Europska godina mladih

Naše aktivnosti

U rujnu prošle godine predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila je da će 2022. godina biti Europska godina mladih, jedinstvena prigoda za dijalog s mladima o njihovom viđenju vlastite uloge u europskoj budućnosti. Njenim obilježavanjem želi se ukazati na važnu ulogu mladih u izgradnji bolje, zelenije, uključivije i digitalnije budućnosti.
Europska godina mladih pruža brojne prilike za učenje, dijeljenje vizije i susrete s drugima te sudjelovanje u aktivnostima u cijeloj Europi.


Na stranici Europske godine mladih možete pogledati brojne aktivnosti za mlade ostvarene 2022. godine u  Hrvatskoj, Europi, ali i šire... klikom na sliku.


U Europskoj godini mladih uz
Međunarodni mjesec školskih knjižnica

Listopad je Međunarodni mjesec školskih knjižnica (International School Library Month – ISLM), godišnja proslava školskih knjižnica diljem svijeta.

Stoga se za vrijeme trajanja mjeseca listopada nizom aktivnosti i događanja na dogovorenu temu promiče uloga i značaj školskih knjižnica. Obzirom da su trenutno mnoge zemlje suočene s teškim situacijama te je neosporna potreba za mirom i skladom, za ovogodišnju manifestaciju odabrana je tema Čitanje za svjetski mir i sklad. Njome se potiče na promišljanje o tome kako nam čitanje pomaže u boljem međusobnom razumijevanju, podržavanju i osnaživanju jedni drugih. Čitanjem i istinskim proživljavanjem tuđih iskustava otkrivamo vlastite snage koje vode većem razumijevanju i suosjećanju. Također, 2022. godine obilježava se Europska godina mladih u kojoj se ujedno želi ukazati i na važnu ulogu mladih u izgradnji bolje i uključivije budućnosti.

U Europskoj godini mladih uz
Mjesec hrvatske knjige

Svake godine u razdoblju od 15. listopada do 15. studenoga obilježava se Mjesec hrvatske knjige, tradicionalna nacionalna kulturna manifestacija kojom se također pomiče knjiga i kultura čitanja. Ovogodišnja manifestacija posvećena je mladima te njena tema glasi Generacija K čime se stavlja naglasak na dva ključna pojma – knjigu i knjižnicu.

Školska knjižnica aktivno sudjeluje u obilježavanju navedenih manifestacija te su i ove godine za učenike planirane brojne aktivnosti – radionice, projekti, nastavni satovi, izložbe, sudjelovanje u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja, gostovanje edukativne predstave Ah, ta lektira ne da mi mira!  

eTwinning projekt "Knjiga je COOL"

I ove godine školska knjižnica uključila se u novi eTwinning projekt školskih knjižničara.

Aktivnosti ostvarene u sklopu eTwinning projekta "Knjiga je COOL":

Radionica crtanog filma

Crtiću koji je nastao nakon radionice možete pristupiti klikom na sliku. 

Povodom obilježavanja Dječjeg tjedna koji se održavao od 3. do 9. listopada, suradnjom stručne suradnice knjižničarke i umjetničke organizacije Kreativna kuća iz Krapine ostvarena je radionica crtanog filma u kojoj je sudjelovala skupina učenika od 2. do 4. razreda. S obzirom na to da je ovogodišnji Dječji tjedan bio posvećen igri i zajedničkoj aktivnosti pod nazivom “Zavrti se, poskoči i u Dječji tjedan doskoči!” učenici su u radionici razigrali maštu te likovnim izražavanjem interpretirali let ptica i ekspresije lica. S nestrpljenjem su očekivali zajednički crtić koji je dodatnom montažom od njihovih radova nastao pod vodstvom  voditelja radionice, nagrađivanog ilustratora, autora i animatora crtanih filmova Marijana Lončara.

Marijan Lončar tijekom godina radio je kao glavni animator na mnogim crtanim filmovima, a ostvario je i nekoliko autorskih animiranih filmova. Dobitnik je i prve nagrade na Danu hrvatske animacije 2004. U sklopu programa Ruksak pun kulture, koji organizira Ministarstvo kulture i medija, održao je preko trideset radionica crtanog filma za djecu diljem Republike Hrvatske.


