eTwinning projekt Knjiga je COOL 2

Naše aktivnosti 

Školska knjižnica nastavila je provoditi razne aktivnosti s ciljem promicanja knjige i razvijanja čitalačke pismenosti te se nakon vrlo pozitivnih prošlogodišnjih iskustava i ove školske godine uključila u eTwinning projekt školskih knjižničara Knjiga je COOL 2.

u sklopu projekta Knjiga je COOl 2 sudjelujemo u sljedećim suradničkim aktivnostima:

Online susret s učenicima OŠ Petrovsko

U školskim knjižnicama ostvarena je suradnja OŠ Petrovsko i naše škole online susretom. Učenice 3. a razreda Maša Marija, Gabrijela i Ruža tom su se prilikom putem platforme Teams družile s učenicama 3. razreda OŠ Petrovsko. Nakon upoznavanja uslijedio je razgovor o omiljenim knjigama te je svaka učenica iz svoje najdraže knjige pročitala odabrani ulomak. Ugodnom ozračju doprinijelo je pažljivo slušanje i razgovor o pročitanom. Druženje uz knjige završilo je razmjenom poticajnih poruka o važnosti čitanja i prijateljstva te željom za novim okupljanjem. Učenice su susret vrednovale kao lijepo i pozitivno iskustvo. Time je ujedno ostvarena još jedna aktivnost u sklopu eTwinning projekta Knjiga je COOL 2 kojim se promiče kultura čitanja. Susret su organizirale stručne suradnice knjižničarke Jasenka Marmilić i Gordana Gregurović Petrović.

Filmić s fotografijama susreta možete pogledati klikom na poveznicu.

Naša mala knjižnica

Ostvarivanje projekta Naša mala knjižnica nastavili smo čitanjem knjige finskih autorica Tiine i Sinnike Nopola  „Slamka, Šlapica i Ćelavi Pero“. Zajedničkim čitanjem priče naglas s nestrpljenjem smo iščekivali nove nepodopštine poznatih nam junakinja. Slamka i Šlapica ove nam godine pričom ukazuju kako je prijateljstvo dragocjeno blago koje trebamo njegovati i čuvati jer i bezazlena ideja može dovesti do međusobnih problema, loših osjećaja, optuživanja i zamjerki. Pri razvijanju prijateljskih odnosa važno je međusobno prihvaćanje, razumijevanje i podržavanje što su učenici i primijenili u aktivnostima koje su uslijedile  poput rješavanja zadataka u kreativnim knjižicama, pletenja pletenica, likovnog izražavanja izradom likova s različitim frizurama i lutkica Slamke na štapiću, memory kartica te igranja igre. S velikim su interesom sudjelovali u svim aktivnostima i pritom se dobro zabavili.   

Ostvarivanje projekta Naša mala knjižnica nastavili smo čitanjem knjige talijanske autorice Susanne MattiangelliHB olovka: nove bilješke, čarolije, priče stvarne i snivane“. Zajedničkim čitanjem priče naglas upoznali smo djevojčicu Oli koja želi postati spisateljica. Zato bilježnica u kojoj Oli uz događaje i likove iz svoje svakodnevice opisuje i vlastiti doživljaj svijeta obiluje pričama, pismima, pustolovinama i snovima. Svojom kreativnošću i humorom Oli je potaknula i našu maštu i kreativnost te su se učenici pisano i likovno izražavali. Ilustrirali su najzanimljivije događaje, izrađivali stripove, pisali stihokaze o emocijama i pisma sebi koje će čitati u budućnosti.  Zabavilo ih je i sudjelovanje u likovno-kreativnom zadatku te su u kreativnim knjižicama izradili i svoje priče pomoću trakica izrezanih iz dječjih časopisa i novina. Uratke učenika možete pogledati klikom na poveznicu.

