ДІТИ ДОЩУ

У них свій, закритий для сторонніх світ, але їм дуже потрібна наша допомога, підтримка і розуміння

Поруч із нами ростуть незвичайні діти, їх називають «дітьми дощу»: вони грають з предметами не так, як більшість, вони радіють іншому. Для них не існує норм і правил, звичних для нас, їм незрозуміло і нецікаво те, що роблять звичайні дівчатка та хлопчики. 

Аутизм і його характеристики

Аутизм (розлади аутистичного спектру (РАС) – це стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування. Його неможливо вилікувати, проте з часом можна скоригувати і адаптувати людину до соціального життя.

За оцінками ВООЗ, 1 дитина із 160 має будь-який із розладів аутистичного спектру. Американська асоціація Autism Speaks відзначає 1 випадок аутизму на 88 дітей. Загалом у світі таких осіб нараховується 2 мільйони 400 тисяч.

В Україні з 2008 по 2013 рік за даними МОЗ України захворюваність на розлади зі спектру аутизму зросла в 3,8 разів з 2,4 до 9,1 на 100 000 дитячого населення.

Розлади аутистичного спектру починаються у дитинстві, проте зберігаються у підлітковому і дорослому віці. У більшості випадків ці стани проявляються у перші 5 років життя.

Діагностувати ризик розвитку аутизму можна вже в 1,5 річному віці дитини за допомогою спеціального скринінгового тесту.

Люди з аутизмом можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно набагато більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому.

Рівні розумової діяльності у людей з РАС варіюють в надзвичайно широких межах – від важкого порушення функцій до чудових невербальних когнітивних навичок. Такі діти проявляють здібності – іноді просто геніальні – до малювання, музики, конструювання, математики тощо. При цьому інші сфери життя не будуть цікавити дитину.

Аутизм у чотири рази частіше вражає хлопчиків, ніж дівчаток.

Якщо говорити про причини аутизму, є багато факторів, які підвищують вірогідність появи у дитини РАС, в тому числі фактори навколишнього середовища і генетики.

Немає науково обґрунтованих даних щодо зв’язку між вакциною проти кору, коклюшу та краснухи і розвитком аутистичних розладів у дітей, оскільки ураження мозку відбувається ще на етапі внутрішньоутробного розвитку плода.

До 6 років мозок дитини активно засвоює інформацію. І якщо намагатися розвивати «дитину дощу» до цього віку зусиллями психологів, арт-терапевтів, логопедів, то з часом таку дитину можна адаптувати до соціального життя.

На що батькам потрібно звернути увагу

Частина дітей не розмовляють зовсім, інші відстають від своїх однолітків у мовному розвитку. У віці до 12 місяців не агукають, не виявляють активно радості при наближенні мами або когось із близьких; видають одні й ті ж звуки, в 2 роки у них вкрай бідний словниковий запас (близько 15 слів), до 3 років вони майже не здатні комбінувати слова. Такі діти часто повторюють почуті десь слова і фрази, придумують власні слова (неологізми) і не користуються мовою для спілкування.

В першу чергу – з батьками. Малюки не дивляться людям в очі, не тягнуться до батьків на руки, не посміхаються, часто чинять опір спробам взяти їх на руки, приголубити. Вони не відрізняють батьків від інших людей, не помічають, що до них хтось звертається.

Дитина з аутизмом відчуває сильний дискомфорт серед інших людей, а з часом – тривогу. Вони не завжди грають з однолітками, не розуміють емоцій інших людей і тому віддають перевагу усамітненню, яке захищає їх від сильних переживань з приводу складнощів спілкування.

Будь-яка невдача може викликати у дитини спалах гніву, спровокувати істерику, фізичну атаку. Агресія у дітей-аутистів може бути спрямована на інших і на самих себе, останнє зафіксовано у 30% хворих.

Наприклад, дитина не катає машинку, а годинами крутить її колесо. Інший варіант – прихильність тільки до однієї іграшки або її частини, до одних і тих же дрібних предметів.

Діти-аутисти схильні здійснювати одні й ті ж дії протягом довгого часу: повторювати одне і те ж слово, бігати по колу, розгойдуватися з боку в бік, дивитися на обертові об'єкти, вертіти щось тощо.


Поради батькам дітей з аутичним розладом

1. Перш за все, потрібно дотримуватися режиму, оскільки діти- аутисти дуже болісно сприймають будь-які дії, які виходять за рамки звичних.

2. Займатися з дітьми потрібно щодня, тільки регулярність може принести результати. Починайте з 5 хвилин, поступово доведіть час занять до 2-3 годин на день з невеликими перервами.

3. Вкрай важливо навчити дитину слову « стоп », адже дитина з аутизмом може не помічати, де на неї очікує небезпека – наприклад, може переходити вулицю прямо перед машиною або торкатися гарячих предметів. Якщо малюк буде знати слово «стоп», ви зможете уберегти його від багатьох травм.

4. Не варто уникати товариства інших дітей, дитина може відвідувати садок, проводячи в групі хоча б 2-3 години на день.

5. Дуже важливо відволікати малюка від безглуздих, стереотипних рухів, наприклад, за допомогою танців або стрибків на місці.

