Поради та рекомендації батькам від практичного психолога

Поради та рекомендації педагогам та батькам від практичного психолога Путивльської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. Г.Я.Базими №2

що до булінгу у школі

Нині серед учнівської молоді надзвичайно загострилася проблема насильства, здійснюваного самими дітьми одне до одного.

Останніми роками визнано поширення в освітній практиці такого явища, як шкільний булінг. Це соціальна проблема всього світу протягом останніх ста років, однак вона ще й досі не вивчена. Перші публікації в Україні з’явилися 2005 р.

Булінг (bullying, від анг. bully — хуліган, забіяка, задирака, грубіян, насильник) визначається як утиск, дискримінація, цькування. Цей термін означає тривалий процес свідомого жорстокого ставлення (фізичного і психічного) з боку дитини або групи до іншої дитини або інших дітей.

Мотивацією до булінгу стають заздрість, помста, відчуття неприязні, прагнення відновити справедливість; боротьба за владу; потреба підпорядкування лідерові, нейтралізації суперника, самоствердження тощо аж до задоволення садистських потреб окремих осіб.

Як показує практика, форми шкільного булінгу можуть бути різними:

· систематичні кепкування з будь-якого приводу (від національності до зовнішнього вигляду дитини);

· задирство;

· фізичні і психічні приниження;

· різного виду знущання;

· бойкот та ігнорування;

· псування особистих речей та ін.

Батьки можуть зіграти важливу роль у запобіганні проявів булінгу.

Ось кілька порад про це:

· Навчайте дітей вирішувати проблеми конструктивно, без агресивності, хваліть їх, коли в них це виходить.

· Хваліть їх, коли вони добре поводяться, це допоможе їм підняти самооцінку. Дітям потрібна впевненість у собі, щоб вони могли відстояти свою точку зору.

· Спитайте в дітей, як пройшов їх день у школі, уважно вислухайте, що вони розповідають про шкільне середовище, своїх однокласників і проблеми.

· Серйозно поставтеся до булінгу. Більшість дітей соромляться розповідати, що їх ображають. Можливо, у вас буде тільки один шанс на те, щоб допомогти дитині.

· Якщо ви бачите, що когось ображають, обов'язково заступіться за дитину, навіть якщо кривдником є ваш син чи донька.

· Закликайте дитину допомагати тим, хто цього потребує.

· Нікого не ображайте самі. Якщо дітей ображають удома, вони будуть зганяти злість на інших. Якщо ваша дитина бачить, що ви ображаєте когось іншого, глузуєте над ним або брешете про когось, вона буде чинити так само.

Якщо ваша дитина стала жертвою булінгу

Якщо ваша дитина не звертається до вас по допомогу, зверніть увагу на такі ознаки, які свідчать про те, що вона стала жертвою булінгу:

· Дитина стає замкнутою.

· Утрачає друзів.

· Гірше вчиться.

· Утрачає інтерес до занять, які раніше любила.

· Її одяг порваний або забруднений.

· Вона приходить додому із синцями.

· Просить більше кишенькових грошей.

Ось як ви можете допомогти своїй дитині:

· Порозмовляйте з учителем дитини, не варто відразу конфліктувати з батьками кривдника. Якщо вчитель нічого не зробить, зверніться до директора.

· Навчіть дитину неагресивних способів протистояти булінгу – нехай вона уникає кривдника або ухиляється від нього, переключиться на спілкування із друзями або порозмовляє з кимось, хто міг би їй допомогти.

· Допоможіть дитині діяти впевнено. Привчіть її ходити з розправленими плечима, дивитись іншим в очі, розмовляти чітко й голосно.

· Не закликайте дітей вирішувати проблеми за допомогою кулаків. Дитина може постраждати під час бійки, потрапити в неприємності й поглибити конфлікт зі своїми кривдниками.

· Залучіть дитину до позашкільних занять. Тоді в неї буде більш широке коло спілкування й більше друзів.

Якщо кривдником є ваша дитина

Кожному з батьків складно повірити в те, що їхня дитина ображає інших, але іноді це трапляється. Батьки можуть допомогти дитині змінитись і почати добре спілкуватися зі своїми однокласниками.

Ваша дитина може бути кривдником, якщо вона:

· Не співчуває іншим.

· Цінує агресивність.

· Любить командувати.

· Проявляє нахабство переможця, який не любить програвати.

· Часто свариться із братами й сестрами.

· Імпульсивна.

Що ви можете зробити, щоб допомогти дитині:

· Поставтеся до цього серйозно. Не сприймайте булінг як щось тимчасове.

· Якщо вас не хвилює, як це позначиться на вашій дитині, пригадайте про те, що страждає хтось інший.

· Порозмовляйте з дитиною, дізнайтеся, чому вона ображає інших. Дуже часто діти так поводяться, коли відчувають смуток, злість, самотність або невпевненість. Іноді причиною такої поведінки стають якісь зміни вдома, у сім'ї.

· Навчіть дитину співчувати іншим, поясніть їй, як почувається той, кого ображають.

· Спитайте в учителя або шкільного психолога, чи є у вашої дитини якісь проблеми у школі. Може, вона відстає з якогось предмету або їй складно завести друзів.

· Спитайте себе, чи не ображають вашу дитину вдома. Дуже часто діти, які знущаються над іншими, самі стали жертвою знущання батьків або членів сім'ї.

Протистояння буллінгу у школах

Конфіденційність

Зробіть так, щоб ваші учні мали можливість розказати про знущання та залякування конфіденційно. Учні, особливо свідки, часто не розповідають про залякування, адже бояться відплати. Якщо ви визначите місце, де кожен учень зможе розповісти про залякування його або інших, ви зможете дещо пом’якшити цей страх.

Зміна дисциплінарного підходу

На учня, який залякує інших, набагато сильніше враження може справити емпатіязамість покарання. Можливі такі варіанти: хуліганам можна запропонувати написати листа своїм жертвам з описанням випадків, коли їх самих ображали або провести дослідження про вплив хуліганства у школі.

Максимальне залучення

Формуйте збалансовані і різноманітні команди для всіх класних занять замість того, щоб дозволити вашим учням обирати самим, з ким бути в групі. Ви – доросла людина, яка достатньо усвідомлює сильні і слабкі сторони своїх учнів, і ви маєте достатній вплив, щоб допомогти кожному відчути залучення.

Акцент на позитив

Ваш клас повинен бути не тільки анти-булінговим – він має бути про-позитивним! Зробіть так, щоб ваші учні змогли публічно висловити вдячність своїм однокласникам за добру та чуйну поведінку. Регулярно проводіть заходи по формуванню навичок колективної роботи (тім-білдінг) з метою розвитку емпатії і спільної роботи. Заохочуйте учнів до використання мови підтримки.

«Комітет добра»

Зберіть найбільш завзятих учнів і допоможіть їм сформувати добровольчий комітет, присвячений зміцненню позитивної, чуйної атмосфери в класі. Комітет може зустрічатися щотижня та працювати в масштабах класу або школи.