Uživali smo u lutkarsko-glumačkoj predstavi

„Ah, ta lektira ne da mi mira“

Povodom obilježavanja početka Mjeseca hrvatske knjige u školi je za učenike razredne nastave matične i područnih škola organizirano gostovanje lutkarskog kazališta Lutonjica Toporko koje je izvelo predstavu „Ah, ta lektira ne da mi mira“. Riječ je o poučnom, zabavnom i veselom scenskom djelu koje se bavi problemom sve manjeg interesa za čitanjem lektira kao i za čitanjem uopće. Predstava prikazuje avanture poznatih likova iz lektirnih djela koji u suvremenom svijetu tehnologije progovaraju o potrebi čitanja te se tako bore za nastavak svog života i knjiga općenito. Predstava je u potpunosti autorsko djelo u kome sudjeluje troje mladih akademskih glumaca – Hana Kunić, Jan Novosel i Jakov Jozić, ujedno i redatelj predstave. Koristeći lutkarsko-glumačke elemente, glumci su učenicima nastojali približiti važnost čitanja čime se otkrivaju novi svjetovi, razvija mašta i empatija, potiče kreativnost, obogaćuje vokabular, a nerijetko pruža i dobru zabavu. Glumci su izvedbom oduševili sve prisutne, plijenili pažnju i razigrali maštu učenika koji su ujedno naučili zašto je važno čitati lektire. Uživali su u svijetu omiljenih likova – Crvenkapice i Petra Pana kao i dogodovštinama Vanje i Vekija te velikim pljeskom i zajedničkim fotografiranjem glumcima zahvalili na ugodnom druženju.

Sudjelovali u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja 

Nacionalni kviz za poticanje čitanja tradicionalno se provodi u Mjesecu hrvatske knjige. Ovogodišnji kviz, kao jedan od središnjih programa manifestacije posvećene mladima, nosio je  naziv Nije lako kad si mlad. Za ispunjavanje on-line upitnika učenici su pročitali knjige  Elizabete Končić Trlek Pošta za Li,  Zorana Pongrašića Krive su Seka i Seka i Ivane Šojat Oblak čvoraka  te koristili online izvore informacija vezane uz navedene knjige.  Sudjelovanjem u kvizu, čitanjem knjiga i korištenjem online izvora upoznali su i nove autore, teme i likove o kojima pišu. U korištenju virtualnih izvora bili su vođeni načelima medijske pismenosti ponudom provjerenih, korisnih i zanimljivih informacija.  Provođenje kviza u školi ostvareno je suradnjom učiteljice Hrvatskog jezika Kornelije Hanžek i školske knjižničarke. U kvizu su sudjelovali učenici 7. b razreda.
Na završnoj svečanosti u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u okviru završnice Mjeseca hrvatske knjige održat će se javno izvlačenje i dodjela glavne i utješnih nagrada u kojem sudjeluju svi pobjednici. Glavna nagrada ove je godine bežični zvučnik Sony SRS-XB23 te knjige predstavljene kvizom za glavnu i utješne nagrade, kao i drugi prigodni darovi. 

Školski pobjednik je učenik Juraj Vidović kojeg smo i nagradili - knjigom!

Čitam - mir otkrivam!

U Europskoj godini mladih povodom obilježavanja Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica ostvarena je radionica Čitam - mir otkrivam! U radionici koju su osmislile i pripremile stručne suradnice - knjižničarka i edukacijska-rehabilitatorica sudjelovala je skupina učenika 8. a razreda. Vezano uz ovogodišnju temu manifestacije Čitanje za svjetski mir i sklad učenike se poticalo na promišljanje o tome kako nam čitanje pomaže u boljem međusobnom razumijevanju, podržavanju i osnaživanju jedni drugih. Obzirom da su trenutno mnoge zemlje suočene s teškim i ratnim situacijama te je neosporna potreba za mirom i skladom,  u radionici su uz poticanje čitanja i razvijanja čitateljske pismenosti promicane i općeljudske vrijednosti.  Odabirom djela Siniše Glavaševića „Priče iz Vukovara“ antiratnom književnošću se ukazivalo na stvarne ratne strahote i razorne posljedice rata na svakog pojedinca, a ujedno je obilježena i 31. obljetnica stradanja Vukovara. Različitim aktivnostima pridonosilo se i razvoju ljudskih (dječjih) prava te kulturnoga i nacionalnoga identiteta svake osobe kao člana zajednice koji uvažava različitosti. Učenici su u radionici čitali naglas, rješavali radne listiće, potaknuti književnim tekstom stvaralački se izražavali, iznosili svoja zapažanja i stavove, prepoznavali emocije, potrebe, prava  i odgovornosti svakog pojedinca u društvu. Sudjelovanjem u radionici stjecali su nova znanja i iskustva te razvijali kritičko mišljenje. Radionicu su ocijenili poučnom i zanimljivom.

Od K(njige) do Z(nanja) za inspiraciju i našu generaciju! 

Povodom obilježavanja Europske godine mladih i Mjeseca hrvatske knjige u školskoj je knjižnici ostvarena radionica Od K(njige) do Z(nanja) za inspiraciju i našu generaciju! U radionici koju su osmislile i pripremile stručne suradnice - knjižničarka i edukacijska-rehabilitatorica sudjelovala je skupina učenika 8. a razreda, polaznika INA-e Klik-Klak. Čitanjem različitih tekstova i kritičkim promišljanjem o generaciji Z na temelju fizičkih, psihičkih i emocionalnih osobina i reakcija poticalo se kvalitetno učenje kao i medijska i čitalačka pismenost radi stjecanja znanja za aktivno sudjelovanje mladih u društvu (uključivost).

