Občianska sebaobrana proti radónu
Sebaobrana proti radónu v obydliach
Slovensko má najvyššiu priemernú aktivitu radónu v obydlia zo zemí EU a OECD a celkom pochopiteľne i najvyšší relatívny výskyt rakoviny pľúc.
V súlade s princípmi radiačnej ochrany podľa doporučení ICRP 126, v zmysle Smernice 2013/59, Manuálu WHO a Príručky minimálnych bezpečnostných štandardov SSG–32 MAAE a po preštudovaní zákona 87/2018 Z.z. o radiačnej ochrane ZRRR prichádza s programom občianskej sebaobrany pred nebezpečnými účinkami radónu na zdravie ľudí v ich obydliach.
Program sme nazvali
Sebaobrana proti rakovine pľúc z radónu v obydliach
Prečo sebaobrana? lebo radón je špecifický karcinogén ktorý vyvoláva rakovinu pľúc u fajčiarov ako u nefajčiarov a hojne sa vyskytuje v obydliach. Koncentrácie radónu sa dajú technickými a stavebnými postupmi trvalo znížiť. Zníženie úrovne koncentrácie radónu v obydlí vedie k znížení rizika ochorenia rakovinou pľúc jednotlivca, plošné zníženie koncentrácií radónu v obydliach vedie k ozdravení populácie. Sebaobrana preto, že štátny orgán verejného zdravia, ÚVZ, kontrolu radónu v obydliach vo vlastníctve ich užívateľov nepodporuje.
Sebaobrana začína monitorovaním aktivity Rn v obydlí
Viete, akú aktivitu radónu máte vo svojom obydlí? Predpokladám, že nie, lebo ani užívateľom 4000 obydlí preskúmaných v rokoch 1992-8 výsledky monitorovania neprezradili. Vraj aby nevznikla panika, hovorila vtedy vedúca kolektívu výskumníkov.
My sa paniky nebojíme. Nakoľko dozimetrickú službu s použitím detektorov stôp alfa častíc v pevnej fáze na Slovensku nikto neposkytuje, ZRRR ju na podporu programu zabezpečilo u Českého metrologicky autorizovaného partnera a naviac, za bezkonkurenčne nízku cenu. Pre jednotlivcov cena služby neprekročí 15€ za dodanie a vyhodnotenie jedného dozimetra, pri spoluúčast miestnych samosprávnych orgánov poskytujeme zľavu 20% na dozimeter.
Monitorovanie obvykle trvá od 3 do 12 mesiacov. Optimálne výsledky sa pohodlne dosahujú keď monitorovací cyklus trvá približne ½ roka a zahrnuje časť vykurovacieho a celé jedno prechodné obdobie. Monitorujú sa obytné miestnosti na prízemí stavby: obývacie kuchyne, obývačky, spálne, detské izby, herne.
Pri koncipovaní programu sebaobrany vychádzame z nasledujúcich poznatkov:
Ø radón je najsilnejší špecifický karcinogén pre nefajčiarov a po fajčení druhý najsilnejší pre celú populáciu, vyvoláva rakovinu pľúc. Účinok fajčenia a radónu sa sčitujú.
Ø relatívny výskyt rakoviny pľúc v SR je najvyšší v Európe a OECD, 6,24×10-4
Ø obyvateľstvo SR je vystavené najvyššej objemovej aktivite radónu (OAR) v obydliach z krajín Európy:
priemer cez všetky domy 175 Bq/m3,
priemer cez rodinné domy 360 Bq/m3,
Ø na Slovensku fajčí iba 19% obyvateľov, čo je najmenej v Európe. Už to nie je pravda, Eurobarometer sa opravil a hlási 26% fajčiarov.
Z výsledkov prieskumov radónu v budovách SR (Nikodémová 1992–5), (Cabáneková Ďurčík 2015) a údajov Národného onkologického registra sme odhadli populačné koeficienty rizika rakoviny pľúc:
Ø nefajčiari bytové domy, medián 95 Bq/m3 2,00×10-4
Ø nefajčiari rodinné domy,medián 245Bq/m3 5,04×10-4
Ø fajčiari bytové domy, 1,32×10-3
Ø fajčiari rodinné domy 1,66×10-3
Hore uvedené koeficienty rizika treba vnímať ako priemerné hodnoty na odhad spoločenského dopadu expozície radónu na obyvateľstvo. Na odhad individuálnej pravdepodobnosti ochorenia sa nehodia. Na to musíte poznať OAR Vášho obydlia, resp. všetkých adries, na ktorých ste sa v uplynulých 35 rokoch doteraz zdržiavali dlhšie ako 2 roky.
Prihlášku na meranie radónu vo Vašom dome v programe Sebaobrana proti radónu v obydliach získate na adrese <zrrr.akademicka@gmail.com>