Циклова комісія товарознавства та комерційної діяльності

Підсумки технологічної практики і  кваліфікаційного іспиту за ОПП «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність»

Недостатньо мати добрий розум. Головне – добре його використовувати  (Р. Декарт)

 27 червня 2024р відбулося засідання циклової комісії товарознавства та комерційної діяльності, де серед інших питань розглядали підсумки проходження технологічної практики і  кваліфікаційного іспиту в випусковій групі за освітньо-професійною програмою «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність».

Технологічну практику здобувачі освіти проходили з 20 травня по 21 червня 2024 року в торгівельних підприємствах міста і області, де відпрацювали навики роботи в якості дублера - комерсанта, товарознавця продовольчих і непродовольчих товарів. Проходження практики передбачало набуття  як загальних так і спеціальних (фахових) компетентностей. Керівник практики ознайомила членів комісії з результатами звітної конференції, на якій  студенти ділилися роздумами про сучасну торгівлю, підкреслили важливість набуття та закріплення протягом практики у себе таких важливих професійних вмінь та навичок, як:

-        комунікативні здібності;

-        вміння працювати та оформлювати фахову документацію, планувати та звітувати про виконану роботу;

-        вміння швидко приймати рішення по вирішенню ситуації споживачів;

-        вміння орієнтуватися в законодавчо-нормативній базі;

-        вміння критично оцінювати свої слабкі та сильні сторони та формувати план саморозвитку на майбутнє.

За результатами практики здобувачі освіти підготували щоденники, звіти, презентації. Відгуки керівників торгівельних підприємств засвідчують, що студенти готові приймати самостійні рішення в реальних виробничих умовах. Це підкреслює і відображає важливу складову освітньої стратегії коледжу– забезпечення цілісності і нерозривності теоретичного навчання та практичної професійної підготовки майбутніх фахівців. «Ми залишаємо з наших досліджень лише те, що застосовуємо практично»  (Гете).

Останнім «штрихом» перед випускним є здача державного кваліфікаційного іспиту, метою якого є вимірювання та оцінювання результатів навчання, досягнутих здобувачем освіти за підсумками опанування освітньо-професійної програми «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність». Білети включали питання з наступних освітніх компонентів: «Товарознавство продовольчих товарів», «Товарознавство непродовольчих товарів», «Комерційна діяльність», «Організація торговельних процесів», «Економіка торгівлі» і складені з теоретичних питань – тестів та практичних завдань.

       Кваліфікаційний іспит виявив наскільки  студенти вміють  самостійно, логічно й послідовно висловлювати свої власні судження, робити висновки, здійснювати самоконтроль та критично оцінювати власні знання і навички. Аналіз результатів іспиту дозволяє найбільш вичерпно з’ясувати позитивний досвід та недоліки в організації, змісті й методиці викладання всього комплексу освітніх компонентів, а також самостійної роботи студентів. Все це дає можливість визначити конкретні заходи щодо удосконалення викладання освітніх компонент, накреслити шляхи поліпшення взаємозв’язку  та послідовності у їх викладанні. Студенти розуміють, що життя в реальному світі вимагає бути творчим, комунікабельним, мобільним, інноваційним, з дивергентним мисленням.

Їм, молодим, змінювати життя на краще, нехай війна відтермінувала деякі мрії, бажання, плани – вони вірять в перемогу добра і світла!

 

Голова циклової комісії Рагулько О.Л.

ВІД «HARD SKILLS» ДО «SOFT SKILLS»

 Світ змінюється швидше, ніж ми встигаємо випити чашку кави… З такою ж швидкістю з’являються і нові знання. Якщо перестати постійно вчитися, ви не будете конкурентні на ринку праці.  Але рівень успіху вже давно перестав залежати тільки від того, що ти знаєш. Навчальна практика, яка відповідно до навчального плану і ОПП проходила з 30.04 по 16.05. 2024 року  для студентів другого курсу спеціальності «Підприємництво та торгівля»  - перший крок у розвитку вмінь, професійних компетентностей.

       Спілкування з людьми можна вважати однією з найголовніших навичок для працівника торговельного обслуговування. Soft Skills - це комплекс загальних, неспецифічних для конкретної професії якостей і навичок. Людина, що володіє ними, ефективніше справляється зі своїми завданнями, будує комунікацію з командою, партнерами і клієнтами, а також успішно просувається по кар'єрних сходах або розвиває свій бізнес. Виконання практичних завдань, вивчення асортименту, який щодня розширюється, оновлюється  проходило в навчальному закладі, в торговельних підприємствах з різними методами продажу, видами обладнання, способами розрахунку,  величиною торговельного залу. Студенти при завершенні навчальної практики зробили висновки, що є групи навичок, які цінують як співробітники, так і керівники компаній, бізнесмени і підприємці:

-  Комунікативні навички: вміння слухати співрозмовника; вміння вести переговори, домовлятися, переконувати;  розуміння невербальних сигналів і комунікації; самопрезентація; вміння говорити

-   Критичне мислення: логічне мислення; навички нестандартного мислення; спритність, винахідливість, і навіть креативність; адаптивність, здатність позитивно сприймати зміни; вміння комплексно підходити до вирішення проблем

-        Лідерські якості: вміння уникати або вирішувати конфлікти; вміння створювати домовленості, угоди; навички менеджменту (управління зустрічами, співбесідами або переговорами);  здатність навчати

-        Емоційний інтелект і позитивне мислення: чемність і ввічливість; вміння виявляти дружелюбність; стресостійкість і здатність приймати рішення в нестандартних умовах; здатність до емпатії

-        Уміння працювати в команді: успішно виконувати свою частину роботи, взаємодіяти і спілкуватися з колегами на належному рівні  і прагнути до єдиного результату

-      Самоорганізація: тайм-менеджмент або управління часом; самодисципліна, самоконтроль; вміння концентруватися, знаходити і працювати з інформацією; а ще - бажання вчитися і розвиватися.

Отже, у будь-якій справі, в якій ти хочеш досягти успіху, треба практикуватися. Майстерність приходить тільки з практикою.

Голова циклової комісії  Рагулько О.Л.

Найскладніше почати діяти, все інше залежить тільки від наполегливості…

Ці слова відносяться до будь якої діяльності: вступив до коледжу три роки назад, розпочав виконувати курсову роботу, завершується остання сесія в закладі.

Написання курсової роботи – це перший дослідницький досвід, який продемонстрував самостійність студентів з підготовки спеціальності «Підприємництво і торгівля». Виконання курсової роботи – це розвиток «hard skills» або «жорстких навичок» - тобто специфічних знань і вмінь, які необхідні для виконання певних обов'язків кожного фахівця торгівлі, це  навички конкретної спеціальності, це професійні навички у «найчистішому вигляді» . Курсова робота виконувалася з дисципліни, яка є основною за фахом – товарознавство. Алгоритм виконання роботи включав: вибір теми, складання плану, збір матеріалу,  написання попереднього варіанту тексту; внесення необхідних доповнень і змін; оформлення, захист  роботи. Помилково вважати, що написати курсову роботу при таких можливостях використання мережі інтернет, які є сьогодні, справа проста. Насправді, робота тільки тоді буде успішною, якщо створена самостійна наукова праця, а не «скачаний» варіант. Найголовніше в курсовій - практична частина, елемент дослідження орієнтований на розвиток навичок шукати необхідну інформацію в підприємствах торгівлі, вивчати асортимент товарів, правила приймання, зберігання, продажу. Студенти групи 3-ПТБД запаслися терпінням, витратили чимало часу для виконання завдань, але вони розуміли значущість  своєї роботи і добре справилися з поставленою метою. Кульмінацією  виконання курсової став захист, який відбувався у формі презентації, демонстрації додатків до роботи, вмінь вирішувати ситуації виробничого характеру, доказувати актуальність вибраної теми і її новизну.

Іспит з товарознавства продовольчих товарів – це результати теоретичних знань за два роки навчання і підготовка до технологічної практики. Студенти вміло обґрунтовували відмінності в асортименті товарів, досліджували споживну цінність, встановлювали режим зберігання і шляхи зменшення фальсифікації. Якість товару – ось що є найважливішим для споживача і цим питанням має займатися товарознавець.

 Викладач товарознавства Рагулько О.Л.

ЗНАЄМО, ДОСЛІДЖУЄМО, ІНФОРМУЄМО…

В рамках методичного тижня проведено засідання гуртка «Експериментально-дослідницька лабораторія: споживач має право…», де  були присутні викладачі коледжу, учні ліцею . Для дослідження використали ікру лососевих порід риб (червона). Споживач має звернути увагу на маркування товару, виробника, категорію стандарту, дату виготовлення, умови і терміни зберігання, склад сировини, споживну цінність. А ось забезпечити органолептичні і лабораторні показники якості повинен товарознавець. Йому довіряють мільйони  і мільйони людей: своє здоров’я і, навіть, життя.

       Ковбаса без м'яса,  шоколадна плитка без какао-маси, ікра рибна не з риби - це не міф, а наша реальність. Отже, ви зайшли в магазин і перед вами ікра з лососевих порід риб, але ціна 75 грн, 120, 210, 320. Беремо найдешевшу? Найдорожчу? Розгубилися… Студенти – майбутні товарознавці, дали повну характеристику якісної червоної ікри, провели дослід на справжність продукту. Народна дегустація зразків ікри не співпала з оцінкою експертів. Учні ліцею віддали перевагу смаковим якостям імітованої ікри. Така ікра не приносить шкоди організму, але це не білковий продукт, що багатий на вітаміни, мінеральні речовини, кислоту Омега – 3.

