De evolutie om opleidingen "online als het kan en contactleren als het moet" aan te bieden moet tegemoet komen aan de nood om zo veel mogelijk mensen de kans te geven om een bepaalde opleiding te kunnen volgen.
Als VDAB beschikken we over verschillende opleidingcentra, uitgerust met allerhande didactische en praktische oefenstanden en bemand met specialisten als coaches voor de studenten.
Echter ook hier is een chronisch tekort aan technisch personeel voelbaar.
Een mogelijke oplossing is het aanbieden van de online opleidingen in een "Vlaanderen breede" context.
Hierdoor kan de lokale instructeur/coach ontlast worden voor de theoretische stukken en zich focussen op de praktijk sessies en het in stand houden van de opleidings posten.
Het digitale aanbod, niet te verwarren met de webleren cursussen, wordt per centrum gestructureerd met behulp van Google Classroom gebruik makend van de model classrooms.
De inhoud van deze opleiding is gemaakt met de toepassing als doelstelling, niet het uitsluitend vergaren van theoretische kennis.
De individuele aanpak waarbij theorie en praktijk via duidelijke didactische en pedagogische principes wordt afgewisseld, maakt deze opleidingsmethodiek uniek en succesvol om zowel werkzoekende maar ook werknemers competenties bij te brengen, die direct toepasbaar worden.
Zonder coach, komend uit het vakgebied en de mogelijkheid om samen te werken met collega's en cursisten is het online aanbod ontoerijkend.
Om dit op te lossen kan er gebruik gemaakt worden van Google Meet.
Het gebruik van Meet, laat een aantal scenarios van gebruik toe:
Een generieke Meet sessie, laat je toe om "Vlaanderen breedt" een coach ter beschikking te stellen.
Dit kan een instructeur uit het vakgebied zijn die tijdens zijn thuiswerk periode "stand-by" is in de sessie en zo direct aanspreekbaar is door een cursist, ongeacht vanuit welk centrum.
De classroom Meet sessies, kunnen gebruik worden door cursisten vanuit eenzelfde opleidingscentrum om met elkaar in contact te treden en zo een samenwerking te creëren binnen de groep.
Individuele Meet sessies tussen coaches en cursisten op afspraak maken 1-op-1 coaching mogelijk, zodat een cursist persoonlijk kan geholpen worden.
De recording mogelijkheid zorgt hier voor een extra naslagwerk voor de cursist.
Al deze vormen kunnen hun nut bewijzen en zijn vormen een meerwaarde in de maatwerking en individuele aanpak van opleidingen, die wij als VDAB beoogen.
Een voorbeeld van een generieke meet sessie is terug te vinden op de website: opleidingonderhoudstechnieken#Generieke meet.
Iedere pool van coaches, desnoods Vlaanderen breedt, kan zulk een generieke meet sessie opzetten.
Dit is de meest elementaire vorm van online coaching, waarbij geen enkele vorm van planning dient gevoerd te worden.
Bij de deelname ziet de cursist reeds of er een coach of collega-cursist aanwezig is.
De settings zijn zodanig dat de toegang op geen enkele wijze beperkt wordt.
Het gesprek staat open voor iedereen.
Het lege gesprek wordt niet verlaten na een aantal minuten inactiviteit, waardoor de coach voor lange tijd online kan zijn in wachtmodus, zonder onderbreking.
Instructeurs die thuis werk doen of de online coaches, kunnen hierin stand-by staan, door hun micro en camera uit te zetten, als ze beschikbaar zijn.
Wanneer een cursist hulp nodig heeft, kan hij deelnemen aan de Meet en daarmee de aandacht trekken van de instructeur.
Vermits deze Meet sessie generiek is, is het noodzakelijk om hiervan melding te maken in de classrooms.
Deze melding kan opgenomen zijn in de modelklas, waardoor ieder derivaat de correcte vermelding weergeeft.
De classroom Meet kan voorzien worden voor iedere derivaat klas.
Deze meet is bedoeld voor de docenten en studenten van een derivaat klas, een beperkte groep dus, zijnde personen die je vertrouwd en een VDABCAMPUS account hebben.
Als docent, klas eigenaar kan je er voor kiezen om de deelname aan deze Meet te beperken tot wanneer jij aanwezig bent of niet.
Indien je deze Meet voorziet om de samenwerking tussen cursisten te bevorderen, doe je er best aan om de optie: "De host moet deelnemen voordat andere kunnen deelnemen" uit te zetten.
Hierdoor kunnen cursisten onderling contact zoeken en hulp bieden aan elkaar.
Zo creëer je een virtuele klas waar samenwerking bevordert wordt.
Cursisten maar ook docenten kunnen zich stand-by plaatsen in deze Meet, als ze aanwezig zijn en open staan om elkaar te helpen.
Deze werking benadert het meest een reële klas omgeving.
Na het activeren van de Meet sessie in een classroom dient er, buiten het instellen van de host settings door de klas eigenaar, niets te gebeuren.
Voor iedere deelnemer wordt het Meet symbool zichtbaar bovenaan in het schoolwerk.
Wanneer je beperkte coaching wil voorzien waarbij je slechts een 1-op-1 contact toelaat, kan je gebruik maken van een afspraken schema in Google kalender.
Toepassingen zijn uitsluitend gericht op het individuele, zoals feedback, evaluatie, persoonlijke coaching en support en kunnen niet gebruikt worden voor groepssessies.
Wanneer je werkt met een afprakenschema in je kalender laat je de keuze van het tijdstip over aan de cursist, binnen de door jou afgebakende periode en aantal boekingen per dag.
Deze afspraken kunnen ook online, waarna het kiezen van een slot, de instructeur een Meet sessie toevoegt aan de afspraak.
Maak in je persoonlijke VDABCAMPUS kalender een afsprakenschema aan tijdens de dag met periodes en duurtijd zoals het je best uit komt.
Bepaal eventueel een buffer tijd tussen opeenvolgende afspraken en het maximaal aantal boekingen per dag.
Door ook dit schema te beperken met een koppeling naar je eigen VDAB agenda verhinder je dubbel boekingen.
Na het boeken van een afspraak slot door een cursist kan je hem een Meet sessie toekennen.
Deze is individueel en kan je ook opnemen, waardoor de cursist nadien de uitleg/evaluatie kan herbekijken.
RP4.mp4
Deze vermelding kan door de link van het afsprakenschema te voorzien in de classroom.
Op deze wijze kan de cursist zelf het tijdstip bepalen binnen de limieten die jij hebt opgesteld.
Het gebruik van deze 1-op-1 sessies is ideaal voor feedback en evaluatie momenten, waarna een volgend onderdeel van de cursus kan open gezet worden.