Radón v interiéroch domov

Prírodný rádionuklid 222 radón (polčas 3,8 dňa) vytvára v interiéroch domov rýchlo sa premeňujúce alfa a beta rádioaktívne aerosóly. Vdychovanie týchto aerosólov zvyšuje riziko ochorenia rakovinou pľúc. Riziko je priamo úmerné objemovej alfa aktivite vdychovaného vzduchu a dĺžke expozície (dobe bývania).

Chrániť pľúca pred aerosólami respirátorom je v pracovnom procese bežná praktika, ale pre celodenný súkromný život sa to až tak praktické nejaví. Chrániť interiér pred pre prenikaním radónu z podložia stavby je technicky snadno uskutočniteľné tak pri výstavbe, ako aj pri rekonštrukcii domu. 

Na Slovensku sú radónom z podložia ohrozené najmä rodinné domy. Ich interiéry bývajú v priamom kontaktu s podložím a keď sú podpivničené, stropné konštrukcie pivníc nie sú vybudované plynotesne.

Chrániť stavby na bývanie pred prenikaním radónu z geologického podložia ukladá stavebníkom a majitelom stavieb na bývanie zákon NR SR č.:355/2007 Z.z.. 

Podrobnosti ochrany stavieb pred radónom z podložia ustanovuje vyhláška MZ SR č.:528/2007 Z.z.

Združenie pre reguláciu rizika z radónu má záujem oboznámiť verejnosť s filozofiou i praxou ochrany pred radónom a zdôrazniť spoločenskú potrebu ochrany ľudí pred radónom. Preto sme pre Vás pripravili 3 prílohy. Prvá, „Pandemia z radónu....” hovorí o zdravotných aspektoch expozície radónu. Druhá, „Zdroje radónu....” oboznamuje čitateľov s reálnymi zdrojmi radónu v budovách na plošných základoch. Tretia, „Ako ušporiť....” je zas viac určená stavbárom, projektantom stavieb a ich rekonštrukcií, lebo oni musia vedieť čím sa to zapodievajú, a ako reagovať na konkrétne stavebné situácie.