У своїх виступах студенти поділилися знаннями про торгівлю сьогодні, де працюють молоді люди на сучасних комп’ютерних системах, використовують новітнє обладнання. Спеціальність «Підприємництво та торгівля» затребувана на ринку праці: торгові компанії, супермаркети, склади, магазини, митниці, лабораторії експертизи і сертифікації, товариство захисту прав споживачів. Ви можете продавати свій товар у будь-яку точку земної кулі. Всі хочуть стати успішними і багатими, вільними і перспективними. А як? Станьте комерсантом – і прибуток хлине у ваші кишені?  Як би ж все було так просто!  Конкуренція торговельних підприємств «зашкалює»: кожне підприємство старається створити такий імідж, щоб споживач відвідав саме їх магазин. Одне з завдань – вдало підібрати рекламні засоби (виставка «Рибний рай – свіжість, справжність, безпечність – просто  якість!»).

В торгівлі важливо мати повагу до закону. Закон України «Про захист прав споживачів» розкриває права покупців, а завдання працівників торгівлі – користуватися правилами продажу, обслуговування, не допускати до реалізації фальсифіковані, неякісні товари.

Молодь – це та категорія населення, від якої безпосередньо залежить розвиток нашої країни після війни. Наш заклад має переваги - ми готуємо працівників, формуємо  нову генерацію фахівців у сфері торгівлі. Ми будемо раді бачити сьогоднішніх школярів у стінах нашого коледжу. Майбутнє їхнє мусить бути мирним, щасливим!

Викладач Рагулько О.Л.

СВЯТО, ЩО ОБ’ЄДНУЄ ВСІХ…

15 березня Міжнародний березня День захисту прав споживачів

 

       Всесвітній день захисту прав споживачів відзначають з 1983 року. Тоді свято закріпили в міжнародному календарі, а в Україні захист прав споживачів набув статусу однойменного Закону лише у 1991 році.  Цей день – ще одна можливість порадіти зростаючому рівню правової обізнаності населення. Один з головних принципів захисту прав споживачів ґрунтується на праві на належну якість та безпеку продукції.  Обов’язковою умовою розвитку кожної правової держави є об’єднання зусиль державних органів і громадськості для захисту прав споживачів.

Студентів експериментально-дослідницької лабораторії «Фальсифікації – ні!», зацікавив вислів: «Правдива якість і якість у сприйнятті споживача далеко не одне й те саме». Якщо виходити з інформації, що може отримати споживач про товари, продукцію  і послуги з інтернет ресурсів, телебачення, інших засобів, він може дізнатися про все сам! Насправді, інформації багато, але такої не наукової, неправдивої, іноді просто в протиріччі одна з одною. На допомогу можуть прийти справжні експерти, що мають підтвердження якості методами сенсорного аналізу, лабораторних досліджень, вивчення супровідної документації, відповідності стандартам і сертифікатам.

Три підгрупи студентів отримали завдання:

-        Яку олію порадити споживачу: рафіновану чи нерафіновану?

-        Чи справді плоди і овочі є природнім антибіотиком?

-        Чому  маркування є першим помічником в придбанні якісного товару?

Висновки наступні:

- Вживати в їжу рафіновану або нерафіновану олію – це справа смаку та вибір кожного, але варто враховувати, що натуральний нерафінований продукт максимально зберігає корисні для людини властивості. Якщо ж ви обираєте для смаження – добре рафінована; для салатів – нерафінована.  Вживання олії допоможуть запобігти: ризику розвитку онкопатологій; захворювання серця та судин; ожиріння; збільшення показників холестерину; порушення синтезу білків; розвитку цукрового діабету. Це цікаво: одна з найдорожчих – це олія аргани, яку виробляють лише в одній країні– Марокко. Така олія має протизапальні властивості, насичує клітини організму киснем та Омега-6 та 9 жирними кислотами, зберігає молодість, допомагає зміцнити імунну систему, сприяє нормалізації процесів кровотворення.  Лляна олія містить Омега-3 жирні кислоти у більшій кількості, ніж відомий усім нам риб'ячий жир. Кунжутну олію можна використовувати як профілактичний глистогінний засіб, як додаткову терапію при астмі, при ожирінні для контролю над вагою та при кровотечах, при гіперфункції щитовидної залози та цукровому діабеті. А ще - кокосова, гірчична, соєва, з гарбуза і навіть кавуна та, звичайно, оливкова і соняшникова.

 

- Під час поширення бактеріальних інфекцій лікарі виписують своїм пацієнтам антибіотики. Однак ці препарати мають безліч побічних ефектів. Товарознавці «відшукали» дарунки природи, які володіють антибактеріальними, протигрибковими, противірусними особливостями: часник, цибуля, редька, хрін,  імбир. Вітамін C «ховається» в таких продуктах, як перець, чорна смородина, цитрусові, цибуля, шпинат, помідори, петрушка. А ось при цукровому діабеті незамінним є топінамбур; регулює кров’яний тиск вітамін Р, що у чорноплідній горобині, калині.

- Згідно вимог стандарту маркування повинно надавати споживачу найповнішу інформацію про склад продукту, виробника, споживну цінність, масу, дату виготовлення і термін придатності, номер стандарту, умови зберігання, штрихове кодування. Вмійте «читати»! Уже дипломований спеціаліст-товарознавець Ковалишин Софія, яка завітала в коледж, поділилася інформацією про маркування кондитерських виробів в Німеччині.
  Для світової та європейської спільноти захист прав споживачів є важливим показником рівня демократичності держави. Незважаючи на збройну агресію рф проти суверенітету і територіальної цілісності України фахівці повинні здійснювати постійний контроль за якістю продукції і послуг. Якість — це пристрасть до досконалості. Споживач має надавати перевагу придбанню безпечної продукції, свідченням чого є наявність знаку відповідності, інструкції державною мовою та супроводження продукції декларацією про відповідність. Поняття «споживач» включає всіх нас, це – найбільша економічна група, чиї інтереси зачіпаються майже кожним економічним рішенням. Це єдина найважливіша група…, погляди якої часто не враховують.

Вибирайте товари та послуги, які відповідають вашим потребам і не соромтеся ставити питання та вимагати інформації. Відстоюйте свої права, якщо їх порушили.  Відстоювання прав споживача сприяє здоровій конкуренції, покращенню якості товарів і послуг, та якості життя у цілому. Головне, не ставитись виключно по-споживацьки до навколишньої природи та екології.

Керівник гуртка Оксана Рагулько

ШЛЯХИ ПЕДАГОГІЧНОГО І ПРОФЕСІЙНОГО ЗРОСТАННЯ

Сильним, досвідченим стає педагог, який вміє аналізувати свою працю

Щороку, при проведенні творчого звіту педагогів, що атестуються, ми маємо чудову нагоду обмінятися досвідом, мистецтвом навчання і виховання, найбільшими досягненнями, професійною майстерністю, думками і планами на майбутнє. Члени комісії – це творчі, креативні педагоги, які йдуть в ногу з часом, володіють новими технологіями, використовують всі можливі засоби навчання, технології, що розвивають пізнавальну, комунікативну й особистісну активність здобувачів освіти, компетенції у всіх напрямках діяльності, на  розуміння, що  знання – це успіх, це їхнє  майбутнє. Педагог повинен свідомо йти в ногу з сучасністю, пройматися і надихатися силами, що пробудилися в ній. Щоб мати право вчити інших, потрібно вчитися самому, жалюгідна кожна людина, що відстала від свого часу. Найвище добро, яке може здійснити людина - це вдосконалити свої можливості, щоб бути здатною служити людству .

У своїх виступах викладачі Торбин О.І., Пархуць О.Л., майстри виробничого навчання Яцинович О.Т., Бояновська А.Я. продемонстрували власні результати методичної роботи з обраної проблеми, професійну компетентність та провели самоаналіз педагогічної діяльності за міжатестаційний період.

 

Голова ЦК Оксана Рагулько


 ТворЧИЙ ЗВІТ ВЧИТЕЛЯ- ШЛЯХ ДО УСПІХУ

Творчий звіт – це форма представлення досвіду, що відображає цілісну систему роботи педагога за рішенням педагогічних, психологічних проблем. Головна мета якого полягає у тому, щоб уявити результати методичної діяльності з обраної проблеми або теми, професійну компетентність та провести самоаналіз  педагогічної діяльності.

Завданням педагога, зацікавленого в результатах своєї праці, є постійний творчий пошук, системна робота, апробація нових, нетрадиційних форм і прийомів навчання та виховання і водночас вдосконалення та відшліфування давно відомих, традиційних.

Досягнення висот педагогічної майстерності потребує максимальних особистих зусиль, енергії, природних нахилів і здібностей, величезної працездатності і, найголовніше, – безмежне бажання стати педагогом-майстром.

Педагогічна майстерність – це високе мистецтво навчання і виховання, доступне кожному педагогові, що постійно вдосконалюється; це єдність знань, методичних умінь, мовної культури, педагогічної техніки, такту й оптимізму.

Висока результативність у роботі дає педагогу привід називатися майстром.

Майстерність – це почерк професіонала в будь-якій діяльності.

Для того, щоб наші вихованці досягли успіху, ми – педагоги ніколи не повинні зупинятися на досягнутому, постійно бути в творчому пошуку, займатися самовдосконаленням. Адже за нами покоління з життєздатних, свідомих та творчих людей – наше майбутнє, майбутнє України.

Свої творчі пошуки та надбання, свій педагогічний досвід, використання передових ідей та інноваційних технологій, які впроваджувалися протягом кількох років, вчителі вирішили презентувати на сторінках нашого сайту

Мета творчого звіту

1. Уявити результати науково-методичної діяльності з обраної проблеми або теми, професійну компетентність в галузі управління освітнім процесом.

2. Провести самоаналіз результатів педагогічної діяльності.

Творчий звіт передбачає

1. Підготовку атестують письмовою роботою про свою професійну (науково-методичну та практичну) діяльність, що претендує на новизну, оригінальність, можливість розширеного використання.

2. Виступ педагога, в якому він в узагальненому вигляді розкриває зміст творчого звіту.

