Zvoleno

Proč jsem si zvolil svoji právě můj systém

Na Internetu je možné si přečíst několik článků o tom proč a jak si kdo zvolil svůj systém pro řízení kolejiště. Tento článek prezentuje můj způsob volby.

Analog – digitál

Když jsem se rozhodl, že se opět pustím do modelování železnice, tak jsem začal průzkumem aktuální situace, kam až modelaření v současnosti došlo. První překvapením byla cena modelů. Ta se z doby mého mládí zvýšila více než desetinásobně. Navíc u každého modelu byly uvedeny dvě ceny – analogová a digitální. Ta digitální byla navíc asi o 1.000 Kč vyšší. Původně jsem byl rozhodnut u analogu zůstat. Neviděl jsem žádný smysl v utrácení peněz za systém, o kterém nic nevím. Pak jsem si přečetl několik stránek o digitálu. Vůbec jsem tomu nerozuměl, a ty stránky jsem musel přečíst několikrát, abych alespoň zhruba pochopil o co jde. Následně mi došlo, že budovat v dnešní době analogové kolejiště je nerozumné. Digitál přeci jenom poskytuje významným způsobem více možností řízení kolejiště než analog. První rozhodnutí bylo učiněno – bude to digitál.

Jaký digitál

Drahý vs. levný

“Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci” – toto motto jsem si přečetl u jednoho podobně motivovaného článku. Autor tím chtěl naznačit, že si hodlá pořídit skutečně kvalitní a profesionální systém. Bohužel autor hned v následující větě tuto svoji základní premisu popírá a sám uvádí, že že systém který je funkčně nejvíce vybaven je příliš drahý a že si ho tedy nepořídil.

Takže nejvyšší cena asi nebude tím nejlepším vodítkem. Obecně nejvyšší cena není znakem nejlepšího, ale typem sebeprezentace. Ti co si kupují nejdražší věci to dělají s úmyslem zviditelnit se, ne věc normálně používat.

Profesionální vs. amatérský

Další oblíbený způsob dělení výrobků je na ty profesionální vyráběné velkou firmou a na ty malosériové vyráběné v amatérských podmínkách. Nenápadně se tím podsouvá čtenáři názor, že to profi je samozřejmě lepší. Podívejme se na český překlad slova professional – odborník. To české slovo nám je mnohem srozumitelnější. A podívejme se na výrobky okolo nás. Jogurt od nadnárodní firmy s reklamou v televizi každý večer a v krásném kelímku s bareným potiskem žádným jogurtem není, neobsahuje totiž žádné živé mikroorganismy, je mrtvý. Vedlejším efektem je že se nekazí a vydrží v regálu supermarketu klidně i měsíc. Oproti tomu jogurt od místního zemědělce je skutečným živým jogurtem, který by se měl užívat spolu s antibiotiky na obnovu funkce mikroflóry střev. Vedlejším efektem je, že ho musíte do dvou dnů zkonzumovat jinak zkysne. Stejně dopadne porovnání kuře na penicilinu a steroidech za tři týdny z boxu 30×30 cm nebo kuře za dva měsíce krmené na dvoře. Z uvedeného plyne, že ne velikost firmy dělá profesionální výrobek, ale pouze odborník udělá lepší výrobek než zaučená obsluha výrobní linky.

Koníček nebo prestiž

Tady přijde na řadu základní otázka proč vlastně dělám svého koníčka. Z prestiže – ne. Proto taky odpadá potřeba kupovat si drahé tzv. profesionální výrobky. Pro zábavu a poučení – ano. Potom má smysl hledat výrobky, které mají nejlepší poměr cena/výkon. Při podrobnějším zkoumání vlastností zařízení jednotlivých výrobců jsem dospěl k názoru, že malovýrobci produkují zařízení se stejnou funkčností jako velké firmy, ale za zlomek ceny. Proto si pro mého koníčka vybírám dodavatele přednostně mezi malovýrobci a pořizovací cena, při dodržení požadované funkčnosti, je jedním ze základních kritérií.

Kvalita

Jak dopadne porovnání kvality výrobků velkých a malých výrobců. Na začátek je třeba vysvětlit, co to kvalita vůbec je. Slovo kvalita pochází z latinského qualis – jaký. Kvalita popisuje vlastnosti věci z pohledu smyslového vnímání, nikoliv měřitelné veličiny. Kvalitní dovolenou posuzujeme zdali se nám na ní líbilo a ne podle počtu hodin strávených na pláži. Z tohoto důvodu je posuzování kvality výrobku velmi specifické a navíc velmi souvisí s osobními preferencemi uživatele konzumenta.

U výrobků elektrotechnických se zvláštním určením, což všechny komponenty pro modelářský digitál jsou, můžeme vybrat několik hlavních vlastností které budeme pravděpodobně většinou hodnotit.

