Az ember fura

Az ember egy fura teremtmény.  Vannak pl. nagy gondolkodók, a nagy forradalmárok, a nagy művészek, a tehetséges nagyszerű emberek. Most csak nézzük a magyar költőket, pl. Petőfit, Adyt, József Attilát, Radnóti Miklóst, de sorolhatnék másokat is. Ezek a tehetséges nagyszerű emberek küzdöttek saját koruk zsarnoksága ellen, és nemcsak a vezetők ellen, hanem az önző, közömbös, zsarnokságot elfogadó népet, népréteget is tanítani akarták. Mert gondoljunk csak bele, a zsarnoki vezetés, a nép támogatása nélkül semmire sem menne. Vagy gondoljunk csak bele, egy olyan vers, mint a „Nemzeti dal” kinek szól. Vagy a „nem tudhatom” c. vers. Nemcsak a vezetőknek. És a nép értelmesebb részét sem kell a jóra a szabadságra tanítani. Értelemszerűen ezek a versek elsősorban a nép önző, közömbös, zsarnokságot elfogadó, támogató részét szerették volna tanítani.

Ezek a nagyszerű emberek érdekes módon mindig a jó oldalon álltak.  Pedig már akkor is volt rossz oldal, akkor is sokan talán a többség a zsarnoki vezetést éltette. És a rossz oldal akkor is mindig is magát tartja a jobbnak. Ez az állandó örök történet, amióta ember az ember, a zsarnokok és talpnyaló vagy csak ostoba beletörődő hatalmas hadával küzd a másik kisebb had. A másik kisebb had mely  javítani akaró  jó szándékú, önzetlen, szabadságszerető emberekből áll. És többek között a  nagyszerű forradalmár költők is idetartoznak. Valójában ha valaki kicsit is figyelmes, nehezen tudja összekeverni a két oldalt.

Folytassuk azzal hogy ezeket nagyszerű embereket, saját koruk saját népük megtaposta, megalázta, annak ellenére, hogy bizonyos szakmai sikereket elértek. Hogy haltak meg ezek az emberek? Magányosan betegen szegényen, sőt rosszabb esetben, meghurcolva, csatában vagy éppen fogoly-táborban. És vajon az ország a rendszer, aminek megjavításáért küzdöttek azt sikerült megváltoztatni? Dehogy, ellenkezőleg, haláluk perceiben is, minden amiért küzdöttek éppen a romlás irányába haladt.

Elkeseredve, kudarcosan haltak meg, aztán látszólag új kor jött.

Új rendszer, új vezetés új nép ébred. Ezek a megalázott de  nagyszerű emberek, hősök lesznek. Bekerülnek a tankönyvekbe, ünnepségeket tartanak a tiszteletükre. mindenki ismeri a nevüket. Utcákat, tereket neveznek el róluk.

Csakhogy, csakhogy-csakhogy, ez nem igazi szeretet, nem igazi tisztelet. Mert a rendszer, a zsarnoki vezetés a zsarnokságot elfogadó, önző, közömbös néprész csak a felszínen, a részleteibe változik, - lényegileg alapjaiban nem.  Vagyis tulajdonképpen a tanításukból nem fogadtak meg szinte semmit. Hiszen ha ebbe világba születnének, mint ismeretlen költők akkor lényegileg ez a világ is  megtaposná őket, itt is mint hatalom-kritikusok sikertelenül, elkeseredve halnának meg, úgy hogy országuk, népük pont a romlás irányába halad. Márpedig az igazi szeretet tisztelet éppen abban állna, hogy megfogadják a tanításaikat, elfogadják a tanácsaikat. A mindenkori Petőfik, Adyik, József Atillák,  Radnótik, most már duplán sírhatnak valahol: nem elég hogy életükbe megalázták őket, most még haláluk után is, nevüket használja a zsarnoki oldal.

Ez pedig nem igazi szeretet, tisztelet, és a múlt, a jelen és jövő álszenteskedő hazug baromsága (valójában önzése, közönye, zsarnok-támogatása) összeolvad, és mint egy nagy végtelen szomorú bűzös folyó locsog, tocsog a végtelenbe.

 

 A manipulációs gépezet (agymosó kalandpálya) néhány más rétege.

 

A kalandpálya hasonlat úgy jön ide, hogyha a naiv kisember delikvens nagy nehezen, különösebb agymosás nélkül áthámozza magát az egyik agymosó rétegen, akkor jön a következő. Majd, ha azon is átjut, akkor jön a következő akadály.

Nézzük ezt a példát, - néz az emberke, vagy egy gyerek egy akciófilmet, mondjuk 12 korhatárost, - minden szempontból tömény agymosás, plusz erőszakra buzdítás. Majd jön egy reklám és az 18 éven felüli, megnézed nincs benne semmi. Illetve persze önmagában a rengeteg reklám is agymosás, szintén egy réteg, de az, hogy ok nélkül egyes reklámok tiltottak, nem old meg semmit.

Én ezt az ok nélküli tiltásoknak az „álszenteskedés” nevet adnám. Ebbe a kategóriába tartozik pl. youtube és az indavideó és más online portálok túlzott, ok nélküli erkölcs-csőszködése. Ezek azért károsak, mert tiltják a nevelő célzatú bemutatást, mert összezavarják az embereket, mert elterelik a figyelmet más manipulációról Visszatérve a példa-esetre. Az hogy a reklámra fölöslegesen kiteszik a 18-s karikát, elterelik a figyelmet az akciófilm károsságáról.

Alapvetően két irányba gondolkodhatunk:

Az egyik vannak szemét gonosz emberek, akik kisembert, a népet, a társadalmat, stb. rossz irányba terelik, átverik, kizsákmányolják – tehát gyerünk világosítsuk fel a népet, nyissuk ki a szemét, mutassuk meg ki, mi a szemét. Ez, az "álszenteskedés" csak a manipulációs gépezet kisebb egysége, a többiről könyveket írtak - ahogy én is írtam.

A másik irány,  - könnyű Katát táncba vinni – vagyis könnyű a népet, embereket átvágni, mert kvázi hagyják magukat, szinte igénylik. Több okot is lehet találni erre: hagyják magukat átverni.  Vagyis nem csak egy szűk réteg a probléma, hanem egy széles réteg, vagy akár a többség.

Mert való igaz, ötven irányból butítják a népet, és másik ötven irányból pedig a direkt akarják átverni, de ha a népnek nincs immunitása, védekező képessége, akkor sajnos el fog bukni. 

Most erről a másik irányról „az ember, az emberiség a többség alap természetével van baj” - ezzel a nem túl új,  de állandóan észben tartandó gondolattal  zárom ezt a rövidke gondolatsort.