Nastavili smo is provođenjem projekta Naša mala knjižnica čitanjem djela Ono s Leom  Stefana i Melvina Boonena. Priča je to o potrazi za srećom i dječaku Leu koji već dugo nije sretan jer mu nedostaje njegov tata. Autori u knjizi kroz vrlo profinjen i oslobađajući humor progovaraju o temama smrti i tugovanja te uspješno prikazuju borbu dječaka s vlastitim osjećajima. Druženjem dječaka Lea i odraslog Maxa ukazuju i na sveprisutniji problem beskućništva odnosno položaj beskućnika kao nevidljivih i nezaštićenih članova društva. U blagdansko doba i vrijeme darivanja, razgovorom o potrebama beskućnika, poticali smo razvijanje empatije prema članovima društva koji su siromašni i manje sretni. A pisanjem i osmišljavanjem motivacijskih poruka učenici su, osim sudjelovanja u nagradnom zadatku, razvijali prijateljske odnose u razredu i međusobno se osnaživali. 

U školskoj knjižnici i ove školske godine sudjelujemo u međunarodnom projektu  poticanja čitanja Naša mala knjižnica (NMK). Projektom se promiču knjige europskih autora i ilustratora, dobitnika raznih nagrada i priznanja u svojim državama. Uz promicanje kulture čitanja i razvijanje jezično-čitalačkih vještina, pripadajućim kreativnim knjižicama nastoji se nakon čitanja različitim zadatcima i aktivnostima motivirati učenike na promišljanje i kreativno izražavanje. Projekt je u školi namijenjen učenicima 3. razreda, a njegovo ostvarivanje započeli smo u 3. a razredu čitanjem djela  Tomasza Malkowskog Kamil koji gleda rukama. Priča je to koja ukazuje na važnost poštivanja i uvažavanja različitosti čime se stvaraju preduvjeti za ostvarivanje ljudskih (dječjih) prava i jednakih mogućnosti za sve. Poticanjem zajedništva i međusobnog razumijevanja ujedno smo obilježili i Međunarodni dan tolerancije.

Izradom straničnika sudjelovali su u suradničkoj aktivnosti eTwinning projekta.

Obilježili smo Noć knjige

Manifestacija kojom se promiču knjige i čitanje ove se godine u Hrvatskoj održavala 13. godinu zaredom. Tema ovogodišnje Noći knjige glasila je Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena“. U skladu s temom tražili smo odgovore kako se kao čitatelji nosimo s izazovnim vremenima poput prijetnje globalnim ratom, društvenim i financijskim krizama te klimatskim promjenama koje negativno utječu na ljudsko društvo.

U školskoj knjižnici u sklopu projekta Večer knjige održana je radionica „Knjiga i origami - u knjižnicu te mami“ u kojoj je sudjelovala  skupina učenika 6. i 8. razreda koju su osmislile i ostvarile stručne suradnice knjižničarka i edukacijska-rehabilitatorica. Djelom Karla Brucknera „Sadako hoće živjeti“ u radionici je promicana antiratna književnost. Različitim strategijama učenja i poučavanja izmjenjivane su brojne aktivnosti:  čitanje naglas, dovršavanje lijepih citata o knjizi i čitanju u digitalnom alatu, pisanje motivacijskih poruka podrške i izrada origamija (ždralova). Sudjelovanjem u radionici učenici su stjecali nova znanja i vještine te razvijali kritičko mišljenje. Ocijenili su je poučnom i zanimljivom.

Obilježili smo Svjetski dan pripovijedanja

Povodom obilježavanja Svjetskog dana pripovijedanja u  školskoj su knjižnici ostvarene bajkaonice u kojima su  sudjelovali učenici 2. b i 4. c razreda. Pripovijedanjem, recepcijom i razumijevanjem bajki kod učenika se poticalo razvijanje mašte, kreativnosti, kritičkog mišljenja, empatije i obogaćivanje vokabulara. Učenici su aktivno sudjelovali u različitim aktivnostima poput izrade ilustracija, rješavanja radnih listića, online zadataka te stvaralačkog izražavanja s ciljem razvijanja prijateljskih odnosa, tolerancije i proaktivnog ponašanja. Zajedničku bajku učenika nastalu inspiriranu kartama Pričosvijeta možete pročitati klikom na poveznicu.

