Összetartó javaslatok széttartó ágazatoknak

 A Természetes rendszerek életfolyamatain alapuló vízmegőrzés egy gazdasági ágazatokon túlnyúló rendező elv. A természeti tőkénk leépülése számos ágazat életében generál kihívásokat, problémákat. Egy-egy rész-terület válaszai, törekvései akkor fogják egymást erősíteni, ha nem mondanak ellent e rendező elvnek. Jellemzően egy-egy ágazat olyan megoldásokat részesít előnyben, amely saját siker kritériuma szempontjából a leghatékonyabb eredményekkel kecsegtet. Ezek a folyamatok azonban rendre nem vesznek tudomást arról, hogy milyen közvetett hatásokat okoznak más ágazatoknak vagy általában, közvetett módon  a társadalom számára. Így a döntések összessége a természeti tőke további leépülését ereményezi.

Az egykori árterek és a folyók elkülönült kezelése a kiszáradás, elsivatgosodás irányába mutat: míg a folyókon egyre nagyobb vízjárásbeli szélsőségek jelentkeznek, a mezőgazdaság krónikus kiszáradással küzd.

A képek Bodrogközben készültek,ugyan abban az évben.

Ágazati elemzéseinkkel arra kívánunk rámutatni, hogy minden ágazat esetében meg lehet találni azokat az elemeket, amelyek a rendező elv figyelembe vételével egymást erősítő folyamatokat generálnak, szemben a mai állapottal, amikor pl a mezőgazdaság, az árvízvédelem, az energetika vagy a közlekedés ugyanazon földrajzi területekre vonatkozó, az adottságokkal nem megalapozottan számoló törekvései rendre a működési feltételeik romlását, vagy növekvő költségű fenntartását vonják maguk után. Hosszabb távon a természetes vízmegőrzés rendezőelve mentén összehangolt megoldások lesznek a legolcsóbbak és a legnagyobb pozitív hatással bírók.

 Az Új célok és módszerek a szemléletmód alapjait és a tennivalók területeit veszi sorra. Sok minden visszaköszön a leírtakból az EU Víz Keretirányelvének céljai között. Ugyanis a vizek jó ökológiai állapota (a VKI célja) nem érhető el a vízgyűjtők jó ökológiai állapotának visszaállítása nélkül. Nagy kérdés, hogy ez a horizontális rendezőelv miként köszön majd vissza az egyes ágazatok tevékenységében.


Területi vízgazdálkodás
Mezőgazdaság
Erdőgazdálkodás
Közlekedés - folyami szállítás
Síkvidéki duzzasztások

 Vízmegőrzés és klímajavítás a ház körül és a településeken

Kidolgozás alatt álló témák:
Árvíz-kezelés
Felszín alatti készletek

Városi hősziget jelenségek


Teendőink Szelídvízországért:

A Cél: A tájhoz való alkalmazkodás több évtizedes folyamatának elindítása a természetes vízmegőrzés mentén
A Folyamat: A társadalmi és ökológiai folyamatok terület igényeinek számbavétele – ütköztetése - összehangolása

A gyakorlat szintjén:

 A közösség szintjén:

Települési (tájegységi szinten) szinten:

A kialakítható sokrétű haszonvételekhez való széleskörű hozzáférést szabályozó egyezségek, továbbá a természeti tőke megőrzését és gyarapítását biztosító együttműködések kialakítása a tájegységek lakói - részesei között. A tárgyalási és döntési folyamat kialakítása, felügyelete állami feladat kell legyen.

Az állami feladatok szempontjából:

Miénk a döntés:
Szelídvízország
vagy a
Kárpát-sivatag projekt?