A. Bli genresäker
Repetera följande genrer:
- krönika
- novell
B. Hänvisa till källa
I någon eller några av uppgifterna brukar det ingå att du ska hänvisa till en av källorna i texthäftet från läsförståelsen. Du kommer alltså att kunna ha tillgång till texthäftet även under skrivuppgiften. I den uppgiften är det viktigt att du vet hur du ska välja ut (sammafatta eller citera) intressant och relevant information och att du vet hur du hänvisar korrekt.
C. Meningsbyggnad
Försök bli mer säker på meningsbyggnad med var du ska sätta punkt och kommatecken samt hur du bygger ut meningar med sambandsord.
D. Vanliga misstag
Öva på vanliga språkliga misstag, så att du får bort dem från din text. Om du undviker dessa misstag kan din text höjas ett helt betygssteg.
Om du vet att det är just meningsbyggnad, de/dem eller dialog som du har svårt med så kan du titta på dessa presentationer.