Plavo nebo u školskoj knjižnici

Kako bi promovirali knjige te pobudili i zadržali interes mladih generacija za čitanje, u školi je kultura čitanja promicana obradom lektirnog naslova Plavo nebo Andree Peterlik-Huseinović na drugačiji način. Koristeći stranice Međunarodne dječje digitalne knjižnice (ICDL), učenici 2. b i 2. c razreda slikovnicu su osim u tiskanom obliku upoznali i u digitalnom formatu. Čitanje priče pratili su s velikim zanimanjem te aktivno sudjelovali i u drugim aktivnostima: rješavanju radnih listića, interaktivnoj igri izrađenoj u digitalnom alatu LearningApps i stvaralačkom izražavanju. Umjetničke ilustracije slikovnice pobudile su kod učenika osjećaj za lijepo i potaknule ih na kreativno izražavanje doživljaja.

Projekt Mala čitaonica

U 1. c razredu u sklopu A2 nastave obogaćenog učenja nastavljeno je provođenje projekta Mala čitaonica. Čitanje bajki „Mala, mala vila“ i „Kako je Saša naučila pisati“ izmjenjivano je različitim aktivnostima s ciljem razumijevanja pročitanog, poticanja mašte i bogaćenja rječnika. Učenici su uživali u slušanju bajki, razgovoru, rješavanju radnih listića i likovnom izražavanju.

Kreativno smo se izražavali

U predblagdansko su vrijeme učenici 4. a, b i c razreda, u sklopu A2 nastave obogaćenog učenja, pisali činkvine i kaligrame. Nadolazeći blagdani bili su im motivacija. Koliko su u radu bili uspješni, najbolje pokazuju njihovi uradci dostupni putem poveznice. 

Čitajmo naglas, čitajmo zajedno

Povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige i promicanja kulture čitanja u školskoj je knjižnici započelo provođenje projekta „Čitajmo naglas, čitajmo zajedno“ u kojem sudjeluju učenici 4. razreda matične i područnih škola. Voditeljica projekta je školska knjižničarka uz podršku učiteljica Tamare Šalković, Tihane Smrekar, Danice Vlaisavljević i Romine Topolovec. Za njegovo provođenje odabrani su lektirni naslovi poznate hrvatske književnice kojim se potiče kvalitetno učenje i čitalačka pismenost radi stjecanja znanja za aktivno sudjelovanje učenika u društvu (uključivost). Čitanje naglas u kojem sudjeluju svi učenici izmjenjuje se različitim aktivnostima s ciljem razumijevanja pročitanog, razvijanja kritičkog mišljenja, poticanja mašte i kreativnosti učenika te bogaćenja njihova rječnika. Upoznavanjem i korištenjem izvora znanja u tiskanom i digitalnom obliku koji sadrže  informacije o književnici, njenim djelima, inspiraciji i nepoznatim riječima pronalaze informacije koje potom  uspoređuju, vrednuju i primjenjuju. Radom na tekstu, izražavanjem vlastitih spoznajnih i osjećajnih doživljaja, povezivanjem s osobnim iskustvima, razmjenjivanjem mišljenja s drugim učenicima,  kreativnim pisanjem, osmišljavanjem poslovica i završetka priče, uspoređivanjem teksta i istoimenog crtanog filma te sudjelovanjem u online kvizu učenici razvijaju suradničke odnose, komunikacijske i socijalne vještine te time jačaju i mentalno zdravlje.