    • Cena – o té jsme se již zmínily, ten kdo nepožaduje sebeprezentaci bude upřednostňovat spíše nižší cenu a bude si počítat náklady na jednotku funkce (na jednu výhybku, návěstidlo, úsek a pod.).

    • Technické zpracování – u laiků bude vnějším projevem kvality technického zpracování krabička. Poučený uživatel si bude všímat vnitřního provedení – galvanické oddělení obvodů, ochrana proti přetížení, ochrana proti přeslechům a pod. Komponenty od malovýrobců jsou většinou v provedení modul. Tím se myslí osazený plošný spoj bez krabičky. Takové provedení není vhodné pro kobercové ježdění. Je určeno pro zabudování do instalační skříně nebo rámu pevného kolejiště. Ale najdou se i výjimky, kdy je zařízení od malovýrobce v krabičce a v provedení lepším než od renomovaných firem.

    • Servis a technická podpora – u těch velkých firem vám každou poruchu budou řešit v reklamačním řízení. Maximální doba pro vyřízení reklamace je daná zákonem a velké firmy ji často využívají. U malovýrobce je situace zásadně jiná. Zde to velmi závisí na serióznosti dodavatele. Jsou dodavatelé kteří dělají mrtvého brouka a nekomunikují a jsou dodavatelé kteří okamžitě reagují na každý podnět a všechny připomínky nebo stížnosti okamžitě řeší. Já osobně bych se vyhnul nákupům typu Aukro. Je dobré hledat mezi malovýrobci prodejce s historií a dobrými referencemi.

    • Dokumentace – to je velmi důležitá součást výrobku. Mezi techniky se říká že po dokumentaci sáhnou až když všechny ostatní metody řešení problému selhaly. Ovšem ne všichni jsou technici. Pro běžného zákazníka je právě srozumitelná dokumentace jedním ze základním rozhodovacích kritérií který výrobek si má koupit. Srozumitelná dokumentace je u malovýrobců, dle mého soudu, nejslabší místo. Opět to neplatí plošně a pro všechny výrobce. Někteří výrobci nenabízejí dokumentaci prakticky žádnou. Jiní poměrně podrobnou, ale psanou pro technicky velmi zdatného uživatele. Srozumitelné dokumentace pro běžného uživatele je poměrně málo.

Co jsem si vybral

Po dlouhém rozhodování jsem pro sebe nakonec vybral systém z dílny DIGI-CZ http://www.eshop-honzikovyvlacky.cz/honzikovyvlacky/eshop/11-1-DIGI-CZ který je nabízen v N-šopíku http://www.eshop-honzikovyvlacky.cz/. Po krátké době používání se pokusím zhodnotit, jak se moje úvodní předpoklady o kvalitě naplnily.

Cena

Cenově jsou výrobky DIGI-CZ ve srovnání s velkými výrobci poloviční až třetinové při zachování stejné funkčnosti. Ve srovnání s dalšími malovýrobci jsou na stejné úrovni. Z toho se dá usoudit, že cena není nijak přemrštěná a výrobce má nastavený přiměřený zisk.

Technické zpracování

Malovýrobci nemají ambici být technologickou špičkou a udávat treny dalšího rozvoje. Zaměřují se na zpřístupnění stávajících technologií širšímu počtu uživatelů. Technické zpracování výrobků DIGI-CZ je na velmi dobré úrovni. Na výrobcích je vidět, že jsou navrženy a vyráběny odborníky. Výrobek Gen-LI Bluetooth http://www.eshop-honzikovyvlacky.cz/honzikovyvlacky/eshop/11-1-DIGI-CZ/0/5/529-Gen-LI-Bluetooth považuji za technologickou špičku, která si nezadá se zavedenou zahraniční konkurencí.

Servis a technická podpora

Co se týká servisu, tak ten je opravdu výborný. Pan Hlaváček, administrátor N-šopíku, je velmi komunikativní. Všechny připomínky hned řeší. Na všechny výrobky poskytuje záruku 24 měsíců, což v dnešní době zlatokopů a šmejdů zní neuvěřitelně.

Technickou podporu je možné najít na diskuzním webu http://diskuze.modely.biz/, kde je možné se na cokoliv zeptat a na většinu otázek též dostat i odpověď.

Dokumentace

Tu považuji u tohoto výrobce za nejslabší místo. I když je nutno uznat, že DIGI-CZ má dokumentaci mezi českými malovýrobci tu nejpodrobnější. Bohužel je psaná příliš odborným jazykem. Pro řadu modelářů je velmi nesrozumitelná, místy až zmatečná. Ale občas se zableskne na lepší časy jako např. http://www.honzikovyvlacky.cz/2014/07/13/dekoder-prislusenstvi-pro-elmg-prestavniky-a-svetla-digi-cz-005-popis-chovani/

Tolik můj subjektivní pohled na výhody a nevýhody nákupu a používání digitálních komponent od malovýrobců.

vytvořeno 15. 9. 2014