UNI16ARD-NAV v4

UNI16ARD-NAV verze 4 je program pro dekodér UNI16ARD https://sites.google.com/site/sidloweb1/home/22-uni16ard. Program je určen pro ovládání světelných návěstidel. Ovládání návěstidel je velmi jednoduché. Každá návěst se ovládá jednou DCC adresou, takže je možné návěstidla ovládat i z běžného ovladače např. ROCO multiMAUS a není potřeba počítač. Změnou nastavení CV je možné dekodér přeprogramovat.

Dekodér je vybaven funkcí stavědlo, kdy posláním jednoho příkazu na jednu DCC adresu se spustí uložený skript, který v daném pořadí přestaví návěstidla do požadovaných návěstí. Skriptů – přednastavitelných variant – je k dispozici 48. Více dekodérů může mít stejné nebo překrývající se adresní prostory skriptů. Tím je umožněno, že skupina dekodérů může na jedno tlačítko ovladače obsloužit i více než 8 návěstidel.

Popis starší verze 1 je zde 24 UNI16ARD-NAV v1. Změny oproti verzi 1 jsou:

    • přidána možnost zadat až 48 přednastavených variant nastavení návěstidel

    • přidána možnost překládat program s knihovnou verze NmraDcc-1.x.x a verze NmraDcc-2.x.x

Návěsti a návěstidla

Stručný úvod do do pojmů návěsti a návěstidla ve vztahu k dekodéru UNI16ARD-NAV.

Tabulka návěstí

Dekodér má naprogramovány návěsti podle vzoru ČSD/ČD/ŽSR. Je možno použít až 10 návěstí. Každá návěst má svoje číslo 0 – 9.

Číslo návěsti

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Zobrazení návěsti

Význam návěsti

Stůj

Volno

Výstraha

Očekávejte rychlost 40 km/h

Rychlost 40 km/h a volno

Rychlost 40 km/h a výstraha

Rychlost 40 km/h a očekávejte rychlost 40 km/h

Přivolávací návěst

Posun dovolen

Posun zakázán

Tabulka návěstních světel

Návěstní světla jsou číslována odshora dolů. Návěstní světla mají čísla 1 – 6. V závislosti na návěstidle nejsou všechna návěstní světla obsazena.

Uspořádání návěstidla

Číslo návěstního světla

1

2

3

4

5

6

Význam návěstního světla

Horní žlutá

Zelená

Červená

Bílá

Dolní žlutá

Modrá

Tabulka typů návěstidel

V provozu se vyskytuje velký počet možných kombinací světel na návěstidlech oddílových, vjezdových, odjezdových, cestových, krycích, předvěstí nebo seřaďovacích. Na modelovém kolejišti nejčastěji používáme pouze omezenou podmnožinu kombinací.

Pro snadnější konfiguraci dekodéru jsou vybrány vzorové kombinace návěstních světel. Tyto kombinace jsou označeny jako typ návěstidla. Typy návěstidel 1 – 6 mají přiřazené kombinace světel podle tabulky. Typ návěstidla 7 je nepřiřazené (žádné) návěstidlo.

Číslo typu návěstidla

1

2

3

4

5

6

7

Přiřazená návěstní světla

Počet světel

2

2

3

4

5

2

Výchozí návěst

2 – Výstraha

0 – Stůj

0 – Stůj

0 – Stůj

0 – Stůj

9 – Posun zakázán

Použití

Předvěst oddílového návěstidla

Předvěst vjezdového návěstidla

žlutá

zelená

Oddílové návěstidlo

Vjezdové návěstidlo

Odjezdové návěstidlo

zelená

červená

Vjezdové návěstidlo

Odjezdové návěstidlo

zelená

červená

bílá

Odjezdové návěstidlo

zelená

červená

bílá

žlutá

Vjezdové návěstidlo

žlutá

zelená

červená

bílá

žlutá

Seřaďovací návěstidlo

bílá

modrá

Nepřiřazené návěstidlo

Sled návěstí

Příklady sledu návěstí. Nejpoužívanější kombinace návěstí na návěstidlech.

Oddílová návěstidla

Prostorový oddíl se skládá z jednoho hlavního návěstidla a jeho předvěsti. Hlavní návěstidlo má červené a bílé pruhy stejné šířky. Předvěst má šedivý stožár a svislý kříž.