Izmjenjivanje različitih aktivnosti doprinijelo je izražavanju vlastitih spoznajnih i osjećajnih doživljaja obrađenih tekstova, razmijeni mišljenja s drugim učenicima o sadržaju i likovima iz priča, nametanju mladima određenih vrijednosti i lažnih ideala ljepote u medijima (posebice društvenim mrežama) te pravilima ponašanja za sigurno komuniciranje na internetu. Analizirali su, grafički organizirali i prezentirali osobine pripadnika svoje generacije – generacije Z. Na kraju susreta kreativno su se izražavali stvaranjem pjesama čime su razvijali vlastite potencijale za stvaralaštvo.

Učenici su se u radionici osjećali kreativno, ugodno i sretno te su je ocijenili korisnom, poučnom, zanimljivom i zabavnom.

Lektira u slici

U Mjesecu hrvatske knjige uz kulturu čitanja i promišljanja o pročitanom promicano je i kreativno izražavanje učenika 5. a i 7. a razreda. Nakon čitanja bajki  Ivane Brlić-Mažuranić i zbirke pjesama Grigora Viteza učenici su izražavanjem mišljenja i stavova razvijali kritičko mišljenje, toleranciju i razumijevanje, suradničke odnose, maštu, komunikacijske i socijalne vještine te time ojačali mentalno zdravlje. Svoj doživljaj  pobuđen umjetnošću pisane riječi likovno su izrazili ilustriranjem pjesničkih slika i naslovnica knjiga, a nastale uratke izložili smo u holu škole. Time je ostvarena još jedna aktivnost u sklopu eTwinning projekta Knjiga je COOL koju su osmislile i ostvarile stručna suradnica knjižničarka Gordana Gregurović Petrović, učiteljica Hrvatskog jezika Kornelija Hanžek i učiteljica Likovne kulture Gordana Ružić.

Uratke učenika pogledajte klikom na poveznicu.

Krapina moja, tak imam te rad

Grad Krapina slavi svoj dan na blagdan Svetog Nikole.  Povodom njegova obilježavanja u školskoj je knjižnici ostvarena još jedna aktivnost u sklopu eTwinning projekta Knjiga je COOL.  Na satu razrednika u 7. a razredu  promicana je bogata kulturna i povijesna baština našega grada. Nastavu je održala stručna suradnica knjižničarka uz podršku razrednice Sanje Belošević. Učenici su upoznali pjesme književnika i drugih autora posvećenih Krapini, čitali ih i promišljali o njima. Osim na standardnome jeziku tom prigodom čitali su i pjesme inspirirane Krapinom napisane na kajkavskome narječju te poslušali izvedbe najpoznatijih na Festivalima kajkavskih popevki. Koristeći se poznatim motivima grada Krapine stvaralački su se izražavali pisanjem haiku pjesama. Uz promicanje ljubavi prema poeziji i čitanju, njegovana je kajkavština i promovirano pjesništvo kao inspiracija drugim umjetnostima. Sudjelovanjem u online kvizu i igri Učitaj QR kod i obilježi god! saznali su i ponovili mnoge zanimljivosti vezane uz bogatu sportsku, povijesnu, obrazovnu i kulturnu baštinu svog grada. Uz stjecanje znanja razvijali su maštu te jačali nacionalni i kulturni identitet.

Uratke učenika možete vidjeti klikom na poveznicu 

Književni susret s novinarkom i autoricom putopisa Rianom Petanjek 

U školi smo ugostili autoricu putopisa, novinarku, blogericu i dizajnericu Rianu Petanjek. Naša je gošća održala putopisno predavanje učenicima 7. i 8. razreda. Uz projekciju zanimljivih fotografija nastalih tijekom njenih putovanja prikazala je pripadnike različitih kultura i naroda, običaja, trenutke njihove svakodnevice, različitost arhitekture i prirodnih ljepota te ukazala na vrijednost putovanja kao načina života. Interes i aktivno sudjelovanje učenika pobudila je zanimljivim i neobičnim doživljajima koje je opisala u knjigama Slane banane i Od kraja svijeta i natrag i predstavila tijekom susreta. Pritom je naglasila važnost vjerodostojnosti i iskrenosti u pisanju putopisa i opisivanju doživljenih trenutaka od kojih je satkano svako, pa i  životno, putovanje. Također, istaknula je kako, uz putovanja, i čitanje putopisa pruža mogućnost otkrivanja novih i nepoznatih svjetova. Nove spoznaje mijenjaju i obogaćuju svakog čitatelja, njegove poglede, doživljaje i iskustva što doprinosi međusobnom uvažavanju i prihvaćanju. Brojnim pitanjima, velikim pljeskom i željom za zajedničkim fotografiranjem učenici su pokazali koliko su uživali u ovom susretu. A hoće li i među njima biti putopisaca, tek ćemo vidjeti!