6. Як можна більше розмовляйте з дитиною, навіть якщо вона залишається байдужою, мамі і татові необхідно мати на увазі, що їх крихітка потребує спілкування навіть більше, ніж інші діти.

7. Не забувайте про те, що будь-яка людина іноді має потребу побути на самоті, в тому числі і діти з аутизмом. Тому потрібно зробити для малюка який-небудь «таємний» куточок, де йому ніхто не заважатиме.

8. Діти з аутизмом часто люблять кататись на гойдалках, це захоплення допоможе розвинути вестибулярний апарат дитини.

9. Дотримуйтесь обережності у спілкуванні дитини з домашніми тваринами, оскільки діти-аутисти по відношенню до тварин можуть бути налаштовані агресивно. Перш ніж завести домашнього улюбленця, подаруйте крихітці м’яку іграшку.

10. Бажано відвідувати з дитиною різні центри для дітей з аутизмом, щоб отримати інформацію про нові методики лікування хвороби та корекції поведінки. 

Рекомендації провідних спеціалістів

Рекомендація 1. Створіть розпорядок і безпечну обстановку

Вивчення всієї наявної інформації про аутизм і участь в його лікуванні - тривалий процес. Для полегшення життя і собі, і дитині дотримуйтеся таких рекомендацій.


Рекомендація 2: Знайдіть способи невербального спілкування з дитиною

Зв'язок з дитиною, яка страждає на розлад аутистичного спектру, встановити складно. Але якщо не розмовляти або навіть не торкатися до дитини, з нею можна встановити спілкування за допомогою інших способів. Спілкування відбувається, коли ви дивитеся на дитину, коли змінюєте тон голосу або використовує мову тіла. Те, як ви торкаєтеся до малюка - важливий спосіб комунікації, навіть якщо він ніколи не говорить. Потрібно тільки вивчити мову, за допомогою якої малюк спілкується з вами.


Рекомендація 3. Розробіть персональний план лікування

Сьогодні є так багато методів лікування аутизму, що іноді буває складно вибрати той, що підходить саме вашій дитині. Ви почуєте безліч різних, іноді навіть суперечливих порад від батьків, учителів і лікарів. Розробляючи для дитини план лікування, пам'ятайте про те, що немає єдиного засобу, який підійшов би всім. Кожна людина, яка страждає на розлад аутистичного спектру, унікальна, зі своїми слабкостями й сильними сторонами.

Ефективний план лікування:

Лікування дитини повинно відповідати її індивідуальним потребам. Ви знаєте свою дитину краще, ніж будь-хто інший, тому краще за інших розбираєтеся в її потребах. Поставте собі такі запитання:

Нарешті, запам'ятайте: неважливо, який план лікування ви виберете, важливо те, наскільки ви самі будете брати участь у цьому процесі. Ви дуже допоможете дитині, якщо братимете участь у лікуванні разом із психологом, дотримуючись його рекомендації вдома. Тому для позитивного результату важливе й ваше хороше самопочуття.

Вибір методів лікування

Є величезна кількість засобів і методів лікування аутизму. Деякі з них спрямовані на усунення поганої поведінки, розвиток комунікативних і соціальних навичок, інші - на розвиток сенсорної інтеграції, моторики, емоційної сфери й чутливості до їжі.

При такому розмаїтті методів важливо самому вивчити їх, проконсультуватися з експертами, ставити їм запитання. Однак не варто покладатися тільки на один метод лікування. Метою лікування повинно бути усунення унікального набору симптомів, які проявляються в дитини. Часто це вимагає комплексного лікування з використанням декількох методів.

Традиційне лікування аутизму включає в себе поведінкову терапію, розвиток навичок мовлення, ігрову терапію, фізіотерапію й розвиток навичок правильного харчування. При цьому потрібно пам'ятати про важливість постійного розпорядку. Слід постійно дотримуватися розробленої програми. Перш за все слід подумати, які навички й моделі поведінки найбільш важливі, і розвивати їх у першу чергу. Вилікувати всі симптоми відразу неможливо.


Рекомендація 4. Шукайте допомоги й підтримки

Догляд за дитиною з розладом аутистичного спектру вимагає багато енергії й часу. Іноді ви можете почуватися враженими, схильними до стресу або знесиленими. Виховання дитини - заняття непросте, особливо виховання дитини з особливими потребами. Щоб бути турботливими батьками для своєї дитини, в першу чергу вам потрібно подбати про себе.

Не покладайтеся в усьому тільки на свої сили. Вам не потрібно робити все власноруч! Є багато місць, куди ви можете звернутися по пораду, захист і підтримку:

Перш за все необхідно, щоб дитина пройшла тестування в дитячому садку або школі. За результатами тестування складається індивідуальний план навчання, який визначає цілі навчання дитини на навчальний рік. У ньому також визначаються спеціальні засоби, які допоможуть досягти цих цілей.

Пам'ятайте, що ви й ваша дитина маєте право:

УСПІХІВ ВАМ І ВАШІЙ ДИТИНІ! У ВАС ВСЕ ВИЙДЕ!