Nastavili smo s provođenjem projekta „Čitajmo naglas, čitajmo zajedno“. Nakon niza aktivnosti u školi, terenske nastave i posjeta Ivaninoj kući bajki u Ogulinu, učenici 4. a razreda, inspirirani književnim djelom „Šuma Striborova“ u sklopu A2 nastave obogaćenog učenja, okušali su se i u izradi društvenih igara. Pritom su pokazali visoku razinu motivacije, mašte i kreativnosti. Društvene igre i uz njih različite izazove izrađivali su u paru i individualno. Nastale su igre memory, tajno pismo, igra vješala, asocijacija, zmije i ljestve koje su s velikim veseljem zaigrali. Rješavajući različite izazove, ponovili su ključne rečenice vezano uz obradu i analizu bajke, glumili, računali, usvojili nove riječi, igrali pantomime i odlično se zabavili. Nakon igre u svom razrednom odjelu uslijedio je sat na kojem su izazvali i učenike 4. b razreda. U veselom ozračju osim natjecateljskog duha razvijali su zajedništvo i suradnju te time obogatili nastavu lektire. 

Čitajući stranice, pomičemo granice!

U školskoj knjižnici tijekom tri susreta ostvarena je radionica „Čitajući stranice, pomičemo granice!“ čime su ostvarene i različite aktivnosti u sklopu eTwinning projekata Knjiga je COOL 2 i Uz čitanje riječi rastu 4. U radionici koju su osmislile i pripremile stručne suradnice, knjižničarka i edukacijska-rehabilitatorica sudjelovala, je skupina učenika iz 5. a i 5. b razreda. Vezano uz ovogodišnju temu Mjeseca hrvatske knjige radionicom se, uz razvijanje jezično-čitalačke pismenosti, ukazivalo na važnost prevoditelja u razmicanju jezičnih barijera čime književnost postaje „književnost bez granica“.

Učenici su na lektirnim djelima za peti razred istraživali osobe važne za nastanak knjiga među kojima su uz autore prepoznali prevoditelje i ilustratore. Izdvojivši životopise značajnih hrvatskih autora poput Grigora Viteza, Mire Gavrana, Milivoja Matošeca i Ivane Brlić-Mažuranić, istraživanjem su saznali koji su među njima bili i prevoditelji te na koliko su svjetskih jezika prevedena njihova poznata djela. Time su osvijestili važnost uloge prevoditelja kao poznavatelja i posrednika između različitih jezika i kultura te njihov često nevidljiv i nedovoljno cijenjen rad na kojem stasaju generacije čitatelja.

S obzirom na to da smo u Europskoj godini vještina, tijekom radionice učenici su razvijali vještine različitih vrsta pismenosti izmjenjivanjem brojnih aktivnosti: istraživačkog rada, izlaganja, čitanja naglas i u sebi, stvaralačkog izražavanja, prevođenja, služenja znakovnim jezikom, pisanja kaligrafijom, sudjelovanja u igrama znanja te kreiranja sadržaja korištenjem različitih digitalnih alata. Poučavani su i o zaštiti autorskih prava posebice pri korištenju besplatnih fotografija. Uz maštu, kreativnost i kritičko mišljenje razvijali su i digitalne kompetencije. Radionicu su ocijenili poučnom, korisnom i zabavnom te izrazili želju za sličnim načinima rada i ubuduće.

Učenici su u radionici izradili i preporuke za svoje omiljene knjige kao i preporuke kako se zaljubiti u knjige i čitanje koristeći Padlet. Njihove preporuke možete pročitati klikom na poveznicu! Nadamo se što većem broju ljubitelja knjiga i čitanja!

Radionica „Dječja prava" 

Povodom početka Mjeseca hrvatske knjige suradnjom knjižnice naše škole i Gradske knjižnice Krapina organizirana je radionica o dječjim pravima čime je ujedno ostvarena i aktivnost u sklopu eTwinning projekta Uz čitanje riječi rastu 4. U radionici koja je održana u Gradskoj knjižnici sudjelovali su učenici 4. a i njihova učiteljica Tamara Šalković.  Voditeljica radionice, Jana Borovčak, radionicu je započela upoznavanjem i igrom “Vjetar puše”. Izmjenjivanjem različitih aktivnosti u kojima su učenici aktivno sudjelovali upoznalo ih se s dječjim pravima, ali i dužnostima. Na kraju susreta koji je protekao u ugodnom ozračju učenici su zapjevali pjesmu Kad si sretan čime su zahvalili na gostoprimstvu, poučnom i ugodnom druženju te su iskazali želju i za novim susretima.

