Instrument IMR3000

Za merenje emisije gasova u Institutu za nuklearne nauke Vinča, Laboratorija za termotehniku i energetiku koristi se, pored drugih instrumenata, i gasni analizator IMR3000P. Ovaj analizator je dizajniran kao višenamenski instrument, koji optimalno odgovara zahtevima snimanja sastava produkata sagorevanja u termoenergetskim postrojenjima. Instrument je odobren za takva merenja od Nemačkog saveznog zavoda za mere. Princip rada se zasniva na korišćenju elektrohemijskih senzora, osim senzora za CO2 koji je infracrveni. Instrument može meriti sledeće gasove:

Uz instrument IMR3000P je isporučen i program IPC (IMR Protocol Converter), koji omogućava transfer podataka u realnom vremenu između gasnog analizatora IMR3000P i personalnog računara. IPC program se izvršava na PC kompatibilnim računarima i radi pod operativnim sistemima MS Windows 3.xx/9x.

Program sadrži samo dva korisnička ekrana. Prvi ekran (sl.1) se koristi za unos nekoliko parametara (serijski port, naziv datoteke sa mernim podacima, naziv mernog mesta), a na drugom ekranu se štampaju trenutne izmerene vrednosti. Merne veličine se u definisanom vremenskom intervalu upisuju u ASCII datoteku, koja se može obraditi nakon završenog merenja pomoću programa MS Excel.

Sl.1 Unos parmetera

Prikaz mernih veličina, međutim, nije zadovoljavajuće rešen, jer korisnik može da vidi svega nekoliko od 20-ak mernih veličina. Praktično, korisnik teško može da prati merne veličine u realnom vremenu, jer se novi merni podaci prikazuju u sledećem redu, pa kad se ispuni jedan ekran vrši se pomerenje linija za jedan red naviše. Poseban nedostatak IPC programa je što ne omogućava grafički prikaz mernih veličina u realnom vremenu.

Sl.2 Praćenje merenja u realnom vremenu

Zbog evidentnih slabih karakteristika originalog programa napisao sam program u koji su ugrađene sve funkcije koje su nedostajale originalnom programu (sl.3). Program INN-IMR3000 je napisan pomoću programskog paketa LabWindows/CVI i radi pod operativnim sistemima MS Windows 98/Me/XP/2000/NT. Programom se može upravljati preko lokalne računarske mreže, a može i preko Interneta ako se to dozvoli.

Sl.3 Praćenje merenja u realnom vremenu

Aktiviranjem prekidača T-gas, ETA i LAMBDA mogu se i promene ovih  parametara pratiti u realnom vremenu (sl.4).

Sl.4 Grafički prikaz mernih veličina u realnom vremenu

Na osnovu algoritma koji je definisao kolega Branislav Repić uradio sam dodatni program za analizu snimljenih gasnih paramtera (sl.5). Ovaj prorgam sam napisao pomoću programskog paketa LabVIEW 7.1.

Sl. 5 Analiza izmerenih gasnih parametara

Više informacija o ovoj temi možete saznati u radu "ANALIZA REZULTATA KONTINUALNE KONTROLE EMISIJE GASOVA NA KOTLOVIMA NA TEČNO GORIVO", koji smo objavili na konferenciji Procesing 2006.

Izlaganja rada na konferenciji Procesing 2006.

Više informacija o ovoj temi možete pročitati u radu "ANALIZA REZULTATA KONTINUALNE KONTROLE EMISIJE GASOVA NA KOTLOVIMA NA TEČNO GORIVO", PROCESING 2006.

Ponuda nemačkog proizvođača

Demo varijantu programa za instrument IMR3000 poslali smo nemačkom proizvođaču instrumenta i dobili smo ponudu da zajednički prodajemo naš program za 500 evra (300 nama, 200 njima). Zaista fer ponuda.

Graditelji mostova često pri izgradnji mosta naiđu na nepremostive teškoće. I mi smo naišli na nepremostive administrativne teškoće i nije došlo do realizacije ponude.

Ipak, drago mi je bilo da su Nemci prepoznali moj rad.

 VEZE KA SRODNIM APLIKACIJAMA