Sled návěstí

Dopravní situace

Stůj.

Následující oddíl obsazen.

Volno.

Následující oddíl je volný.

Staniční návěstidla – jízda vlaku

Nejčastější uspořádání návěstidel ve stanici jsou předvěsti, vjezdová návěstidla a odjezdová návěstidla. Předvěst vjezdového návěstidla má šedivý stožár a šikmý kříž. Vjezdové návěstidlo má červené a bílé pruhy stejné šířky. Odjezdové návěstidlo, pokud je platné i pro posun, má červené pruhy dvojnásobné šířky než bílé pruhy.

Sled návěstí

Dopravní situace

Stůj.

Není dovolen ani vjezd ani odjezd vlaku.

Vjezd do stanice na přímou kolej.

Odjezd vlaku ze stanice není dovolen.

Odjezd vlaku z přímé koleje.

Vjezd do stanice není dovolen.

Vjezd do stanice na odbočnou kolej.

Odjezd vlaku ze stanice není dovolen.

Odjezd vlaku z odbočné koleje.

Vjezd do stanice není dovolen.

Průjezd vlaku.

Vjezd do stanice na přímou kolej.

Odjezd vlaku z přímé koleje.

Průjezd vlaku.

Vjezd do stanice na odbočnou kolej.

Odjezd vlaku z odbočné koleje.

Průjezd vlaku.

Vjezd do stanice na odbočnou kolej.

Odjezd vlaku z přímé koleje.

Průjezd vlaku.

Vjezd do stanice na přímou kolej.

Odjezd vlaku z odbočné koleje.

Seřaďovací návěstidla

Pro posun na manipulačních kolejích, výjezdy z vlečkových kolejí a výjezdy z depa jsou kryty seřaďovacími návěstidly. Seřaďovací návěstidlo má stožár s modrými a bílými pruhy stejné šířky. Seřaďovací návěstidlo platí pouze pro jízdu posunu a neplatí pro jízdu vlaku.

Sled návěstí

Dopravní situace

Posun zakázán.

Jízda posunujícího dílu za návěstidlo

na manipulační koleji, vlečkové koleji nebo výjezdu z depa není dovolena.

Posun dovolen.

Jízda posunujícího dílu za návěstidlo

na manipulační koleji, vlečkové koleji nebo výjezdu z depa je dovolena.

Odjezdová návěstidla sloučená

Odjezdová návěstidla, pokud mají pruhy červené barvy dvojnásobné šířky než pruhy bílé, jsou návěstidla sloučená a platí pro jízdu vlaku i posunu.

Sled návěstí

Dopravní situace

Stůj.

Jízda posunujícího dílu i jízda vlaku za návěstidlo

po dopravní koleji není dovolena.

Posun dovolen.

Jízda posunujícího dílu za návěstidlo

na na dopravní koleji je dovolena.

Přivolávací návěst

Přivolávací návěst se používá na hlavních návěstidlech při mimořádných situacích. Mimořádná situace je taková, kdy hlavní návěstidlo nelze přestavit do polohy dovolující jízdu vlaku z důvodu např. poruchy zabezpečovacího zařízení (rozříznutá výhybka) nebo při nesplnění nějaké podmínky (mimořádný vjezd na obsazenou kolej, odjezd lokomotivy pro uvízlý vlak na trati), apod.

Pokud je na některém návěstidle použita Přivolávací návěst, tak všechna ostatní hlavní návěstidla ve stanici musí být v poloze stůj.

Sled návěstí

Dopravní situace

Přivolávací návěst.

Vjezd do stanice maximálně rychlostí 40 km/h podle rozhledových poměrů

až k dalšímu návěstidlu.

Přivolávací návěst.

Odjezd ze stanice maximálně rychlostí 40 km/h podle rozhledových poměrů

až k dalšímu návěstidlu.