3. Подання (або організацію виставки) науково-методичних, навчально-дидактичних та інших матеріалів, про які заявляє у своєму звіті.

Творчий звіт включає такі розділи:

1. Інформаційну довідку, що містить відомості про те, за якими програмами та підручниками працює педагог, з якими класами (групами).

2. Обґрунтування значущості методичної теми з точки зору сучасної освіти та актуальності її розробки для власної педагогічної діяльності.

3. Теоретичне висвітлення теми (проблеми) з позицій сучасної педагогіки, психології та методики викладання предмета.

4. Опис досвіду роботи по темі.

5. Блок розробок уроків (занять), що дозволяє скласти уявлення про систему роботи в контексті названої методичної теми (не менше 5).

6. Діагностичний матеріал, що відображає результативність роботи.

7. Основні висновки та перспективи подальшої педагогічної діяльності.

8. Додатки: дидактичний матеріал, творчі роботи учнів, матеріали позаурочної діяльності та ін.


VІ Всеукраїнська науково-практична конференція

«Актуальні проблеми та перспективи розвитку торгівлі в умовах євроінтеграції»

28 лютого 2024р. студентка другого курсу спеціальності «Підприємництво та торгівля» Павлів Соломія взяла участь у конференції, яка проходила  у ВСП «Київський торговельно-економічний фаховий коледж ДТЕУ». Мета конференціїпошук рішень з актуальних проблем розвитку торгівлі в умовах євроінтеграції, встановлення контактів між здобувачами освіти та педагогічними/науково-педагогічними працівниками закладів освіти, що готують фахівців сфери торгівлі, обмін науковими результатами і дослідницьким досвідом.

Серед напрямів, які обговорювалися на конференції були питання інтегрованого підходу  до системи менеджменту і створення можливостей для підвищення ефективності виробництва, підготовки фахівців, що зможуть забезпечити якість, управління якістю, навколишнім середовищем, охороною праці та безпекою на робочому місці,  поєднання сертифікатів ISO 9001 та ISO 14001, що допоможе компанії вийти на новий рівень якості. Якщо ми йдемо в Європейський союз, нам необхідне  ефективне навчання.

Питання електронної комерції змінює підходи до роботи з клієнтами, розширює можливості бізнесу. Не змінюється тільки одне: клієнти, як і раніше, не хочуть довго чекати на своє замовлення. Покупці готові платити за швидке обслуговування, а на тлі жорсткої конкуренції не можна ігнорувати фактор швидкісного доставлення. E-commerce логістика дозволяє не тільки прискорити та спростити процес доставлення, але й здешевити його.

Особливе зацікавлення викликало обговорення питання, що стосуються розробки комплексу заходів щодо вирішення проблеми підвищення ефективності забезпечення країни продовольством, а також пошук шляхів поліпшення внутрішнього забезпечення продовольчими товарами та розширення присутності українських товаровиробників на світовому ринку агропродовольчої продукції в умовах євроінтеграції. Необхідна ідентифікація харчових продуктів з відповідним маркуванням, високої якості, без фальсифікації будь-якого виду.  Не використовувати добавки, які заборонені. Якщо не можливо заборонити – необхідно інформувати споживача. Далі - це вже їх вибір.

Тези, які підготувала Павлів Соломія для конференції «Проблеми якості товарів та послуг в умовах воєнного стану: нові тенденції та виклики для України» заслухали студенти гуртка «Товарознавець». Вона відмітила, що спеціальність «Підприємництво та торгівля»  розкриває не тільки економічну сторону діяльності торговельних підприємств – отримати прибуток, але соціальну – від нашої роботи буде залежати здоров’я, навіть життя людей, які нам довіряють. На жаль, в ускладнених війною умовах, виробникам дуже важко й далі покращувати якість своєї продукції та працювати над зниженням її собівартості, щоб утримувати позиції та розвиватись. Український бізнес зазнав значних збитків через повномасштабне вторгнення так само, як і інші сфери життєдіяльності. За воєнний стан багато чого змінилося, і ті продукти, які ми звикли бачити на полицях, перестали виготовлятися через знаходження їх виробництв в зоні бойових дій. Але покупці хочуть отримувати корисні та екологічні продукти, якісні послуги, тому, незважаючи на труднощі, підприємці змогли поступово адаптуватись до воєнних реалій і надалі продовжують розвиватись, масштабуватися та створювати нові види діяльності на тих територіях, де це можливо. Чи доцільно сьогодні обговорювати питання якості і захисту прав споживачів? Обов’язково! Інтеграція України в Європейське співтовариство, успішна конкуренція з іншими країнами можливі тільки після розв’язання проблем якості в усіх сферах економіки й життя. Рівень якості – надійний індикатор загального стану економіки. Постійне поліпшення якості використовується як спосіб подолання кризових ситуацій. Для стабілізації й підйому економіки необхідно виділити проблему якості як задачу першорядного значення. Краща реклама будь-якого товару — його якість. Культ споживача, шанобливе ставлення до нього, вивчення і задоволення його запитів - відправна точка в управлінні компанією, створення сприятливого клімату в колективі і культивування моралі: "Нормальній людині соромно погано працювати". Основна філософія тотального менеджменту якості (ТQМ) базується на принципі - поліпшенню немає межі.

Наш обов’язок як громадян - знати свої права, обов’язок працівників торгівлі - захистити їх. Тільки разом ми зможемо досягти найкращих стандартів якості та безпеки нашого життя заради гідного сьогодення та щасливого майбутнього!  Любити свою роботу і знати її – шлях до успіху. Тому навчання – це секрет успіху якості в багатьох країнах, який маємо використовувати і ми, українці, для відновлення країни у післявоєнному майбутньому.

 Голова циклової комісії Оксана Рагулько


ФОРМУВАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ ОСВІТНЬОЇ ТРАЄКТОРІЇ СТУДЕНТІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ «ПІДПРИЄМНИЦТВО ТА ТОРГІВЛЯ»

 

Освітньо-професійна  програма з спеціальності містить нормативну складову та варіативну, що формується цикловою комісією товарознавства та комерційної діяльності. Відповідно до положення «Про реалізацію права здобувачів фахової передвищої освіти на вибір навчальних дисциплін у ВСП «Бурштинський торговельно-економічний фаховий коледж ДТЕУ» здобувачі першого/другого року навчання обирають вибіркові дисципліни на наступний рік навчання. Вибіркові навчальні дисципліни  вводяться для задоволення освітніх і кваліфікаційних компетентностей здобувачів освіти, підвищення їх конкурентоспроможності та затребуваності на ринку праці, врахування регіональних потреб.

На сайті коледжу студенти ознайомилися з каталогом вибіркових освітніх компонентів, анотаціями дисциплін, структурою, компетенціями, які вони забезпечують, темами лекційний і практичних занять, а 16 лютого 2024р.  викладачі провели презентації, дали консультації щодо формування індивідуальної освітньої траєкторії за обраною спеціальністю.  Викладач виконуватиме функції не так джерела знань, як провідника та фасилітатора під час руху по цій траєкторії.

Важливу роль в презентаційних виступах було відведено мотивації студентів при виборі: ці дисципліни обираються виключно як такі, що можуть поглибити їх знання, що формують спеціальність  і розширюють  коло знань з усіх дисциплін навчального плану. Особлива увага при вивченні вибіркових дисциплін відводиться практичним (семінарським заняттям), самонавчанню, самовизначенню, самореалізації студента, його освіченості, ерудованості  та вмінню вчитися. Лекції будуть носити проблемно-дискусійний характер із залученням до цього процесу студентської аудиторії.

Кінцеві компетентності, якими може оволодіти студент за рахунок гнучкості навчальних планів часто краще відповідають потребам ринку праці. Запровадження орієнтованого на студента «дизайну» освітніх програм створює справедливу конкуренцію між викладачами, а самостійний вибір дисципліни дає студентам можливість адаптувати свою освіту під власні інтереси та професійні цілі. Вибіркові предмети допомагають студентам розширювати свій академічний спектр та отримувати глибше розуміння конкретних областей, які їх цікавлять.

 

Голова циклової комісії Рагулько О.Л.


РОЗВИВАЄМО ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ:  

ІНТЕГРАЦІЯ НАУКИ І ПРАКТИКИ

Завжди практика повинна бути споруджена на хорошій теорії, ворота якої – перспективи…                                           

Леонардо да Вінчі

 Інноваційна спрямованість  педагога-новатора є головною рушійною силою в підготовці конкурентоспроможного випускника, що вміло володіє тими компетенціями, які потребує будь-яке підприємство. Стрімкий розвиток сучасних знань та технологій вимагає у педагогів з підготовки працівників сфери торгівлі впроваджувати форми і методи занять, які мотивують, розвивають навички аналізу та критичного мислення, створюють передумови отримання найвищого рівня професійної майстерності.

Цікавий  бінарний  урок підготували викладач Бояновська А.Я. і  майстер в/н Яцинович О.Т. Процес візуалізації складного змісту вони подали просто й доступно, використовуючи метод скрайбінгу.  Це нова техніка презентації, що відображає ключові поняття розповіді та взаємозв’язок між ними. Під час скрайбінгу відбувається «ефект паралельного проходження», коли всі чують і бачать приблизно одне й те ж. Робота майстра в/н одночасно супроводжується ілюстраціями – малюнками, використанням простих графічних елементів (піктограм, символів, слів, схем, діаграм), що послідовно створюються на екрані відповідно до його усного викладу.

