Тема: Пісні літературного походження. Велич, сила і краса національного Гімну України («Ще не вмерла Україна» П. Чубинського, М. Вербицького)
Мета: Ознайомити учнів зі змістом понять «пісня літературного походження», «пісня-гімн», зі змістом твору П. Чубинського та М. Вербицького, історією створення Гімну України.
Розвивати вміння вдумливо читати й аналізувати пісню, визначати її цінність, провідні мотиви.
Сприяти вихованню патріотичних почуттів.
Т. л. пісня-гімн.
Цілі.
Знати: історію створення Гімну України, імена його авторів; тему й основну думку твору; зміст понять «пісня літературного походження», «пісня-гімн».
Вміти: пояснювати специфіку пісні літературного походження; виразно і вдумливо читати літературні пісні; визначати і коментувати провідні мотиви, пояснювати роль символів у них.
Тип уроку: вивчення художнього твору.
Обладнання: портрети П. Чубинського та М. Вербицького; фонозаписи пісні «Ще не вмерла Україна».
Методи, прийоми, форми роботи: робота в парах (спільні відповіді на запитання, читання з позначками, виразне читання), бесіда, мікро дослідження, прийом «Незакінчене речення»; визначення цілей уроку, усна рефлексія.
ПЛАН УРОКУ
І. Мотиваційний етап.
ІІ. Цілевизначення і планування.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Читання народної легенди про дівчину-Україну, Яку Господь обдарував піснею.
2. Бесіда.
3. Слово вчителя.
4. Слухання фонозаписи пісні «Ще не вмерла Україна»
5. Бесіда випереджального характеру.
6. Ознайомлення із проблемним запитанням.
7. Читання з позначками статті підручника «Пісні літературного походження».
8. Самостійна робота із роздрукованими матеріалами «Доля твору «Ще не вмерла Україна».
9. Бесіда.
10. Мікро-дослідження.
11. Практикум з теорії літератури.
12. «Незакінчене речення»
IV Рефлексивно-оцінювальний етап.
1. Рефлексія власної діяльності на уроці.
2. Взаємооцінювання.
3. Коментар домашнього завдання.
ХІД УРОКУ
І. Мотиваційний етап.
Слово вчителя.
Українські пісні – невичерпана криниця краси і багатства рідної мови, звичаїв, традицій народу, його досвіду і споконвічного світогляду.
Будь-яка пісня – весела, сумна, жартівлива – віками бринить у серці, набуваючи все нових і все глибших мелодійних та змістовних відтінків, допомагає людям у важку хвилину, веселить душу, коли їм радісно і світло, спонукає до роздумів…
Пісні українців – найкращі у світі. У них любов і туга, ніжність і сила, слава і печаль.
Існує легенда, що сам Господь народив Україну піснею. Не помилився Всевишній у своєму виборі: з ясним обличчям і вірою понесла Україна пісню в народ, і немає такої значної події, такого людського почуття, яке «не озвалося в українській пісні чи ніжністю струни, чи рокотом грому»
(М. Стельмах)
Протягом двох уроків ми продовжуватиме знайомство з пісенною творчістю українського народу.
Вкотре переконаємося, наскільки наш народ талановитий, співучий і як береже Божий дарунок – пісню.
Про це існує легенда, з якою на уроці познайомимося.
ІІ. Цілевизначення та планування.
Визначення разом з учнями особистісно значущих завдань діяльності.
Ознайомлення із планом роботи на уроці.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Читання вчителем народної легенди про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею. (роль дівчини України виконує учениця).
2. Бесіда:
- Отож пісня – це неоціненний Божий дар. Чи скористалася ним Україна?
- Які пісні прославили нашу землю на весь Світ?
- Які музичні колективи ви знаєте? Яких виконавців?
3. Слово вчителя
Пісні, як люди, мають свою долю, іноді нелегку, навіть трагічну, та все одно прекрасну. Такою є пісня «ще не вмерла Україна», Державний Гімн України.
Один рядок цієї пісні, оці слова, що дали назву віршеві українського поета П. Чубинського, понад 150 років викликали страх у кількох режимів – царського, польсько-шляхетського, румунського, боярського… У недалекому минулому за виконання пісні, поширення її тексту можна було тяжко поплатися і на батьківщині поета: згаданий вірш був заборонений, не входив до жодних видань.
