Centralizovani nadzor SDH mreže "Telekoma Srbija"

U "Telekomu Srbija" radio sam pet godina u sektoru EOS, koji je bio u okviru Direkcije za mrežu. Ovde sam se bavio centralizovanim nadzorom SDH mreže. Ovde, ukratko je opisuano realizovano rešenje za nadzor kompletne  SDH mreže. Ovaj projekat realizovao sam 2000. godine.

Kompletan nadzor i upravljanje SDH mreže Telekoma Srbije se obavlja pomoću pet upravljačkih stanica: tri eNM i dve NCT. Na slici 1 je prikazano povezivanje stanica za  centralizovani nadzor TS-CNM (Telekom Srbija Centralized Network Manegement) i TS-OPR (Telekom Srbija Operator) sa stanicama za nadzor i upravljane SDH mreže Telekoma Srbija,  ako se kao HDSL modemi upotrebe SCHMID NetXS modemi.

Sl.1  Centralizovani nadzor SDH mreže – NetXS modemi

Stanice TS-CNM i TS-OPR su bazirane na PC palformi  pod operativnim sistemom MS Windows/NT i povezuju se preko 10Mb mrežnog adaptera na uređaj koji ima ulogu switch-a i ima mogućnosti rutiranja paketa. Na switch su povezani i HDSL modemi preko Ethernet priključka.

Sl.2  Centralizovani nadzor SDH mreže – COLT soho modemi

Na slici 2 je prikazano povezivanje stanica TS-CNM i TS-OPR sa stanicama za nadzor SDH mreže kada se primene COLT soho modemi. Ovo rešenje je jednostavnije zahvaljujući činjenici što ovi modemi imaju četiri Ethernet priključka i obavljaju funkcije rutiranja. HDSL modemi se mežusobno povezuju preko Ethernet portova, tako da ih spoljašnji uređaji vide kao jedan hub sa 10 slobodnih portova.

Uloga stanice TS-OPR je da omogući tehničkom osoblju Direkcije za mrežu, sektor EOS,  da pristupa SDH mreži po potrebi. Na slici 14 je prikazana samo jedna takva stanica, mada više njih mogu da rade paralelno. TS-OPR radiće kao udaljeni X-terminal radnih stanica tipa eNM, pa u zavisnosti od prava dodeljenih po prijavljivanju na sistem biće definisane i funkcije koje su mogu obavljati sa ovih stanica. U jednom trenutku može biti uspostavljena veza samo sa jednom eNM radnom stanicom.

Radna stanica TS-CNM će vršiti kontinualan nadzor kompletne SDH mreže, pri čemu period prikupljanja podataka se definiše programski. Na ekranu računara u grafičkoj formi će biti prikazivan status alarma sa cele SDH mreže i alrmi upisivati na disk. Analizom datoteke alarma mogu se odrediti deonice na kojima se češće javljaju greške, pa blagovremeno preduzeti određene akcije. Da bi stanica TS-CNM obvaljala navedene funkcije potrebno je razviti specijilizovan softver koristeći SQL upite za eNM stanice.

Problem je kako programski prikupiti relevantne podatke sa NCT (Siemens) upravljačke stanice, jer ista ne podržava SQL upite. Jedino može da se iskoristi mogućnost NCT softvera da na zahtev operatera upise alarme u ASCII datoteku, pa istu prebaciti na TS-CNM stanicu i izvršiti procesiranje alarma. Ovaj problem će biti adekvatno rešen kada se NCT stanica zameni ENMS sistemom, koji podržava SNMP protokol za povezivanje sa upravljačkim sistemima višeg nivoa (TS-CNM).

Stanice za nadzor TS-CNM i TS-OPR biće locirane u posebnoj prostoriji u okviru Direkcije za mrežu.Realizacijom centralizovanog nadzora SDH mreže postavlja se pitanje dalje uloge xRMS stanica. Sa tehničkog stanovišta, xRMS stanica može da se zadrži ako postoje potrebe za pristupom SDH mreži i sa neke druge loakacije.

Kako se SDH upravljačkim stanicama pristupa samo sa jednog mesta i veza TS-CNM stanice sa njima je ostverena iznajmljenim linijama, to se predloženo rešenje centralizovanog nadzora može smatrati zaštićenim od neovlašćenog pristupa.

O ovoj temi objavio sam i rad na konferenciji TELFOR 2001 pod nazivom "Centralizovani nadzor SDH mreže Telekoma Srbije", TELFOR 2001.

 VEZE KA SRODNIM APLIKACIJAMA