Nastavení CV dekodéru

Adresa – CV1 + CV9

Ve výchozím nastavení je program nastaven na DCC adresu 110. Každé návěstidlo zabere 10 po sobě jdoucích adres. První návěstidlo dekodéru obsadí adresy 110 – 119. Adresa nn0 zobrazí na návěstidle návěst Stůj, adresa nn1 zobrazí návěst Volno, atd. podle tabulky návěstí. Druhé návěstidlo na dekodéru obsadí dalších 10 adres, ve výchozím stavu to jsou adresy 120 – 129, třetí návěstidlo obsadí adresy 130 – 139, atd. Počet návěstidel připojených k jednomu dekodéru je dán jejich typem. Omezení počtu připojených návěstidel je limitováno počtem výstupů dekodéru, těch je 16. Celkový počet světel na připojených návěstidlech nesmí být vyšší ne 16. Největší počet připojitelných návěstidel je 8 dvousvětlových. Nejmenší počet připojitelných návěstidel jsou 4 (v různých kombinacích).

Dekodér používá adresování výstupu – Output-Address podle NMRA S-9.2.2 https://nmra.org/sites/default/files/standards/sandrp/pdf/s-9.2.2_decoder_cvs_2012.07.pdf To znamená, že adresa je 11 bitová v rozsahu 1 - 2044.

Adresa je v dekodéru uložena v CV1 nižší část adresy LSB a CV9 vyšší část adresy MSB. Výsledná adresa je dána vztahem LSB + MSB × 256.

ROCO multiMAUS

Při použití ovladače ROCO multiMAUS je možné použít pro nastavení adresy v režimu PROGRAMOVANI – DLOUHA ADRESA. V tomto režimu dekodér správně uloží zadanou dlouhou adresu do CV1 a CV9. Je třeba dát pozor na to, že ovladač umožní zadat i vyšší adresu než tu, která je dovolena normou. Proto nezadávejte adresu vyšší než 2000.

Při programování adresy dekodéru pomocí ROCO multiMAUS nedoporučuji začátečníkům kombinovat režimy programování DLOUHA ADRESA a ZMENA CV pro nastavení adresy dekodéru. Pokud budete používat režim DLOUHA ADRESA, tak jej používejte i pro programování krátkých adres, tedy adres do 255.

Reset dekodéru – CV8 + CV33

Dekodér je vybaven funkcí resetu do továrního nastavení. Zápis libovolné hodnoty do CV8 způsobí obnovení továrního nastavení CV.

Dekodér umožňuje dva způsoby resetu. Způsob resetu je dán obsahem CV33.

CV33 = 0

Základní způsob obnovení továrního nastavení. Obnoví se všechna CV s výjimkou CV51 – CV58, ve kterých jsou uloženy typy návěstidel. Reset provedeme tak, že do CV33 uložíme 0 a potom do CV8 libovolnou hodnotu.

CV33 = 1

Obnovení nastavení dekodéru s uchováním vybraných nastavení. Při tomto způsobu resetu zůstanou nezměněny CV33, CV34, CV35 a CV51 – CV58. Hodnoty v CV129 – CV184 se nastaví podle typů návěstidel v CV51– CV58. Reset provedeme tak, že do CV33 uložíme 1 a potom do CV8 libovolnou hodnotu.

Pozor. Reset dekodéru nelze provést pokud je dekodér zamčený.

Zámek dekodéru – CV15 + CV16

Některé DCC centrály nemají vyvedeny svorky pro programovací kolej, např. ROCO zesilovač 10764 kostka, ROCO z21 bílá, atd. U těchto centrál dochází poměrně často k nehodám, že se omylem pošle příkaz pro programování do kolejiště a všechny připojené dekodéry, lokomotivy a příslušenství, se nechtěně přeprogramují.

Tomuto nechtěnému přeprogramování lze předejít zamčením dekodéru. Pokud je dekodér zamčený, tak není dovoleno zapisovat ani číst z CV.

Zámek CV16

V CV16 je uložen zámek dekodéru. Zapsáním libovolné hodnoty do CV16 dojde k uzamčení dekodéru. Zapsanou hodnotu je dobré si někam poznamenat.

Klíč CV15

Dokud je v klíči CV15 jiná hodnota než v zámku CV16, tak je dekodér zamčený. Nelze do něj zapisovat a také číst CV hodnoty. Jediné CV15 je vždy odemčené a je možné do něj vždy zapsat.

Pokud do klíče CV15 zapíšeme stejnou hodnotu jaká je v zámku CV16, tak se dekodér odemkne. Do odemčeného dekodéru je zase možné zapisovat a číst CV. Pokud zapomeneme hodnotu zámku CV16, tak můžeme použít univerzální klíč – hodnota 255. Zápisem hodnoty 255 do klíče CV15 dojde také k odemknutí dekodéru.