4. Слухання фонозаписи пісні «Ще не вмерла Україна»
5. Бесіда випереджального характеру.
- Як розуміти зміст поняття пісня-гімн?
- Де й коли звучать гімни? Яка їх роль?
- Як ви гадаєте: гімн – народна чи літературна пісня? Чому ви так думаєте?
- А що ви знаєте про долю цієї пісні?
Проблемне запитання: «Чому доля пісня «Ще не вмерла Україна» водночас трагічна і прекрасна?»
6. Читання з позначками статті підручника «Пісні літературного походження».
7. Самостійна робота із роздрукованими матеріалами «Доля твору «Ще не вмерла Україна».
1863 рік – вірш Павла Чубинського надруковано у львівському журналі «Мета».
1864 рік – у львівській опері вперше прозвучав гімн «Ще не вмерла Україна» на мотив музики М. Вербицького.
У 1901 році в Росії та Австро-Угорщині гімн набуває особливого поширення. Як національний, він визнається І. Франком, Л. Українкою.
Січень 1918 р. – час становлення УНР та ЗУНР. І на Сході, і на Заході пісня широко розповсюджується і виконує роль Державного Гімну.
1939 рік – ухвалою сейму Карпатської України гімн закріплено законодавчо, однак згодом його забороняє угорський уряд.
У 30 – 80 роки ХХ століття гімн заборонений в Україні. За його виконання людей переслідували, однак тисячі вірних синів народу зі словами цієї пісні на устах боролися за волю України, страждали у сталінських тюрмах, гинули героїчною смертю у повстанських загонах.
29 січня 1991 р. у м. Борисполі на Книшовському цвинтарі вперше урочисто вшанували пам'ять П. Чубинського виконанням самого гімну.
16 січня 1992 року Верховна Рада України затвердила гімн П. Чубинського та М. Вербицького Державним гімном України.
Державний гімн звучить на офіційних прийомах, торжествах, міжнародних спортивних змаганнях, його виконанням розпочинається навчальний рік у школах. Услухаймося ще раз у текст гімну і визначимо, у чому незвичайна сила його слів.
Читання учнями тексту напам'ять.
8. Бесіда.
- Яка основна думка утверджується в гімні?
- Доведіть, що цей твір оптимістичний.
- Чому в пісні наголошується, що ми – «козацького роду»?
- Якими словами стверджується рішучість, мужність і несхильність українців?
9. Мікро-дослідження.
Що ріднить гімн з народними піснями? Чим відрізняється пісня від раніше вивчених?
10. Практикум з теорії літератури.
Доведіть, що ця пісня є піснею-гімном.
11. Слово вчителя.
Гімн – це не просто урочиста пісня, це символ держави. Тому знати текст гімну, шанобливо ставитися до нього – почесний обов’язок кожного українця.
Павло Чубинський був переконаний: «Ще не вмерла Україна!». Ми, його нащадки, громадяни незалежної України, впевнені, що вічною буде її «слава і воля»!
12. Звучання мелодії гімну.
Прийом «Незакінчене речення»
«Коли звучить гімн України, я …» (письмово).
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1. Рефлексія власної діяльності на уроці. Відповіді на запитання
- Чи задоволений ти власною діяльністю на уроці? Чим саме?
2. Взаємо оцінювання (в парах).
(Усно обмінятися думками з приводу роботи товариша.
3.Коментар домашнього завдання.
Розповідати про історію створення національного гімну.
Знати визначення літературознавчих термінів.
На вибір:
1) Скласти пісню-гімн (на честь героя – народного, спортивного, античного тощо, своєї родини).
2) Написати й захистити дослідницьку роботу «Державний гімн».
Тема: «Молитва» О. Кониського – величальна пісня, народно-церковний гімн України.
«На долині туман» Василя Віденка – пісня, що стала народною.
Мета: Ознайомити учнів зі змістом пісень.
Визначити провідні мотиви цих творів.
Формувати вміння виразно читати пісні., визначати художні засоби, пояснювати їхню роль.
Сприяти вихованню любові до української пісні.
Цілі:
Знати: провідні мотиви пісень. Зміст легенди.
Вміти: розповідати про зв'язок народної легенди з «Молитвою» О. Кониського;
виразно, вдумливо читати пісні, пояснювати роль символів.
