Žádost o informace 2

V Žebráku dne 9.3.2015 

Dobrý den pane starosto,

podle zákona č. 106/1999 sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů a podle čl. 17 Listiny práv a svobod si Vás dovoluji požádat o informace odpověďmi na otázky níže. Považuji za smutné, že město zamýšlí uspořádat finanční sbírku na pořízení nových lip před kostelem, kdy kubíky dřeva, zlikvidovaných stromů při asanaci Stroupinského potoka, musely vynést jistě daleko více, než je potřebná částka na pořízení dvou nových lip.

1) Kolik kubíků dřeva z asanace Stroupinského potoka bylo prodáno, či darováno občanům, firmám či je stále ještě někde deponováno?

2) Uvítám zaslání patřičných faktur, či odkazu na webu města komu, kolik, komu a za kolik bylo prodáno dřeva?

3) Nechci věřit, že jediným celkovým ziskem z prodeje veškerého dřeva z břehů Stroupinského potoka pro město bylo 7 000,-Kč, navíc za lípu nezákonně pokácenou (dřevo minimálně za 30.000,-Kč, ekologická hodnota 2 miliony).

4) Která firma provedla kácení?

5) Jaké byly celkové náklady na kácení?

6) Provedla firma případně kácení „zdarma“ za prodej dřeva z pokácených stromů? Předložila Vám vyúčtování?

7) Kde a dokdy zajistí město prostory pro Muzeum Oldřicha Nejedlého? Cenné dokumenty jsou ohrožovány nevhodným skladováním v budově staré školy! Doporučoval bych oslovit Muzeum českého krasu v Berouně. Má vhodné prostory v budově staré školy a vlastní i část archivu našeho slavného rodáka. Původně zamýšlené muzeum na fotbalovém hřišti je jistě méně vhodné i kvůli zimní přestávce a zajištění topení.

K lipám z webu občanského sdružení STROUPINSKÁ LÍPA - https://sites.google.com/site/stroupinskalipa/aktuality/vox-populi-vox-dei

Ještě mám v živé paměti, jak tehdejší starosta Ludvík Kincl na veřejném zasedání v kulturním klubu (někdy v letech jeho starostování), vznesl návrh na totéž, čili na pokácení lip a vysazení nových, vzrostlých. V plném sále (to tehdy při veřejných zasedáních lidé ještě zaplnili celý sál i balkon) se vzedmula vlna pobouření a o kácení nikdo nechtěl ani slyšet. Starosta proto na svůj návrh ihned rezignoval (tehdy se před kácením stromů ještě starostové ptali lidí na jejich názor). Pouze nesměle dodal, že by byly vysazeny vzrostlé lípy, podobně jako byl vysazen vzrostlý smrček doprostřed náměstí. Jak to se smrčkem dopadlo, to víme - uschnul. Stejně jako uschnuly hlohy přesazené z náměstí na hřbitov.

Lípy před kostelem dosud stojí. Vlevo Rudolf, vpravo Stefanie. Jsou to lípy, které mají ducha, svojí historii, nesou v sobě poselství dávno zmizelých časů C. K. monarchie a byly vysazeny se vší vážností. Nové lípy je nikdy nemohou nahradit, i když k nim alibisticky šoupneme výročí upálení Jana Husa, které se nám zrovna hodí do krámu. Lip je mi velice líto, nepřeji si jejich pokácení a doufám, že Stroupinská lípa jejich pokácení zabrání. Ještě je šance.

Jindra Procházka, 3.3.2015

* * *

Dovoluji si Vám doporučit, dříve než rozhodnete o osudu Rudolfa a Stefanie, podložit Vaše rozhodnutí, buď názorem znalce (nemusí být drahé vzhledem ke staří lip) a anketou mezi občany. Stačilo by vyhlásit rozhlasem a umístit urnu na radnici. I když si žádné iluze o občanské aktivitě žebráckých občanů nedělám. Nicméně z úcty k oběma lipám, historii našeho města a našim předkům, by měli občané Žebráku tuto možnost dostat.

Děkuji Vám předem za Vaše odpovědi a přeji mnoho zdaru!

V úctě k Vaší neodejmutelné odpovědnosti 

Jan Šinágl 

člen výboru

občanského sdružení

STROUPINSKÁ LÍPA