JANUARMAREC

Sodobne tehnologije in GIS modeliranje za boljši prostorski razvoj

Nejc Bobovnik

Zaposleni na Oddelku za geografijo od decembra 2023 sodelujemo pri ciljnem raziskovalnem programu s področja prostorskega razvoja ter uporabe sodobnih tehnologij in GIS modeliranja (V2-2390). Pri projektu, ki ga vodi Domen Mongus s Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, sodeluje skupno 42 raziskovalcev iz šestih organizacij. Poleg FERI UM in FF UL pri projektu sodelujejo še Geodetski inštitut Slovenije, Urbanistični inštitut Republike Slovenije, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo UL ter podjetje IGEA. Z našega oddelka pri projektu sodelujemo Blaž Repe, Barbara Lampič, Boštjan Rogelj in Nejc Bobovnik. Projekt v vrednosti 320.000 € sofinancirata Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije ter Ministrstvo za naravne vire in prostor.

Projekt se osredotoča na področje ponovne uporabe prostora, ki je prepoznano kot ključno v prostorskem načrtovanju in spremljanju stanja prostorskega razvoja. Pomembno vlogo v projektu imajo napredni pristopi GIS modeliranja, uporaba sodobnih tehnologij, umetne inteligence ter javno dostopnih in drugih manj znanih podatkovnih virov. V ospredju je metodološki pristop k vzpostavitvi podatkovne in informacijske infrastrukture za podporo spremljanju stanja prostorskega razvoja. Uporabna vrednost oblikovanih kazalnikov bo preverjena na državni, regionalni in lokalni ravni.

V prvem delovnem paketu, ki je že zaključen, smo pregledali metode in orodja urejanja prostora ter sodobne tehnologije in odprte podatke. Izvedli smo celovit popis obstoječih kazalnikov ter identificirali razpoložljive odprte podatke. Trenutno se zaključujejo aktivnosti drugega delovnega sklopa, ki med drugim zajema razvoj ključnih kazalnikov za spremljanje stanja prostorskega razvoja in zasnovo vključevanja sodobnih tehnologij v ta proces. Hkrati že potekajo aktivnosti tretjega, zadnjega vsebinskega delovnega sklopa, ki se bo osredotočil na uporabo kazalnikov v pilotnih primerih. V tej fazi bomo na Oddelku ponovno bolj aktivni, predvsem pri pripravi kazalnikov na področju razvrednotenih območij. Prepričani smo, da bomo odločevalcem ponudili svež in sodoben pristop k spremljanju stanja prostorskega razvoja.

BeGrejt

Hana Munih

13. januarja 2025 je v organizaciji Inštituta BeGrejt na Osnovni šoli Dragomelj potekalo regijsko srečanje učiteljev s tržnico primerov. Inštitut BeGrejt se ukvarja z izobraževanjem učiteljev in vzgojiteljev, pri čemer se osredotoča na celostno učenje in razvijanje potenciala posameznikov. Namen dogodka je bilo povezovanje, izmenjava izkušenj ter izobraževanje, s ciljem izboljšanja pedagoškega dela učiteljev in spodbujanja napredka v skupnosti. Srečanja so se z Oddelka za geografijo FF UL udeležili asistentka Hana Munih ter dva študenta prvega letnika druge stopnje pedagoške smeri. se aktivno udeležila Eva Kralj in Nejc Pavlin, študentka in študent prvega letnika druge stopnje pedagoške smeri.  

Prvi del srečanja je bil namenjen krajši predstavitvi programa Poučevanje 360+, ki spodbuja učenje za večjo odgovornost in motivacijo učencev, saj vključuje za učence pomembno povratno informacijo. Predstavljeni so bili tudi primeri formativnega spremljanja, samoregulacije na področju odnosov in vidnega učenja. V drugem delu pa smo lahko ob prijetnem druženju na stojnicah pripravljene tržnice spoznali primere iz razreda. Ideje, kako princip formativnega poučevanja prenesti v razred, so na praktičnih primerih iz šol predstavili učitelji in z nami delili svoje izkušnje.