Сторінка

 музичного керівника

Кожна дитина обдарована, моє завдання віднайти та розкрити цей талант

Кравченко Юлія Миколаївна

Музичний керівник

Педагогічне кредо: 

«Не буває бездарних дітей, буває бездарний підхід» 


Мета музичного виховання в дошкільному закладі:

♦ виховання шляхетної людини шляхом впливу музичного мистецтва;

♦ формування інтересів, потреб, здібностей, естетичного відношення до музики.

 

Завдання музичного виховання:

♦ Виховувати інтерес до музики;

♦ Збагачувати музичні враження дітей,

 ознайомлюючи їх з різними музичними творами;

♦ Знайомити дітей з елементарними музичними поняттями, 

навчати простим практичним навичкам у всіх видах музичної діяльності, щирості, природності та виразності виконання музичних творів.

 Розвивати емоційний відгук, сенсорні здатності і ладотональний слух, почуття ритму, формувати співочий апарат та виразність рухів;

♦ Створювати творчу активність під час музичних занять;

♦ Формувати самостійність, ініціативу, прагнення застосовувати вивчений репертуар у повсякденному житті, музикувати, співати й танцювати;

♦ Сприяти виникненню та прояву музичного смаку на основі отриманих вражень і уявлень про музику.

 

Музичне виховання є органічною складовою всього навчального-виховного процесу в нашому закладі. Музика допомагає дошкільнятам глибше сприймати навколишнє середовище, виховує любов до своїх рідних, друзів, збагачує і емоційно забарвлює її мову, сприяє розвитку музичних здібностей.


Вплив музики на емоційний, творчий, психічний розвиток дитини безперечний. Музика здатна викликати у малюка шквал почуттів і переживань. Вже в перші місяці дитина прислухається до мелодійних та заколисуючих звуків колискової, жваво реагує на танцювальну музику, зупиняє погляд на музичному інструменті, що звучить.

Музичні здібності у дітей проявляються дуже рано. Музика постійно викликає в дитини посмішку, рух, вона вся ніби перетворюється та пожвавлюється. З віком емоційний відгук дитини на музику носить більш визначений характер.Музична практика дитини виявляється через сприйняття музики, її виконання та музично-освітню діяльність. У процесі музичного виховання діти ознайомлюються з різними музичними творами, набувають певні знання, виробляють уміння й навички слухання музики, співу, музично-ритмічних рухів.

На музичних заняттях музичний керівник дошкільного закладу вчить  дітей слухати музику різних композиторів. Розвиває уяву, мислення, музичний слух, пам'ять, навчає дітей визначати темп, динаміку, характер, кількість частин, жанр, назву твору і композитора. 

Всьому цьому діти вчаться поетапно.


У своїй роботі музичний керівник використовує елементи методики Карла Орфа такі, як мовленнєві вправи (вони є основою навчання не тільки музичного виховання, але і навчання дітей рідної мови і навіть іноземної); музично-рухові вправи (навчання зображувати рух і настрій через елементарний рух - удари, клацання, плескання, притупування); сприймання звуків природи (наприклад, як шум дощу, шум моря, спів пташок) і вміння їх передати. Дана система максимально наближена до можливостей та інтересів звичайної дитини (адже не всі музично обдаровані) крім того, кожен малюк задіяний у процесі: хто співає, хто озвучує почуття жестами, хтось танцює, діти стають більш вільнішими, у них розвиваються комунікативні здібності, пам'ять, почуття ритму, мовленнєве інтонування.


Оскільки у наш час навіть маленькі діти відчувають шалений ритм життя, то часто бувають нервовими, некерованими, агресивними, тому музичний керівник дошкільного закладу намагається надавати їм можливість якомога більше слухати спокійну музику, а також уривки різнохарактерних музичних творів – повільних і швидких, сумних і веселих, які нагадують своєрідну гру настроями, емоціями, образами, що допомагають урівноважити занадто збуджених та налаштовує на активність надмірно спокійних малюків.


Найбільше уваги музичний керівник приділяє співам. Навчає дітей співати голосно, чітко вимовляти слова, брати дихання. Розучує найрізноманітніші поспівки. При цьому у дітей розвивається музичний слух, пам'ять, увага, уява, виховується любов до пісні різного жанру. А для зняття втоми та оздоровлення дошкільнят використовує так зване «музичне дихання», яке виникає під час проспівування певних звуків. Так, проспівування довгого звуку «о-о-о-о» оздоровлює серце, печінку, шлунок, діє на вегетативні центри. Проспівування звуку «а-а-а» посилює діяльність щитовидної залози, зору, слуху. Промовляння «оо-уу-мм» посилає позитивні вібрації мозку, комплексно оздоровлює всі внутрішні органи й функціональні системи.

