Mjesec hrvatske knjige i Međunarodni mjesec školskih knjižnica

Aktivnosti u našoj knjižnici

Školska knjižnica aktivno se uključuje u obilježavanje navedenih manifestacija te su i ove godine za učenike planirane brojne aktivnosti - radionice, razredni projekti, nastavni satovi, književni susret, izložbe, sudjelovanje u eTwinning projektima Uz čitanje riječi rastu4 i Knjiga je COOL2, međunarodnom projektu Naša mala knjižnica i  Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja.

Mjesec hrvatske knjige 2023.

Tragom ulaska naše zemlje u schengenski prostor, prostor bez postojanja graničnih kontrola, Programski i organizacijski odbor Mjeseca hrvatske knjige odlučio je zakoračiti u „književni Schengen“, vinuti se daleko iznad državnih granica u prostor „književnosti bez granica“. Cilj je ovogodišnje manifestacije ukazati na važnost prevoditelja. Tragom razmicanja jezičnih barijera, ovogodišnji slogan glasi Nek' ti riječ ne bude strana(c)… 

Također, u Europskoj godini vještina, i prevođenje kao vještina uklapa u ovaj poticajni impuls odaslan iz Europske unije. 

Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2023. nosi naziv Pronađeni u prijevodu. Uz online izvore informacija čitatelji će otkriti zanimljivosti o tri knjige:
Volker Mehnert i Claudia Lieb: Alexander von Humboldt: čežnja za dalekim krajevima (s njemačkoga prevela Lara Hölbling Matković)
Stefan Boonen: Nahoče iz Wammerswalda: o jednoj nasukanoj djevojčici, jedanaest sinova, o sto gromova, Matildi, medvjedu, superdozerima, teti Idaliek, Gromovnici, duhovima i jednom selu (s nizozemskog prevela Svetlana Grubić Samaržija)
Frances Hodgson Burnett: Tajni vrt (s engleskoga preveo Ivan Ott)

Kviz možeš riješiti online klikom na sliku do 25. 10. 2023.


Međunarodni mjesec školskih knjižnica

God. 1999. Međunarodno udruženje školskih knjižnica (IASL), tj. tadašanja predsjednica Blanche Woolls proglasila je 4. ponedjeljak u mjesecu listopadu Međunarodnim danom školskih knjižnica.

Svake se godine nizom aktivnosti i događanja na dogovorenu temu promiče uloga i značaj školskih knjižnica. Povodom 10-te obljetnice obilježavanja Međunarodni dan školskih knjižnica promijenjen je 2007.g. u Međunarodni mjesec školskih knjižnica.

Tema ovogodišnje manifestacije glasi: Školska knjižnica: moje sretno mjesto gdje cvjetaju kreativnost i mašta.

O ostvarenim aktivnostima tijekom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica i Mjeseca hrvatske knjige pogledajte klikom na stranicu Europska godina vještina.

Mjesec hrvatske knjige 2022.

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige bit će posvećen mladima jer je upravo 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih.

Tema glasi Generacija K, čime se aludira na postojeće podjele generacija (generacija Y, generacija Z…), a stavlja naglasak na dva ključna pojma – knjigu i knjižnicu. Tom temom želi se skrenuti pozornost na prilagodbu knjižnica potrebama novih generacija, ali i ukazati na specifična obilježja današnjih mladih – mobitel u ruci, ekološka osviještenost, kao i osamljenost i zabrinutost – te istaknuti kako im knjižnica odnosno knjiga može pomoći.

Moto ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige je Misli na sebe – čitaj!

Nacionalni kviz za poticanje čitanja, kao jedan od središnjih programa manifestacije, nosi naziv Nije lako kad si mlad.

I ove se godine u kvizu nastavlja s online izvorima informacija vezanim uz tri knjige te se može puno naučiti o knjigama i njihovim autorima, temama o kojima pišu, likovima. U kvizu su primijenjena  načela medijske pismenosti i ogromnog virtualnog prostora koji nudi provjerene informacije koje su i korisne i zanimljive! Čitaj, uči i uživaj!

Kviz možeš riješiti online klikom na sliku do 25. 10. 2022.

U Međunarodnom mjesecu školskih knjižnica svake se godine nizom aktivnosti i događanja na dogovorenu temu promiče uloga i značaj školskih knjižnica.
Tema ovogodišnje manifestacije glasi: Čitanje za svjetski mir i sklad!

O ovoj i ostalim aktivnostima tijekom Mjeseca hrvatske knjige pogledajte klikom na stranicu Europska godina mladih.

Mjesec hrvatske knjige 2021.





Školska knjižnica aktivno se uključuje u obilježavanje navedene manifestacije te su i ove godine za učenike planirane brojne aktivnosti - radionice, razredni projekti, nastavni satovi, književni susret, izložbe, sudjelovanje u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja.

O ostalim aktivnostima tijekom Mjeseca hrvatske knjige pogledajte klikom na stranicu Naše aktivnosti u Godini čitanja.

Provođenje kviza u školi ostvareno je suradnjom učiteljice Hrvatskog jezika Kornelije Hanžek i školske knjižničarke. U kvizu su sudjelovali učenici 8. a razreda. Ovogodišnja školska pobjednica je Lana Družinec! 

