Med dette forløb skal du blive endelig klar til at kunne gå til eksamen. Forløbet er delt i to underforløb, der hænger sammen.
I den første del skal du skabe dig et overblik over din portfolio og gøre dig klart, hvordan du gennem dine arbejder opfylder de faglige mål. Du skal desuden gøre dig overvejelser om et emne for din eksamen. Det vil sige, at det kan være du kommer på arbejde, hvis du kan se, at du mangler en del øvelser eller opgaver som viser, at du har opfyldt de faglige mål. Tænkt på følgende - jo stærkere din portfolie er, jo stærkere et fundament har du for at kunne lave en præsentation, hvor du dokumenterer din kunnen og kommer godt rundt.
Se detaljer og krav til 1. del her ->
I den anden del skal du tilrettelægge og designe den præsentation, som du skal levere til eksamen. Præsentationen skal tage udgangspunkt i din portfolio og et emne, du har valgt og fået godkendt af din lærer. I præsentationen skal du have to ud af tre discipliner dækket, produktdesign, kommunikationsdesign og arkitektur, og du skal både fremvise egne arbejder og eksempler på professionelt design.