim stilom sudili su maćehi iz bajke Snjeguljica za trostruki pokušaj ubojstva. Porota i publika, na osnovi izloženih argumenata i svjedočanstava, donijela je odluku o maćehinoj krivnji.

Nakon sudnice uslijedile su radionice.

U Team building radionici učenici 5. a razreda gradili su Toranj suradnje. Naučili su da se problemi mogu rješavati dogovaranjem, suradnjom i logičkim razmišljanjem, ali je za izgradnju Tornja bila potrebna i motorička spretnost.

Na radionici Mali detektivi učenici petih i šestih razreda otkrili su krije li se među njima novi Sherlock Holmes. U pustolovini s detektivskom družinom provjerili su svoja osjetila otvorenih i zatvorenih očiju, rješavali zagonetke i rebuse, svladavali brzalice i timski pokazali motoričku spretnost.

Učenice osmih razreda prisjetile su se svima poznate bajke Trnoružica (Dornröschen). Zajedno s učiteljicama pogledale su i pročitale ulomak iz bajke i prokomentirale ga. Izrađivale su pozivnicu za bal u kojoj je bilo potrebno navesti osnovne podatke o proslavi (mjesto i vrijeme održavanja, jelo, piće, tema, ukrasi,…). Učenice su pokazale svoju kreativnost i marljivo radile na izvršenju zadatka.

Detective for a day radionica je na engleskom jeziku na kojoj su dva krim-tima analizirala dokaze i pronašla kradljivce dragocjene slike iz škotskog dvorca. Uz ovakve oštre i pronicljive umove jedina je presuda – GUILTY.

Večer knjige završila je igrom Escape room. Pripremili su je učenici 7. a razreda. Pripremljeno je pet soba iz kojih su sudionici mogli izići tek nakon rješavanja niza problemskih zadataka vezanih uz kriminalističke priče koje su napisali sedmaši. Interes za Escape room bio je tako velik da ove godine, nažalost, nismo mogli uključiti sve zainteresirane učenike.

Sudjelovanjem u radionicama učenici su razvijali čitateljsku pismenost i interes za čitanje, vještinu timskoga rada i problemskog rješavanja zadataka i pritom se dobro zabavili.

U školskoj knjižnici u sklopu projekta Večer knjige održana je radionica Knjiga i origami - u knjižnicu te mami u kojoj je sudjelovala  skupina učenika 6. i 8. razreda koju su osmislile i ostvarile stručne suradnice knjižničarka i edukacijska-rehabilitatorica. Djelom Karla Brucknera „Sadako hoće živjeti“ u radionici je promicana antiratna književnost. Različitim strategijama učenja i poučavanja izmjenjivane su brojne aktivnosti:  čitanje naglas, dovršavanje lijepih citata o knjizi i čitanju u digitalnom alatu, pisanje motivacijskih poruka podrške i izrada origamija (ždralova). Sudjelovanjem u radionici učenici su stjecali nova znanja i vještine te razvijali kritičko mišljenje. Ocijenili su je poučnom i zanimljivom.

Manifestacija kojom se promiču knjige i čitanje ove se godine u Hrvatskoj održava 12. godinu zaredom. U ovogodišnjoj Noći knjige temom Sanjaju li roboti električne knjige?  propitkuje se fenomen umjetne inteligencije. Nudeći rješenja koja nam mogu biti od pomoći, umjetna inteligencija unosi promjene u sva područja naših života, pa tako i svijeta knjige i književnog stvaralaštva. Ulaskom u novo doba ujedno se nameću i brojna pitanja te se nadamo korisnim odgovorima u vezi s ovim fenomenom.
U Noći knjige ove godine podsjeća i na važne obljetnice rođenja Marije Jurić Zagorke, Dinka Šimunovića, Antuna Gustava Matoša, Miroslava Krleže i Miljenka Smoje.

Uz Noć knjige obilježili smo i Dane medijske pismenosti

Povodom obilježavanja Noći knjige i 6. Dana medijske pismenosti u školskoj su knjižnici ostvarene radionice u kojoj su  sudjelovali učenici 3. c i 4. a razreda. Povratkom govoru i izravnoj komunikaciji, u doba sveprisutne tehnologije, učenici su u bajkaonici, otkrivali neiscrpnu snagu priča i mudrosti kojom one progovaraju. Obzirom da razvoj tehnologije značajno utječe na veliku prisutnost elektroničkih medija u svakodnevnom životu učenika, u radionici smo upoznali i bajke u digitalnom svijetu. Uz ukazivanje na vrijednost čitanja iz užitka i čitanja s razumijevanjem, kod učenika se poticalo bogaćenje rječnika, razvijanje mašte, kritičkog mišljenja i digitalne pismenosti. Različitim aktivnostima ukazivalo se na brojne pogodnosti koje nudi virtualna stvarnost od dostupnosti informacija, stjecanja znanja, zabave do izazova i opasnosti koja vrebaju u digitalnom svijetu.