Тип уроку: вивчення художнього твору.
Обладнання: фонозаписи пісень, ілюстративний матеріал.
Методи, прийоми, форми роботи: створення ілюстрацій, передбачення, виразне читання, читання в парах, з коментуванням, «Незакінчене речення», «Усне малювання», бесіда; визначення цілей уроку, письмова рефлексія.
ПЛАН УРОКУ
І. Етап орієнтації.
1. З'ясування емоційної готовності до уроку (Кольоровий настрій)
2. Передбачення «Незакінчене речення»: «Від сьогоднішнього уроку я очікую…»
ІІ. Етап покладання мети. Самостійне формування цілей уроку.
ІІІ. Етап проектування. Колективне планування навчальної діяльності.
IV. Етап виконання плану діяльності.
1. Вступне слово вчителя.
2. Слухання фонозаписи пісні О. Кониського «Молитва».
3. Бесіда.
4. Повідомлення учнів про О. Кониського.
5. Слово вчителя.
6. Бесіда.
7. Завдання порівняльного характеру (робота в парах).
8. Робота над виразністю читання
а) повторення правил виразності;
б) складання партитури
9. Розповідь учителя.
10. Слухання фонозапису пісні В. Діденка «На долині туман».
11. «Усне малювання».
12. Бесіда за змістом твору.
V. Рефлексивно-оцінювальний етап. Письмова рефлексія вивчення теми.
VI. Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ
І. Етап орієнтації.
1. З'ясування емоційної готовності до уроку (Кольоровий настрій)
2. Передбачення «Незакінчене речення»: «Від сьогоднішнього уроку я очікую…»
ІІ. Етап покладання мети. Самостійне формування цілей уроку.
ІІІ. Етап проектування. Колективне планування навчальної діяльності.
IV. Етап виконання плану діяльності.
1. Вступне слово вчителя.
Є особливо дорогі для України пісні. Це передовсім гімн «Ще не вмерла Україна», про який ішлося на минулому уроці. Коли Верховна Рада обговорювала, яким має бути Державний гімн, то пропонувалися ще й такі варіанти: «Реве та стогне Дніпр широкий» Тараса Шевченка, «Україна» Тараса Петриненко і «Молитва» Олександра Кониського.
Поезія «Молитва», музику до якої написав М. Лисенко, є народно-церковним гімном України. Тому пісню виконують, слухають стоячи урочисто, піднесено.
2. Слухання фонозаписи пісні О. Кониського «Молитва».
3. Бесіда.
- Які почуття викликала у вас ця пісня?
- Чи чули ви її раніше?
- Чим вона вам сподобалась?
4. Повідомлення учнів про автора пісні - О. Кониського.
5. Слово вчителя.
Автор назвав пісню «Молитвою». Як відомо, молитва – то розмова з Богом, звернення до нього. Так називається й один з літературних жанрів. Отож, молитва – це вірш релігійного змісту, написаний у формі звернення до Бога. Читаючи молитву, людина просить у Бога щастя собі і родині. У чому особливість «Молитви» О. Кониського? Ще раз вдумливо прочитайте її самостійно.
6. Бесіда.
- Якою мріє бачити Україну автор пісні?
- Про що просимо Бога у рядках пісні? Навіщо це українському народові?
- В яких рядках висловлена основна думка твору?
- Визначити провідні мотиви, з'ясувати роль художніх засобів.
7. Вчитель.
«Молитва» Кониського щира і світла, як помисли українців, що звертаються до Бога. Щастя України – це щастя її народу, а воно настане на довгі віки тільки разом з волею. Шлях до кращої долі лежить через освіченість, працю, віру, безкорисливу любов юного покоління до свого краю.
8. Робота в парах.
1) О. Кониський та П. Чубинський були сучасниками. Як патріоти, вони мріяли про кращу долю України. Тому в обох поезіях є ключові слова. Які саме? Чому ці слова були актуальними? Як вони сприймаються сьогодні? (Воля і доля)
2) Порівняти народну легенду про дівчину-Україну та «Молитву» О. Кониського. Що є спільного?
3) Бог, Україна, народ, пісня. Який взаємозв’язок між цими словами?
9. Робота над виразністю читання.
а) повторення правил виразності;
б) складання партитури до твору (Додаток 1);
в) читання «Молитви» вголос.