Způsob adresování – CV34

Centrály ROCO (např. multiMAUS nebo z21/Z21) posílají na svorky DCC adresu o 4 menší než je zobrazena na displeji. Tato anomálie je pro běžného uživatele matoucí. V CV34 se nastavuje zdali bude dekodér pracovat s adresou podle NMRA nebo podle ROCO. Hodnota 1 znamená adresování podle ROCO, hodnota 0 znamená adresování podle NMRA.

Výchozí nastavení je adresování podle ROCO.

Reakce na povel – CV35

Jak již bylo popsáno v adresování dekodéru, každá návěst má svoji adresu. Centrála může na každou adresu poslat dva stavy + nebo - (nebo 1 a 0, nebo přímo a odbočka). Každým jedním příkazem pro návěstidlo na změnu návěsti se nová návěst nastaví a poslední návěst se zruší. Například pokud je na návěstidle nn0nn9 návěst 0 Stůj, tak příkazem na adresu nn1 se na návěstidle nastaví návěst 1 Volno a poslední návěst se zruší.

Hodnotou v CV35 se nastavuje, zdali bude dekodér reagovat pouze na příkazy + (nebo stav 1, v systému LENZ výhybka rovně), nebo bude reagovat na oba příkazy + a - (nebo stav 1 i 0, nebo výhybka rovně i odbočka).

Ve výchozím nastavení je v CV35 uloženo 1. To znamená že návěsti je možno nastavovat z ovladače příkazem rovně i odbočka. Pokud by při řízení počítačem toto nastavení dělalo problémy, tak zápisem 0 do CV35 bude dekodér reagovat pouze na příkazy ve stavu +.

Adresa stavědla – CV36 CV37

Adresa stavědla (scénářů, skriptů) je v dekodéru uložena v CV36 nižší část adresy LSB a CV37 vyšší část adresy MSB. Výsledná adresa je dána vztahem LSB + MSB × 256.

Ve výchozím nastavení je program nastaven na DCC adresu 4095. Toto je neplatná adresa příslušenství, protože povolený rozsah DCC adres příslušenství je 1 – 2044. To znamená, že ve výchozím stavu je funkce stavědlo v dekodéru vypnutá. Funkce stavědlo se zapne změnou první DCC adresy stavědla v CV36 CV37 na adresu menší než 1996.

Scénáře jsou uložené na CV256 – CV1023. Každý scénář obsadí 16 po sobě jdoucích CV. Celkem je možno zadat 48 scénářů. Popis nastavení scénářů je na stránce 25 Stavědlo.

Rychlost stmívání/rozsvěcení – CV39

Dekodér umožňuje simulovat postupné stmívání/rozsvěcení žárovkových světel v návěstidle. V CV39 se nastavuje rychlost tohoto procesu. Rychlost se nastavuje v intervalu 0 – 3. Při hodnotě 0 se světla zhasínají/rozsvěcí okamžitě. Při hodnotě 3 je efekt nejsilnější a stmívání/rozsvěcení je nejpomalejší.

Výchozí hodnota je 3 – pomalé stmívání/rozsvěcení.

Počet připojených návěstidel – CV40

Počet připojených návěstidel se liší podle typu připojených návěstidel. Maximální možný počet je 8 dvousvětlových návěstidel. Při použití vícesvětlových návěstidel je jejich počet menší. Celkový počet návěstních světel na všech návěstidlech připojených k jednomu dekodéru nesmí překročit počet výstupů, kterých je 16.

Pokud je k dekodéru připojeno méně než 8 návěstidel, je zbytečné aby dekodér vyhodnocoval změny stavu i na adresách, které mu nepatří. Počet připojených návěstidel se zadává do CV40.

Typ návěstidla – CV51 – CV58

Definice připojených návěstidel se nastavuje v CV129 – CV184. Tato definice je poměrně pracná a pro běžného modeláře komplikovaná. Proto je možno zadávat připojená návěstidla zjednodušeným způsobem.

Návěstidla se zadávají podle tabulky typu návěstidla. Do CV51 se zadává první připojené návěstidlo, do CV52 druhé návěstidlo, ... a do CV58 osmé návěstidlo.