Pred nama je jedanaesta Noć knjige, u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dana hrvatske knjige (22. travnja) kako bi se još jednom, pozornost skrenula na knjigu i čitanje, njihovu vrijednost i značenje za pojedinca i svijet. 

Tema: Knjiga kao prostor slobode

Tema u Noći knjige 2022. vezana je uz  pojam slobode odnosno pojma knjige kao prostora slobode. U okviru teme istražite pojam slobode, u čitavoj lepezi njezinih mogućih značenja i manifestacija (pravo na slobodu samoodređenja, mišljenja, izražavanja, kretanja... i u konačnici način samog življenja). Pokažimo kako nam knjige pomažu proširiti granice našeg unutarnjeg i vanjskog svijeta, odnosno kako šire prostor slobode u nama.

Povodom manifestacije Noć knjige 2022. Organizacijski odbor Noći knjige u suradnji s Hrvatskom udrugom školskih knjižničara provodi nagradni literarni natječaj pod nazivom I nedovršeni svijet uznemirujem svojom slobodom. Pravo sudjelovanja imaju svi učenici osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj, a provoditelji natječaja su stručni suradnici knjižničari.

Tema natječaja je u skladu s ovogodišnjom temom Noći knjige – Knjiga kao prostor slobode, a za sam naziv preuzet je prekrasan stih Vesne Parun obilježavajući tako stotu obljetnicu rođenja te naše velike pjesnikinje.

Pjesnici su oduvijek imali što reći na temu slobode, ali oni inspiriraju i podsjećaju i ostale da je dužnost slobodnog čovjeka: da slobodu pretvara u misao, kao što kaže Vesna Parun. Povedimo se za njenim stihovima i slobodu koju imamo pretvorimo u misao, i to misao o čovjeku, misao o ljudskom. 

Online književni susret sa Željkom Horvat-Vukelja 

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana dječje knjige i uoči Noći knjige, u našoj je školi putem Zoom aplikacije organiziran online književni susret s omiljenom dječjom književnicom i dugogodišnjom glavnom urednicom časopisa „Modra lasta“, gospođom Željkom Horvat-Vukelja. Susret je organiziran za učenike 1. i 2. razreda matične i područnih škola.

Na početku susreta književnicu  i sve prisutne, pozdravili su Ana Koren i Vilim Družinec, učenici 2. a i 2. b razreda. Potom je naša gošća pričala prekrasne poučne priče i upoznala učenike s brojnim zanimljivostima o glazbenim instrumentima koje su oni istovremeno uspješno prepoznavali. Zajednički su s književnicom čitali i novu slikopriču te rješavali rebuse. Znanje učenika, kao i njihovo lijepo ponašanje, naša je gošća nagradila peticama! Učenici su uživali u druženju kao što uživaju i čitajući njezine priče. Na kraju susreta Mila Zubić, učenica 2. a razreda, u ime svih učenika zahvalila je književnici na veselom, ugodnom i poučnom druženju koje je završilo velikim zajedničkim pljeskom.

Ove godine obilježena je deseta Noć knjige s temom Ljekovita moć knjige!

Manifestaciju smo obilježili istoimenim projektom u našoj školi!

Projekt Noć knjige pripremile su i provele učiteljice Hrvatskog, Njemačkog i Engleskog jezika sa stručnom suradnicom knjižničarkom. Sudjelovali su učenici od 1. do 8. razreda, a izvedba završnice projekta  ostvarena je tijekom redovne nastave od 19. do 23. travnja.

Na satu Engleskog jezika u PŠ Škarićevo iskoristili smo činjenicu da su četvrtaši i prvašići u kombiniranom odjeljenju. „Veliki“ četvrtaši na trenutak su preuzeli ulogu učiteljice i podučili malene o svijetu gusjenica i leptira. Nakon uvodnog razgovora pročitali su im priču o gladnoj gusjenici („A hungry caterpillar”) iz prekrasno ilustrirane slikovnice. Priču su prvašići pratili s velikim zanimanjem, a potom je uslijedila izrada razredne gusjenice koja krasi zid učionice. Bio je to poseban dan kako za četvrtaše koji su vrlo zanimljivo održali sat stranog jezika, tako i za prvašiće koji su uživali u danu provedenom uz posebnu priču ispričanu na poseban način!