10. Слово вчителя.
У кожної народної пісні, безперечно, був автор, проте одночасно вона і є результатом колективної творчості: вдосконалювався текст, шліфувалася мелодія, додавалися строфи. Багато народних пісень мають кілька варіантів. Якщо така пісня створена дуже давно, то лише легенди можуть донести інформацію про її авторів. «Засвіт встали козаченьки», «Ой не ходи, Грицю» приписують напівлегендарній Марусі Чурай, автором пісні «Їхав козак за Дунай» вважають Семена Климовського. Однак народними називають і пісні «Зоре моя вечірняя». «Реве та стогне Дніпр широкий» Тараса Шевченка, «Чом, чом, чом, земле моя» К. Галицької та інші. Далеко не кожна пісня заслуговує такої честі. Народ тоді сприйме авторський твір, підхопить і відшліфує, коли він буде йому близьким по духу, виражатиме його прагнення та мрії. Якщо пісня стала народною, це означає, що вона найвищої художньої цінності, та ще й пройшла випробування часом.
Саме такою є пісня Василя Віденка «На долині туман».
11. Слухання фонозапису пісні В. Діденка «На долині туман».
12. «Усне малювання».
Намалюйте картину, яку ви побачили, слухаючи текст. Чи буде вона виразною? Який колір переважає? Чи бачили ви поле, в якому цвітуть маки? Що символізує червоний колір?
13. Виразне читання учнями твору.
14. Бесіда за змістом твору.
- Яка пора року і час дня зображені в пісні?
- Доведіть, що це пісня про кохання.
- Чому автор вживає середній рід (дівча ішло, мак несло), а не жіночий?
- Поясніть значення метафори «Тепле літо в очах цвіло»
- Зверніть увагу на те, як побудована пісня. Пригадайте, що таке рефрен. Яка його роль у пісні?
- Чому, на вашу думку, цю пісню полюбив народ і вважає її своєю, тобто – народною?
V. Рефлексивно-оцінювальний етап.
- Що, на вашу думку, об’єднує твори, з якими ви ознайомилися на уроці?
- Який із них сподобався вам найбільше? Чим саме?
- Розкажіть письмово про сою роботу на уроці.
- Дайте словесну оцінку своїй діяльності та роботі класу.
VI. Домашнє завдання.
Вивчити «Молитву» О. Кониського напам'ять.
Розповідати про зв'язок народної легенди про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею, з «Молитвою» О. Кониського.
Високий, достатній рівень:
Творча робота: «Мої побажання рідному народові».
Тема: Пісні весняного календарного циклу. Веснянки – величальні пісні на честь приходу весни (Ой весна, весна – днем красна», «Ой кувала зозуленька», «Кривий танець»)
Мета: Ознайомити учнів з календарно-обрядовими піснями весняного циклу.
Визначити провідні мотиви веснянок, художні особливості й пояснювати їхню роль.
Розвивати зв’язне мовлення, пам'ять.
Сприяти вихованню почуття прекрасного.
Цілі
Знати: що таке веснянки, коли вони виконувалися; провідні мотиви веснянок та їхні художні особливості.
Вміти: виразно і вдумливо читати веснянки; коментувати роль художніх засобів у творі; висловлювати свої міркування про красу веснянок і їхнє значення в житті українського народу.
Тип уроку: вивчення художнього твору.
Обладнання: фонозаписи обрядових пісень, збірки фольклору, ілюстративний матеріал.
Методи, прийоми, форми роботи: робота в групах, інсценізація, обмін думками, створення асоціативного ряду, бесіда; визначення цілей уроку, письмова рефлексія.
ПЛАН УРОКУ
І. Етап орієнтації
1. З'ясування емоційної готовності до уроку («Зіпсований мікрофон»)
2. Об'єднання у групи (за порами року – хто коли народився)
3. Актуалізація суб’єктивного досвіду (створення асоціативного ряду до слова «веснянка» - у групах)
ІІ. Етап покладання мети.
Визначення власних цілей уроку з подальшим обговоренням їх у групах.
ІІІ. Етап проектування.
Ознайомлення із планом роботи.
IV. Етап виконання плану діяльності.
1. Перевірка домашнього завдання: взаємоперевірка та взаємо оцінювання у групах вивчених пісень зимового циклу.
