Інклюзивне навчання

Сутність, мета і завдання інклюзивного навчання

Інклюзивне навчання – це спеціально організований та керований навчальний процесу взаємодії учителя та учнів у загальноосвітньому закладі загального типу, в результаті якого відбувається задоволення індивідуальних освітніх потреб усіх учнів, засвоєння знань, умінь та навичок.

При цьому для учнів з особливими освітніми потребами загальноосвітній заклад загального типу передбачає створення умов для спеціальних освітні послуг, а для навчання нормативних дітей означає свободу вибору між інклюзивним і звичайним класом.

Метою інклюзивного навчання є свідоме оволодіння знаннями, уміннями та навичками, отримання певного рівня освіти та досягнення освіченості.

Основними завданнями інклюзивного навчання є:

  • здобуття дітьми з особливими освітніми потребами освіти відповідного рівня в середовищі здорових однолітків відповідно до Державного стандарту загальної середньої освіти;

  • реалізувати принцип "навчитися жити разом", який ґрунтується на принципах гуманістичної педагогіки;

  • забезпечення різнобічного розвитку дітей, реалізація їх здібностей; створення освітньо-корекційного середовища для задоволення освітніх потреб учнів із особливостями психофізичного розвитку;

  • створення позитивного мікроклімату в загальноосвітньому навчальному закладі з інклюзивним навчанням, формування активного міжособистісного спілкування дітей із особливими освітніми потребами з іншими учнями;

  • забезпечення диференційованого психолого-педагогічного супроводу дітей із особливими освітніми потребами;

  • надання консультативної допомоги сім'ям, які виховують дітей із особливими освітніми потребами, залучення батьків до розроблення індивідуальних планів та програм навчання.


Інклюзивне навчання1.pptx

Таблиця обов'язків учителя та асистента вчителя

Таблиця обовязків вчителя та асистента вчителя

Більше про адаптацію та модифікацію

Адаптація та модифікація навчальних програм_Козир В.В..pdf

Робота асистента вчителя в умовах дистанційного навчання дітей

Асистент вчителя:

  • Організовує спільно з учителем/ями освітній процес з використанням технологій дистанційного навчання.

  • Забезпечує комунікацію закладу освіти та батьків (інших законних представників дитини) з метою організації навчання учнів з особливими освітніми потребами.

  • Координує дистанційне навчання з батьками (іншими законними представниками) дитини, у тому числі завчасно попереджає про зміни розкладу, необхідні навчально-дидактичні матеріали тощо.

  • Здійснює підготовку матеріалів для учнів з особливими освітніми потребами та адаптацію їх до використання в умовах дистанційного навчання.

  • Асистент вчителя обробляє завдання, які отримують учні з типовим розвитком, спрощує їх та якщо потрібно готує додаткові завдання до уроку, і передає їх дітям з ООП.

  • За потреби, асистенти додатково пояснюють завдання дитині. Також розповідають батькам, як пояснити дитині певний навчальний матеріал. Роз’яснюють інформацію щодо використання та підготовки дидактичних матеріалів потрібних для дітей з ООП під час дистанційного уроку.

  • Розробляють педагогічні поради та пам’ятки для батьків, підбирають навчальні відео файли.

  • Забезпечує індивідуалізацію технологій дистанційного навчання з урахуванням особливих освітніх потреб, у тому числі обирає відповідні інструменти, консультує батьків щодо технічних особливостей їх використання з учнями з особливими освітніми потребами.

  • Асистент асистує вчителю під час проведення дистанційних занять, допомагає вчителю під час поділу учнів на пари і групи в ZOOM-конференціях, може приєднуватись до будь-якої пари/групи в будь-який момент, допомагати та виправляти помилки, слідкувати за підняттям рук учнів,щоб допомогти вчителеві викладати урок через відеозв’язок асистент може зі свого комп’ютера вмикати та вимикати мікрофони, аби ту людину, яка веде урок або відповідає на запитання, було чутно, може включати презентації та відео, писати на дошці спостерігати, що роблять учні, може проаналізувати заняття та розповісти про це вчителеві. Також може спілкуватися паралельно в чаті з батьками.

  • Надає учню та його батькам рекомендації щодо дотримання норм при користуванні комп’ютерною технікою, забезпечує інформацією батьків дитини з ООП про організацію робочого місця дитини, наявність достатнього освітлення, на столі не має бути відволікаючих зайвих предметів що не стосуються уроку та знижують концентрацію уваги на завданні. Сформувати мотивацію до навчання завдяки похвалі чи надання дитині улюбленого виду діяльності. Позначити початок та кінець уроку словами чи дзвоником щоб організувати режим дистанційної роботи.

  • Асистент займається упорядкуванням портфоліо учнів з ООП для відстеження динаміки розвитку та досягнень дитини протягом року.

  • Асистент вчителя виконує важливу функцію – ведення щоденника спостережень за дитиною з ООП з метою вивчення її індивідуальних особливостей, потреб, інтересів; та оцінки рівня досягнення цілей зазначених в ІПР. Завдяки чому можна відстежити що потрібно змінити, продовжити, спростити чи включити до ІПР .

Читаємо більше: https://nus.org.ua/articles/yak-organizuvaty-dystantsijne-navchannya-dlya-ditej-z-oop-dosvid-vchyteliv/