Změnou jakéhokoliv CV typu návěstidla CV51 až CV58 se vždy okamžitě provede přepočítání všech CV definice návěstidel CV129 – CV184. Nastavení se provádí tak, že se postupně čtou typy návěstidel v CV51 až CV58 v pořadí CV51 první návěstidlo, CV52 druhé návěstidlo, ... až CV58 osmé návěstidlo. U každého návěstidla se zjistí počet světel a ty se postupně přiřazují výstupům. Začíná se u výstupu A, dále pak B, C, ... až do vyčerpání všech 16 výstupů na výstupu P. Při pokusu zadat více návěstních světel než 16, zůstanou světla překračující tento limit nepřiřazena.

Po skončení nastavování dekodéru typem návěstidle je třeba dekodér zrestartovat. To se provede buď krátkým odpojením od napájení nebo stisknutím restartovacího tlačítka na desce Arduina. Pokud budete restartovat dekodér tlačítkem, tak buďte opatrní. V blízkosti tlačítka jsou vyvedeny piny. Pokud byste je zkratovali vodivým kovovým předmětem, tak by došlo ke zničení Arduina.

Příklad nastavení dekodéru

Pro příklad nastavení návěstidel dekodéru pomocí typů návěstidel použijeme jako vzor stanici Harmanec Jaskyňa https://www.vlaky.net/servis/objekt.asp?id=138. Stanice má 3 dopravní koleje. Odjezdová návěstidla nenávěstí odjez odbočkou. Pro jeden směr jízdy jsou ve stanici 3 třísvětlová odjezdová návěstidla, pětisvětlové vjezdové návěstidlo a dvousvětlová předvěst. Nastavení dekodéru pro lichý směr by se provedlo následovně:

Pořadí

1

2

3

4

5

6

7

8

CV

CV51

CV52

CV53

CV54

CV55

CV56

CV57

CV58

Návěstidlo

Odjezdové L1

Odjezdové L2

Odjezdové L3

Vjezdové L

Předvěst PřL

Nepřiřazeno

Nepřiřazeno

Nepřiřazeno

Typ

3

3

3

5

1

7

7

7

Vzhled

Přiřazení výstupů

A B C

D E F

G H I

J K L M N

O P

Do CV51 – CV58 zapíšeme hodnoty ze sloupce Typ. Do CV40 zapíšeme hodnotu 5 – pět návěstidel. Potom provedeme restart dekodéru. Nastavení je hotové.

Pro návěstidla pro sudý směr bychom použily druhý dekodér. Pokud by dekodér pro lichý směr měl adresu 110, tak by obsadil adresy 110 – 159. Pro sudý směr bychom nastavili adresu dekodéru v CV1 na 160. Druhý dekodér by končil na adrese 209.

Definice návěstidel – CV129 – CV184

V některých případech nemusí stačit nastavení návěstidel do dekodéru pomocí typů návěstidel. V tomto případě je třeba nastavit návěstidla v CV definice návěstidel.

CV pro definici návěstidel CV129 – CV184 je rozdělen na 8 skupin (maximální počet návěstidel) po sedmi CV.

Každé návěstidlo obsahuje některé ze šesti návěstních světel. Očíslování návěstních světel je v tabulce návěstních světel. První CV ve skupině odpovídá 1. světlu (horní žlutá), druhé CV 2. světlu (zelená), ... a šesté CV 6. světlu (modrá). Do CV příslušného světla se zadá číslo výstupu ke kterému je světlo přiřazeno. Výstupy A – P jsou očíslovány postupně 0 – 15. Pokud dané světlo není přiřazeno k žádnému výstupu tak se do CV zadá 16.

Sedmé CV ve skupině obsahuje základní návěst návěstidla podle tabulky návěstí. Po zapnutí napájení dekodéru nebo jeho restartu se na návěstidle zobrazí tato základní návěst.

Příklad nastavení návěstidla

Příklad nastavení návěstidla typ 3 odjezdové návěstidlo třísvětlové, které bude 1. návěstidlo na dekodéru:

Tabulka CV

Společné hodnoty

Typy návěstidel

Návěstidla

Čísla CV

Výchozí hodnoty

Hotový dekodér

Dekodér je možné objednat v e-shopu dccdoma http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/index.php?category_id=26 jako hotový, jako stavebnici nebo jen DPS.

aktualizace 6. 4. 2018

aktualizace 4. 4. 2018

aktualizace 11. 2. 2018

vytvořeno 1. 1. 2018