Також музичний керівник вивчає з дітьми таночки, під час яких діти вчаться запам’ятовувати послідовність музично-ритмічних рухів, здатність відчувати сильну долю та контролювати свої дії.

Найбільш улюбленою для дітей є музична гра. У грі в дітей збагачуються музичні враження, фантазія, вони вчаться рухатися під музику, отримують задоволення, радісний настрій.


Наші веселі свята

Мамина колискова - це частина душі,і подарована дитині кожного вечора.

Напевно, не знайдеться такої матусі, яка хоча б раз не спробувала співати своєму малюку колискову. Не дарма кажуть, що виховання дитини бере свій початок саме з ніжної маминої пісні.

   Колискові – найдавніші пісні людства, що володіють величезною силою навіювання. Наші предки надавали їм чарівне, містичне значення. В колисковій ми зустрічаємо різних персонажей – тут часто присутній образ кота, домівки, гори, природніх явищ, дерев, описуються пори року, деталізується образ рослин. Для кожного немовляти колискова була своя – її при народженні складала мати.

      Потім ця пісня усе життя була його оберегом.

Відсутність музичних здібностей у мами – не привід відмовляти дитині в колискових піснях. Дитині не важливо, чи є у мами слух, або, чи володіє вона чистим голосом. Їй важливо в перші дні свого життя бачити рідне обличчя, чути плавний спокійний, розмірений спів, відчувати любов, ласку й ніжність мами.

       Колискова – важлива форма спілкування дорослих і дітей.

Дійсно, пісня несе любов, ніжність. У будь-якої колискової багато м’яких і ніжних звуків, особливі «дитячі слівця». Маленькі діти реагують на тембр голосу, на м’якість виконання, ліричність звучання, і за великим рахунком їй все одно, хто співає для неї колискову – мама, тато, бабуся чи дідусь. Головне – щоб від душі, адже дитина назавжди асоціює почуття захищеності, довіри, психологічного комфорту з рідними людьми.

     Колискова заспокоює, знімає напругу дня.

Пісня «працює» як арт-терапія. Дитина сприймає її пасивно. Монотонний ритм, повторювані рядки, знайомі образи – все це розслабляє і присипляє. А той, хто співає, знімає стрес. Відбувається емоційна розрядка, коли на кілька хвилин відступає суєта, і можна повноцінно відпочити. Саме виконання колискових пісень благотворно впливає на материнський організм, сприяючи швидкому відновленню сил після пологів. Наприклад, педіатри відзначають збільшення лактації у годуючих матерів, регулярно наспівуючих щось своїм дітям.

      Колискова розвиває інтелект, почуття мови, музичний слух

Колискові дуже важливі в процесі оволодіння дитиною мовленням, а отже, і розвитку мислення. Від того, які пісні співала дитині матір, і чи співала вона їх взагалі, залежить характер маленької людини, її фізичне здоров’я, ступінь її психологічної стійкості. Крім того, в колисковій зашифровані знання про світ, які пробуджуються в генетичній пам’яті. Дітям, у яких генетична пам’ять не «розбуджена», набагато важче адаптуватися в житті і в суспільстві. Вони розвиваються повільніше. Доведено, що в ранньому віці підходить народна пісня, прості і зрозумілі «герої». Для дітей по старше є вже й авторські, дуже подібні і красиві за віршуванням і музикою пісні. Дитині потрібні більш складні образи і сюжет, що дає потужний поштовх дитячій фантазії, малюк здатний запам’ятати слова, тим самим тренуючи пам’ять, мову. Авторські колисанки – поєднання прекрасної музики і високої поезії. У цьому віці колискова виховує духовно і інтелектуально.

      Колискова створює атмосферу психологічного спокою в будь-якому віці.

Затишний світ, тихі ніжні звуки, лагідний голос мами і її дотику. Все це створює атмосферу «ідеальної лабораторії», де дитина чи дорослий може спокійно осмислити прожитий день, зібратися з думками. Адже в перший рік дитина одержує максимум інформації, вона надходить постійно. І зовсім не даремно кажуть, що уві сні людина росте. Багато вчених вважають, що дитячі сновидіння, на відміну від дорослих, є механізмом особливої генетичної пам’яті, яка постачає у мозок інформацію, потрібну для розвитку емоцій і мислення. Таким чином, повноцінний сон є такою ж важливою складовою життя, як повітря і спілкування, вода і їжа. Правильний сон – це правильний розвиток дитини. І щоб сон був по-справжньому здоровим, відновлюючим… заспівайте дитині колискову!

