På Sveaskolan kan du välja mellan språken spanska, mandarin (kinesiska) och tyska. Det är obligatorisk att läsa ett tredje språk utöver svenska och engelska.
Om dina lärare upptäcker att du har mycket svårt för svenska, engelska eller matematik eller har kommit efter i kärnämnena på grund av till exempel långvarig sjukdom, kan du från och med åk 7 få möjlighet att läsa förstärkning i kärnämnena svenska, engelska och/eller matematik istället för spanska mandarin eller tyska. Det är det enda undantaget från regeln om att läsa moderna språk. I alla andra fall är moderna språk något som alla läser. De elever som byter till FiK får istället specialpedagogiskt stöd, för att så småningom bli behöriga att komma in på gymnasiet.
När lärarna upptäcker att du kommer att ha svårt att nå E i svenska, engelska och matematik så informeras skolans speciallärare om det. Hon samlar sedan in information från alla lärare och beslutar tillsammans med rektor om du är en av dem som ska få gå på FiK. Om du själv upplever stora svårigheter med svenska, engelska och/eller matematik så kan du och dina föräldrar prata med din klassföreståndare som i sin tur pratar med specialläraren.
Ibland går det rykten bland eleverna om att det är frivilligt eftersom man gör ett språkval, men så är det inte. Man kan välja vilket språk man vill läsa, men man kan inte välja bort att läsa språk. En annan missuppfattning är att modersmålsundervisning skulle kunna ersätta lektionerna i moderna språk. Så är det inte heller.
Lektionerna i Förstärkning i kärnämnen är med speciallärare Annika Rehn och hålls i biblioteket och det är två lektioner per vecka.
Oftast är det på samma tid som de andra i din klass har spanska, kinesiska eller tyska.