Рівень успіху випускника вже давно перестав залежати тільки від того, наскільки добре ви виконуєте свої безпосередні обов'язки. Щоб бути компетентним фахівцем, треба розвивати Soft Skills, так звані «м'які навички», тобто професійні знання і вміння та універсальні непрофесійні якості, які допомагають здобувачам освіти  взаємодіяти між собою в команді незалежно від сфери діяльності.   Спілкування з людьми – комунікацію, можна вважати однією з найголовніших навичок для спеціальностей торговельного напрямку. Студенти бояться публічно виступати, презентувати ідеї, думки, рішення, тому дуже важливо навчити бути гнучким і адаптуватися до різних життєвих обставин. З такою ж швидкістю, як змінюється світ, з’являються і нові знання. Якщо перестати постійно вчитися, ви не будете конкурентні на ринку праці. Необхідно шукати нову інформацію, бути відкритим до зворотного зв’язку і змін. Викладач Заставна І.В вважає, що вивчати і розвивати  емоційний інтелект; критичне мислення; креативність; стресостійкість найкраще у  торговельному підприємстві.

Ваш фронт – це навчання, ваша освіта сьогодні – це запорука успішного завтра для України – такий основний меседж проведених занять.

 Голова ЦК Оксана Рагулько

ПЕДАГОГІЧНІ ЧИТАННЯ-2024

НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ ДИСТАНЦІЙНОЇ ОСВІТИ ТА ЗМІШАНОГО  НАВЧАННЯ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

Актуальність теми педагогічного читання  надзвичайно важлива в умовах постійної динаміки сучасного суспільства. Світ стає все більш взаємозалежним і технологічно орієнтованим, а отже, змінюються і вимоги до систем освіти. Повномасштабна війна в Україні ще раз підкреслила важливість готовності освітніх установ до ефективного функціонування в умовах віддалених технологій. Дистанційне навчання  - це  не просто заміна традиційних методів викладання, але і новий вимір навчання, що вимагає від учасників гнучкості, самодисципліни та високого рівня цифрової грамотності. Застосування інтерактивних методів дозволяє створити віртуальне навчальне середовище, де студенти можуть брати участь у дискусіях, виконувати завдання та співпрацювати над проектам, брати участь у відеоконференціях, форумах, онлайн-групах  та інших інтерактивних інструментах, що сприяють розвитку творчості, самостійного прийняття рішень і, що дуже важливо, створити мотиваційну направленість їхньої діяльності. Мотивація – це те «паливо», яке стимулює навчання, і це є досить важливий компонент дистанційної освіти; це  внутрішня рушійна сила, яка спонукає людину бути активною у різних сферах життя; у студентів з’являється бажання навчитися чомусь новому та досягати успіхів у процесі засвоєння матеріалу.

Проте, зміна умов навчання викликала різноманітні реакції в здобувачів освіти - від ентузіазму до стресу. Тому так важливо розробити стратегії для підтримки студентів у їхньому академічному та емоційному розвитку. Крім цього, деякі викладачі вже володіють цифровими технологіями та готові до інновацій, тоді як інші можуть відчувати ступінь невизначеності та певний опір перед нововведеннями. Спеціальні тренінги, «Workshop» та обмін досвідом можуть допомогти викладачам виробити необхідні навички та впевненість у викладанні в онлайн-середовищі,  сприяють професійному зростанню. Цікаві виступи, презентації запропонували методист коледжу Торбин О.І., заступник директора з НР Матейко І.М., викладачі Стеренчак М.Р., Бояновська А.Я., Рагулько О.Л., Заставна І. В., Яцинович О.Т., Наумчук Г.М.

Голова циклової комісії товарознавства

та комерційної діяльності  Рагулько О.Л.  

Формування ключових і професійних компетенцій здобувачів освіти торговельно-економічного напрямку

Потреба в нових підходах до навчання залишається проблемним питанням для значної частини освітянської спільноти і вирішення їх неможливе без впровадження інноваційних технологій, ґрунтовних змін у підходах до організації навчання в закладах освіти та в кожній дисципліні. Всі заходи тижня професійної майстерності і спеціальності торговельно-економічного напрямку, що проходив з 27.11 по 1.12.2023 р. були  добре сплановані і стали  неймовірно цінними для  учасників освітнього процесу.

Війна, з усіма її проявами – це надпотужний стресовий чинник, який має вплив на психіку молодої людини. Як орієнтуватися в умовах надзвичайних ситуацій – досліджували студенти і учні коледжу під керівництвом викладача Стеренчака М.Р. В час, коли Україна протистоїть російській агресії, прості речі, до яких ми звикли, швидко можуть стати недоступними. Але ми вже навчилися оборонятися і захищати найдорожче і в критичний момент даємо гідну відсіч агресору. Сьогодні кожен громадянин долучається до колективної відповідальності за безпеку нашої країни. Варто пам’ятати, що гарна підготовка – запорука кращої допомоги близьким і тим, хто особливо її потребує. Чітке розуміння алгоритму дій допоможе ефективніше впоратися з кризою та зменшити негативні наслідки для суспільства. Здобувачі освіти вирішували питання, що стосуються мінімальної готовності на випадок термінової евакуації або переходу до сховищ. Отже, якщо ви потрапили в надзвичайну ситуацію, необхідно бути зібраними і сфокусованими, не піддаватися  страху, паніці, дезорієнтації.

Для здобувачів освіти випускових груп вже недалеко час, коли прийдеться розкрити весь свій професіоналізм, здібності роботодавцю, який швидко оцінить їх як потенційного працівника ще до співбесіди. Практичний семінар «Пошук роботи: вимоги до створення резюме», який проводила викладач Торбин О.І., викликав зацікавлення, обговорення і активну співпрацю. Найпопулярніші запитання при співбесіді пов’язані з тим, ким ви бачите себе через кілька років, які сильні і слабкі сторони кожного, що ви сподіваєтеся отримати від цієї роботи. Необхідно продемонструвати свою компетентність, бажання кар’єрного зростання. Головний підсумок практичного заняття: робота повинна приносити задоволення, ви маєте її досконало вміти виконувати і отримувати добру винагороду – ось що принесе радість і успіх.

 Захід у формі «Workshop» , який  провела викладач Рагулько О.Л. спрямований на навчання та напрацювання нових навичок. Основні відмінності«Workshop» – висока інтенсивність групової взаємодії, активність і самостійність учасників, отримання актуального досвіду і особисті переживання. Робота експериментально-дослідницької лабораторії стала  способом обміну ідеями щодо покращення якості товарів та послуг в торгівельній  і готельно-ресторанній справі. «Workshop» структурований з використанням суміші презентації, практичним дослідженням якості, створенням буктрейлера, який презентувала випускниця коледжу, а тепер студентка Прикарпатського національного університету імені В.Стефаника Подяча Яна.  Чаювання чи споживання кави для нас – це звична справа. Так що все таки краще: філіжанка кави, чи горнятко чаю? Чай чорний чи зелений? Кава розчинна чи заварна? Відповіді  давали експерти-товарознавці, туристи, що «приїхали» з різних кінців світу і поділилися способами приготування чаю та кави. Технологи готували напої, а майстер в/н Фігура Л.Я. вчила майбутніх працівників ресторанного сервісу  створювати  атмосферу чаювання, сервірувати стіл, підбирати посуд.

Здобувачі освіти вдячні ЗСУ, що мали можливість провести всі заходи без тривоги, без переживань і вірять в нашу перемогу і мир у рідній Україні.

 

Голова циклової комісії  Оксана РАГУЛЬКО


Якщо ж ти не можеш або не хочеш робити добре, краще зовсім не роби…

До Дня працівників стандартизації та метрології в Україні  і Всесвітнього дня стандартів 10 жовтня в коледжі проведено науково-практичне дослідження «Слідство ведуть знавці». Головні питання:

- «Фальсифікації – ні!»

- «Стандарти в обслуговуванні – шлях до успіху. Краще пізно, ніж погано…»

Все наше життя – це відповідність стандартам: письмо, математика, фізичні величини, будівництво, комп’ютерні технології, одяг, навіть стандарти людської зовнішності. Знайте, якщо ви хочете поліпшити життя і досягти успіху,  вам потрібно оточити себе людьми, чиї стандарти й вимоги до життя вищі за ваші. Для  майбутніх працівників сфери торгівлі, обслуговування питання стандартизації надзвичайно  важливе – воно пов’язане з якістю. Якість — це коли все зроблено правильно, навіть якщо ніхто не перевіряє,  це коли споживач отримує більше, ніж сподівається.

Здобувачі освіти спеціальності «Підприємництво і торгівля» поділилися дослідженням мети, завдань стандартизації, філософії тотального менеджменту якості  (ТQМ), що базується на принципі - поліпшенню немає межі. Подальший розвиток національної стандартизації та сертифікації визначається стратегічним курсом України на інтеграцію до світової економіки. Культ споживача, шанобливе ставлення до нього, вивчення і задоволення його запитів - відправна точка в управлінні компанією, створення сприятливого клімату в колективі і культивування моралі "Нормальній людині соромно погано працювати".
    Студенти  групи 2ГРС з експериментально - дослідницької лабораторії надали можливість «народному» журі  провести дегустацію трьох видів сирків плавлених і визначити найкращий. Група експертів провела органолептичне дослідження  в баловій системі і встановила результати, які підвели до висновку: «Маркування – це перший крок до збереження здоров’я – вмійте читати товар!».

   Стандарти в ресторанному обслуговуванні – це ввічливість, тактовність, уважність, це атмосфера гостинності, доброзичливості, терпіння, вміння  уникати конфліктні ситуації. Стандарти – це високий професіоналізм (досконала ваза ніколи не виходила з рук поганого майстра), це комфорт, особиста гігієна, одяг, це вміння використовувати правила сервірування столу, подачі страв, напоїв,складання меню, знання іноземної мови. Якість послуг – це відповідність очікуваним або встановленим стандартам.  Критерій ступені задоволення клієнта – це бажання повернутися ще раз і порадити це зробити своїм друзям і знайомим. З високою майстерністю студенти 3ХТ, 3ГРС під керівництвом досвідчених педагогів Мазур М,Я., Фігури Л.Я. проводили  сервірування столу, презентації найрізноманітніших овочевих страв і соусів, знайомили з технологією приготування і особливостями подачі відвідувачам.