U 5. a i 5. b razredu na satu Engleskog jezika razgovaralo se o tome zašto volimo knjige:

Little critics

„I like the book because you can have fun, be excited and learn something." 

„....touching and beautiful story..."

„the book shows the right values and human qualities..." 

„It shows how strong, brave and smart kids can be and that we can do anything if we work together." 

„I would recommend the book because of all the beautiful and sad and funny moment.

„On a scale of 1/10, I would give it an 11." 

„It has many illustrations." 


Na satu Njemačkog jezika učenici 6. a su s učiteljicom razgovarali o tome zašto je važno čitati na stranom jeziku. Istaknuli su da čitanjem proširuju vokabular na stranom jeziku, razvijaju i uvježbavaju tehniku izražajnog čitanja te da čitanjem proširuju svoja dosadašnja znanja. Prisjetili su se knjige Ben liebt Anna (Peter Härtling). Zajedno su pročitali ulomak, odredili glavne likove i temu. Tema je njima bliska, a to je prva ljubav (Die erste Liebe). U wordwallu su učenici okarakterizirali likove te su uz pomoć osobina likova napravili Vennov dijagram. Odredili su Benove i Annine osobine i pronašli zajedničke (10 Jahre alt, vierte Klasse, Freundschaft…).  

Na satu Hrvatskog jezika Ivor i Miran iz 7. b svoje su razredne kolege i kolegice podsjetili zašto je važno čitati:

-          tko redovito čita knjige, svakoga dana nauči nešto novo

-          čitanjem proširujemo rječnik

-          čitanje nas čini boljom osobom

-          čitanjem oštrimo um, jačamo koncentraciju i pamćenje

-          čitanjem ublažavamo simptome depresije

-          čitanje nas opušta.

U školskoj su knjižnici pripremljene različite aktivnosti u kojima su sudjelovali učenici 5. a, 7. a, 7. b te 8. a i 8. c razreda. Učenici petog razreda sudjelovanjem u kvizu na zabavan su način provjerili znanje o navedenoj manifestaciji kao i o poznavanju osnovnih pojmova iz knjižničarstva. Odabirom nedostajućih riječi učenici sedmih razreda upoznali su lijepe citate o knjigama i čitanju poznatih hrvatskih i svjetskih pisaca i znanstvenika dok su frazeme hrvatskog jezika otkrivali učenici osmih razreda te potom sudjelovali u Bijegu iz knjižnice. Najuspješniji su učenici i nagrađeni! U navedene aktivnosti mogli su se uključili svi zainteresirani učenici putem poveznica na stranicama Virtualne školske knjižnice.

 učiteljice Melita Majsec-Dragčević, Martina Petriško, Sanja Belošević, Kornelija Hanžek i stručna suradnica knjižničarka Gordana Gregurović Petrović

Zabavite se i učite odabirom neke od aktivnosti koje su bile pripremljene uz obilježavanje Noći knjige!

Na zabavan način provjerite svoje znanje o navedenoj manifestaciji kao i o poznavanju osnovnih pojmova iz knjižničarstva. 

Zaigrajte kviz klikom na sliku!

Odabir knjige je potrajao i Noć knjige zatekla te u knjižnici. Želiš li što prije kući kako bi uživao/la u čitanju omiljene knjige započni Bijeg iz knjižnice klikom na sliku!

Pogodi riječi i otkrij frazeme hrvatskoga jezika! 

Zaigraj klikom na sliku!

Odabirom nedostajućih riječi složi poznate citate o knjigama i čitanju!
Započni igru klikom na sliku!

2020. godine održana je deveta Noć knjige s temom Knjige koje su mijenjale svijet!


Navedenu manifestaciju obilježili smo aktualnom nastavom na daljinu. Vezano uz ovogodišnju temu, provedena je aktivnost u kojoj su sudjelovali učenici 6.a, 6.b, 8.a i 8.b razreda, a osmišljena je i ostvarena suradnjom školske knjižničarke i učiteljice Hrvatskog jezika Kornelije Hanžek. Učenici su imali zadatak odabrati knjige i obrazložiti zašto su ih baš one inspirirale i potaknule na pozitivne promjene i promišljanja te ih ovim putem žele preporučiti i vama. Uz brojne naslove koje su izdvojili, kao što su Ljepotica i zvijer, Crvenkapica, Dnevnik Pauline P., Trojica u Trnju, Zagrebačka priča, Čudnovate zgode šegrta Hlapića, Duh u močvari, Hobbit, Doričin dnevnik, Dnevnik Anne Frank, Šaljive narodne priče, Alkar… predstavljamo i njihova obrazloženja za neke druge odabrane knjige… Nadamo se da ćete slijediti njihove preporuke te posegnuti za navedenim naslovima! Neka knjige i vaš svijet promjene nabolje!