Učim, maštam, znam – u školskoj knjižnici sretan sam! 

Povodom obilježavanja Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica ostvarena je radionica Učim, maštam, znam – u školskoj knjižnici sretan sam! U radionici koju su osmislile i pripremile stručne suradnice - knjižničarka i edukacijska-rehabilitatorica sudjelovala je skupina učenika 7. i 8. razreda. Vezano uz ovogodišnju temu manifestacije Školska knjižnica – moje sretno mjesto gdje mašta i kreativnost cvjetaju! učenike se poticalo na promišljanje o tome kako nam čitanje književnih djela pomaže u boljem prepoznavanju svojih nadanja, radosti, strahova, problema i interesa kao i boljem razumijevanju sebe i svijeta koji nas okružuje. Uz razvijanje vještina čitanja, čitalačke pismenosti, mašte i kreativnosti učenike se poticalo i na promišljanje o važnosti empatije nužne za međusobno razumijevanje i društvenu uključivost. Primjenom različitih strategija učenja i poučavanja u radionici su izmjenjivane  brojne aktivnosti. Učenici su čitali naglas i u sebi, rješavali individualizirane radne listiće, sudjelovali u igrama i vježbama opuštanja. Potaknuti književnim tekstom stvaralački su se literarno i likovno izražavali te iznosili svoja zapažanja i stavove. Sudjelovanjem u radionici stjecali su nova znanja i vještine te razvijali kritičko mišljenje. Radionicu su ocijenili poučnom i zanimljivom.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja 

Nacionalni kviz za poticanje čitanja tradicionalno se provodi u Mjesecu hrvatske knjige putem mreže narodnih i školskih  knjižnica u organizaciji Knjižnica grada Zagreba. Povodom obilježavanja navedene manifestacije i promicanja kulture čitanja, u školi je i ove godine organizirano provođenje Nacionalnog kviza za poticanje čitanja. Ovogodišnji kviz, kao jedan od središnjih programa manifestacije kojom se ove godine želi ukazati na važnost prevoditelja, nosio je naziv Pronađeni u prijevodu!

Nakon čitanja knjiga Volkera Mehnerta i Claudie Lieb: Alexander von Humboldt, Stefana Boonena Nahoče iz Wammerswalda i Frances Hodgson Burnett Tajni vrt učenici su prionuli ispunjavanju on-line upitnika. Pri tom su uz korištenje online izvora informacija saznali i brojne zanimljivosti o navedenim knjigama.  Provođenje kviza u školi ostvareno je suradnjom učiteljice Hrvatskog jezika Gordane Kučinić i školske knjižničarke. U kvizu su sudjelovali učenici 7. a i b razreda.

Školska pobjednica je Martina Koprivnjak, učenica 7. b razreda koju smo prigodno i nagradili - knjigom.

Sigurno i kreativno korištenje interneta

Kreativne radionice uz Mjesec borbe protiv ovisnosti

Svake godine od 15. studenog do 15. prosinca obilježava se Mjesec borbe protiv ovisnosti. Njegovim obilježavanjem uz ukazivanje na probleme koji vode različitim oblicima ovisnosti nastoje se promicati aktivnosti koje bi prevenirale njihov nastanak. 

Učenici danas većinu slobodnog vremena provode uz medije pri čemu veoma važnu ulogu ima internet. Osim što učenicima služi kao mjesto igre, istraživanja i učenja, njime često komuniciraju i s drugim osobama. Kako bi ukazali na važnost poštivanja sebe i drugih u virtualnom svijetu, pravila lijepog ponašanja i komuniciranja, te sigurnog i odgovornog korištenja interneta, za učenike 2. i 3. razreda organizirane su radionice Sigurno i kreativno korištenje interneta. Radionice su osmislile i provele stručne suradnice škole – edukacijska rehabilitatorica, pedagoginja i knjižničarka. Uz učenje o sigurnosti, učenici su koristeći video zapise na popularnom YouTubeu razvijali maštu i kreativnost te izradili prigodne ukrase i čestitke za nadolazeće blagdane.

