Razvojni sistem RMS-31

Razvojni sistem RMS-31 je kompletan mikroračunar baziran na mikrokontroleru i8031/i8032. Osnovna namena mikroračunara RMS-31 je da služi kao razvojni sistem, a može da se koristi i kao samostalni programabilni uređaj za kontrolu drugih uređaja.

Razvojni sistem RMS-31 (sl.1) se sastoji od sledećih funkcionalnih blokova:

Neposredno po realizaciji razvojnog sistema RMS-31kao upravljački prorgam je korišćen monitorski program MON-C, a zatim sam napisao monitorski program koji komunicra sa korsinikom preko LCD displeja i heksadecimalne tastature. Na ovaj način je serijski port bio slobodan za komunikaicju sa spoljašnjim inteleginetnim uređajem.

Sl.1 Gornja strana razvojnog sistema RMS-31

Memorijski blok sadrži dva RAM memorijska čipa 62256 od 32 KB i jedan EPROM 27C256 takođe od 32 KB u kome jee upisan monitorski program. Sve memorije su izrađene u CMOS tehnologiji. RAM memorija je statička i ima veoma malu potrošnju. Zapravo ceo sistem troši oko 0,8W. Nižih 32 KB memorije se koriste kao standardna memorija za podatke, ali bez najviših 16 lokacija, jer se adrese od 7FF0 do 7FFB koriste za PPI, kontrolni registar, LED-prekidački port, dok su adrese od 7FFC do 7FFF slobodne i omogućavaju priključenje još jednog uređaja. Mmeorijska mapa razvojnog sistema RMS-31 je prikazana na slici 2.

Sl.2 Memorjska mapa razvojnog sistema RMS-31

Viših 32 KB RAM memorije se koristi kao programska memorija i kao memorija za podatke. ROM memorija zauzima donjih 32 KB ROM memorijskog prostora zato što se reset vektor i vektori prekida nalaze na početku programske memorije.

Dekodovanje U/I kompnenti je veoma interesantno i prikazano je na slici 3.

Sl.3 Dekoder za sistem RMS-31

Razvojni sistem DES-51 je realizovan tehnikom omotavanja žice (sl.4).

Sl.4 Donja strana razvojnog sistema RMS-31

Razvojni sistem RMS-31 predstavlja diplomski rad MIlana Ratkovića i urađen je 2002. godine na Višoj elektrotehničkoj školi u Beogradu. Koncept RMS-31 i kompletna programska podržka su moje delo. Najinteresantnije je programiranje tasture i LCD displeja. Za ove uređaje razvio sam skup potprorgama na C-51 jeziku, koji omogućavaju da se sa njima komunicira pomoću naredbi SCANF i PRINTF. Za učitavanje podataka sa tastature se koristi mehanizam prekida.

Na slikama 5 i 6 je prikazano povezivanje tastature i LCD displeja.

Sl.5 Povezivanje tastature

Sl.6 Povezivnje LCD displeja

Na ovoj strani možete preuzeti PDF dokument koji sadrži sve električne šeme razvojnog sistema RMS-31, kao i kompletan program za testiranje numeričke tastature.

 VEZE KA SRODNIM APLIKACIJAMA