2. Розповідь учителя про календарно-обрядові пісні весняного циклу.
3. Робота в групах.
4. Узагальню вальна бесіда.
5. Завдання-пошук.
V. Рефлексивно-оцінювальний етап.
Есе «Мої кроки до успіху».
VI. Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ
І. Етап орієнтації
1. З'ясування емоційної готовності до уроку («Зіпсований мікрофон»)
2. Об'єднання у групи (за порами року – хто коли народився)
3. Актуалізація суб’єктивного досвіду (створення асоціативного ряду до слова «веснянка» - у групах)
ІІ. Етап покладання мети.
Визначення власних цілей уроку з подальшим обговоренням їх у групах.
ІІІ. Етап проектування.
Ознайомлення із планом роботи.
IV. Етап виконання плану діяльності.
1. Перевірка домашнього завдання: взаємоперевірка та взаємо оцінювання у групах вивчених пісень зимового циклу.
2. Розповідь учителя про календарно-обрядові пісні весняного циклу.
З першим пробудженням природи від зимового сну, коли починали танути сніги, виконували обряд проводів зими. Робили із соломи опудало, що уособлювало зиму, носили його по селу з піснями, а потім спалювали або топили в річці чи озері. Призначення цього обряду магічне – допомогти весні перемогти холодну зиму.
Таку ж магічну функцію мали й обряди закликання весни. З наступанням тепла на вигонах гуртами збиралася молодь «Закликати весну»: співали пісні-веснянки (у Галичині – гаївки, гагілки), які славили прихід весни та оспівували воскреслу природу, висловлювали сподівання на добрий врожай. Тут же влаштовували веселі розваги.
Загалом же веснянки починали співати на початку березня, здебільшого 9 березня за старим стилем (22 березня за новим). У цей день на Україні та в Росії жінки готували з пшеничного борошна обрядове печиво у вигляді «жайворонків», роздавали його дітям, які ходили по селу і співали:
Благослови, мати,
Весні закликати!
Весну закликати,
Зиму проводжати!
Зимочка в возочку,
Літечко в човничку.
У веснянках оспівується краса пробудженої природи, весняні дарунки. Провідний мотив веснянок – побажання доброго врожаю, а врожай залежав від погоди. Тому в піснях люди часто запитували весну, що вона їм принесла.
До веснянок приєднувались різні молодіжні ігри, що виконувались у супроводі спеціальних пісень і називалися танками. Українські танки – це те саме, що й російські хороводи.
Вони дуже різноманітні. Серед них найпопулярнішими були «Подоляночка», «Мак», «Перепілочка», «Кривий танець», «Зелений шум», «Огірочки», «Льон», «А ми просо сіяли, сіяли» та інші.
3. Робота в групах.
а) прочитати веснянки, визначити провідні мотиви, прокоментувати роль художніх засобів;
б) обмін думками (виступ представника від кожної групи);
в) підготовка виразного читання (інсценізації) однієї з веснянок;
г) інсценізація з подальшим обговоренням.
4. Узагальнювальна бесіда.
- Які народні твори називаються веснянками?
- Чому основна ознака веснянок – закличність?
- Які з прочитаних веснянок є закличними, які величальними? Доведіть.
- Які настрої передано у веснянках? Чим вони викликані?
- Які художні засоби допомагають висловити радісні почуття?
Доповнення вчителя:
Текст пісні «Ой весна, весна – днем красна» містить багато епітетів. Деякі з них часто вживаються з певним іменником, становлячи разом з ним сталий вислів: зеленая травиця, холодная водиця. Це – постійні епітети.
5. Завдання-пошук.
Знайти в пісні «Ой весна, весна – днем красна» речення, близькі до поданих прислів’їв.
Весна тепло принесла.
Як весна починається, всяке зело розвивається.
Весна йде – літо веде.
Весна – днем красна.
V. Рефлексивно-оцінювальний етап.
Відрефлексувати та оцінити власні досягнення на уроці. (Есе «Мої кроки до успіху»).
VI. Домашнє завдання.
Обов’язкове:
а) вивчити напам'ять одну з веснянок;
б) прочитати статтю підручника;
в) підготувати відповіді на вміщенні в ньому запитання.
На вибір:
а) створити «мультфільм» за мотивами веснянок;
б) скласти кросворд «Календарно-обрядові пісні українців».