Naša mala knjižnica

Povodom obilježavanja Europske godine mladih promičemo kulturu čitanja i čitanja sa zadovoljstvom i razumijevanjem kao osobitu društvenu vrijednost. Stoga smo se ove školske godine uključili i u međunarodni projekt  poticanja čitanja Naša mala knjižnica kojim se promiču odabrane knjige europskih autora i ilustratora, dobitnika raznih nagrada i priznanja u svojim državama. Ove godine to su predstavnici zemalja  sudionica - Slovenije, Litve, Poljske, Estonije, Latvije i Hrvatske. U projektu u školi sudjeluju učenici 2. a, b i c razreda. Voditeljica projekta je stručna suradnica knjižničarka Gordana Gregurović Petrović uz podršku učiteljica Marije Klasiček, Nevenke Puh Malogorski i Đurđe Belošević. Uz promicanje kulture čitanja ispunjavanjem pripadajućih kreativnih knjižica nastoji se putem zanimljivih zadataka motivirati učenike u aktivnosti i nakon čitanja odabranih knjiga. Njegovo ostvarivanje započelo je u 2. a razredu čitanjem djela Stefana i Melvin Boonen Kamp Bravo te ispunjavanjem zadataka u knjižnici, kreativnim izražavanjem doživljaja i sudjelovanjem u nagradnom zadatku. S obzirom na to da čitanje pruža mogućnost stjecanja novih spoznaja, povećanja tolerancije i širenja vidika, čitanjem i promišljanjem o pročitanom potiče se kod učenika razvoj mašte i kreativnosti, stvaralačko izražavanje, međusobno uvažavanje i prihvaćanje te jača njihovo mentalno zdravlje. Također, promiču se vrijednosti koje nisu uvijek mjerljive i vidljive, ali su dugoročno važne za kvalitetu života pojedinca, njegovo aktivno sudjelovanje u društvu čime će doprinositi i razvoju zajednice.

Božić je! Božić!

Uoči Božića u školskoj smo knjižnici nastavili s čitanjem knjiga iz projekta Naša mala knjižnica. Učenici 2. a, b i c razreda tom su prilikom upoznali zbirku priča Božić je! Božić! poznatog litavskog autora i ilustratora  Kestutisa Kasparavičiusa. Osim što su saznali kako različite životinje slave Božić, učenici su rješavali zadatke u kreativnim knjižicama i likovno se izražavali. Na priloženim fotografijama vidljiva je atmosfera koja je vladala na nastavnim satima. 

Čitajmo naglas, čitajmo zajedno djela Ivane Brlić-Mažuranić

Obilježavanjem Europske godine mladih želi se ukazati na važnu ulogu mladih u izgradnji bolje, uključivije, zelenije i digitalnije budućnosti. Povodom njena obilježavanja projektom „Čitajmo naglas, čitajmo zajedno djela Ivane Brlić-Mažuranić!“ promičemo kulturu čitanja kao osobitu društvenu vrijednost. Nakon vrlo pozitivnih višegodišnjih iskustava u provođenju projekata čitanjem naglas, i ove je godine nastavljeno s navedenom aktivnošću. Za njegovo provođenje odabran je lektirni naslov Šuma Striborova. U projektu sudjeluju učenici četvrtog razreda matične i područnih škola. Voditeljica projekta je stručna suradnica knjižničarka Gordana Gregurović Petrović uz podršku učiteljica Martine Štrok, Gordane Pavić, Dubravke Pernjek i Romine Topolovec. S obzirom na to da čitanje pruža mogućnost stjecanja novih spoznaja, povećanja tolerancije i širenja vidika, čitanjem i promišljanjem o pročitanom potiče se međusobno uvažavanje i prihvaćanje te jača mentalno zdravlje. Također, promiču se vrijednosti koje nisu uvijek mjerljive, vidljive ali su dugoročno važne za kvalitetu života pojedinca, a time i zajednice. Čitanje naglas izmjenjuje se različitim aktivnostima od razgovora i analize teksta, rješavanja radnih listića, stvaralačkog prepričavanja, gledanja i analize istoimenog crtanog filma do sudjelovanja u online kvizu.  Navedenim aktivnostima učenici stječu nova znanja i iskustva, razvijaju kritičko mišljenje, maštu i kreativnost te bogate rječnik. Aktivnim sudjelovanjem te pažljivim i pozornim izvršavanjem zadataka iskazuju interes i zadovoljstvo kao i želju za ovakvim načinom rada i u buduće.