Методи та форми роботи

Шаповал Людмила Вікторівна

Ранкові зустрічі – це перший урок, коли діти можуть висловити свою власну думку, своє бачення чогось. Ми стаємо в коло, привіталися, побажали одни одному гарного дня. Потім обговорили тему дня, тему тижня, що об’єднує всі уроки.

Значну частину навчального часу в НУШ присвячено роботі в групі, групова робота. Групова робота застосовується на уроках у тих випадках, коли завдання вимагає спільної роботи. Групова форма організації роботи корисна для формування навичок дискутувати. Більшості учнів легше висловитися у невеличкій групі. Цей метод дає можливість одночасно висловитись багатьом дітям і заощадити час.

На уроках читання вважаються доцільним використання таких методик, як інсценування казок, ляльковий театр, пантоміма.   Казки використовують з метою розвитку уяви. Гра називається «Продовж казку». Дітям пропонується нібито незавершена казка, для якої треба придумати закінчення. Кожна дитина має можливість казку закінчити по-своєму, тобто має ситуацію вибору. Це зацікавлює та розвиває творче мислення і уяву.

 Використання гри «Танграм»  вчить дитину  аналізувати зображення, виділяти в них геометричні фігури, візуально розбивати цілий об’єкт на частини, і навпаки – складати з елементів задану модель, а найголовніше – логічно мислити.

Болеско Жанна Василівна

Активізація пізнавальної діяльності учнів початкових класів шляхом впровадження інтерактивних технологій навчання

      Формування пізнавального інтересу - необхідна умова шкільного навчання. З перших днів дитини у школі я вірю в розум дитини, її можливості, в її право здобувати знання з радістю. Знання сприяють виникненню, розширенню і поглибленню зацікавленості до дійсності. Важливо збуджувати пізнавальну активність учня, що виявляється у запитаннях, діях. Маючи сформовані пізнавальні інтереси, дитина успішно навчатиметься, в неї з'явиться зацікавленість до навчальної діяльності. Пізнавальна активність учня початкових класів виявляється в навчальній діяльності. Молодший школяр застосовує набуті в дошкільному дитинстві знання й активно діє, робить відповідні висновки, здатний виконувати складні розумові операції.
  Найголовнішим завданням педагога на кожному уроці є активізація пізнавальної діяльності. Тому щоразу, обдумуючи урок, учитель має спочатку розв'язати принципове завдання, як найдоцільніше організувати передачу нового матеріалу - повідомлення, евристична бесіда, відкриття, роздум, розв'язання проблеми, самостійна робота тощо. Необхідно перетворити кожний урок на урок спілкування, мислення, де істина постає як суперечка про істину, як діалог.
   З метою активізації пізнавальної діяльності, я на кожному уроці застосовую елементи інтерактивних технологій, творчі проблемні завдання, що забезпечують розвиток тих здібностей і якостей, які перебувають у стадії формування.
   Актуальним сьогодні є впровадження у навчальний процес таких засобів активізації, як системи пізнавальних і творчих завдань, застосування різних прийомів співробітництва і навчального діалогу, групової та індивідуальної роботи, що сприяє зміцненню інтересів дітей.

Інтерактивні  технології та методи навчання

                      «Асоціативний кущ» 

На початку роботи визначаю одним словом тему, над

якою проводитиметься робота, а учні згадують, що виникає в пам'яті стосовно цього слова. Спочатку висловлюються найстійкіші асоціації, потім - другорядні. Фіксую відповіді у вигляді своєрідного «куща», який поступово «розростається».
     Цей метод універсальний, адже може використовуватися під час вивчення будь-якої навчального предмету.

«Мікрофон»
  Технологія «Мікрофон» надає можливість кожному сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи власну думку чи позицію.
Робота в парах
  Роботу в парах використовую для досягнення будь-якої дидактичної мети: засвоєння, закріплення, перевірки знань тощо. За умов парної роботи всі діти в класі отримують можливість говорити, висловлюватись. Робота в парах дає учням час подумати, обмінятись ідеями з партнером і лише потім озвучувати свої думки перед класом. Вона сприяє розвитку навичок спілкування, вміння висловлюватись, критичного мислення, вміння переконувати й вести дискусію. Під час роботи в парах можна швидко виконати вправи, які за інших умов потребують значної витрати часу. Серед них можна назвати такі:мету і на всіх етапах уроку.

·                  обговорити текст, завдання;

·                  узяти інтерв'ю і визначити став­лення партнера до будь-якої на­вчальної діяльності;

·                  зробити аналіз чи редагування письмової роботи одне в одного;

·                  проаналізувати разом проблему, вправу;

·                  протестувати її оцінити одне од­ного;

·                  дати відповіді на запитання вчи­теля;

·                  порівняти записи, що зроблені в класі.