Стандартизація і метрологія – поняття нероздільні. Викладачі Стеренчак Л.В., Лотоцька Н.В.  залучили учнів і студентів до участі в кількісному оцінюванні  і метрологічних дослідженнях. Метрологія - наука про одиниці, засоби та методи вимірювання, яка включає як теоретичні, так і практичні аспекти вимірювань у всіх галузях науки і техніки.

 Підсумок проведеного дослідження очевидний - професії і спеціальності, які обрали здобувачі освіти коледжу приносять радість людям, вони вам довірятимуть своє здоров’я і, навіть, життя. Пам’ятайте про це і удосконалюйтесь. Стандарт – це відповідність, це якість, це ваша мораль і відповідальність.

 

 Викладач Рагулько О.Л.

ПСИХОЛОГІЧНА  ПІДТРИМКА УСІХ  УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ В УМОВАХ ВОЄННИХ ДІЙ В УКРАЇНІ

Більше півтора року іде війна в Україні. Пристосування освітнього процесу до умов воєнного часу – ключове мобілізаційне завдання всієї освітньої галузі.  Перше і друге засідання циклової комісії товарознавства і комерційної діяльності в 2023-2024 н.р. розпочали з глибоким переконанням в остаточній перемозі ЗСУ і важливості надання якісних освітніх послуг в умовах продовження воєнних дій, загрози ракетних ударів. Необхідно надавати психологічну підтримку тим, хто цього потребує. Нині через війну психічне здоров’я всіх учасників освітнього процесу опинилися під впливом тяжких травмуючих чинників. Повітряні тривоги та постійна небезпека неабияк впливає на психічний стан кожного, а особливо молоді. Тому кожний педагогічний працівник сьогодні повинен знати особливості реагування підлітків на стрес. Як подолати в молодих людей почуття пригніченості та смутку, апатії і небажання щось робити, байдужості, надмірної тривоги та хвилювання, роздратованості, агресії, відчуття безпорадності? Окремі студенти скаржаться на безпричинну втому, виснаження, прояви нудоти, запаморочення,  головний біль, в них пропадає мотивація до навчання - відсутність бачення позитивного майбутнього.

Саме тому важливим є питання підвищення компетентності педагогічних працівників для надання психологічної допомоги студентам. Освітянам вкрай важливо піклуватися і про себе в часи високої невизначеності та стресогенності, віднаходити власні ресурси стійкості та життєвої енергії, адже їх  емоційний стан та стресостійкість безпосередньо впливають на емоційний стан студентів. Як надати першу психологічну  допомогу, як  боротися з «панічним страхом», підтримувати баланс всіх сил свого організму,  долати посттравматичні стресові розлади, створити сприятливу атмосферу для стабілізації відновлення почуття безпеки – з такими порадами виступили практичний психолог Гамбаль І.С., методист коледжу Торбин О.І., викладачі Рагулько О.Л., Стеренчак М.Р.

Війна — це насамперед психологічне знущання з людей. Навіть ті, хто зараз перебувають у безпеці, живуть у стані тривоги та стресу. Щоб працювати на перемогу й бути корисними іншим, ми маємо бути сильними. Тому навчитися надавати підтримку собі і навколишнім — особливо важлива навичка під час війни.

 Голова ЦК Рагулько О.Л.


Підсумки проходження технологічної практики

На черговому  засіданні циклової комісії товарознавства та комерційної діяльності (Протокол № 11 від 29.06 2023 р), крім питань, що стосувалися моніторингових досліджень якості всіх складових навчально-виховного процесу за 2022-2023 н.р. і розгляду плану на 2023-2024 н.р, обговорювали підсумки проходження технологічної практики студентами спеціальності «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність».

Керівник практики відмітила, що практична підготовка студентів є важливою складовою сучасного освітнього процесу та спрямована на оволодіння студентами системою професійних вмінь і навичок. Практика формує первинний досвід професійної діяльності та сприяє успішному саморозвитку студента. Передумовою для проходження технологічної практики є успішне засвоєння в повному обсязі дисциплін 6 семестрів підготовки згідно навчального плану за ОПП  спеціальності «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність». Відповідно до Положення «Про проведення практики», студенти проходили технологічну практику згідно підписаних договорів співпраці коледжу і торговельного підприємства. Здебільшого – це магазини м. Бурштин, а також ТП Рогатинського, Калуського районів. В підприємстві видали наказ про проходження практики, проведено інструктажі з охорони праці. Студенти заносили інформацію про роботу в ролі дублера-комерсанта, товарознавця продовольчих і непродовольчих товарів в щоденник і за результатами оформили звіт. Відгуки - характеристики про проходження практики  надали керівники від підприємств, а керівник практики від коледжу проводив постійний моніторинг проходження практики. Підсумком завершення технологічної практики став захист звіту, виступи з слайдовими презентаціями. Високий рівень вмінь (92%) свідчить, що ми випускаємо ще одну групу спеціалістів, що можуть віднайти роботу, ставати успішними працівниками у сфері торгівлі, а також продовжувати навчання у ВНЗ. 

      Голова циклової комісії Оксана Рагулько



Гостьова лекція - шлях до удосконалення компетенцій

   

                                              Успіх справи – в умінні побудувати спілкування…

Однією з важливих тем в підготовці спеціалістів сфери торгівлі та готельно-ресторанного господарства є формування культури і якості обслуговування. Концепції TQM (Total quality management, тобто загальне управління якістю) і CSR (corporate social responsibility, тобто корпоративна соціальна відповідальність)  є принципово новим підходом до управління будь-якою організацією і вимагає впровадження певних  принципів, серед яких є поліпшення якості послуг і торговельного обслуговування. Дане питання постає зараз не тільки перед великими, брендовими підприємствами, адже наявність високої культури та якості обслуговування відповідає соціальним та законодавчим запитам держави, сприятиме створенню позитивного іміджу та підвищенню конкурентоспроможності закладів сфери торгівлі і гостинності.

31 травня 2023 року в коледжі (на платформі Google МЕЕТ) відбулася гостьова лекція на тему «Причини виникнення, динаміка, наслідки, способи регулювання та попередження конфлікту» за участю Віри Ковальчук, кандидата педагогічних наук, доцента кафедри педагогіки та освітнього менеджменту  ім. Б.Ступарика  Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника. Лектор акцентувала увагу на важливості питань етики обслуговування, яка  розпочинається із внутрішньої культури працівників; психології і конфліктології, постійній готовності до встановлення приязного контакту з споживачем, незалежно від його поточного психічного стану. Виступ супроводжувався дискусією, де студенти долучалися до вирішення виробничих ситуацій, розгляду психологічних етапів обслуговування, дослідження поведінки споживачів в залежності від темпераменту, рис характеру. Надзвичайно захоплива лекція та оригінальна подача матеріалу дозволила студентам зануритися в питання, які є надважливими у їхній спеціальності та поєднати їх із перспективами розвитку сфери торгівлі і готельно-ресторанного господарства за сучасних умов розвитку нашої держави та її післявоєнному відновленні.


   Щиро вдячні Вірі Миколаївні Ковальчук за надзвичайно корисний освітній івент для студентів коледжу та сподіваємось на нові цікаві зустрічі!

 

   Голова ЦК  Оксана Рагулько


Пошуки шляхів профорієнтаційної роботи в умовах воєнного стану в Україні

     Вибір професії в житті кожної людини – важливе і відповідальне рішення, яке багато в чому визначає її подальший життєвий шлях. Члени циклової комісії, глибоко розуміючи специфіку сучасної освіти, у тому числі ті виклики, з якими викладачі стикнулися в період воєнного стану,  проводять профорієнтаційну роботу з урахуванням специфічних особливостей сьогодення.     Як відомо, найефективнішою для вибору майбутньої професії може бути формула: «хочу-можу-треба». «Хочу» – це те, що вас у ній приваблює; «Можу» – це ваші здібності, потенціал і стан здоров’я; «Треба» – це попит на професію на ринку праці. У зустрічах в школах, на різних платформах інтернет-ресурсів, в агітаційних презентаціях відкриваємо майбутнім вступникам світ торгівлі, перспективи спеціальності «Підприємництво, торгівля», професійного зростання фахівця, підвищення управлінської кваліфікації. Вдалий вибір професії - це запорука їхньої впевненості, одна з головних складових і умов людського щастя, усвідомлення власної цінності в соціумі. Ми повинні об’єднати зусилля, аби спільно долати складнощі воєнного часу і зробити все можливе задля того, щоб наші абітурієнти мали змогу подолати всі етапи вступної кампанії та стати студентами нашого коледжу.

Співпраця коледжу із 

стейкхолдерами як умова підвищення ефективності підготовки майбутніх товарознавців, комерсантів

 

Те, що я чую - забуваю. Те, що я бачу й чую - трохи пам'ятаю. Те, що я чую, бачу, обговорюю -  починаю розуміти. Коли  чую, бачу, обговорюю й роблю - я набуваю знань і навичок.

 

Підприємництво, торгівля та біржова діяльність – найсучасніша та найбільш затребувана спеціальність бізнес-спрямування, що поєднує у собі спеціальні знання, уміння,  та практичні навички щодо створення та здійснення успішного бізнесу, прибуткової торгівлі. Товарознавець  є важливою фігурою в торгівлі - це спеціаліст, який добре знає виробництво товарів, має уявлення про основні властивості товарів і причини, що їх обумовили; він знає, які умови треба створювати, щоб забезпечити транспортування, зберігання та реалізацію товарів;   мусить також впливати на формування смаку споживачів. Але головні питання – асортимент і якість товарів. Аналіз  стану товарних ринків України в останні роки дозволяє зробити однозначний висновок про постійне зростання обсягів виробництва товарів нових видів, подальше ускладнення видової та внутрішньовидової структури їх асортименту, постійне підвищення вимог до рівня якості, екологічної безпеки та конкурентності, тому досконале вивчення такого широкого асортименту можливе лише в торговельних підприємствах.

