GEP като инструмент за структурни промени

Нека видим как да създадем и приложим план за равенство между половете като инструмент за структурна промяна.

Процесът на структурна промяна може да бъде разделен на 4 фази.

Обърнете внимание, че разделянето на фази артикулира, че съществува стратегическа гледна точка, насочена към постигане на равенство между половете: координирано въвеждане на мерки със стратегическа основа.


  • Когато започнете да създавате GEP, първо трябва да съберете данни и да оцените критично процесите и процедурите на организацията. Това се случва в рамките на Фазата на анализ.

  • След като сте събрали вашите данни, започва фазата на планиране. Може би сте установили, че няма дори достатъчно подходящи данни, събрани във вашата институция. Или са събрани, но се предлагат само чрез труден процес. Всички тези констатации могат да окажат влияние върху вашата фаза на планиране! В тази фаза вие определяте плана, възможните действия и мерки и да поставяте цели.

  • След планирането следва фазата на изпълнение, където вашите планирани дейности се изпълняват във вашите институции.

  • След това изпълнението се проверява във фазата на мониторинг. Важно е процесът на промяна да се оценява редовно, тъй като констатациите позволяват подобряване и адаптиране, когато е необходимо.


Има две неща, с които трябва да внимавате:

Мерки, като по-широка стратегия за многообразие или антидискриминационна стратегия, не правят GEP ненужен! GEP може да бъде от помощ за засилване на важността на темите за равенството, също в по-широк смисъл.

Но имайте предвид също така, че интерсекционалността изисква много по-широк спектър от експертни познания и други, по-обширни аналитични ресурси.

Не забравяйте да включите препратки към вече съществуващи стратегически документи или декларации във вашата организация, за да им осигурите по-голямо въздействие.