Робота в групах
  Робота в групах надає всім учасникам можливість діяти, практикувати навички співробітництва, міжособистісного спілкування (зокрема, відпрацювання прийомів активного слухання, прийняття спільного рішення, узгодження різних поглядів). Роботу в групах використовую тоді, коли необхідно розв'язати проблему, з якою важко впоратись індивідуально та коли одним із очікуваних результатів є набуття навичок роботи в команді.
  Наприклад, на уроці «Моя Батьківщина - Україна» групову роботу можна організувати таким чином.
Учні об'єднані у З групи:
1 група - поети;  2 група - художники;  3 група -ерудити.
  Завдання:
1 група - скласти віршик про Україну;
2група - намалювати малюнок за темою «Моя Батьківщина»;

 «Мозковий штурм»
  «Мозковий штурм» є відмінним методом для використання досвіду учнів із метою розв'язання проблем та розробки ідей. Є, однак, дуже специфічні правила й основні принципи для «мозкового штурму», яких потрібно дотримуватись. «Мозковий штурм» найкраще спрацьовує

«Ситуація успіху»
  Для того щоб кожна дитина могла розвинути свої творчі можливості, необхідним є розумне керівництво з боку вчителя.
  Моя мета: створити ситуацію успіху для розвитку особистості дитини; надати можливість кожному вихованцеві відчути радість досягнення, усвідомлення своїх здібностей, віру у власні сили; допомогти дитині зрости в умовах успіху; дати відчути радість від здолання труднощів; допомогти зрозуміти, що задарма в житті нічого не дається, завжди необхідно докласти зусиль. І тоді успіх супроводжується відчуттям радості та задоволення від діяльності, виникає почуття компетентності.в групах у кількості 5 осіб.


Сирбу Анжела Григорівна

методи і прийоми НУШ 3 клас.docx

  Юркова Наталія Григорівна

   Одним з основних видів діяльності учнів початкових класів є гра. Саме тому Концепція Нової української школи передбачає використання ігрових конструкторів LEGO на уроках у початкових класах. Ігри з конструктором LEGO дозволяють молодшим школярам у формі пізнавальної гри дізнатися багато нового і розвинути необхідні в подальшому житті навички, перетворюються із пасивних слухачів на активних учасників освітнього процесу, усвідомлюючи важливість сформованих умінь і знань, притаманні дітям ХХІ століття. Вдало організована робота з конструктором LEGO має також великий виховний потенціал: допомагає виробляти необхідні якості особистості молодшого школяра – посидючість, активність, впевненість, творчість. Перспективність застосування ЛЕГО -технології обумовлюється її високими освітніми можливостями: багатофункціональністю, технічними та естетичними характеристиками, використанням у різних ігрових і навчальних зонах. Ми використовуємо LEGO на уроках у початкових класах, як важливий елемент навчального процесу, який допомагає дитині розвивати розумові та фізичні здібності: увагу, пам'ять, мовлення, дрібну моторику. Діти проявляють свої творчі здібності, фантазії, навчаються взаємодії з однолітками, взаємодопомоги, обміну інформацією, вмінню приймати рішення, розвивають комунікативні навички. При цьому у дитини виникає бажання вчитися, краще засвоюється матеріал.  Робота з освітніми конструкторами ЛЕГО, дозволяє дітям у формі пізнавальної гри дізнатися багато важливих ідей і розвиває необхідні в подальшому житті навички суспільно активної, творчої особистості, яка самостійно генерує нові ідеї, приймає нестандартні рішення.

 

"У своїй роботі я намагаюся дотримувати принципу зробити навчання не тільки успішним, але й цікавим, щоб кожна дитина відчула успіх у власних силах. У цьому мені допомагає метод розвитку критичного мислення «Кубування».

«Кубування» — це такий прийом навчання, який полегшує розглядання різних сторін теми у шести різних площинах.і водночас допомагає охарактеризувати поняття різнобічно й повністю, використовуючи для цього глибині знання. Цей прийом було запропоновано американським психологом і педагогом Бенджаміном Блумом, автором теорії таксономії, яка передбачає поділ цілей навчання на блоки: «знаю» — «творю» — «умію».  Цей прийом допомагає залучити до роботи всіх без винятку учнів і зробити навчання цікавим.

Н-д, при вивченні на уроці літературного читання оповідання В. Сухомлинського «Нічия квітка» так проводила роботу з кубиком.

- Згадайте все, що ви знаєте про квіти. А допоможе вам в цьому куб і питання, які розташовані на його сторонах

1) Опиши. - Як це виглядає?

 2) Порівняй.   - На що схоже?  Чим відрізняється?

 3) Установіть асоціації. - Які слова з’являються у вашій уяві, коли ви чуєте слово «квітка»?

4) Займіть позицію. - Яким є ваше ставлення до квітів? Чому?

5) Застосування. - Як би ви це використали?                                                           

6) Цікавинки. - Що цікавого про квіти ви знаєте?"