Priče za laku noć za mlade buntovnice – izrazito mi se svidjela ova knjiga zato što u njoj postoje opisi više od sto izvanrednih žena koje su svaka na svoj način promijenile svijet. Pokazale su i dokazale da mnogo ljudi sanja o nečem, no samo će hrabri pojedinci i ostvariti taj san.

Zbirka maraka – svidjelo mi se to što su dva prijatelja skupljali marke iz cijelog svijeta te koliko su bili sretni kada su našli one rijetke. Pripovijetka je poučna, poručuje nam da nikada ne optužujemo druge ako nismo provjerili što se zapravo dogodilo. To me i rastužilo zato što dva velika prijatelja nisu razgovarala cijeli život jer nisu provjerili što se dogodilo s markama. Kada izgubimo nešto dragocjeno poput pravog prijateljstva, ubrzo shvatimo koliko nam tada nešto ili netko puno znači u životu.

Greška u našim zvijezdama - čitanjem ove knjige shvatila sam kako život nije tvornica koja ispunjava naše želje i kako nije sve uvijek lijepo i onakvo kakvim mi to želimo. Život neće uvijek ispuniti naša očekivanja i ponekad stvari nisu uistinu onakve kakve se čine u našoj glavi. Ponekad nas to slomi i postanemo razočarani pa i tužni. Ipak, to ne znači da moramo dopustiti da nas tuga izjeda do kraja, do našeg posljednjeg daha. I protagonisti ove knjige nalaze  se u teškim vremenima, no ne predaju se. Bore se, ali zajedno i privlače čitatelje svojom odanošću i hrabrošću kao i smislom za humor. Preporučila bih je svim tinejdžerima koji vjeruju u ljubav i imaju hrabrosti boriti se za nju.

Taj hejt u glavi - knjiga koja govori o nejednakosti crnaca i bijelaca koja i dalje traje, ali je prikrivena. Knjiga govori koliko može biti teško izboriti se za dobro i reći istinu. Također govori o temi o kojoj se smatralo da više ne postoji: nejednakosti rasa. Mislim da je potaknula pozitivne promjene jer govori iz perspektive ljudi koji se svakodnevno susreću s nepravdom temeljenom na njihovom vanjskom izgledu. Govori da bez obzira na razlike, svi imamo neke ideale i želju za poštenjem.

Priča o svemiru – ova knjiga podarila mi je drugačiji pogled na svijet. Čitajući je shvatila sam da smo mi ljudi samo mala bića u tako velikom svemiru. Dok se ljudi na našem planet svađaju, ratuju i bore jedni protiv drugih, svemir stvara čuda. Mi ljudi ne znamo točno kako je nastao svemir, zašto postojimo, što će biti sutra, a ipak se smatramo tako velikim stvorenjima. Ova knjiga nadahnula me da budem zahvalna na svemu oko sebe zato što to sve u trenutku može nestati, ali također iza ove priče stoji veliko znanstveno objašnjenje za sve što se događa oko nas.

Zeleni pas - ova knjiga ima zanimljivu i važnu temu koja se tiče svih uzrasta i ljudi. To je droga. Glavni lik u priči opisuje doživljaje i probleme s kojima se susreće njena obitelj. Knjiga je poučna za sve one koji su se sreli s drogom i koji se bore protiv nje. Navela me da promislim o životu i vrijednostima. Poučila me da ne trebamo popustiti društvu i nekim opasnim stvarima kao što je droga jer droga nikad nije rješenje za naše probleme. Nažalost u takvim situacijama strada i obitelj.

Dnevnik jedne narkomanke  - razlog zbog kojeg sam odlučio odabrati ovu knjigu je opis problema s kojim se danas susreće sve više mojih vršnjaka, a to je problem s drogom. Sviđa mi se što je knjiga napisana na temelju istinite priče. Knjiga vjerodostojno prikazuje posljedice korištenja droga i nažalost kobne posljedice koje mogu uslijediti zbog predoziranja.

Debela – u knjizi sam prepoznala puno problema s kojima se suočavaju današnje djevojčice, no naučila sam da fizički izgled ne donosi sreću i da nije važniji od toga kakvi smo kao osobe. Također sam naučila da svi u životu možemo biti sretni bez obzira na izgled i veličinu, materijalno dobro koje posjedujemo te da se sve može promijeniti ako se jako trudimo i ako to jako želimo.

