Соціальний педагог Деміхова Л.М.

Як не вигоріти на роботі?


Ловіть рекомендації щодо профілактики професійного вигоряння. Зберігайте пост у нотатки, щоб не втратити.


✅ Поділяйте робочі цілі на короткострокові та довгострокові.

✅ Відстоюйте свої особисті межі, відмовляючись від понаднормової роботи.

✅ Знімайте психоемоційну напругу на роботі за допомогою 10 хвилинних перерв.

✅ Не забувайте прогулянки на свіжому повітрі.

✅ Перемикайтеся між видами діяльності.

✅ Дотримуйтесь 8-годинного сну.

✅ Намагайтеся дотримуватись раціонального харчування.


Здавалося б, це найбанальніші поради, але давайте будемо чесні один з одним і самими собою, ми часто нехтуємо ними, а потім дивуємося "раптово" проблемам, що виникли.

Як уникнути погіршення психологічного стану під час карантину

Стрес нас супроводжує постійно. Адже це природна реакція людини на зміни, що відбуваються. Але сильний і тривалий стрес виснажує. Він дестабілізує мозкову діяльність: погіршується здатність раціонально мислити, концентруватися, може порушуватися сон і травний процес, загострюються емоції, актуалізуються страхи, посилюється роздратування, тривожність, підвищується рівень втоми. Це впливає на фізичний стан і настрій.

Методи зниження рівня стресу в умовах протидії коронавірусу:

Піклуйтесь про себе та своє здоров’я.

Налагоджений сон, збалансоване харчування та фізичні навантаження дуже дієво дозволяють знизити рівень тривоги. Якщо поруч з вами є ліс або парк, де небагато людей – вийдіть на прогулянку, аби подихати свіжим повітрям – не заборонено лікарями. Якщо ж ні, тоді вам допоможуть заняття з йоги, стретчінгу, пілатесу, медитації. Робіть для себе щось, що принесе задоволення: проводьте кулінарні експерименти, пересаджуйте  квіти, читайте книжки, слухайте музику.

Спілкуйтесь з близькими.

Так, тепер у нас з’явився час для більшого спілкування з сім’єю, із дітьми. Проводьте час разом, готуючи, читаючи книжки, за спільним переглядом фільмів.  Підтримуйте зв’язок з рідними та друзями, в сучасному світі це так просто – мобільний зв’язок, соціальні мережі, Viber, Skype,Telegram і т.д.

Переосмисліть, що відбувається.

Так, зараз нелегко. Зміна стандартного життєвого розпорядку сильно вибиває з колії, призводить до стресових ситуацій. Але що якщо поглянути з іншої сторони? Можливо саме час закінчити старі справи, сповільнитися, переглянути цінності, подумати про життя і про роботу, і зрозуміти, куди рухатися далі і що для цього потрібно зробити? Мрійте та будуйте плани на майбутнє.

Заспокойтесь та не впадайте в паніку.

Зберігайте спокій, не панікуйте, а самоізолюйтеся та дотримуйтеся елементарних правил поведінки.

Як уникнути погіршення психологічного стану та «емоційного вигорання» в умовах карантину

Працюючи дистанційно ми втрачаємо баланс між роботою та особистим життям. Зникають рамки робочого дня, вечір із родиною перетворюється у вечір з ноутбуком і новим завданням. Так непомітно ми виснажуємося і вже не в змозі контролювати свій емоційний стан. Це шкодить в першу чергу нам і нашому оточенню: дітям, нашій половинці. Тому, щоб уникнути «емоційного вигорання», працюючи вдома, слід дотримуватися певних правил розпорядку та організації.

Візьміть собі за правило заводити будильник для того щоб контролювати час, не пересиджувати за роботою біля комп’ютера. Дозвольте собі працювати за таймером від «сигналу» до «сигналу». За дзвінком вимикайте все та ідіть відпочивати.

Обов’язково робіть повноцінні  обідні перерви. Не забирайте в себе можливість відпочити, переключитися з робочих завдань на турботу про себе і близьких.  Тим більше, що шкідливо одночасно їсти і займатися розумовою діяльністю.

Проговорюйте спірні питання, які вас хвилюють по телефону з колегами, так ви уникнете непорозумінь і негативу, які можуть виникнути в ході роботи.

Обов’язково складайте список завдань на день і дотримуйтеся його. Якщо ви виконуєте якесь велике завдання, поділіть його на кілька днів. По мірі виконання ставте позначки і ви будете бачити свій прогрес.

Вмійте бути ледачим! Проблема педагогів у тому, що вони розвивають бурхливу діяльність, але забувають думати про себе. Пам’ятайте: думати про себе – ваш головний обов’язок.

Хваліть себе самого тричі на день: вранці, вдень і ввечері. Застосовуйте таку магічну формулу самонавіювання: ”Я - геніальний, найкращий педагог. Усім педагогам педагог, мене діти слухаються, мене батьки поважають, мене адміністрація поважає, а як я сам себе люблю, цього і не висловити”.

Плануючи робочий день, обов’язково виділяйте час для емоційного відпочинку. Так, обідню перерву можна із користю для здоров’я провести під музичний супровід, перегляд сімейного фото.

Варто впорядкувати власні думки та бажання. Не слід хапатися за все й одразу в гонитві за примарним результатом або похвалою керівника.

Відомо, що саме фізична активність додає сил та енергії, покращує сон. На рівні психіки, фізичні вправи вдосконалюють здатність до планування та прийняття рішень, покращують настрій, знижують рівень тривоги та стресу, підвищують самооцінку. На біохімічному рівні, фізична активність стає природним джерелом для хімічних речовин мозку. Таким чином у мозку збільшується рівень серотоніну, ендорфінів тощо. Між станом тіла й розумом є тісний зв’язок: неправильне харчування, зловживання спиртними напоями, тютюном посилюють прояви синдрому вигоряння. Ні за яких обставин не можна нехтувати повноцінним сном, адже тільки в цей час мозок відпочиває та накопичує енергію на наступний день.