Čestitamo Božić uz knjige 

Učenici 6. a razreda pod vodstvom stručne suradnice knjižničarke izrađivali su blagdanske čestitke s citatima o čitanju kako bi druge učenike podsjetili na mogućnost provođenja blagdana u ugodnom ozračju uz knjigu. Virtualnu izložbu njihovih blagdanskih čestitki izrađenih pomoću alata Canva možete pogledati klikom na poveznicu. Time su ostvarili još jednu suradničku aktivnost u sklopu eTwinning projekta Knjiga je COOL 2.

Kako bi promovirali knjige te pobudili i zadržali interes za čitanje i u vrijeme nadolazećih blagdana učenici 3. b razreda izrađivali su čestitke s lijepim citatima o čitanju. Time su u sklopu A2 nastave obogaćenog učenja pod vodstvom školske knjižničarke, osim mogućnosti provođenja blagdana u ugodnom ozračju uz knjigu, ukazali i na vrijednost čitanja iz užitka koje dugoročno doprinosi poboljšanju kvalitete života.

Projekt Mala čitaonica

Povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige u 1. a razredu ostvarena je nastava u sklopu projekta Mala čitaonica koju je održala stručna suradnica knjižničarka. Čitanje bajki „Crvenkapica“ i „Uljuđeni vuk“ izmjenjivano je različitim aktivnostima u cilju razumijevanja pročitanog, poticanja mašte i bogaćenja rječnika. Koliko su učenici uživali u slušanju bajki, razgovoru, rješavanju radnih listića i ilustriranju bajke te kako su se osjećali tijekom nastave najbolje pokazuju njihovi dojmovi: „Osjećao sam se jako lijepo, sretno i ugodno. Sve mi se sviđalo.“; „Bilo mi je jako zabavno i zanimljivo! Posebno mi se svidjelo slušanje bajki i crtanje!“ Neke od njihovih uradaka možete pogledati klikom na poveznicu.

Dan rječnika

Dan rječnika obilježava se svake godine 16. listopada, u spomen na život i djelo američkog leksikografa, pravopisnog reformatora i političara Noaha Webstera. Povodom njegova obilježavanja u školskoj je knjižnici promicana kultura upotrebe rječnika u 6. a razredu čime je ujedno ostvarena i aktivnost u sklopu eTwinning projekata.  Sat razrednika, kojim se poticalo razvijanje navike i vještine pravilnog korištenja rječnika te ukazivalo na važnost obogaćivanja osobnog vokabulara,  održala je stručna suradnica knjižničarka uz podršku razrednice Kornelije Hanžek. Učenici su tom prigodom ponovili koje knjige čine referentnu zbirku, što su rječnici, koje vrste rječnika postoje, kako se njima pravilno služiti i uspješno pronaći potrebnu informaciju. Osim priručnika na standardnome jeziku koristili su se i rječnicima kajkavskog narječja te sudjelovanjem u online kvizu na zabavan način provjerili razumijevanje brojnih pojmova standardnoga i materinskoga jezika. Također, stvaralački su se izražavali pisanjem činkvina te su uz stjecanje znanja razvijali kreativnost i pridonosili očuvanju zavičajne jezične baštine i kulturnog identiteta.

Sigurnost na internetu i netiquette

U školskoj knjižnici ostvarene su radionice u kojima su  sudjelovali učenici 2. a i 2. b razreda. S obzirom na to da razvoj tehnologije značajno utječe na veliku prisutnost elektroničkih medija u svakodnevnom životu učenika u radionicama su, uz ukazivanje o važnosti lijepog i pristojnog ponašanja i komuniciranja u stvarnom i virtualnom svijetu, poučavani kako razlikovati medijske sadržaje primjerene određenoj dobi i interesu, kako prepoznati nasilje i njegove posljedice u stvarnome i virtualnome svijetu te kako tehnologija utječe na njihovo zdravlje.

