Snimanje spektra jonskog izvora mVINIS

UVOD

Upravljanje jonskim izvorom mVINIS u potpunosti je realizovano na glavnom kontrolnom sistemu Honeywell. U fazi testiranja jonskog izvora mVINIS ustanovlli smo da snimanje i obrada spektra nije zadovoljavajuća sa kontrolnim sistemom Honeywell, pa smo ovaj problem prevazišli pomoću PC kompatibilnog industrijskog kontrolera uR2D2. Za ovaj kontroler je razvijen program pomoću softverskog alata Labwindows/CVI i isti radi pod operativnim sistemom

Win 95 /NT.Program ima ~2500 programskih linija.

Pored snimanja spektra ovaj program omogućva i upravljanje pećnicom za čvrste materije, može crtati grafikon intenziteta snopa u trajanju od nekoliko sati, snimanje profila snopa itd. Autor je želeo da napravi ekspertni sistem koji bi autonomno vodio upravljanje jonskim izvorom mVINIS i ovaj program se može razumeti kao deo ekspertnog sistema.

Sl. 1  Glavni ekran programa MVINIS

Program ima mogućnost startovanja pet različitih aplikacija, od kojih su realizovane OVEN i DIAGNOSTIC. Levim tasterom miša aktivira se željena aplikacija.  Na fotografiji su Anfrej Efremov, projketant jonskog izvora mVINIS i Aleksandar Dobrosavljević, vođa tima jonskog izvora mVINIS.

APLIKACIJA ECRIS

Aplikacija ECRIS (sl.2) omogućava grafičko prikazivanje intenziteta jonskog snopa u realnom vremenu (chart recorder) i merenje profila snopa sa niskoenergetske linije. Pored toga u digitalnoj formi se prikazuje intenzitet jonskog snopa. 

 

Sl.2 Ekran aplikacije ECRIS

APLIKACIJA OVEN

Aplikacija OVEN (sl.3) omogućava kontrolu pećnice za čvrste materije. 

Sl.3 Ekran aplikacije OVEN

Ekran se sastoji od nekoliko nezavisnih polja. Polje “Set Values” omogućava inicijalizaciju jednosmernog izvora i postavljanje željene struje kroz pećnicu. Aktiviranjem programskog dugmeta “INITIALIZE” vrši se inicijalizacija jednosmernog izvora. Inicijalizacija se mora obaviti pre postavljanja struje. Postavljanje struje se može obaviti aktiviranjem polja “Oven Current” bilo upisivanjem željenje brojčane vrednosti ili aktiviranjem strelica na polju. Struja se ikrementira/dekrementira u koracima od 10mA. Maksimalna vrednost struje koja se može uneti je 1A i ovo je izvedeno da bi se zaštitila pećnica od pregrevanja.

U polju “Measured Values” se prikazuju izmerene vrednosti struje i napona jednosmernog izvora i izračunata snaga izvora. Merni podaci se osvežavaju svake sekunde.

Program crta u realnom vremenu intenzitet jonskog snopa. Korak merenja iznosi 2s, a vremenski interval u kome se prati jonski snop iznosi 1h.

APLIKACIJA DIAGNOSTIC

Aplikacija DIAGNOSTIC omogućava snimanje i obradu spektra jonskog snopa i po mišljenu autora predstavlja najvažniju aplikaciju programa MVINIS.

Sl.4 Osnovni ekran apliakcije DIAGNOSTIC

Na ekranu se uočavaju nekoliko nezavisnih polja. Centralno mesto zauzima grafikon na kome se u realnom vremenu crta spektar jonskog snopa i istovremeno u polju “Beam Current” u digitalnoj formi se prikazuje trenutna vrednost intenziteta jonskog snopa izražena u  emA.

Pri vrhu ekranu su ispisana naelektrisanja tako da operater može prepoznati koja sve vrsta naelektrisanja postoje u jonskom snopu. Pomoću dirki levo, desno, gore i dole može da se pomera kursor (mali plavi krstić) po krivoj, a na desnoj strani ekrana u određena polja ispisivaće se vrednosti za struje analizatorskog magneta, solenoidnog sočiva, kvadropola, vrednost struje snopa, magnetnog polja analizatorskog magneta i odnos A/Z.

Aktiviranjem programskog dugmeta GAS operator može uneti parametri za novi gas i aktiviranjem programskog dugmeta ANALYSES proveriti da li joni određenog nalektrisanja tog gasa postoje u spektru.

Aplikacija VACUUM bi trebalo da prikazuje stanje svih vakuumskih ventila, a aplikacija SAFETY bi trebalo da prikazuje stanje interlokova, temperatura i pritisaka sa pojedinih uređaja.

Aplikacije VACUUM i SAFETY nisam završio zato što sam sredinom jula 1999. godine napustio Laboratoriju 010 i nastavio sa radom u "Telekomu Srbija".

 VEZE KA SRODNIM APLIKACIJAMA