 


Uključite se u obilježavanje Mjeseca hrvatskih knjiga!
Zaigrajte kviz klikom na sliku!

U Međunarodnom mjesecu školskih knjižnica svake se godine nizom aktivnosti i događanja na dogovorenu temu promiče uloga i značaj školskih knjižnica.
Tema ovogodišnje manifestacije glasi: Bajke i narodne priče širom svijeta!

Mjesec hrvatske knjige 2020.




Nacionalni kviz za poticanje čitanja

Ove je godine Nacionalni kviz za poticanje čitanja bio prilagođen novonastaloj situaciji te je umjesto čitanja knjiga trebalo istražiti online izvore informacija. Na taj način učenici su uz brojne zanimljivosti na zabavan način saznali nove informacije o čudesnom planetu Z. 

Provođenje kviza u školi ostvareno je suradnjom učiteljice Prirode Ivane Vešligaj i školske knjižničarke. Sudjelovali su učenici 6. a i 6. b razreda. Školski pobjednik je Matija Celinić,  učenik 6.a razreda.

Radionica
Pucati od zdravlja kao gora – uz održivo baš je fora! 

U radionici Pucati od zdravlja kao gora – uz održivo baš je fora! koju su osmislile i pripremile stručne suradnice - knjižničarka i defektologinja sudjelovala je skupina učenika 6. a razreda. Cilj je bio promicanje važnosti školskih knjižnica kao i održivog razvoja proučavanjem uzroka i posljedica onečišćenja okoliša i njegova djelovanja na ljudsko, a time i osobno zdravlje.

Tijekom radionice izmjenjivane su brojne aktivnosti. Nakon uvodnog izlaganja učenici su na zadanu temu istraživali različite izvore znanja u tiskanom i digitalnom obliku (enciklopedije i rječnike), pronađene informacije uspoređivali, kritički vrednovali i prezentirali. Naučeno tijekom radionice provjerili su sudjelovanjem u online kvizu te potom ispunjavali anketne upitnike. Koristeći rezultate anketnih upitnika imali su zadatak izraditi oblak riječi (u digitalnom alatu) kao i plan za unapređenje osobnog zdravlja i primijeniti ga uz vođenje dokumentacije. Ovakav način rada učenici su ocijenili zabavnim i poučnim te izrazili želju za sudjelovanjem i ubuduće. 

Uratke s radionica Pucati od zdravlja kao gora - uz održivo baš je fora!  i Misli, djeluj i živi - zeleno! pogledajte klikom na sliku.

Radionica
Misli, djeluj i živi – zeleno! 

U radionici Misli, djeluj i živi – zeleno! koju su također osmislile i pripremile stručne suradnice - knjižničarka i defektologinja sudjelovala je skupina učenika 6. a razreda. Cilj je bio poticanje pozitivnih stavova prema knjigama i knjižnicama te razmatranje uzroka ugroženosti prirode kao i važnosti njezine zaštite i očuvanja. Tijekom radionice izmjenjivane su brojne aktivnosti: izlaganje,  istraživački rad korištenjem različitih izvora znanja, sudjelovanje u kvizu izrađenom u Wordwall alatu,  ispunjavanje anketnih upitnika i izrađivanje simbola ekološkog otiska korištenjem lišća biljaka. Učenici su se osjećali zadovoljno i ugodno, stjecali nova znanja i iskustva te razvijali znatiželju, maštu i kreativnost. Radionicu su ocijenili poučnom, zanimljivom i zabavnom i izrazili želju za takvim oblicima rada i ubuduće. 

Razredni projekt čitanja naglas 

U školskoj je knjižnici pripremljeno provođenje različitih aktivnosti u  svrhu promicanja hrvatske knjige i kulture čitanja. Obzirom na vrlo pozitivna višegodišnja iskustva i reakcije učenika nakon provedenih projekata čitanja naglas i ove je godine tijekom listopada, studenog i prosinca nastavljeno s navedenom aktivnošću. Tako je osmu godinu zaredom organiziran i ostvaren razredni projekt Čitajmo naglas, čitajmo zajedno! u kojem su sudjelovali učenici 4. a, 4. b i 4. c razreda. Za njegovo provođenje odabran je lektirni naslov Ivane Brlić-Mažuranić. Voditeljica projekta bila je školska knjižničarka uz podršku učiteljica Marije Klasiček,  Nevenke Puh-Malogorski i Đurđe Belošević. Čitanje naglas izmjenjivano je s različitim aktivnostima u cilju razvijanja kritičkog mišljenja, razumijevanja pročitanog, poticanja mašte i kreativnosti te bogaćenja rječnika. Koliko su učenici uživali u čitanju, promišljali odnosno čitali s razumijevanjem te kako su se osjećali tijekom provođenja projekta najbolje pokazuju njihovi dojmovi:Htjela bih da svaku lektiru odradimo tako. Bilo je jako poučno, zanimljivo i zabavno.

U Međunarodnom mjesecu školskih knjižnica svake se godine nizom aktivnosti i događanja na dogovorenu temu promiče uloga i značaj školskih knjižnica.
Tema ovogodišnje manifestacije glasi: Nađi svoj put do zdravlja i blagostanja!