Učenici šestih razreda također su učili o sigurnosti na internetu. Potom su izrađivali umne mape kako bi ukazali na važnost odgovornog komuniciranja u virtualnom svijetu koje podrazumijeva pridržavanje pravila lijepoga ponašanja i komuniciranja. Također, ponovili su kako je vrlo važno na internetu štititi svoju privatnost, privatnost drugih i razmisliti o vlastitim digitalnim tragovima. Uratke učenika možete vidjeti klikom na poveznice - digitalni tragovi i netiquette.

Učenici petog razreda u radionici su kreirali sadržaje korištenjem različitih digitalnih alata. Pritom su poučavani o zaštiti autorskih prava posebno pri korištenju besplatnih fotografija te su uz kreativnost i kritičko mišljenje razvijali i digitalne kompetencije.

Za učenike četvrtog razreda organizirana je radionica o sigurnosti na internetu u kojoj su izmjenjivane raznovrsne aktivnosti. Nakon kratkog filma o cyberbullyingu, razgovora i kritičkog promišljanja, učenici su rješavali radne listiće, izrađivali plakate o pozitivnim i negativnim stranama interneta, prihvatljivom i neprihvatljivom ponašanju te sudjelovali u kvizu.

Učenici trećih razreda poučavani su o opasnostima na internetu uz poznatu bajku iz zbirke priča o korištenju digitalnih tehnologija “Bajke u digitalnom svijetu“. Riječ je o bajci Tri praščića, koja kao i ostale bajke iz zbirke, sadrži radne zadatke i pitanja.  Zajedničkim čitanjem bajke naglas, razgovorom i rješavanjem zadataka, učenici su pouku iz bajke uspješno povezali s digitalnom svijetom i pravilima sigurnijeg korištenja interneta. Stečena znanja na kraju sata provjerili su sudjelovanjem u kvizu.

Sudjelovali smo u projektnoj aktivnosti "Hate Out"

U sklopu Školskog preventivnog programa učenici sedmih i osmih razreda sudjelovali su u online igri „Hate Out!” Riječ je o edukativnoj igri za borbu protiv govora mržnje na društvenim mrežama koju je Centar za mir, nenasilje i ljudska prava iz Osijeka, zajedno s ostalim partnerima, razvio u sklopu projekta LEAD-Online (Learn, Engage, Act: Digital Tools to Prevent and Counter Hate Speech Online).

Edukativna igra sadrži devet različitih online scenarija govora mržnje, inspiriranih stvarnim događajima. Cilj je izazvati igrače da prepoznaju ključne karakteristike online govora mržnje, razumiju njihov utjecaj na žrtve te koriste protunarative putem konstruktivnog dijaloga i poruka. Ovim iskustvom, učenici igrači ne samo da se bore protiv govora mržnje nego i doprinose zajednici potičući sigurnije i inkluzivnije digitalno okruženje.

Obilježili smo Dan sigurnijeg interneta

Svake godine, drugog utorka u veljači s ciljem promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe interneta i digitalnih tehnologija, posebice među djecom i mladima, diljem svijeta obilježava se Dan sigurnijeg Interneta. Ove godine obilježava se pod sloganom „Zajedno za bolji Internet“.  Povodom njegova obilježavanja i promicanja digitalne sigurnosti i digitalne svijesti, u školskoj knjižnici pripremljene su brojne aktivnosti za učenike 2. a i 2. b razreda. S obzirom na to da su djeca i mladi često izloženi neprimjerenom sadržaju, tijekom nastave učenici su razgovorom, rješavanjem radnih listića i igranjem društvenih igara ponovili pozitivne i negativne strane interneta, važnost poštivanja pravila lijepog i odgovornog ponašanja te kako se zaštiti od opasnosti koje vrebaju u digitalnom svijetu.