Politika ochrany pred radónom v obydliach

Politika ochrany ľudí pred účinkami prírodnej rádioaktivity vychádza z doporučení nadnárodnej autority v radiačnej ochrane Medzinárodného výboru pre rádiologickú ochranu (ICRP). Podnetom na vydanie zákona 87/2018 Z.z. o radiačnej ochrane v Slovenskej republike boli ustanovenia Smernice rady 2013/59/Euratom. Tvorcovia zákona, z neznalosti zmien ktoré priniesli Publikácie ICRP 103 a ICRP 126 a pri nerešpektovaní požiadaviek Smernice 2013/59, vytvorili zákon, ktorý obyvateľov Slovenskej republiky pred účinkami radónu nechráni.

Ako to je možné? Používanie starých nástrojov ochrany v novom systéme ochrany viedlo k tomu, že zákonom regulovaná oblast expozície ľudí sa týka len asi 5% obyvateľstva. Tých, ktorí žijú v najhorších expozičných podmienkach. Ako už viete, účinok žiarenia, vyvolanie choroby, je náhodný (stochastický) a preto ochrana len tejto skupiny ľudí z hľadiska populačného rizika nemá praktický význam.

Systém ochrany ICRP 103 je založený na Odôvodnení regulácie rizika a optimalizácii ochrany.  Referenčná úroveň je horná hranica optimalizácie, nie hranica medzi prijateľným a neprijateľným a už v žiadnom prípade nie medzi bezpečným a nebezpečným. Referenčná úroveň je ustanovená v § 130 zákon 87/2018 o radiačnej ochrane ako ročná priemerná hodnota objemovej aktivity 222 Rn (OAR) 300 Bq/m3. Chyba je, že zákon 87 používá referenčnú úroveň ako limit, ku ktorému sa znižujú všetky vyššie hodnoty (tých je málo). Podľa Smernice 59 sa má postupovať tak, že hodnoty nad referenčnou úrovňou sa znížia pod hodnotu 300 Bq/ma vykoná sa optimalizačná analýza. To je proces pri ktorom sa na matematickom modelu sleduje závislosť velikosti poklesu rizika na prírastku nákladov na ochranu. Ochrana je optimálna, keď na zvýšenie nákladov pokles rizika nereaguje. Alebo sa za optimálnu považuje, keď OAR je nižšia ako 100 Bq/m3. Proces optimalizácie podľa ICRP zákon 87/2018  NEUPLATŇUJE.  

300Bq/m3 zodpovedá efektívnej dávke 10mSv/rok. Účinok tejto expozície, vyjadrený koeficientom rizika úmrtia na rakovinu pľúc, má hodnotu5,5×10-4 ,

V zámeroch doporučených ICRP, prevzatých EURATOMom v Smernici 2013/59 je expozícia ľudí nad referenčnou úrovňou spoločensky neprijateľná a každá expozícia pod referenčnou úrovňou má byť optimalizovaná na tak nízku hodnotu, akú ide technickými prostriedkami dosiahnuť s použitím rozumných nákladov. Tu vyvstáva otázka čo sú rozumné náklady. Efektivita nákladov na ochranu klesá exponenciálne s lineárne klesajúcou OAR. To znamená, že sa rýchlo dostaneme do situácie, kedy prírastok nákladov na ochranu vyvolá len nevýznamné zníženie expozičného príkonu. Vtedy je ochrana optimálna.

To nastáva pri OAR pod 100 Bq/m3, pri koeficientu rizika asi 2,0×10-4.

Podľa poznatkov z prieskumov asi 85 % obyvateľov SR, vlastníkov rodinných domov a bytov, vďaka špatnému zákonu uviazlo bez ochrany v radónovej pasci medzi 100 a 300 Bq/m3. K nim pribúda ostatných 5% vlastníkov rodinných obydlí, v ktorých je aktivita radónu vyššia ako referenčná úroveň, lebo pozornosť zákona si zasluhujú len domy na predaj alebo prenájom.