Dobar dan, tata – knjiga koja me potaknula na razmišljanje zbog toga što govori o dječaku Dragutinu koji pokušava pronaći svoje prave (biološke) roditelje. Roman ima veoma izraženu pouku: kada nam je teško i želimo odustati, moramo znati da nismo jedini. Ima i druge djece u svijetu koja se bore sa istim ili sa još težim problemom. Na taj način možemo naučiti lakše rješavati probleme.

Kako je tata osvojio mamu - smatram da ova knjiga potiče pozitivne promjene u životima ljudi koji je pročitaju jer nosi snažnu poruku da se za ljubav vrijedi boriti. Problemi koji se javljaju Antunovoj obitelji kao što su nedostatak novca i problemi na poslu mogu razdvojiti obitelj, a potrebno je samo malo hrabrosti i iskrenosti da bi se obitelj sačuvala.

Charlie i tvornica čokolade - nakon čitanja knjige, čokoladu i mnoge druge stvari gledam na drugačiji način. Često smo razočarani ako ne dobijemo sve što poželimo, a Charlie je bio zadovoljan sa samo jednom čokoladom godišnje. Ovo je jedna od najljepših i najzanimljivijih knjiga koju sam pročitala. Kada mi je teško i želim odustati, često se sjetim te knjige, potrudim se da ne odustanem i da vjerujem jer uvijek se treba nadati i biti strpljiv kao što je bio Charlie. Shvatila sam i da nam mjerilo ne smije biti materijalno bogatstvo zato što mnogi bogati nisu ni sretni ni zadovoljni sobom. U ovom slučaju vrijedi poslovica „Nije bogat onaj koji puno ima, nego onaj koji puno daje.“

Kameni svatovi - preporučila bih svima da pročitaju ovu pripovijetku kako bi saznali koje su najvažnije životne vrijednosti. Sreća - to je zdravlje, mir, ljubav, međusobno razumijevanje, prijateljstvo, dok novac nije mjerilo sreće.

Kraljević i prosjak - osobito me se dojmila zamjena uloga dvaju prijatelja čime je na kušnju stavljeno njihovo poštenje, dobrota i iskrenost. To nam govori što je potrebno da bismo dobro živjeli i bili sretni, a to se nikako ne može kupiti novcem.

Mali ratni dnevnik - knjiga je jako poučna zato što nam govori kako je bilo živjeti u vrijeme rata te bih ju preporučio svima koji je još nisu pročitali. Ponekad se svi naljutimo zbog sitnica i mislimo da zaslužujemo bolje. Moramo razmisliti o svojim postupcima i ne smijemo biti sebični i nezahvalni. Ova knjiga jako je utjecala na moje emocije. Tužno je kako su djeca izgubila svoje djetinjstvo. Rat nije bio rješenje problema, zato svi moramo cijeniti ono što imamo, biti pozitivni i misliti na dobro. Knjiga je vrlo poučna i može utjecati na promjene u svakodnevnom životu, ako mi to želimo. Može utjecati tako da ne budemo: sebični, škrti, bezobrazni, da budemo više suosjećajniji s drugima, tj. moramo biti plemenitiji. Skromnost, dosljednost, pravednost i čestitost mogu biti pozitivne promjene nakon pročitanog ovog djela.

Vlak u snijegu – knjiga koja nam govori da zajedničkim trudom, radom i slogom možemo postići ono što nam se čini nemogućim.

Čudnovate zgode šegrta Hlapića - ta bajka me potaknula da budem bolja osoba, da pomažem drugima i nikad ne odustanem od svog cilja ma koliko god bilo teško doći do njega.

Pale sam na svijetu - ova knjiga nam govori da bogatstvo nije najvažnije u životu, već su nam potrebni prijatelji i obitelj s kojima ćemo graditi svoju sreću.

Patuljak Čituljak zaštitno lice ovogodišnje Noći knjige

S porukom S knjigom nisi izoliran! iz svijeta fikcije, kao zaštitno lice ovogodišnje Noći knjige stigao je knjiški patuljak – Čituljak. 
Ovo dežurno njurgalo, veseljak i komentator apsurda podsjetnik je na činjenicu zašto je upravo danas važno čitati. Premda imun na ljudske bolesti, na licu nosi masku, upozoravajući nas da kao knjiški junak dijeli sudbinu čovjeka. Autor vizualnog rješenja je dizajner Boris Kuk.