O radónu, fajčení, ich nebezpečných účinkoch a rétorike

Datum přidání: 11.5.2019 20:17:54

Hovorí sa: radón je druhá najväčšia; druhá najvážnejšia príčina rakoviny pľúc. V inej publikácii som čítal: Radón je najvážnejšia príčina rakoviny pľúc nefajčiarov a druhá najvážnejšia pre celú populáciu. Každý z týchto výrokov je nejakým spôsobom zavádzajúci. Pre ľudskú populáciu ako takú je radón bez ohľadu na intenzitu expozičného príkonu najvážnejším iniciátorom rakoviny pľúc, lebo všetci ľudia sú v budovách viac alebo menej nedobrovoľne exponovaní rádioaktívnym aerosólom z radónu. Časť populácie si dobrovoľne naviac vybrala riziko z fajčenia ako súčasť ich životného štýlu. Účinok faktoru fajčenie je obmedzený na skupinu fajčiarov. Populačný význam fajčenia je obmedzený veľkosťou skupiny fajčiarov. Keď fajčí prevážna väčšina populácie, je vplyv veľký, keď malá časť, vplyv je malý. 

Vplyv faktorov vyvolávajúcich rakovinu pľúc vždy študujeme alebo pozorujeme na pozadí expozície radónu, ktorá je v životnom prostredí človeka veľmi premenlivá. Preto by vždy, skôr ako vyhlásime o nejakom faktoru životného prostredia že vyvoláva rakovinu pľúc, mali by sme mať jasno o miestnej úrovni expozície radónu.

Americké, Európske i Ázijské radónové štúdie ukazujú, že nominálny koeficient rizika z expozície radónu je na celom svete rovnaký 8×10-10 m3/Bq.h ak meriame ekvivalentnú objemovú aktivitu radónu alebo 3,2×10-10 pri tej istej veličine meranej ako prostá objemová aktivita radónu, pričom sa uvažuje koeficient rovnováhy 0,4.

Z tohto pohľadu sa napríklad na Slovensku fajčenie ukazuje ako faktor pre fajčiarov najmenej 2,5× nebezpečnejší ako radón. V USA, kde majú priemernú aktivitu radónu v budovách 3,5× menšiu ako na Slovensku, sa fajčenie javí pre fajčiarov asi 8× nebezpečnejšie ako radón. Otázne je aká frakcia obyvateľstva v USA fajčí, na Slovensku to je len 19%. Preto je pre slovákov radón dominantným populačným iniciátorom rakoviny pľúc, nie fajčenie. 

Petr Škrabálek 11.05.2019