Regulujeme Rn koncentrácie

Niekedy sa prihodí, že meraním zistené koncentrácie radónu nie sú nízke podľa našich predstáv, ani podľa usmernení odporučeniami nadnárodných organizácií ako sú ICRP, WHO, IAEA, Euratom. 

Zámerne nemenujem Úrad verejného zdravotníctva SR a zákon 87/2018 Z.z., lebo ten úradníci ÚVZ postavili tak, aby bolo všetko v poriadku. Limit, alebo zásahová úroveň, nazvaná referenčná úroveň 300 Bq/m3 predstavuje efektívnu dávku 14 mSv za rok a nad ňou sa nachádza asi 10% rodinných domov, čo je máličko menej ako 5% z všetkých obydlí na Slovensku. To ešte neznamená, že podliehajú regulácii podla zákona 87/2018. Podliehali by, iba v tom prípade, ak by je chceli ich majitelia predať alebo dať do prenájmu.  Kto si býva vo svojom, nech žije v tom čo má, nech to je akokoľvek nebezpečné. chce.  Rezort Ministerstva zdravotníctva má úžitok z chorých. Za tých platia zdravotné poisťovne okolo 3 800 € za rok a kus. Zdá sa Vám vulgárne čo som napísal, vlastná skúsenosť mi hovorí, že veľmi nie, lebo tam ešte bola nastavená ruka na vreckové.

Nechajme maniere zdravotníckych pracovníkov tak. Možno sme mali len smolu na zlých ľudí a tým dobrým veľmi krivdíme. V časoch pred revolúciou som poznal viac tých dobrých, ale to bolo na inom území. Skúsme to inak, podobne ako to robí EPA. 

V prvom rade musíme svoje obydlie podrobiť monitorovaní OAR  v dĺžke najmenej 3 mesiace. Výsledok bude kvalifikovaný odhad OAR (priemernej objemovej aktivity radónu).  Čo teraz? Záleží na hodnotách OAR .

Ideálny prípad v rodinných domoch:  20 – 80 Bq/m3 , a  20 – 60 Bq/m3 vo viacbytových domoch. OAR sa väčšinou neoplatí korigovať, lebo by to bolo nákladné a efekt veľmi malý. Možno by sa ešte dalo odôvodniť znižovanie aktivít pri hornej hranici uvedených intervalov, ak by sa jednalo o naozaj málo nákladné opatrenia ako je montáž mikro ventilačných štrbín.

Situácie riešené zlepšením ventilačných pomerov: 90 – 300 Bq/m3 vo všetkých budovách. Cieľom opatrení je dostať hladinu radónu čo možno najnižšie za čo najmenší peniaz. Pritom musíme mať na mysli vedľa obstarávacích i prípadné prevádzkové náklady ak použijeme napríklad ventilátory s rekuperáciou tepla. V bytových domoch musíme zvažovať i situáciu obydlia. Byty na prízemí musíme regulovať podobne ako rodinné domy, lebo okrem emanácie konštrukcií regulujeme i príspevok pôdneho plynu, zatiaľ čo byty vo vyšších podlažiach sú zaťažené len radónom zo stavebných konštrukcií. Tu prichádza do úvahy len regulácia ventilačných pomerov. Na prízemí podľa stavebnej situácie je možné použiť napríklad prevetrávanie štrkového lôžka platne alebo iné techniky podľa aktuálnych možností.  Cieľom je obmedziť alebo zamedziť prúdenie pôdneho plynu do obytného interiéru. Fantázii sa medze nekladú.

Situácie nad referenčnou úrovňou 300 Bq/m3 sa budú vyskytovať najmä v rodinných domoch. Jiránek odporúča úrovne radónu do 500 Bq/m3 riešiť úpravou ventilačných pomerov. Najmä v pasívnych a nízko energetických domoch, kde je predpoklad nedostatočnej výmeny vzduchu (menej ako 0,3/h). V starších a starých domoch sa budeme musieť popasovať s vybudovaním dodatočných podtlakových opatrení. Tie bude musieť vypracovať projektant, lebo okrem radónu musí riešiť tepelno technické otázky, riziko kondenzácie par a zamŕzania vody v konštrukciách.

Kategórie sa budú prekrývať, lebo ďalším kritériom sú náklady na opatrenie. Teraz nemám na mysli len náklady finančné, veď v súčasnosti vo väčšine prípadov pôjde o svojpomocné riešenia a materiálové náklady na ne nie sú veľké. Ide o to, zvoliť taký postup nápravy, ktorý sa v konkrétnej stavebnej situácii dá zhotoviť s najmenšou námahou, s najmenším nárastom nepohodlia pre bývajúcich pri realizácii. 

Sme na nie vyšliapanej ceste. Špeciálne podniky, ktoré sa naprávaním radónových expozičných situácií budú profesionálne zaoberať prv musia vzniknúť, tak ako vznikli špecialisti na zateplovanie domov. Sú tu ale situácie, ktoré vyžadujú urgentné riešenie. Do príloh som pre vás vložil príručky vypracované prof. Dr. Ing. Martinem Jiránkem, ktorý sa problematikou znižovania koncentrácií radónu v budovách zaoberá vyše 30 rokov a platí v našej oblasti za najväčšiu autoritu.   

Je tu ale maličký problém, optimalizácia rizika. Tento zásadný princíp radiačnej ochrany v tých zošitoch chýba. Pri navrhnutom opatrení by sme sa mali pozrieť na náklady na navrhované opatrenie a vybrať to, ktoré poskytuje rovnaké prínosy za nižšiu cenu. Ak zosilníme ochranu a náklady veľmi nevzrastú, sme na dobrej ceste. Potom je na investorovi, majiteľovi domu, či bude súhlasiť s ďalším zintenzívnením ochrany alebo nie. Optimalizácia je ukončená vtedy, keď ďalšie zvýšenie nákladov neprináša požadovaný efekt.    

Začnite Knihou 300... nieje opravená, ako som si pri ukladaní myslel.  Ak si nebudete istí, konzultujte s nami. ZRRR tu je pre Vás. Petr Škrabálek

Pokyny pre záujemcu o meranie: Klapni na text „Prihláška RAMARN v prílohách. počkaj až sa otvorí dotazník a klapni na modrú značku „ otvoriť v aplikácii texty Google”. Vyplň dotazník a na levej lište klapni na značku presunúť a označ priečinok Prihlášky RAMARN 2020