ŠTĚRKOVÁNÍ KOLEJÍ, NÁSTUPIŠŤ a stavba cest v mezilehlé stanici

NORMÁLIE KKSTB 18/U


Normálie zobrazuje fiktivní mezilehlou stanici o třech kolejích s ponechaným místem pro budoucí rozšíření o 4 kolej (na plánu čárkovanou čarou).

Skrz stanici je vedeno několik řezů (A-B, C-D, E-F, ...), místa řezů jsou vyznačena písmeny na plánku, řezy jsou pak jednotlivě vykresleny jako příčný řez znázorňující tvar a velikost štěrkového lože, nástupišť, příjezdových cest, nakládacích ploch, odvodňovacích škarp, umístění staveb, aj. Zároveň řezy A-B a C-D zobrazují variantu odvodnění po okrajích nachází-li se stanice na náspu. Řezy E-F a G-H nachází-li se stanice v rovině či mírném zářezu. A řez J-K zobrazuje odvodnění po okrajích u stanice ve skalním výseku.

Řez E-F: mezera s popisem Gutterschuppen je místo pro umístění budovy skladiště a nakládací rampy

Řez G-H: mezera s popisem Aufsnahmesgebaude je místo pro umístění přijímací (výpravní) budovy. Varianta s verandou (mit Veranda), či bez verandy (ohne Veranda)

Řez J-K: mezera s popisem Wasserstationsgebaude je místo pro umístění budovy vodárny

V pravé dolní části normálie se nachází detail tvaru a rozměrů sypaného nástupiště mezi kolejemi.

Normálie je platná pro hlavní tratě. S omezeními se jí ale můžeme řídit i u lokálek, například tvarem a velikostí sypaných nástupišť, příjezdových cest a nakládacích ploch. Naopak na lokálkách nedocházelo k zasypání plochy mezi kolejemi až po výšku hlav kolejnic (mimo nástupišť) z důvodu šetření materiálu. Rozmístění budov se také lišilo (většina lokálek měla přijímací budovu blíže k jednomu zhlaví stanice. Přijímací budovy také často bývaly ke kolejím blíže než v této normálii uvedených 8metrů (typicky 5 metrů). Pro rozmístění budov ve stanici na místní dráze doporučuji tedy vycházet z plánu některé z lokálkových stanic.