Тісна співпраця та взаємодія з стейкхолдерами, їх постійна участь у формуванні освітньої програми дозволяє вести підготовку наших студентів відповідно до професійних компетенцій, яких мають набути студенти в процесі навчання. Уроки на виробництві спрямовані на вивчення широкого сучасного асортименту товарів, уміння працювати в команді і з командою, знати перспективи розвитку торгівлі, що дозволить нашому студенту йти в ногу з життям та відповідати вимогам сучасному розвитку навчальної та практичної роботи.

                                                                                                  Викладач Ірина МАТЕЙКО


Ті сумніви, які не вирішує теорія, вирішить практика

 

Важливим «відкриттям» для студентів другого курсу спеціальності «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» було проходження навчальної практики, яка передбачена навчальним планом і регламентується чинним законодавством та нормативними документами Міністерства освіти і науки України (24.04-19.05 2023р.). В період практики у студентів закладаються основи досвіду професійної діяльності, практичних умінь і навичок, професійних якостей особистості фахівця. Від ступеня успішності на цьому етапі залежить його професійне становлення, вся увага акцентується на розвитку творчих здібностей студента; самостійності; умінні приймати рішення; спроможності працювати в колективі.

Професіоналізм у будь-якій галузі, а значить і в торгівлі – це сукупність компетентностей, які допоможуть швидко адаптуватися до запитів ринку та бути конкурентно-спроможними в існуючому соціально-економічному просторі. Якщо ти хочеш здобути успіх – ти повинен практикуватися. Вона веде до досконалості в виконанні будь якої роботи. Практика об'єктивно потребує зробити головною фігурою освітнього процесу конкретного студента.

Основні питання, що стосуються спеціалізації товарознавець, комерсант, пов’язані з асортиментом товарів, їх якістю, створенням замовлення на товари,  вивчення попиту, питань мерчандайзингу, виявлення фальсифікації, прийманням товарів, маркуванням. Під час відвідування підприємств торгівлі студенти ознайомлювалися з дотримуванням правил зберігання, підготовки до продажу, розміщенням товарів в магазині, з сучасним холодильним, ваговимірювальним, підйомно-транспортним, різально-фасувальним обладнанням. Найважливішим і найскладнішим для студентів виявилося відпрацювання навиків роботи з реєстраторами розрахункових операцій , обслуговування покупців, робота над створенням рекламних оголошень, відеоматеріалів.

Отже, мету навчальної практики виконано, підсумки оформлені у вигляді щоденника. Студенти володіють сучасними методами, формами організації, інструментами в галузі їх майбутньої спеціальності.

 

Керівник навчальної практики Рагулько О.Л.


За крок до технологічної практики...

Всі теоретичні і навчальні практичні завдання  виконано, студенти третього курсу спеціальності «Підприємництво, торгівля і біржова діяльність»  провели складну роботу для підтвердження своїх знань – написали курсові роботи і готові їх захищати. Для майбутнього товарознавця, комерсанта дуже важливо поглиблювати, систематизувати свої знання,  розвивати компетенції для вирішення конкретних фахових завдань.

Здобувачі освіти   провели науково-дослідницьку роботу  теоретичних джерел, продемонстрували вміння критично мислити, аналізувати передовий досвід, узагальнювати власні спостереження. Проте,  найбільше зацікавлення мали практичні дослідження діяльності торговельних підприємств регіону, основних постачальників товарів, асортименту, умов зберігання, приймання і продажу. Особливу увагу звернено на якість товарів, зменшення фальсифікації продукції, покращення споживної цінності і збереження здоров’я споживачів. Курсові роботи студентів доповнені додатками (таблиці, схеми, малюнки, фотографії асортименту, підприємств), графічною частиною. Захист робіт, де студенти виступали з презентаціями, створеними відео про дослідження якості товарів проходив творчо, часом дискусійно, з обговоренням найцікавіших проблем торгівлі, сучасних торговельних підприємств, а особливо якості асортименту як продовольчих так і непродовольчих товарів.

Викладач товарознавства Оксана РАГУЛЬКО


Методичний тиждень викладачів і майстрів виробничого навчання торговельно-економічних дисциплін

Любитель живе надіями; професіонал працює

                                                                                                               Г. Кейнін

Відповідно до плану роботи в коледжі проходив методичний тиждень, де викладачі і майстри виробничого навчання ділилися досвідом роботи, обговорювали проблеми сучасної освіти, встановлювали вимоги роботодавців до випускників коледжу, компетентності, які важливі для успішної трудової діяльності і можливості знайти високооплачувану роботу. Певним структурним елементом передового педагогічного досвіду є проведення відкритого заняття - уроку «відкритих дверей».

Система проведення відкритих занять повинна підтримувати все нове, передове, що народжується в діяльності педагогічного колективу, сприяти впровадженню у практику роботи навчального закладу прогресивних форм і методів навчання, розвитку й виховання учнів та студентів. Члени комісії відмовилися від проведення уроків «вистав», коли заздалегідь видані завдання, обговорено виступаючих, викладач тремтить від хвилювань (найчастіше їх проводили під атестацію педагогічного працівника). Проводиться відкрите заняття у звичайній діловій обстановці, у звичному для учнів, студентів  і викладача приміщенні кабінету, без додавання зайвого ажіотажу. Усі запрошені дотримуються педагогічного такту, у жодному разі не втручаються у хід занять, не виражають  у присутності  здобувачів освіти свого ставлення до роботи викладача, який його проводить. Як досягнути таких  відносин на уроці, коли педагог  стає другом, проявом чогось світлого, розумного попри  страх, паніку і навіть байдужість  у складний для країни час? Ми працюємо і шукаємо шляхи такого навчання, що допоможе формувати в студентів уміння вчитися, управляти інформацією, швидко приймати рішення, пристосовуватися до потреб ринку праці. 

Такою технологією є впровадження  змішаного навчання, а одним з видів змішаного навчання є «перевернутий клас». Суть даної методики полягає в поєднанні  традиційної освітньої технології з  використанням можливостей Інтернет технологій і надзвичайно важливої складової успішного навчання – самостійної роботи студентів. Розвиток професійної компетентності відбувається в віртуальній площині і дистанційній подачі інформації. Уроки  захоплюють учнів, пробуджують у них інтерес та мотивацію, навчають самостійному мисленню та діям. Алгоритм перевернутого класу під час вивчення дисципліни «Товарознавство продовольчих товарів»,  зокрема, теми «Молоко, вершки, кисломолочні продукти»  містить он-лайн та аудиторну складові, для кожної з яких запропоновано способи, механізми, технології та програмні засоби ефективної реалізації. Якщо формування асортименту супроводжується презентацією, літературними джерелами, то вивчення споживної цінності, виробництва товарів потребує пояснення у вигляді 5-10 хвилинного відео, використання дошки для розв’язку задач. Для визначення якості підготовлено натуральні зразки товарів, нормативно-технологічну документацію. Допомогою в підготовці студентів до уроку стало використання  відео (буктрейлер), що створили самі студенти (В коледжі працює експериментально-дослідницька лабораторія «Фальсифікації - ні!»). Щоб студент грамотно споживав медіа, його поставили в позицію режисера – створення відео фрагментів, виконання практичних та дослідницьких робіт; робота над спільним навчальним проєктом. Здобувачі освіти роблять висновки: успіх приходить до тих, хто багато працює, має мету, досконало знає свою роботу і володіє професійними навиками.

Майстер виробничого навчання групи «Електромеханік торговельного та холодильного обладнання» Яцинович О.Т. підготував методичну розробку до теми «Прокладка проводів живлення», де формою проведення обрав урок вивчення трудових прийомів та операцій. Структура методичної розробки містить анотацію, схему уроку, детальний конспект (сценарій) заняття, зразки дидактичного матеріалу, список літератури, що використано, ТЗН. Сучасного працівника повинні відрізняти: компетентність, самостійність, відповідальність і мобільність, системне і аналітичне мислення, інформаційна, правова і екологічна культура, підприємницька і творча активність, готовність до постійного оновлення знань, відповідальність за доручену справу – ось головні складові методичної розробки майстра Яцинович О.Т.

 

Голова циклової комісії Рагулько О.Л.

Міні - тренінг «Банк інновацій»

Сучасний соціально-економічний розвиток суспільства вимагає використовувати нові інноваційні методи та технології навчання студентів, які дозволять майбутнім фахівцям бути більш конкурентоспроможними на ринку праці. В умовах карантину, а тепер  війни, суттєво змінився підхід у навчанні. Інновації в тому вигляді, які розглядалися, не завжди приносять позитивні результати. Завдання сьогодні не тільки в тому, щоб дати професійні компетенції, але створити мотивацію до навчання. Перехід з «офлайну» в «онлайн» і навпаки, тривоги і тривожність студентів стимулює викладачів підбирати форми і методи, які допоможуть здобувачам освіти йти до мрій, збагачувати  свій досвід, розвивати  професійні компетенції (Психолог коледжу Гамбаль І.). На засіданні циклової комісії товарознавства та комерційної діяльності педагоги поділилися здобутками від впровадження інноваційного навчання при викладанні спецпредметів. Методист коледжу Матіїв В.В. відмітив, що серед визначених інновацій, крім психолого-педагогічних і соціально-економічних нововведень, на перше місце виходять науково-виробничі – комп’ютерні та мультимедійні технології: контекстне, імітаційне, модульне навчання, технологія ситуаційного навчання (кейс-метод), проектна. Викладачі Матейко І., Заставна І, Наумчук Г. відмітили, що в умовах дистанційного навчання гранично опосередковану роль відіграє викладач, а самостійну й автономну роль - студент. Використання новітніх інформаційно-комунікаційних засобів і технологій робить головною дійовою особою уроку здобувача освіти. Викладач Бояновська А. підготувала рекомендації з проведення уроку з використанням імітаційного навчання - «Розігрування ролей». Упровадження нової ідеї, проекту або технології часто наштовхується на різні перешкоди, - відмітив викладач Стеренчак М. Це  соціальні, організаційні, методичні, матеріально-технічні бар’єри, тому важливо шукати шляхи їх подолання.  