 


         Чи правда, що класична                        музика позитивно впливає            на психічний розвиток дитини

Яку музику краще слухати з дітьми?

Про вплив класичної музики на інтелектуальний і духовний розвиток дитини написано дуже багато. Деякі вважають, що прослуховування класики з раннього віку приносить величезну користь для дітей, інші стверджують, що це всього-на-всього міф, і музика має мінімальний і нетривалий ефект на здоров'я та розумові здібності дитини. Пропонуємо розглянути найпоширеніші думки і взяти до уваги кілька рекомендацій батькам про те, як слухати класичну музику з дитиною з користю, інформує Ukr.Media.

Все, що оточує малюка, так чи інше, впливає на формування його характеру, понять про світ, життєвих цінностей. Тому для батьків дуже важливо починати прищеплювати любов до прекрасного своїй дитині з раннього віку. Спостереження за природою, відвідування музеїв, читання книг — все це допомагає дітям всебічно пізнавати цей світ і бачити красу навіть в повсякденних речах. Не менш важливу роль в естетичному розвитку дитини відіграє і прослуховування музичних творів.

Безумовно, мова йде не про сучасні хіти або улюблені пісні маминого підліткового віку, а саме про класику. Позитивний ефект класичних творів доведено психологами різних країн у результаті чисельних досліджень. Знаменитий педіатр Михайло Лазарєв стверджує, що слухати класику корисно навіть для вагітних жінок — у класичних мелодіях прослуховуються особлива вібрація і ритм, які сприяють нормальному розвитку плоду, формуванню здорової м'язової і кісткової тканин, а також внутрішніх органів.

Не менш корисні властивості має класична музика і для дітей раннього віку, вона покращує пам'ять, позитивно впливає на розвиток розумової діяльності, покращує психологічний та емоційний стан — знижує тривожність, стрес, агресію, сприяє розвитку творчих і логічних здібностей, нормалізує сон, допомагає подолати психічні, мовні і рухові розлади, позитивно впливає на концентрацію уваги.

Найпоширеніші композиції для дітей раннього віку, які рекомендують психологи:

Окремо варто звернути увагу на твори Моцарта. Величезного резонансу ця тема набула в 1993 році, коли вчені Каліфорнійського університету провели дослідження під назвою ефект Моцарта. У ході експерименту з'ясувалося, що студенти, які слухали сонату до-мажор відповідали на питання швидше і справлялися із завданнями краще за інших. Після цього в пресі, медіа й інших джерел інформації почали з'являтися матеріали про чудодійні властивості музики цього композитора. Батьки масово закуповували касети і диски з його творами, очікуючи миттєвого ефекту на інтелектуальний розвиток свого малюка. Однак, пізніше проведені дослідження почали спростовувати факт магії музики Моцарта, вчені почали стверджувати, що прослуховування композицій володіє мінімальним позитивним впливом на дітей.

Попри це, психологи продовжують доводити колосальну користь класичної музики і переконуватися в цьому на сотнях прикладів з власного досвіду.

Очевидно, батьки повинні розуміти, що кожній дитині потрібен індивідуальний підбір класичних мелодій. Не варто щодня включати малюкові розхвалену усіма сонату до-мажор, якщо ви бачите, що вона йому не подобається. Спостерігайте за реакцією малюка на різні твори для того, щоб скласти свій ідеальний плейлист. Пам'ятайте, що позитивний вплив класики можливий тільки в тому випадку, коли малюк отримує задоволення від прослуховування.

Для того, щоб прищепити дитині любов до класики дотримуйтесь деяких рекомендацій:

- вдень, коли малюк активний вибирайте більш ритмічну музику, ввечері перед сном слухайте більш повільні і спокійні мелодії. Включати музику треба не голосно, щоб не перевтомлювати психіку малюка.

- не варто слухати класичні твори понад 2 годин в день, при цьому починати прослуховування слід з 5-ти хвилинних фрагментів, поступово збільшуючи час.


- для початку виберіть для малятка моноінструментальні твори — тільки фортепіано, гітара чи віолончель, вони легше сприймаються дітьми.

- не давайте дитині слухати музику у навушниках, бо вона викликає вібрацію в головному мозку і можуть стати причиною мікрострусів

Звуки відіграють велику роль у сприйнятті світу дитиною. Тому підбирайте правильну і приємну музику, включайте її під час щоденних справ або перед сном і насолоджуйтеся прекрасним звучанням разом зі своєю крихіткою. 


https://youtu.be/tqOrRfeWZSo 

Річний план роботи Муз. керівника 2022-2023.docx