Kontrola uređaja pomoću veb pretraživača

Veb pretraživač je klijent aplikacija koja koristi HTTP protokol za komunikaciju sa veb serverom i preuzima HTML  dokumente i slike od veb servera. Moderni veb pretraživači rade mnogo više od navedenog: oni obično imaju e-mejl klijente kao deo paketa i mogu da obrađuju audio i video datoteke, Java aplete (applet) i ActiveX kontrole. Pomoću veb pretraživača se može vršiti nadzor procesa, a uz dodatne tehnoligije CGI, Java i ActiveX je moguće i kontrolisati procese.

Da bi se mernim podacima moglo pristupiti preko veba razvio sam veb prezentaciju, koja je u potpunosti napisana u HTML kodu i dodatno formatirana CSS kodom (Cascade Style Sheets). Za pisanje HTML i CSS koda korišćen je tekst editor Notepad++. Pomoću menija se pristupa statičkim veb stranama i mernim podacima na dva računara.

Na slici 1 je prikazana aktivnost radioktivnih gasova. Na grafiku je prikazana aktivnost radioaktivnih gasova registrovanih poslednjih deset minuta. Mernim podacima je bilo moguće pristupiti i mobilnim telefonom.

Ovaj sajt više nije aktivan.

Sl.1 Monitoring aktivnosti radioaktivnih gasova

CGI (Common Gateway Interface) je komunikacioni protokol koji koristi veb server za komunikaciju sa drugim aplikacijama i bazama podataka. Pomoću CGI-a mogu se dobiti korisnički podaci od veb pretraživača (od formulara koji korisnik popunjava) i da se kreira dinamički HTML dokument. CGI je samo interfejs,  nije programski jezik ili aplikacija. 

CGI omogućava HTTP serverima da pokreću druge programe na serverima. CGI obezbeđuje mehanizam za transfer parametara spoljašnjim programima i slanje njihovih izlaza (obično HTML stranica) nazad do veb pretraživača (sl.2).

Sl.2 Tok obrade CGI zahteva

      CGI aplikacija se može napisati na skoro svakom programskom jeziku. Najpopularniji programski jezik za pisanje CGI aplikacija je Perl. Takođe, CGI aplikacije se mogu pisati u C-u, C++-u, FORTRAN-u, Pascal-u, AppleScript-u i LabVIEW-u. Informacija se može proslediti CGI aplikaciji posredstvom HTML formulara, mapiranih slika (slike sa definisanim aktivnim oblastima) i Java apleta. Iako je CGI jedna od starijih tehnologija  i danas se koristi, a naročito za interaktivne veb stranice. 

Na levoj strani je prikazana jednostavna procesna slika u veb pretraživaču. Klikom na jednu od devet veza kontroliše se prekidački port u aplikaciji koja se izvršava na serveru.

Pomoću odgovarajućih menia (LIVE CONTROL) mogu se resetovati BPH uređaji kao i da se pokrene testiranje komora. U test režimu jonizaciona komora generiše povorku impulsa određene učestanosti kao da se nalazi u odgovarajućem polju radioaktivnog izvora. Na ovaj način operater može po potrebi da proveri ispravnost rada kompletnog mernog lanca, pri čemu je kilometrima udaljen od objekta upravljanja. Na slici 5 se mogu uočiti dva vremenska intervala kada je preko veb pretraživača startovano testiranje jonizacionih komora (povorka impulsa veće frekvencije).

Sl.5 Tetsiranje jonizacionih komora preko veba

Da bi se omogućila interakcija preko veb pretraživača sa serverskim programom izvršeno je mapiranje procesnih slika koje generiše veb server. Izvršeno je mapiranje kontrolnih dirki pomoću kojih se vrši resetovanje BPH uređaja i testiranje jonizacionih komora, kao i aktiviranje osam preklapajućih ekrana serverske aplikacije. Kada klijent klikne na neki mapirani region slike, veb pretraživač na osnovu učitane koordinate šalje odgovarajuću hipervezu veb serveru koji zatim poziva CGI aplikaciju. Pozvani CGI program stupa u interakciju sa glavnom aplikacijom. Sledeći primer pokazuje kako je izvršeno mapiranje strana serverske aplikacije, koja se sastoji od osam preklapajućih korisničkih ekrana.

Sl.6 HTML kod koji vrši mapiranje procesne slike

Na slici 7  prikazan je blok dijagram CGI aplikacije, koja omogućava veb pretraživaču da pristupi jednoj od osam strana  serverske aplikacije. Prednji panel ove CGI aplikacije je prazan tj. nema kontrola i indikatora.

Sl.7 Blok dijagram CGI apliakcije

 

Kontrola uređaja pomoću veb pretraživača

Kompletnu aplikaciju za kontrolu uređaja pomoću veb pretraživača relaizovao sam krajem 2010. godine.

Više informacija o ovoj temi možete da pročitate u radu "KONTROLA UREĐAJA POMOĆU VEB PRETRAŽIVAČA", ETRAN 2011.

 VEZE KA SRODNIM APLIKACIJAMA