Своєрідний «Педагогічний вернісаж» (презентаційний) – це обмін досвідом у створенні презентацій до лекційних, семінарських, практичних занять. Як побудувати презентацію, щоб зацікавити студента і розкрити найбільше інформації про матеріал, що вивчається; як навчити студентів самостійно готувати виступи, робити логічні висновки, судження – питання, що цікавлять кожного педагога. Сучасний ринок праці диктує свої умови: якість професійно-практичної підготовки фахового молодшого бакалавра повинна відповідати не тільки вимогам освітніх стандартів, але й потребам суспільства і роботодавця (старший майстер коледжу Мислюк Н.) Зазначені якості створюють той потенціал особистості, що забезпечує їй відносно стабільну роботу в умовах постійних технологічних змін, здатність вчитися протягом життя та набувати нові компетентності.

Голова циклової комісії Рагулько О.Л.


Освітньо-професійна програма - реалістичний документ сьогодення 

26 січня 2023р. відбулося засідання циклової комісії товарознавства та комерційної діяльності (Протокол № 7), де  в результаті проведення аналізу, обговорення робоча група внесла зміни в діючу освітньо-професійну  програму для здобувачів освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра спеціальності «Підприємництво та торгівля». Перегляд ОП відбувається за результатами постійного моніторингу ринку праці і зворотного зв’язку із академічною спільнотою, студентами і роботодавцями. Здобувачі освіти безпосередньо та через органи студентського самоврядування залучені до процесу періодичного перегляду освітньої програми та інших процедур забезпечення її якості як партнери. Проведено анкетування (Google-форми) через визначення  їх думки щодо якості освітніх програм та освітньої діяльності в коледжі. Студент 3-го курсу Балай Богдан вказав на важливу роль у їхній підготовці проходження  навчальної, а пізніше – технологічної практики. На засіданні присутня представник стейкхолдерів Бучко М.П., директор магазину «Горгани», яка є  потенційним роботодавцем для випускників коледжу, забезпечує базою для проходження практики, контролю за відповідністю змістовного наповнення завдань практики сучасним вимогам практичної професійної діяльності в якості керівників від баз практики та участю у навчальному процесі у якості голови екзаменаційної комісії. Бучко М.П. розкрила очікувані результати, поділилася позитивними враженнями від випускників коледжу, які приходять працювати в підприємство. Особливої уваги заслуговують високі загальні і спеціальні компетентності. Більшої уваги потребують у вивченні здатність використовувати інформаційні та комунікаційні технології. ОПП – це не застигла догма, а реалістичний документ, що відповідає вимогам сьогодення, потреб ринку праці, галузі, стратегії  коледжу, що направлений на забезпечення належного рівня освітніх послуг та створення сприятливого середовища для здобувачів даної спеціальності.

 

Гарант ОПП програми, 

голова циклової комісії Рагулько О.Л.


Педагогічне читання - 2023

Медіа освіта: теорія і практика

В історії людства було безліч відкриттів, які змінили світ і сприяли розвитку цивілізації протягом тисячоліть -  вогонь, колесо, пеніцилін, двигун, пересадка серця, штучний інтелект, космонавтика, зв’язок... Але Інтернет відкрив світ  для всіх і поєднав так, як ніколи раніше. Сьогодні там проводять час не лише активні й особливо «просунуті». У віртуальних мережах вирує своє життя - люди спілкуються, зустрічаються, закохуються, сваряться, висловлюють свої думки, завантажують фотографії, відео. Одна з найголовніших небезпек соціальних мереж - упевненість у тому, що більшість їхніх віртуальних дій минаються без наслідків. Завдання педагогів не лише підготувати нове покоління до життя в умовах сучасного інформаційного суспільства, але й навчити розуміти й усвідомлювати вплив медіа на психіку людини, на її життя в цілому, навчити її захищатися  від сприйняття різної негативної інформації. Ось чому для педагогічного читання ми обрали тему «Медіа освіта:теорія і практика».

Віртуальна картина світу часто сильно відрізняється від реальної. Допомогти учням краще адаптуватися в інформаційному світі, опанувати мову засобів масової інформації, навчити аналізувати медіатексти, сприймати медіа продукт, щоб ефективно використовувати знання, котрі людина потребує – ось головна ідея виступу викладача Заставної І.В.  Серед великої кількості відомостей часто трапляються неправдиві новини, маніпуляції та пропаганда. Більшість дітей не володіють інформацією про небезпеку Інтернету і  не мають сформованих навичок он-лайн культури – так вважає викладач Матейко І.М. Інформація сьогодні - це продукт та капітал і успішним буде той, хто володіє когнітивною гнучкістю, свідомо споживає інформацію і здатний себе захистити  від інформаційного «сміття» .

 У практиці викладання навчальних предметів виникла потреба у використанні медіа продуктів, активної практичної діяльності учнів, побудові сучасного уроку з елементами медіа, що виступає ефективним засобом формування національної, моральної та ціннісної свідомості здобувача освіти, розвитку творчої, самодостатньої та критично мислячої особистості в умовах лавиноподібного наростання інформації. Методист коледжу Матіїв В.В. поділився досвідом проведення уроку узагальнення і систематизації знань з використанням елементів медіа. Переваги такого уроку очевидні: можливість навчити застосовувати комп'ютерну техніку для розв'язання навчальних завдань; підвищення мотивації до навчання за рахунок використання мультимедійних ефектів;  розвиток моторних і вербальних  комунікативних навичок учнів; економія до 30 % навчального часу уроку.

Щоб учень, студент грамотно споживав медіа, треба поставити його в позицію режисера – створення відео фрагментів, виконання практичних та дослідницьких робіт; робота над спільним навчальним проектом. . Педагог найчастіше виступає консультантом, який сприяє розвитку пізнавальної активності учнів, більш повному засвоєнню ними навчальної інформації. Викладач Бояновська А.Я., Рагулько О.Л., Наумчук Г.М.,  запропонували перегляд буктрейлерів, презентацій, які підготували студенти і учні. Це своєрідна  рефлексія та критичне мислення здобувачів освіти, що забезпечують свідоме споживання медіа продукції на основі ефективного орієнтування в  медіа просторі, різнобічного оцінювання змісту, джерела, форми і якості. Викладач Стеренчак М.Р. створив презентацію роботи «Googl –Class» , що дає можливість  підвищувати ефективність освітнього процесу за рахунок одночасного викладу вчителем теоретичних відомостей, показу демонстраційного матеріалу з високим ступенем наочності. Висновки педагогічного читання: з метою захисту учнів та студентів від психологічних, моральних та економічних небезпек в Інтернеті, якісного використання медіа ресурсів в освітньому процесі важливе значення має професійна компетентність сучасного педагога. Формувати готовність педагогів до впровадження медіа освіти та формування медіа грамотності учнів – завдання не на один рік…

 

Голова циклової комісії  Рагулько О.Л.


Тренінг професійної компетенції

Відповідно до річного плану роботи з 16 по 20 грудня проходив тиждень професійної майстерності і спеціальності учнів та студентів торговельно-економічного напрямку. Засідання інтелектуального клубу «Як започаткувати свій бізнес», яке проводила викладач Заставна І.В. проходило цікаво і на якусь мить студенти вже уявили себе успішними комерсантами, керівниками підприємств оптової і роздрібної торгівлі. Вони справлялися з ситуаціями, де оформляли необхідну документацію для відкриття бізнесу, відшукували можливості для перемоги в конкуренції, шляхи зменшення ризиків. В роботі комерсанта значення має все: професійна компетентність, особисті якості, комунікативні навички, комп’ютерна грамотність.

 Викладач  Стеренчак М.Р. підготував з студентами практичний тренінг «Зберегти своє життя – зберегти майбутнє». Те, що колись було просто словами, є дійсністю – важкою, сумною: поведінка при повітряній тривозі, хімічній небезпеці, коли ворог заходить на подвір’я… І що то за нелюди, «воїни», що начиняють іграшки вибуховими речовинами – для кого? Їх же піднімуть діти?! Маємо витримати, мусимо. Віримо в перемогу добра, світла і ЗСУ-– такий підсумок проведеного заняття.

         Під час інтелектуального ярмарку, який провела викладач Рагулько О.Л. студенти пробували вирішити суперечку: «Успіх – це щасливий випадок чи кропітка робота?» Команди юнаків і дівчат розкривали «підводні камені» спеціальності підприємництво, торгівля та біржова діяльність: як збільшити продаж товарів з точки зору мерчандайзера і товарознавця , як не допустити в реалізацію фальсифіковані продукти, чому важливо дотримуватись Закону України «Про захист прав споживачів». В роботі заходу брали участь всі присутні: вирішували ситуації, проводили соціологічне дослідження якості шоколаду, а експерти з експериментально-дослідницької лабораторії спростовували або підтверджували їх оцінку.

Інформаційний квест провела викладач Матейко І.М. Під час квесту частина інформації, що надавалася  для  групової роботи студентів, знаходилась  на різних сайтах. Завдяки діючим посиланням, студенти працюють в єдиному інформаційному просторі,  збирають  матеріали і вирішують ситуації, що стосуються їхньої спеціальності. Кожне правильно виконане завдання відкривало нову літеру кодового слова, а після його встановлення, вони отримують доступ до переходу на слідуючий рівень. Використання ресурсів Інтернету з інтегруванням їх в процес навчання, ефективно розв’язує багато задач практичного змісту, розвиваються професійні компетенції, самонавчання, самоорганізація; робота в команді, уміння знаходити кілька способів вирішення проблемної ситуації.