Pre týchto ľudí tu je projekt Občianska sebaobrana proti rakovine pľúc z radónu v obydliach. Zabezpečujeme osvetovú prácu a poskytujeme službu monitorovania obydlí dozimetrami RAMARN za rozumnú cenu. Výsledky monitorovania spracujeme, a vlastníkom domov a bytov odporučíme ako ďalej postupovať pri zlepšovaní kvality ovzdušia vo svojom obydlí.

Zákon 87/2018 Z.z. z regulačnej kontroly vylučuje všetky domy postavené po 27. 6. 1992 bez ohľadu na spôsob vlastníctva. Uvedené dátum je mementom radiačnej ochrany Slovenskej republiky pred radónom v budovách. Vtedy vstúpila do platnosti vyhláška ministerstva zdravotníctva SR č. 406 Zb. o požiadavkách na ochranu pred účinkami prírodnej rádioaktivity v budovách. Právne účinná bola len 2 roky, potom bol zrušený jej nadriadený zákon. Jej praktický účinok bol nulový, lebo zákon nepamätal na sankcie za nedodržiavanie ustanovení a preto je nikto nerešpektoval.  

Z hľadiska praktickej radiačnej ochrany nemá dátum 27.06.1992 žiadny význam.  

Nasledujúce legislatívne opatrenia, boli takisto diskriminačné ako terajší zákon. Pri preventívnej ochrane pred radónom pri výstavbe nových domov vylučuje z okruhu povinných individuálnych stavebníkov a o majiteľoch rodinných domov a bytov sme už hovorili. 

K optimálnej expozícii obyvateľstva vedú dve cesty: 

zamedzenie vznikaní nových expozičných situácií pri výstavbe nových budov – politika prevencie radónu a 

systematické ozdravovanie teraz užívaných budov – politika zmierňovania účinkov radónu, pre ktoré máme  už diskutovaný projekt Občianska sebaobrana. 

Na preventívne opatrenia sa kladú nasledujúce nároky: sú súčasťou projektu stavby, sú nákladovo nenáročné stavebné opatrenia, ktoré udržiavajú interiérovú aktivitu radónu hlboko pod stanovenou referenčnou úrovňou po celú dobu predpokladanej životnosti stavby. Sú nehlučné a nenápadné, po čas výstavby bezproblémovo realizovateľné.

Podkladom na projektovanie preventívnych opatrení je radónový potenciál základových pôd, ktorý je určený objemovou aktivity radónu v pôdnom vzduchu a priepustnosťou pôdy pre plyny. Stanovuje sa experimentálne radónovým prieskumom stavebnej parcely. Prieskum vykonávajú autorizovaní špecialisti. Radónový potenciál pozemku nie je prenosný metódou per analógiam na susedné pozemky, lebo radónový potenciál je citlivý na bodové poruchy podložného masívu a priepustnosť drobných poruch plynotesnosti základových konštrukcií dvoch susedných domov nikdy nie sú rovnaké.

Stratégie politiky ozdravovania obydlí nad referenčnou úrovňou. 

Objekty ozdravovania je potrebné vo fonde domov najskôr vyhľadať (projekt Občianska sebaobrana). Po vyhodnotení dlhodobého merania interiérovej aktivity radónu sa podľa stupňa prekročenia referenčnej úrovne rozhodne o naliehavosti zabezpečenia ozdravných opatrení (doporučenia ZRRR). Očakávajú sa vyššie náklady, lebo ozdravné opatrenia sa montujú do hotovej stavby a niekedy sú nevyhnutné búracie práce, ktoré zasahujú do vyhradených konštrukcií budovy. Na ozdravné opatrenia sa vzťahujú tie isté požiadavky ako na preventívne opatrenia a to dosiahnuť v už hotovej stavbe býva ťažšie. 

 Pre tých, čo chcú vedieť o problematike radónu viac, máme príručku Radón v dome, ktorú každému na požiadanie bezplatne poskytneme. Stačí poslať e-mail na adresu zrrr.radon@gmail.com s textom : chcem príručku Radón v dome.   

17.04.2017 Petr Škrabálek  aktualizované 16.03.2018