Майстри в/н Бояновська А.Я і Яцинович О.Т продемонстрували практичні вміння учнів групи ЕМТУ при обслуговуванні компресійної холодильної машини: принцип дії, дотримування правил безпеки, ремонту окремих частин, монтаж, перевірки роботи і ліквідації несправностей. До заняття підготовлено презентацію, буктрейлер «Будова компресійної холодильної машини».

Найактивнішими учасниками тижня стали студенти Балай Б., Остафійчук Р., Вишинський О., Хацевич Е., Романів Д.., Ільків Т., Сирова Х. Підсумовуючи результати тижня, здобувачі освіти роблять висновки: успіх приходить до тих, хто багато працює, має мету, досконало знає свою роботу і володіє професійними компетенціями.  Ми віримо, що їхня висока кваліфікація – це невеличкий внесок у перемогу!

 

Голова циклової комісії Рагулько О.Л.

Навчальна практика студентів групи 3-ПТБД

Освіта – скарб, праця - ключ до нього (П. Буаст)

Важливою і обов’язковою складовою підготовки спеціалістів є практична підготовка. Згідно наказу «Про проведення навчальної практики студентів коледжу ВСП «Бурштинський торговельно-економічний коледж ДТЕУ» (від 21.10.2022р.№ 51-01-072) студенти групи 3-ПТБД з 31.10 по 18.11.2022 р проходять навчальну практику під керівництвом викладача спецпредметів Рагулько О.Л.

Описуючи вакансію, роботодавці вказують певний перелік вимог, яким мають відповідати потенційні працівники. Серед них є  "комунікативні навички" (Soft Skills), які дуже важливі для підготовки фахового молодшого бакалавра спеціальності «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність». Комунікативні навички — це характеристика, яка показує як людина взаємодіє з іншими людьми під час спілкування, як вона їх розуміє, як вирішує емоційні ситуації і відчуває себе впевнено. Роботодавці справедливо сьогодні скаржаться на «Skills gap» - кваліфікаційний розрив між очікуваннями ринку праці від фахівця та тим, чого його навчили в навчальному закладі будь якого рівня.  Слід розуміти, що в сучасному світі випускник як ерудит, котрий чудово володіє виключно предметними знаннями, вже не потрібен роботодавцеві. Випускник – це не "мобільна енциклопедія", адже без відповідних навичок ці предметні знання на ринку праці імплементувати неможливо. Проходження практики дозволяє студенту оцінити рівень своєї компетентності та визначити необхідність її коригування в процесі навчання у коледжі. практика допомагає студенту усвідомити правильність обраного ним шляху.

Основні завдання навчальної практики:

- закріплення теоретичних знань, отриманих студентом в процесі навчання;

- засвоєння знань щодо охорони праці і техніки безпеки;

- підготовка студентів до проходження виробничої практики;

- ознайомлення з організацією роботи та структурою підприємств та організацій, а також із характером майбутньої професійної діяльності;

- виховання професійних якостей майбутнього фахівця шляхом залучення студентів до реальної професійної праці.

В процесі проходження практики студенти навчаються самостійно відбирати і систематизувати інформацію в рамках поставлених перед ними завдань; застосовувати отримані знання на практиці; вивчати технологію й устаткування, що використовуються в торгівлі; розвивати навички роботи в колективі; здійснювати самоконтроль.

Вивчай все не з марнославства, а задля практичної користі  (Г. К. Ліхтенберг)

 

Голова циклової комісії Рагулько О.Л.

Засідання циклової комісії торговельно-економічних дисциплін

«Ніхто не може привести інших туди, де не побував сам. Якщо ви хочете навчити інших, треба це знати  самому досконало і вміти виконувати цю справу».  

Стратегічною метою освітньої та науково-методичної діяльності циклової та методичної комісій є формування нової генерації фахівців у сфері торгівлі та  обслуговування, здатних працювати в умовах сучасного ринкового середовища. У формі творчої студії члени комісії обговорювали питання «Таємниці педагогічної майстерності». Успішне розв’язання завдань підготовки майбутніх спеціалістів значною мірою залежить від викладачів, їхнього наукового, творчого потенціалу, рівня загальної та психологічної культури, педагогічної майстерності й професіоналізму. Своїм досвідом в роботі в умовах дистанційного навчання в період пандемії, а тепер воєнного стану, поділилися заступник директора з НР Торбин О.І., реалізацією міжпредметних зв’язків на уроках спецпредметів і практики викладач Матейко І.В. - це розробка мультимедійного супроводу до уроків, презентації, індивідуальна робота з студентами, контроль з дисциплін. Майбутнє – за змішаним навчанням, яке дуже легко перемикати в різні режими, обирати різні організаційні моделі та стратегії відповідно до можливостей, потреб і викликів. Для забезпечення повноцінного освітнього навчального процесу на відстані, окрім технічного інструментарію, вчителю необхідно володіти низкою професійних та особистих компетентностей, які дозволять зацікавити, організувати учнів на початковому етапі та втримати їхню увагу аж до завершального – основна думка психолога Гамбаль І.С у виступі «.Життєві кризи особистості: шляхи подолання». Найголовніше для успішної кар’єри сьогоднішнього випускника – комунікаційні навички та комп’ютерна грамотність. Уміння працювати у віртуальній команді та розуміти великі обсяги даних – ці та інші навички будуть обов’язковими для навчання і кар’єри у майбутньому. Необхідно подавати програмний матеріал так, щоб формувати такі якості випускника як: ініціативність, інноваційність, мобільність, гнучкість, динамізм і конструктивність, що відповідає вимогам сучасного ринку праці. Допомогою для педагога є курси підвищення кваліфікації « Цифрові Google технології в освіті», які активно проходять члени комісії.

         На засіданні виступили  методисти коледжу Матіїв В.В., Наумчук Г.М., де окреслили напрями роботи в підготовці до атестації професії «Електромеханік торговельного і холодильного устаткування» та акредитації спеціальності «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність».

Голова комісії Рагулько О.Л.


Захист технологічної практики – завершальний етап підготовки студентів спеціальності «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність»

Дипломований спеціаліст, випускник коледжу, повинен володіти такими базовими компетенціями як конкурентоспроможність, мобільність, відповідальність, свідомість, толерантність, самооцінка. Професіоналізм – це особистий світогляд людини і її складова. Особливістю навчання в коледжі є практична спрямованість підготовки студентів, де обов’язковим етапом навчання та умовою є проходження практики на підприємстві. Студенти вільні у виборі місця проходження технологічної практики, тому навики  майбутньої роботи, оволодіння професійною майстерністю та готовністю  до самостійної трудової діяльності удосконалювали як у підприємствах роздрібної, так і оптової торгівлі. Навчально-методичне керівництво і виконання програм практики забезпечила циклова комісія товарознавства та комерційної діяльності. Захист звіту технологічної практики, презентації, виконання творчих завдань відбулися на платформі «МЕЕТ». У відгуках керівників підприємств є пропозиції випускникам після закінчення коледжу роботи за спеціальністю. Практика — це шлях до майбутньої кар`єри!

Звіт Подяча Я..pptx
ТП.Захист звіту. Росподнюк О..pptx

Методичний тиждень викладачів спецдисциплін торговельно-економічних напрямку

Жодна система освіти не може бути кращою, аніж вчителі, які в ній працюють, а  проведення методичних тижнів відкриває можливість демонструвати нові педагогічні технології, обмінюватися досвідом, здійснювати процес навчання й засвоєння знань із урахуванням взаємодії технічних і людських ресурсів. На засіданні циклової комісії від 22 березня 2022 р. (Протокол № 6) розроблено план проведення тижня, заступниками директора Кохан Г.Я., Торбин О.І., методистом Іванів Н.В.  надані методичні рекомендації щодо організації запланованих заходів. Ось уже третій рік дистанційне і змішане навчання стало викликом для педагогів, здобувачів освіти. І хоча в умовах воєнного стану в країні змінився формат проведення тижня, мета залишилася – підготувати конкурентноздатного фахівця, навчання якого здійснюється на основі фундаментальних досягнень науки. Найбільше зацікавлення  в студентів і педагогів мали такі заходи:

-        Стельмах Л.І. Засідання круглого столу на тему: «Підходи до підготовки конкурентоспроможних менеджерів для сфери торгівлі».  Студенти презентували свої погляди на моделювання посади менеджера в  сучасному бізнесі та поділилися баченням керівників підприємств,  де мали можливість проходити виробничу практику, визначили стратегічні перспективи зміни вимог до сучасного менеджера.

-        Стеренчак Р.М. Захист навчальних проектів з теми «Використання напівпровідникових приладів в устаткуванні харчової промисловості».( Робота на платформі «Googl Meet»)

-        Заставна І.В. Конкурс знавців бухгалтерського обліку «Облік – запорука економічного успіху». Бухгалтерський облік – це мова сучасного бізнесу, тому важливо використовувати комп’ютерні технології, що є інструментами процесів керівництва і діяльності підприємств торгівлі.

-        Рагулько О.Л. Відкрите  он-лайн заняття «Практична робота: дослідження асортименту і якості борошняних кондитерських виробів». Форма проведення: сфокусований на демонстрації «Перевернутий клас». Студенти підготували презентації, «буктрейлери», практичні рекомендації.

-        Мигдалович А.І. Практичне заняття на виробництві «Дослідження асортименту  непродовольчих товарів, рівня обслуговування споживачів» (Магазин «Копієчка»). Практичні компетенції найкраще розвивати в умовах безпосередньої участі в обслуговуванні, спілкуванням з покупцями, вивченням асортименту товарів, впровадження мерчандайзингу.

-        Бояновська А.Я. Науково - практичне обговорення питання «Інновації в навчанні – 2022» - підсумки проведення тижня і обговорення результатів проведеної роботи